متاورس؛ یک ترفند بازاریابی یا آینده اینترنت امروزی
29 آگوست 2022
خواندن 1 دقیقه
ترلان شاهماری

متاورس؛ یک ترفند بازاریابی یا آینده اینترنت امروزی

5/5 - (6 امتیاز)

همانطور که می دانید ما در جهان امروزی با فناوری جدیدی به نام متاورس آشنا شدیم. آیا این دنیای مجازی و ورای تصور، آینده ما را تشکیل خواهد داد؟ متاورس به سرعت در حال گسترش در کل جهان است. به این دلیل، ما در این مقاله می خواهیم به این موضوع پرداخته و شما را بیشتر با آن آشنا کنیم.

متاورس چیست؟

متاورس پلتفرمی از یک جهان دائمی، آنلاین و سه بعدی است که چندین فضای مجازی مختلف را باهم ترکیب می کند. این جهان نقطه طلاقی واقعیت، واقعیت افزوده و شبکه جهانی وب است. اکوسیستم این دنیای مجازی سه بعدی به ما امکان می دهد تا بازی کنیم، خلق کنیم، کشف کنیم، با دیگران در ارتباط باشیم، کار کنیم و معاشرت داشته باشیم.

از زمان به وجود آمدن اینترنت در دهه های 90 میلادی تا شروع موج web 3.0، یکی از برجسته ترین تحولات اجتماعی تلاقی دنیای واقعی و دیجیتال است. این اتفاق بزرگ و همه گیر باعث شد برند ها با استفاده از روش های جذاب و گیرا و در عین حال با حفظ اصالت خود، به مخاطبان بدون حد و مرز، در سراسر جهان دسترسی پیدا کنند و صنعت را وادار به متوسل شدن به این فناوری مدرن و بهره برداری از متاورس کرده است.

طبق گزارش KPMG، تا سال 2030، ما بیشتر زمان خود را در متاورس خواهیم گذراند تا در جهان فیزیکی. مردم از توانایی های مجازی متاورس برای جستجو شغل، کسب درآمد، معاشرت با دیگران، خرید و حتی آشنایی و ازدواج استفاده می کنند.

متاورس صرفا جایی برای بازی نیست بلکه یک دنیای مجازی است

متاورس چیزی بیش از یک پلتفرم برای بازی است. یک رویای علمی و تخیلی که به حقیقت پیوسته است. همچنین، این دنیای جدید به غول های فناوری محدود نمی شود و برای سازندگان از صنایع مختلف قابل دسترسی است. باید به این موضوع اشاره کنیم که کسب و کارهای جا افتاده در حال آماده شدن برای دنیای متاورس هستند. به عنوان مثال: مک دونالد برای یک رستوران فست فود مجازی، کالاها و خدمات مجازی درخواست علامت تجاری کرده است. این روش جایگزین دیگری برای سفارش آنلاین غذا و تحویل آن به خانه ها در اختیار مصرف کنندگان قرار می دهد. کارشناسان حرفه های مختلف تخصص خود را ادغام می کنند، و به این صورت خلاقیت اقتصاد را به حرکت در می آورد.

پیشرفت سیستم اقتصادی تاثیر مالی مستقیم بر ترازنامه های موجود در دنیای واقعی خواهد داشت. به همین دلیل است که برندها شروع به استفاده از تاکتیک های بازاریابی خلاقانه برای نفوذ به دنیای متاورس کرده اند و از مزیت محرک اولیه استفاده می کنند. احتمالا متاورس پارادایم بازاریابی نام تجاری را متحول خواهد کرد. زیرا کسانی که بازاریابی انجام می دهند می توانند مشتریان را با روش های جدیدی درگیر کنند و همزمان روی نوآوری ها و پیشرفت ها تمرکز کنند و آنها را با تجربه کاربری یکپارچه به جلو سوق دهند.

متاورس این امکان را بوجود می آورد تا آواتار کارنان در این پلتفرم دیجیتال بتوانند به راحتی و همگام با زمان واقعی به محل مجازی خود و کنفرانس ها ورود و خروج داشته باشند. همچنین، آنها می توانند از آواتار خود برای ارائه سخنرانی های زنده استفاده کنند، با همکاران خود در یک منطقه شبکه ای به استراحت بپردازند و هر کاری را به راحتی پشت میز خود انجام دهند.

بررسی کسب و کار و مارکتینگ در متاورس

با ظهور اینترنت، بازاریابی رسانه های اجتماعی برای هدایت ترافیک و درآمد کسب و کارهای کوچک و بزرگ ضروری شده است. برندها رویکرد بازاریابی دیجیتال خود را به سمت متاورس تغییر می دهند تا با پیشرفت امروزی در ارتباط بمانند، به ویژه برای مخاطبان نسل میلینیوم و نسل Z. این دسته پرشورترین پذیرندگان متاورس هستند. مهمتر از آن، پلتفرم های متاورس در مقایسه با پلتفرم های رسانه های اجتماعی سنتی، تجربیات فراگیرتر و جذاب تری ارائه می دهند. برخی از برندها حتی با نظارت بر وضعیت نمایش برند و تعامل برند خود در بسیاری از پلتفرم های مجازی آزمایشاتی انجام داده اند. این امکانات بازاریابان را قادر می سازد تا داده هایی مانند: مدت زمانی که کاربران محصولات دیجیتال را نگه می دارند، مدت زمانی که توجه کاربران را به خود جلب می کند و جایی که کاربران هنگام مشاهده تبلیغات به آن نگاه می کنند را مورد بررسی قرار دهد.

برندهای سطح بالا مانند: گوچی، نایک و دیگران برای اینکه “از همه اول به آنجا برسند” رقابت می کنند و تبلیغات خود را به روش های نوآورانه و جذاب در مقابل انبوهی از مخاطبان قرار می دهند.

آینده متاورس به چه صورت خواهد بود؟

باید گفت آینده متاورس از جهات مختلفی شبیه به دنیای امروزی خواهد بود و حتی می تواند جایگزینی برای برخی فعالیت ها در دنیای واقعی باشد. فعالیت های آینده از طریق دستگاه های VR یا AR و استفاده از فناوری همه جانبه برنامه ریزی می شوند. کسانی که در ابتدا این امر را می پذیرند، مزیت بزرگی خواهند داشت که شروع تحقیق و آزمایش را، برای کسب و کارها با افزایش سرعت تغییرات، ضروری می کند.

متاورس هنوز هم در مرحله ابتدایی و نوپا قرار دارد و کلا در مرحله آزمایش است تا بتوان ارزیابی کرد که آیا می تواند داستان های موفقیت را در حین کاوش، تعامل و آزمایش تاکتیک های بازاریابی جدید، پیش بینی کند یا خیر. اقداماتی وجود دارد که برندها ممکن است با ایجاد تجربیات مجازی، ارائه خریدهای داخلی، سازماندهی رویدادهای مجازی، کاوش در NFT ها، ساده کردن بازاریابی در رسانه های اجتماعی، توسعه استراتژی های بازاریابی در متاورس و غیره، برای بدست آوردن برتری انجام می دهند. اکثر برندها متاورس را به عنوان روزنه ای برای تعامل با مخاطبان به روش هایی که فراتر از تصور آنهاست و ارائه تجربیات جدید و منحصر به فرد برند، می بینند.

نتیجه گیری

خوب در اینجا مقاله ما به پایان می رسد. ما در این مقاله متاورس را برای شما بررسی کردیم. هدف ما برای بررسی متاورس ایجاد یک دید روشن برای شما مخاطبین عزیز بود تا بتوانید این دنیای مجازی را بطور کامل درک کنید و متوجه شوید فناوری متاورس چه تاثیر عمیقی بر دنیای امروزی ما گذاشته و در آینده تا چه حد زندگی ما و کسب و کارها را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. امیدواریم از مطالب فوق لذت برده باشید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=6289


نویسنده مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید