آذرسیس

Metaverse چیست؛ چه اهمیتی در جهان امروزی دارد؟ - آذرسیس
5/5 - (4 امتیاز)

امروزه موضوعی به نام متاورس (Metaverse) در کل جهان بر سر زبان ها افتاده و در حال گسترش است. برندهای جهانی و مشاغل معتبر نیز آن را در برنامه های بلند مدت خود گنجانده اند. تا همین اواخر، بسیاری بر این باور بودند که Metaverse چیزی بیش از یک رویا نیست که توسط فن آوران و خیال پردازان بوجود آمده است. اما از وقتی این موضوع همه گیر شده و تعامل دیجیتال و مصرف کنندگان بومی دیجیتال افزایش پیدا کرده، کارشناسان بر آن شدند تا متاورس را به عنوان تغییر عمده بعدی در محاسباتشان ببینند.

اصطلاح Metaverse توسط Neal Stephenson در یک رمان علمی و تخیلی به نام “snow crash” در سال 1992، مطرح شد. این رمان نقل می کرد که افراد می توانند با کمک آواتارهای دیجیتال از دنیای واقعی به یک دنیای مجازی به نام متاورس سفر کنند و آن را کشف کنند. این دنیای مجازی در دهه های بعد با ظهور فناوری نوآورانه مانند: واقعیت افزونه، VR، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، بلاک چین و غیره، به واقعیت تبدیل شد. چندین برند مانند: فیسبوک، مایکروسافت، انودیا و decentraland در چند سال اخیر شروع به کشف این منطقه کرده اند. حتی بر این اساس فیسبوک نام تجاری خود در سال 2021 به متا تغییر داد و قصد داشت بر روی کاوش کامل Metaverse تمرکز کند.

مقاله مفید: 4 دلیل برای تغییر از MySQL به MariaDB 

چرا Metaverse در جهان امروزی حائز اهمیت است؟

ما در این مقاله، بطور مفصل به بررسی فناوری متاورس خواهیم پرداخت و نگاهی اجمالی از چشم انداز آینده آن را ارائه خواهیم داد.

Metaverse چیست؟

در واقع بسیاری از کارشناسان از Metaverse به عنوان مجموعه ای بهم پیوسته از جهان های مجازی سه بعدی و همه جانبه یاد می کنند که روزی به عنوان دروازه ای برای اکثر تجربیات آنلاین عمل خواهد کرد. یا به عبارتی، “متاورس مجموعه ای از فضاهای دیجیتالی برای معاشرت، یادگیری، بازی و موارد دیگر است و شامل تجربیات آشنایی دو بعدی و همچنین فضاهایی است که در دنیای فیزیکی ارائه می شوند”. در یک پست وبلاگ از متا آمده که: “متاورس تکامل بعدی در ارتباط اجتماعی و جانشین اینترنت تلفن همراه است”. متاورس شامل همه چیز می شود، از پلتفرم های اجتماعی مجازی گرفته تا NFT ها یا همان توکن های غیر قابل تعویض.

فضای مجازی متاورس مستقل است و از هیچ جمع یا دستگاهی تابعیت نمی کند. بنابراین، هیچ کس به تنهایی مالک آن نیست. تراکنش های داخل متاورس با استفاده از NFT و ارزهای دیجیتال انجام می گیرد.

چگونه به Metaverse متصل شویم؟

در حالی که بسیاری از Metaverse های امروزی در درون بازی یا مرورگر قابل دسترسی هستند، بسیاری از کارشناسان فکر می کنند، تجربیات Metaverse توسط واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی هدایت می شوند. با این حال، برای دستیابی به این هدف، اکتشافات متاورس واقعی به سیستم سخت افزار اضافی و قدرت سخت افزاری بیشتر نیاز دارد.

در حال حاضر بهترین راه برای دسترسی به Metaverse از طریق متاورس های درون مرورگر و بلاک چین مانند: decentraland و sandbox است، که برای دسترسی به آن باید ابتدا یک کیف پول اتریوم مانند: metamask راه اندازی کرد. این کیف پول به عنوان کلید ورود به متاورس ما عمل می کند. در مرحله بعد،  می توان از وب سایت های decentraland و sandbox دیدن کرد و کیف پول خود را برای ورود متصل کرد.

برای کسانی که از Metaverse حمایت می کنند، امید بر این است که در نهایت بتوانند از جهانی به جهان دیگر بروند و حاکمیت خود را نیز حفظ کنند. البته هنوز به دلایل مختلف، سالها با این آینده فاصله داریم. بنابراین، در حال حاضر Metaverse هنوز بصورت یک باغی است که دیوار کشی شده. یعنی، جهان های مجازی فقط در چهار چوب خود قرار دارند. متاسفانه، این موضوع باعث می شود ویژگی هایی مانند خرید دارایی در هر پلتفرم بومی بلاک چین، نیاز به استفاده از رمز ارز مخصوص خود را داشته باشد. مثلا: این رمز ارز برای decentraland، ارز mana است و برای sandbox ارز sand. کاربران می توانند این ارزها را مستقیما از صرافی های اصلی coinbase خریداری کنند.

چه کارهایی را می توان در Metaverse انجام داد؟

1. شبکه: به نظر می رسد Metaverse متا یک پلتفرم اجتماعی است. از این گذشته اگر برای کاربران این امکان وجود نداشته باشد که باهم در تعامل باشند، دنیای مجازی متاورس بی معنی خواهد بود. این امر در مورد صرافی های رمزنگاری و خرید NFT نیز صدق می کند ولی شامل معاشرت در دنیای واقعی نیز می شود.

یک مثال خوب برای ما roblox است. پلتفرمی که در سال 2020 ایجاد شد و در حال حاضر 20 میلیون بازی در کتابخانه خود جای داده و بسیاری از آنها می توانند برای طراحان پول ساز باشند. کاربران در roblox می توانند از طریق بازی و پلتفرمی مبتنی بر آواتار، معاشرت کنند. چیزی که ارائه می شود شبکه ای است که از طریق آن طراحان می توانند مهارت های خود را آزمایش کنند و ملاقاتی با افرادی که در این زمینه دنبال کار هستند داشته باشند.

2. سرمایه گذاری و تجارت: مطمئنن شما اصطلاحات NFT و ارز دیجیتال را شنیده اید. هر دو بلوک های سازنده مهم در Metaverse و راه های عالی برای سرمایه گذاری کاربران و کسب و کارها هستند.

criptocurrency اصطلاحی است که تعدادی پلتفرم ارز دیجیتال را در بر می گیرد و معروفترین آن بیت کوین و اتریوم است. criptocurrency یک ارز غیرقابل تنظیم است که از طریق یک سیستم بلاک چین اجرا می شود. ارزش آن تا حدودی ثابت است ولی پلتفرم های قدیمی از زمان پیدایش بر ارزش خود افزوده اند.

یکی از جذابیت های ارز دیجیتال ملی نشدن آن است، در نتیجه در تمام کشورها ارزش یکسانی دارد. از آنجایی که Metaverse یک پلتفرم جهانی است، ارز رمزنگاری شده برای بسیاری از کاربران آن، ارز ترجیهی است و به نظر می رسد سرمایه گذاری روی آن در دراز مدت نتیجه خواهد داد. در این میان NFT ها که اکنون بنای متاورس را تشکیل می دهند، یک امضای دیجیتال منحصر به فرد هستند که به عنوان سند مالکیت کالاهای دیجیتال استفاده می شوند و می توانند بصورت یک قطعه هنری، عکس، آهنگ یا ملک دیجیتال باشند.

در حال حاضر، NFT ها یک سرمایه گذاری عالی هستند و ارزش کلی آنها بطور قابل توجهی در حال افزایش است. برخی از آنها به مبالغ قابل توجهی از پیش فروخته شده اند. برای مثال افراد مشهوری مانند جاستین بیبر و پاریس هیلتون مجموعه ای از NFTها را خریداری کرده و به نمایش گذاشته اند. در نتیجه، اگر به دنبال سرمایه گذاری در متاورس هستید NFT گزینه بسیار خوبی است. اگر کسب و کار شما مرتبط با کاتالوگی از موسیقی، عکاسی یا هنر است، ممکن است نمونه کارهای NFT شما بزرگتر از چیزی باشد که تصور می کنید.

3. خرید و فروش: امروزه می توان از ارز دیجیتال برای خرید هر چیزی در دنیای واقعی استفاده کرد. حتی اریک آدامز شهردار نیویورک، اولین فیش حقوقی خود را در بیت کوین و اتریوم پذیرفت. امکانات خرید فقط گوشه ای از جهان متاورس است. در عین حال، شکلی از خرید وجود دارد که بصورت مستقیم به متاورس مربوط می شود. چه از NFT استفاده کنید و چه آواتار خود را روی پلتفرمی بسازید، خریدهای زیادی در این دنیای مجازی می توان انجام داد.

قبلا اشاره ای به املاک در metaverse کردیم. املاک و مستغلات دیجیتال تنها اولین گام در ساخت هویت در متاورس هستند. برای مثال، برنامه های متا در حال حاضر، شامل تلاشی به نام horizon world می شود که با عنوان “mine craft با roblox ملاقات می کند” توصیف شده است. در این فضاها کاربران می توانند همه نوع خرید انجام دهند. از جمله، ارتقاء آواتار یا کفش جدید گرفته تا ایجاد سبک و استایل در املاک دیجیتال خود. اینها راه هایی برای ایجاد هویت در دنیای متاورس هستند.

چگونه می توان در Metaverse زمین خرید؟

مشتریان و شرکت ها در 12 ماه گذشته بصورت دسته جمعی حرکت کرده اند تا املاک و مستغلات ارزشمند را تضمین کنند. مثلا: برای خرید زمین در decentraland یا sandbox به یک کیف پول دیجیتال نیاز است. زمین را می توان در بازی با استفاده از توکن های ابزار بومی یا از طریق مبادلات ثانویه مانند opensea یا rarible خریداری کرد. در حالی که، حجم معاملات در نوامبر 2021، 229 میلیون دلار بود برخی از آنها به 4 میلیون دلار نیز می رسید. البته بازار در 6 ماه گذشته بطور قابل توجهی سرد شده است.

اما جای نگرانی نیست زیرا، همه دنیا برای بدست آوردن زمین به رمز ارز نیاز ندارد. بازی های جایگزین مانند upland و second life به کاربران اجازه می دهند با استفاده از توکن های خریداری شده با کارت اعتباری، زمین دیجیتالی بدست آورند.

متاورس چیست؛ چه اهمیتی در جهان امروزی دارد؟

بازیکنان Metaverse که باید آنها را بشناسید؟

بسیاری از موسسات، کسب و کارها و افراد با عزمی راسخ برای سرمایه گذاری، از این فرصت 800 میلیارد دلاری، به سمت سرمایه گذاری های نجومی تر می روند. در پنج ماه اول سال 2022، شرکت های بزرگ و موسسات مالی 120 میلیارد دلار سرمایه گذاری در متاورس انجام دادند، که بیش از دو برابر کل سرمایه گذاری در کل سال 2021 است. همچنین، تعداد شرکت هایی که در metaverse ساخته می شوند، بیش از دو برابر افزایش یافته است.

پس اینهمه پول کجا می رود؟ همانطور که در نقشه بازار metaverse insider نشان داده شده، این پول به ترکیبی از شرکت های web2 و web3 انتقال می یابد که به حوزه های اصلی تمرکز متاورس می پردازد: اقتصاد، زیر ساخت، تجربه کاربر و موارد دیگر.

متاورس چیست؛ چه اهمیتی در جهان امروزی دارد؟

ما در اینجا چند مورد از بزرگترین بازیکنان metaverse را نام می بریم:

meta

در اکتبر 2021 فیس بوک نام خود را به meta تغییر داد، که نشان دهنده اتهام گسترده ای به متاورس بود و شوک عظیمی را در سراسر جهان بوجود آورد. از آن زمان meta بر روی ساخت نسخه بعدی اینترنت تمرکز کرده و از راه اندازی بازی VR خود یعنی horizon world، مشارکت با dressx و توسعه سریع ترین ابر رایانه هوش مصنوعی جهان خبر داده است.

decentraland

decentraland از زمان آغاز کار خود در سال 2017، در ساخت اولین دنیای مجازی سه بعدی بر پایه مرورگر، ثابت قدم بوده است. این پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و جای خود را به عنوان یکی از دنیای مجازی برتر در اکوسیستم متاورس ثابت کرده است و به کاربران اجازه می دهد تا کاوش، تعامل و بازی کنند و رمزارز آن mana است.

the sandbox

یکی دیگر از مهمترین متاورس ها، sandbox است که یک متاورس غیر متمرکز بازی NFT است، در این متاورس بازیکنان می توانند تجربیات بازی خود، زمین ها و دارایی های دیجیتال را بشناسند، آنها را در اختیار داشته باشند، به کار گیرند و کسب درآمد کنند. از جمله شرکای این بازی، می توان به Adidas، Deadmau5، Snoop dog و Atari اشاره کرد.

epic games

epic games با سرمایه 2 میلیارد دلاری، از شرکت سونی و مالک گروه LEGO، در تلاش برای ساختن متاورس برتر آینده است. این توسعه متاورس بیشتر حول محور epic unreal engine است. این موتور که به عنوان پایه fortnite عمل می کند، مهارت epic را در گرافیک کامپیوتری، تجسم سه بعدی، AR و VR به نمایش می گذارد. fortnite قبلا مسئولیت برگزاری رویدادهای مجازی را بر عهده داشت. برای مثال، کنسرت های درون بازی مانند کنسرت تراویس اسکات، آریانا گراند و مارشملو.

nvidia

nvidia رویکرد متفاوتی نسبت به رقبای خود دارد. علاوه بر ارائه فناوری هایی که متاورس را تقویت می کند، این سازنده تراشه بین المللی، اخیرا اعلام کرده که به هنرمندان و خلاقان مجوزهای رایگان برای نرم افزار omniverse خود اعطا می کند تا به ساخت جهان های مجازی کمک کند.

unity

استودیو ساخت بازی unity می خواهد راه آهن متاورس باشد. اما برای انجام این کار، ابتدا باید از موتور epic unreal پیشی بگیرد. unreal مانند unity، یک موتور بازی چند پلتفرمی است که به بازی از طریق ساخت سه بعدی، دو بعدی، واقعیت مجازی و واقعیت افزونه، کمک می کند.

roblox

roblox به خودی خود یک بازی نیست بلکه یک پلتفرم توسعه بازی است، که کاربران می توانند در آن بازی کنند یا بازی های خود را بسازند. از 54.1 میلیون کاربر فعال روزانه، هر کاربر به طور متوسط بیش از دو ساعت و نیم را در این پلتفرم سپری می کند.

گام بعدی roblox گردهم آوردن کاربران بصورت مجازی است، که به معنای مقابله با متاورس است. شرکت های بزرگی مانند: gucci, vans و nike در حال هجوم به این پلتفرم هستند تا دنیای roblox را بسازند و توجه مصرف کنندگان جوان را جلب کنند.

آینده Metaverse چگونه خواهد بود؟

در آینده انتظار می رود، Metaverse تمام اکوسیستم های مجازی جدا از هم را یکپارچه کند و آنها را در یک کل واحد جمع کند. نتیجه این کار یک پلتفرم بسیار بزرگ خواهد بود که می توان با استفاده از یک مرورگر به آن دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال: کاربری که در یک دفتر مجازی کار می کند، می تواند با استفاده از یک هدست VR، یک جلسه واقعیت ترکیبی را برگزار کند و پس از اتمام کار می تواند در یک بازی بر پایه بلاک چین قرار گیرد و پس از آن امور مالی خود را در همان متاورس مدیریت کند.

در آینده متاورس از پلتفرم های رسانه های اجتماعی و بازی های مجازی فراتر خواهد رفت و استفاده از عینک ها و هدست های VR باعث می شود در آینده نزدیک متاورس چند بعدی تر شود. کاربران می توانند در واقعیت، با استفاده از این ابزارهای مجازی برای کاوش به فضاهای سه بعدی بروند. متاورس پتانسیل ایجاد هویت دیجیتالی، تسهیل حکمرانی غیر متمرکز و ایجاد ایستگاه های کاری از راه دور برای کارمندان را دارد.

مقاله مفید: دو روش برای نصب گوگل کروم در اوبونتو 

همان طور که اشاره شد، امروزه فعالیت در دنیای متاورس بسیار رونق گرفته است. اما در این میان، فعالیت در این دنیا برای کاربران ایرانی با محدودیت هایی رو به است. برای رفع این محدودیت ها توصیه می کنیم از سرور مجازی ویندوز استفاده کنید. آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی ویندوز با بالا ترین کیفیت و از لوکیشن های مختلف می باشد. جهت خرید به وبسایت مراجعه کنید. 

سخن آخر

امروزه یک موضوع جنجالی در جهان در حال گسترش است که Metaverse نام دارد. پس ما این مقاله را به بررسی مفصل Metaverse اختصاص دادیم تا شما را با هویت این دنیای جدید و مزیت های آن بیشتر آشنا کنیم و کمک کنیم تا شما ذهنیتی از این فناوری جدید داشته باشید. از اینکه ما را در بررسی مطالب فوق یاری کردید متشکریم و امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.

مردم چگونه از متاورس کسب درآمد می کنند؟

کاربران می توانند با استفاده از پلتفرم هایی مانند Cryptovoxels یا The Sandbox برای ایجاد و فروش اقلام مجازی خود استفاده کنند. همچنین تونایی فروش اقلام مجازی نیز در بازارهای آنلاین مانند OpenSea یا Rarible برای آنها فراهم است.


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *