آذرسیس

آموزش رزومه‌نویسی و ساخت پروفایل لینکدین
5/5 - (1 امتیاز)

 رزومه‌نویسی و ساخت پروفایل لینکدین، در دنیای امروزی که رقابت بر سر یافتن شغل های خوب زیاد است، اهمیت به سزایی دارد. با نوشتن رزومه قوی در لینکدین علاوه بر کسب بهترین فرصت، تجربیات مفید خود را نیز به عنوان متخصص یک حرفه می توانید در اختیار دیگر مخاطبان قرار دهید. با کمک این وبلاگ، مهارت لازم برای نوشتن یک رزومه تخصصی و حرفه ای را کسب خواهید کرد. با ارائه این روزمه به شرکت ها و کسب و کار مختلف فرصت های شغلی خود را افزایش دهید. اگر می خواهید در شغل رویایی خود قدمی بردارید، این تکنیک ها را برای ساخت رزومه خود در اولئیت قرار دهید!

بررسی ساختار رزومه و پروفایل لینکدین 

رزومه‌نویسی و ساخت پروفایل لینکدین، می تواند فرصت های شغلی زیادی برای شما ایجاد کند. رزومه نویسی دارای تکنیک های خاص است که در این قسمت به آنها اشاره خواهیم کرد. رزومه نویسی و ساخت پروفایل شباهت و تفاوت هایی با یکدیگر دارند. مهم ترین شباهت که رزومه نویسی و ساخت پروفایل لینکدین بایکدیگر دارند، اشاره به مهارت ها، حرفه تخصصی و تجارب فردی در هر دو آنها است. اما نکته مهم این است که این دو تفاوت های بارزی با یکدیگر دارند:

بررسی ساختار رزومه نویسی و پروفایل لینکدین

 1. پروفایل Linkdin معمولا به صورت مختصر و کوتاه نوشته می شود.
 2. عمومی بودن پروفایل لینکدین
 3. امکان ارسال رزومه به یک سازمان یا یک مکان خاص
 4. لینکدین، نقطه اتصال برای کسب و کار های شبکات مجازی
 5. رسمی بودن سبک قلم در رزومه نویسی
 6. محیط دوستانه و غیر رسمیز بودن لینکدین

 رزومه نویسی چیست و رعایت چه نکات ضروری است؟ 

اولین مرحله در هر فرصت شغلی برای استخام، داشتن یک رزومه اصولی و قوی است. رزومه مشخص کننده مهارت ها و سوابق تحصیلی و کاری شما است که در وهله اول برای سنجش موقعیت شغلی شما از جانب کارفرما مورد ارزیابی قرار می گیرد. توجه داشته باشید که رزومه با بیوگرافی متفاوت است. کارفرما ها روزانه چندین رزومه را مورد بررسی قرار می دهند و این طبیعی است که به دنبال مهارت ها و سوابق افراد در رزومه باشند. برای نوشتن یک رزومه نکات زیر را رعایت کنید:

اطلاعات شخصی خود را به صورت مختصر وارد کنید! 

 1. نام و نام خانوادگی
 2. محل سکونت
 3. تاریخ تولد
 4. وضعیت تاهل

سوابق تحصیلی خود را ذکر کنید! 

 1. رشته تحصیلی
 2. آخرین مدرک تحصیلی
 3. نام دانشگاه محل تحصیل
 4. تاریخ فارق التحصیلی
 5. ذکر دوره های آموزشی
 6. نام موسسه دوره گذرانده
 7. ذکر تاریخ  شروع و پایان دوره

ذکر مهارت های فردی 

 1. ذکر مهارت های فردی که در انجام آنها حرفه ای هستید.
 2. اشاره به مهارت هایی که می تواند مرتبط با شغل استخدامی مد نظر باشد.
 3. اگر تسلط به زبان های دیگری را دارید در این قسمت می توانید ذکر کنید.
 4. اشاره به مهارت های نرم و سخت

ذکر مهارت های فردی برای ساخت رزومه

نوشتن راه های ارتباطی را فراموش نکنید! 

نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، ذکر راه های ارتباطی است. این قسمت عامل ارتباط کارفرما با شما خواهد بود:

 1. شماره تماس خود را در رزومه قرار دهید. در صورت نیاز یک شماره تماس ثابت را نیز یادداشت کنید.
 2. ذکر ایمیل
 3. اشاره به شبکه های اجتماعی درصورت نیاز

اشاره به سوابق کاری در رزومه نویسی 

 1. ذکر محل کار قبلی
 2. اشاره به تجربه کاری و مسئولیتی که برعهده داشتید.
 3. مدت زمان فعالیت شما در محل کار قبلی
 4. اشاره به سازمان فعالیت قبلی

وارد کردن سایر اطلاعات مرتبط 

در صورت تمایل می توانید اطلاعات دیگری مانند موارد زیر را نیز در رزومه خود اضافه کنید:

 1. نوشتن سرگرمی و علایق. البته توجه کنید که این مورد را در صورت منحصر به فرد بودن اشاره کنید. بهتر است که اشاره ای به روتین روزانه خود نداشته باشید.
 2. ذکر دستاورد های علمی و هنری
 3. اشاره به سوابق علمی مانند تالیف کتاب و یا مقالات

در برخی از فرصت های شغلی ممکن است از شما اطلاعات زیاد برای تتجهیزات و دانش شما مانند نوع ماشین، مدل گوشی و … را بخواهند. این موارد برای کسب شغل مدنظر از شما سوال می شود. متناسب با شغل مد نظر این موارد را نیز ذکر کنید.

چه مواردی را در رزومه خود ذکر نکنیم؟ 

توجه داشته باشید که اشاره کردن به موارد زیر می تواند شما را از لیست متقاضیان حذف کند. این موارد را به هیچ وجه در زرومه خود ذکر نکنید:

نقاط ضعف خود را در زومه کاری ننویسید! 

اشاره کردن به نقاط ضعف می تواند موجب ایجاد یک ذهنیت فنی در کارفرما نسبت به شما باشد. این مورد به منزله مخفی کردن این موارد نیست. ولی بهتر است در همین ابتدا این موارد را ذکر نکنید.

ننوشتن اطلاعات شخصی که مرتبط با فرصت شغلی نیستند. 

اطلاعات شخصی اضافی مانند قد، وزن و…که متناسب با فرصت شغلی نیستند، در رزومه خود ذکر نکنید.

علت ترک کار قبلی خود را در رزومه ننویسید. 

نیازی نیست که در رزومه کاری خود دلیل ترک کار و یا سایر موارد حاشیه ای را ذکر کنید. این مورد می تواند یک ذهنیت منفی در کارفرما جدید نسبت به شما ایجاد کند.

مراحل نوشتن روزمه حرفه ای

 با رعایت کردن چند مرحله می توانید یک رزومه حرفه ای بنویسید:

مرحله اول: ذکر عنوان شغلی

نوشتن موارد زیاد در این قسمت موجب سردرگمی کارفرما می شود. در این قسمت فقط به نام، نام خانوادگی خود و حرفه ای که در آن تخصص دارید اشاره کنید:

ذکر عنوان شغلی در ابتدا برای رزومه نویسی

مرحله دوم: رزومه خود را با موقعیت شغلی شخصی سازی کنید. 

این مورد را جدی بگیرید. با توجه به فرصت شغلی مد نظر خود رزومه را سفارش سازی کنید. برای مثال اگر در فرصت شغلی مدنظر داشتن روحیه تیمی ضروریت دارد، این مورد را ذکر کنید.

مرحله سوم: در نوشتن اطلاعات و تجربیات خود اغراق نکنید! 

اغراق، می تواند فرصت شغلی مد نظر را از شما بگیرد. تئجه داشته باشید که مهارت های نرم، سخت و نقاط قوت خود را لیست کرده و صادقانه به آنها در رزومه استفاده کنید.

مرحله چهارم: استفاده از قالب مناسب 

برای نوشتن رزومه حرفه ای نیاز است که از قالب مناسب استفاده کنید. شما می توانید قالب مناسب را در اینترنت متناسب با رزومه مناسب برای حوزه کاری خود پیدا کنید. معمولا برای فرصت های شغلی رسمی، قالب های رسمی و قدیمی مناسب تر هستند.

مرحله پنجم: قسمت مهم و کلمه کلیدی را بیشتر در ابتدای رزومه خود استفاده کنید! 

اگر قسمت ابتدایی مقاله شما جذاب باشد، کارفرما مشتاق به خواندن بقیه رزومه نیز می شود. پس توصیه می کنیم مهارت ها و تجربیات کار خود را در قسمت ابتدایی قرار داده و از کلمه کلیدی بیشتر در ابتدای رزومه استفاده کنید.

مرحله ششم: یک خلاصه در انتهای رزومه بنویسید. 

شما می توانید به صورت خلاصه و درحد چند سطر در قسمت پایانی رزومه فعالیت ها و مهارت های فردی خود را بنویسید.

مراحل ساخت پروفایل لینکدین 

برای داشتن یک پروفایل جذاب در لینکدین می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

مراحل ساخت پروفایل لینکدین

انتخاب یک عکس مناسب برای پروفایل 

پروفایل قسمت ابتدایی صفحه لینکدین است. انتخاب یک عکس مناسب می تواند کاربران را مشتاق به بازدید از صفحه شما بکند. انتخاب عکس در این مورد بسایر اهمیت دارد. سعی کنید 70% عکس را چهره شما تشکیل بدهد. از انتخاب عکس های دور و قدی پرهیز کنید. توصیه می کنیم یک عکس رسمی برای پروفایل لینکدین خود انتخاب کنید. درضمن لبخند در عکس نیز فراموش نشود.

انتخاب یک عکس مناسب برای پروفایل لینکدین

هدلاین صفحه را جذاب انتخاب کنید! 

انتخاب هدلاین خوب و جذاب می تواند پروفایل شما را حرفه ای کند. شما می توانید هدلاین صفحه را متناسب با فعالیت های خود، علایق و یا لایف استایلی که بیشتر با آن درگیر هستید، انتخاب کنید.

قسمت Summary پروفایل را تکمیل کنید!

در قسمت Summary می توانید داستانی از خودتان را بنویسید. در این قسمت، مسیری که برای رسیدن به شغل دلخواه خود سپری کرده اید و هر چیزی که شما را توصیف می کنید، بنویسید. فراموش نکنید که افراد حرفه ای این قسمت را خالی نمی گذارند. این قسمت می تواند شانس استخدام شما از جانب یک سازمان افزایش دهد. در نوشتن این بخش به حد زیادی خلاق باشید!

پروفایل خود را با شبکات اجتماعی سینک کنید! 

پروفایل لینکدین خود را با ایمیل و سایر شبکات اجتماعی می توانید سینک کنید. با این کار می توانید افرادی را برای Connect شدن مخاطبان از شبکات اجتماعی به لینکدین موجب شوید. با این کار می توانید برند سازی کنید. کارفرمایان و افرادی که مدیریت سازمان ها را برعهده دارند می توانند با این روش حوزه فعالیت و مهارت های شما را بشناسند.

سخن آخر

در این آموزش رزومه‌نویسی و ساخت پروفایل لینکدین را مورد بررسی قرار دادیم. داشتن رزومه قوی و حرفه ای در دنیای امروزی می تواند رمز موفقیت شما در قبولی شغل مورد نظرتان باشد. با داشتن رزومه قوی می توانید نظر کارفرمایان و سازمان های بزرگ را به مهارت های خود جلب کنید. ممنون که همراه ما بودید. درصورت داشتن هر سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *