آذرسیس

What is the Metaverse What is its importance in todays world
5/5 - (6 امتیاز)

امروزه موضوعی به نام متاورس در کل جهان بر سر زبان ها افتاده و در حال گسترش است! تا همین اواخر بسیاری بر این باور بودند که Metaverse چیزی بیش از یک رویا نیست که توسط فن آوران و خیال پردازان به وجود آمده است. اما از وقتی این موضوع همه گیر شده و تعامل دیجیتال و مصرف کنندگان بومی دیجیتال افزایش پیدا کرده، کارشناسان بر آن شدند تا متاورس را به عنوان تغییر عمده بعدی در کسب و کارشان ببینند. ما در این مقاله به طور مفصل به بررسی فناوری متاورس خواهیم پرداخت و نگاهی اجمالی از چشم انداز آینده آن را ارائه خواهیم داد. پس همراه آذرسیس باشید.

متاورس

Metaverse چیست؟

اصطلاح Metaverse توسط Neal Stephenson در یک رمان علمی و تخیلی به نام ” Snow Crash ” در سال 1992 مطرح شد. این رمان نقل می کرد که افراد می توانند با کمک آواتار های دیجیتال از دنیا واقعی به یک دنیای مجازی به نام متاورس سفر کنند و آن را کشف کنند! که بعد ها با ظهور فناوری نوآورانه مانند واقعیت افزونه، VR، هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، بلاک چین و … به واقعیت تبدیل شد. چندین برند مانند فیسبوک، مایکروسافت، انودیا و Decentraland در چند سال اخیر شروع به کشف این منطقه کرده اند. حتی بر این اساس فیسبوک نام تجاری خود در سال 2021 به متا تغییر داد!

در واقع بسیاری از کارشناسان از Metaverse به عنوان مجموعه ای بهم پیوسته از جهان های مجازی سه بعدی و همه جانبه یاد می کنند که روزی به عنوان دروازه ای برای اکثر تجربیات آنلاین عمل خواهد کرد. یا به عبارتی “متاورس مجموعه ای از فضاهای دیجیتالی برای معاشرت، یادگیری، بازی و … است که شامل تجربیات آشنایی دو بعدی و همچنین فضاهایی است که در دنیای فیزیکی ارائه می شوند.

Metaverse چیست؟

چگونه به چرخه Metaverse متصل شویم؟

در حالی که بسیاری از Metaverse های امروزی در درون بازی یا مرورگر قابل دسترسی هستند، بسیاری از کارشناسان فکر می کنند تجربیات Metaverse توسط واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی هدایت می شوند. با این حال برای دستیابی به این هدف، اکتشافات متاورس واقعی به سیستم سخت افزار اضافی و قدرت سخت افزاری بیشتر نیاز دارد.

در حال حاضر بهترین راه برای دسترسی به Metaverse از طریق متاورس های درون مرورگر و بلاک چین مانند Decentraland و Sandbox است که برای دسترسی به آن باید ابتدا یک کیف پول اتریوم مانند Metamask راه اندازی کرد. این کیف پول به عنوان کلید ورود به متاورس ما عمل می کند و در مرحله بعد می توان از وب سایت های Decentraland و Sandbox دیدن کرد و کیف پول خود را برای ورود متصل کرد.

چه کارهایی را می توان در Metaverse انجام داد؟

از شگفتی های متاورس به احتمال زیاد هنوز هم بی خبر هستید، اما در ادامه می توانید به صورت کامل موارد متاورس را بررسی کرده و حیطه مورد نظر خود در متاورس را گزینش کنید:

چه کارهایی را می توان در Metaverse انجام داد؟

1. شبکه

به نظر می رسد Metaverse متا یک پلتفرم اجتماعی است. از این گذشته اگر برای کاربران این امکان وجود نداشته باشد که باهم در تعامل باشند، دنیای مجازی متاورس بی معنی خواهد بود. این امر در مورد صرافی های رمزنگاری و خرید NFT نیز صدق می کند ولی شامل معاشرت در دنیای واقعی نیز می شود. کاربران در roblox می توانند از طریق بازی و پلتفرمی مبتنی بر آواتار، معاشرت کنند. چیزی که ارائه می شود شبکه ای است که از طریق آن طراحان می توانند مهارت های خود را آزمایش کنند و ملاقاتی با افرادی که در این زمینه دنبال کار هستند داشته باشند.

2. سرمایه گذاری و تجارت

مطمئناً اصطلاحات NFT و ارز دیجیتال را شنیده اید! هر دو بلوک های سازنده مهم در Metaverse و راه های عالی برای سرمایه گذاری کاربران و کسب و کارها هستند. Criptocurrency اصطلاحی است که تعدادی پلتفرم ارز دیجیتال را در بر می گیرد و معروفترین آن بیت کوین و اتریوم است. Criptocurrency یک ارز غیرقابل تنظیم است که از طریق یک سیستم بلاک چین اجرا می شود. ارزش آن تا حدودی ثابت است ولی پلتفرم های قدیمی از زمان پیدایش بر ارزش خود افزوده اند.

یکی از جذابیت های ارز دیجیتال ملی نشدن آن است، در نتیجه در تمام کشورها ارزش یکسانی دارد. از آنجایی که Metaverse یک پلتفرم جهانی است، ارز رمزنگاری شده برای بسیاری از کاربران آن، ارز ترجیهی است و به نظر می رسد سرمایه گذاری روی آن در دراز مدت نتیجه خواهد داد. در این میان NFT ها که اکنون بنای متاورس را تشکیل می دهند، یک امضای دیجیتال منحصر به فرد هستند که به عنوان سند مالکیت کالاهای دیجیتال استفاده می شوند و می توانند بصورت یک قطعه هنری، عکس، آهنگ یا ملک دیجیتال باشند.

3. خرید و فروش

امروزه می توان از ارز دیجیتال برای خرید هر چیزی در دنیای واقعی استفاده کرد. حتی اریک آدامز شهردار نیویورک، اولین فیش حقوقی خود را در بیت کوین و اتریوم پذیرفت. امکانات خرید فقط گوشه ای از جهان متاورس است. در عین حال شکلی از خرید وجود دارد که به صورت مستقیم به متاورس مربوط می شود. چه از NFT استفاده کنید و چه آواتار خود را روی پلتفرمی بسازید، خریدهای زیادی در این دنیای مجازی می توان انجام داد.

املاک و مستغلات دیجیتال تنها اولین گام در ساخت هویت در متاورس هستند. برای مثال برنامه های متا در حال حاضر، شامل تلاشی به نام Horizon World می شود که با عنوان “Mine Craft با Roblox ملاقات می کند توصیف شده است. در این فضاها کاربران می توانند همه نوع خرید انجام دهند. از جمله، ارتقاء آواتار یا کفش جدید گرفته تا ایجاد سبک و استایل در املاک دیجیتال، این ها راه هایی برای ایجاد هویت در دنیا متاورس هستند.

چگونه می توان در Metaverse زمین خرید؟

مشتریان و شرکت ها در 12 ماه گذشته به صورت دسته جمعی حرکت کرده اند تا املاک و مستغلات ارزشمند را تضمین کنند. مثلاً برای خرید زمین در Decentraland یا Sandbox به یک کیف پول دیجیتال نیاز است. زمین را می توان در بازی با استفاده از توکن های ابزار بومی یا از طریق مبادلات ثانویه مانند Opensea یا Rarible خریداری کرد. در حالی که حجم معاملات در نوامبر 2021، 229 میلیون دلار بود برخی از آن ها به 4 میلیون دلار نیز می رسید.

چگونه می توان در Metaverse زمین خرید؟

بازیکنان Metaverse که باید آن ها را بشناسید؟

بسیاری از موسسات، کسب و کارها و افراد با عزمی راسخ برای سرمایه گذاری، از این فرصت 800 میلیارد دلاری، به سمت سرمایه گذاری های نجومی تر می روند. اما به نظر شما این همه پول کجا می رود؟ ما در اینجا چند مورد از بزرگترین بازیکنان Metaverse را نام می بریم:

1- Meta

در اکتبر 2021 فیس بوک نام خود را به Meta تغییر داد، که نشان دهنده اتهام گسترده ای به متاورس بود و شوک عظیمی را در سراسر جهان بوجود آورد. از آن زمان Meta بر روی ساخت نسخه بعدی اینترنت تمرکز کرده و از راه اندازی بازی VR خود یعنی Horizon World، مشارکت با Dressx و توسعه سریع ترین ابر رایانه هوش مصنوعی جهان خبر داده است.

2- Decentraland

Decentraland از زمان آغاز کار خود در سال 2017، در ساخت اولین دنیای مجازی سه بعدی بر پایه مرورگر، ثابت قدم بوده است. این پلتفرم بر روی بلاک چین اتریوم ساخته شده و جای خود را به عنوان یکی از دنیای مجازی برتر در اکوسیستم متاورس ثابت کرده است و به کاربران اجازه می دهد تا کاوش، تعامل و بازی کنند و رمز ارز آن Mana است.

3- The Sandbox

یکی دیگر از مهمترین متاورس ها، Sandbox است که یک متاورس غیر متمرکز بازی NFT است، در این متاورس بازیکنان می توانند تجربیات بازی خود، زمین ها و دارایی های دیجیتال را بشناسند، آنها را در اختیار داشته باشند، به کار گیرند و کسب درآمد کنند. از جمله شرکای این بازی، می توان به Adidas، Deadmau5، Snoop dog و Atari اشاره کرد.

4- Epic Games

Epic Games با سرمایه 2 میلیارد دلاری، از شرکت سونی و مالک گروه LEGO، در تلاش برای ساختن متاورس برتر آینده است. این توسعه متاورس بیشتر حول محور Epic Unreal Engine است. این موتور که به عنوان پایه Fortnite عمل می کند، مهارت Epic را در گرافیک کامپیوتری، تجسم سه بعدی، AR و VR به نمایش می گذارد. Fortnite قبلا مسئولیت برگزاری رویدادهای مجازی را بر عهده داشت. برای مثال کنسرت های درون بازی مانند کنسرت تراویس اسکات، آریانا گراند و مارشملو.

5- Nvidia

Nvidia رویکرد متفاوتی نسبت به رقبای خود دارد. علاوه بر ارائه فناوری هایی که متاورس را تقویت می کند، این سازنده تراشه بین المللی، اخیرا اعلام کرده که به هنرمندان و خلاقان مجوزهای رایگان برای نرم افزار Omniverse خود اعطا می کند تا به ساخت جهان های مجازی کمک کند.

6- Unity

استودیو ساخت بازی Unity می خواهد راه آهن متاورس باشد. اما برای انجام این کار، ابتدا باید از موتور Epic Unreal پیشی بگیرد. Unreal مانند Unity، یک موتور بازی چند پلتفرمی است که به بازی از طریق ساخت سه بعدی، دو بعدی، واقعیت مجازی و واقعیت افزونه کمک می کند.

7- Roblox

Roblox به خودی خود یک بازی نیست بلکه یک پلتفرم توسعه بازی است، که کاربران می توانند در آن بازی کنند یا بازی های خود را بسازند. از 54.1 میلیون کاربر فعال روزانه، هر کاربر به طور متوسط بیش از دو ساعت و نیم را در این پلتفرم سپری می کند.

گام بعدی Roblox گردهم آوردن کاربران بصورت مجازی است، که به معنای مقابله با متاورس است. شرکت های بزرگی مانند Gucci ,Vans و Nike در حال هجوم به این پلتفرم هستند تا دنیای Roblox را بسازند و توجه مصرف کنندگان جوان را جلب کنند.

بازیکنان Metaverse که باید آن ها را بشناسید؟

آینده Metaverse چگونه خواهد بود؟

انتظار می رود Metaverse تمام اکوسیستم های مجازی جدا از هم را یکپارچه کند! و آن ها را در یک کل واحد جمع کند. نتیجه این کار یک پلتفرم بسیار بزرگ خواهد بود که می توان با استفاده از یک مرورگر به آن دسترسی پیدا کرد. به عنوان مثال کاربری که در یک دفتر مجازی کار می کند، می تواند با استفاده از یک هدست VR، یک جلسه واقعیت ترکیبی را برگزار کند و پس از اتمام کار می تواند در یک بازی بر پایه بلاک چین قرار گیرد و پس از آن امور مالی خود را در همان متاورس مدیریت کند.

در آینده متاورس از پلتفرم های رسانه های اجتماعی و بازی های مجازی فراتر خواهد رفت و استفاده از عینک ها و هدست های VR باعث می شود در آینده نزدیک متاورس چند بعدی تر شود. کاربران می توانند در واقعیت، با استفاده از این ابزارهای مجازی برای کاوش به فضاهای سه بعدی بروند. متاورس پتانسیل ایجاد هویت دیجیتالی، تسهیل حکم رانی غیر متمرکز و ایجاد ایستگاه های کاری از راه دور برای کارمندان را دارد.

آینده Metaverse چگونه خواهد بود؟

همان طور که اشاره شد امروزه فعالیت در دنیای متاورس بسیار رونق گرفته است، اما در این میان فعالیت در این دنیا برای کاربران ایرانی با محدودیت هایی رو به است. تیم ما برای رفع این محدودیت ها توصیه می کند از سرور مجازی ویندوز استفاده کنید. زیرا آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی ویندوز با بالا ترین کیفیت و از لوکیشن های مختلف می باشد که می توانید جهت خرید به وب سایت مراجعه کنید.

سخن آخر

امروزه یک موضوع جنجالی در جهان در حال گسترش است که Metaverse نام دارد. در حال حاضر Metaverse هنوز به صورت یک باغی است که دیوار کشی شده و نیاز به پیشرفت زیادی دارد، پس ما نیز این مقاله را به بررسی مفصل Metaverse اختصاص دادیم تا شما را با هویت این دنیا جدید و مزیت های آن بیشتر آشنا کنیم و کمک کنیم تا شما ذهنیتی درست از این فناوری جدید داشته باشید. از اینکه ما را در بررسی مطالب فوق یاری کردید متشکریم و امیدواریم برای شما مفید واقع شده باشد.


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *