آذرسیس

آموزش ساخت رزومه حرفه ای

ساخت رزومه حرفه ای از موضوعات پر کاربرد و اساسی است که یادگیری آن برای هر کاربر از الزامات اولیه است. داشتن یک رزومه قوی و اصولی در فضای پرچالش و استرسی استخدامی علاوه بر نشانه حرفه ای و کاربلد بودن شما، موجب افزایش شانس پذیرش و پیشی گرفتن از سایر رقبان نیز می شود. در واقع با رزومه می توانید تجربه ها و مهارت های خود را اثبات کرده و فرصت شغلی بیشتری را دریافت کنید. اما فاکتور های لازم برای نوشتن یک رزومه حرفه ای چیست؟ یا در نظر گرفتن چه نکاتی می تواند شما را به موفقیت برساند؟ همراه آذرسیس باشید تا با نکات طلایی ساخت رزومه بیشتر آشنا شوید!

رزومه چیست؟ 

رزومه سندی برای اثبات تجربه ها و مهارت های شخصی بوده که شامل اطلاعات فردی، تحصیلی، مهارت های فنی و سابقه کاری مخاطب است. این اطلاعات باید به صورت کامل و خلاصه ذکر شده و به بهترین نحو به کارفرما ارائه شوند. هدف اصلی برای ساخت رزومه حرفه ای، جلب توجه کارفرما و دریافت فرصتی برای مصاحبه کاری است. بنابراین، کلید موفقیت در این است که توانایی های واقعی خود را نشان داده و رزومه را به شکلی طراحی کنیم که از بقیه رقبا متمایز باشد. توجه داشته باشید که صداقت اولویت اول برای نوشتن رزومه حرفه ای است و باید فقط به مهارت هایی اشاره شود که در واقعیت نیز توانایی انجام آنرا داشته باشید:

ساخت رزومه حرفه ای

یک رزومه حرفه ای چه ویژگی هایی دارد؟ 

یک رزومه حرفه ای باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 مختصر و مفید 

همان طور که اشاره شد، رزومه شامل مهارت های شخصی و تجربه های کاری فرد است که باید به بهترین و کامل ترین شکل ممکن نوشته شود، اما باید این معارت ها و توانایی ها به صورت خلاصه نوشته شود زیرا کارفرما ها بیشتر از 30 ثانیه برای خواندن هر رزومه وقت نمی گذارند. رزومه شما باید در این مدت کوتاه نظر کارفرما را جلب کند.

 ساده و گیرا 

نکته دیگر که باید توجه کنید، ساده و گیرا بودن رزوه است. در نوشتن رزومه از رسم نمودار و جداول زیاد دوری کنید. هر چه قدر توانایی های خود را به صورت ساده و مختصر بیان کنید، شانس بیشتری برای اثبات مهارت های خود خواهید داشت.

بیان اطلاعات به صورت کامل 

اطلاعات خود را به صورت کامل درج کنید. اطلاعات مورد نیاز برای ساخت رزومه حرفه ای شامل موارد زیر است:

 • اطلاعات شخصی: نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، وضعیت تاهل و …
 • اطلاعات تماس: تلفن تماس یا همراه، آدرس ایمیل معتبر و آدرس محل سکونت
 • اطلاعات تحصیلی: رشته تحصیلی، آخرین مدرک تحصیلی، معدل، نام دانشگاه فارق التحصیلی و …
 • سابقه کاری: توضیح درمورد سوابق کاری، نام شرکت یا محل کار سابق، مدت زمان فعالیت، دلیل ترک کار و …
 • اشاره به توانمندی ها و علایق خود

نداشتن غلط املایی و انتخاب فونت مناسب 

نداشتن غلط املایی و انتخاب فونت مناسب می تواند نشانه های یک فرد حرفه ای باشد. توصیه می کنیم چند بار رزومه خود را مورد بررسی قرار دهید. بهترین فونت برای روزمه های فارسی B-nazanin و ساز 10 تا 12 است. در رزومه های انگلیسی نیز می توانید از فونت Arial استفاده کنید.

استفاده از یک عکس مناسب

درصورت امکان می توانید از یک عکس مناسب خودتان برای ایجاد تعامل بیشتر در رزومه استفاده کنید. البته توجه کنید که این عکس نباید غیر رسمی و با پوشش نامناسب باشد.

بررسی نکات طلایی برای نوشتن یک رزومه حرفه ای 

اگر شما نیز می خواهید در شغل دلخواه خود استخدام شوید، داشتن یک رزومه جذاب و حرفه ای می تواند کلید راهگشای شما در این مسیر باشد. نکته قابل توجه ای که همواره متخصصان به آن اشاره می کنند این است، اگر شما مهارت کافی در یک زمینه داشته باشید اما نتوانید آنرا در رزومه خود به صورت حرفه ای و گیرا شرح دهید، طبیعتا شانسی برای اثبات آن نخواهید داشت! با بررسی نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهد شد، می توانید به راحتی رزومه کاری خود را ساخته و از رقبای خود پیشی بگیرید:

نکات طلایی برای ساخت رزومه حرفه ای 

1- رزومه را متناسب با حرفه و توانایی های خود بنویسید!

رزومه را متناسب با حرفه و توانایی های خود بنویسید، همچنین این نکته را نیز در نظر داشته باشید که رزومه باید متناسب با حرفه و شغل مد نظر استخدامی شما باشد. یعنی اگر می خواهید در زمینه محتوانویسی فعالیت کنید، باید رزومه نوشته شده نیز در این مورد باشد. دیگر شما نمی توانید رزومه ای که متناسب با این شغل است را برای فرصت شغلی حسابداری نیز ارسال کنید!

3- دقت به نگارش و استفاده نکردن از لوگو 

دقت به علایم نگارشی و نداشتن غلط املایی از نشانه های حرفه ای بودن یک رزومه است. هرچه قدر رزومه به صورت ساده و منظم نوشته شود، برای خواننده نیز خسته کننده نخواهد بود. امروزه، ساخت رزومه حرفه ای به سبک نسخه الکترونیک است. پس توصیه می کنیم حدالامکان از لوگو و طراحی های گرافیکی کمتر استفاده کنید. فراموش نکنید که از کلمات تکراری کمتر استفاده کرده و از فونت های متداول کمک بگیریند.

4- استفاده از قالب مناسب برای ساخت رزومه حرفه ای 

استفاده از یک قالب مناسب نشان دهنده دقت شما به جزئیات و حرفه ای بودن است. همواره از قالب های بروز و استاندارد برای نوشتن رزومه استفاده کنید. اما دقت داشته باشید که توجه به ویژگی های بصری، شما را از اولویت اصلی یعنی باکیفیت بودن محتوا دور نکند.

5- لطفا در نوشتن روزمه، حرفه ای عمل کنید!

به کارگیری ترفند ها و استراتژی ها می تواند با جلب نظر کارفرما شانس قبولی شما از طرف او را افزایش دهد. بدگویی و استفاده از کلمات نامناسب برای کارفرمای قبلی از ویژگی های فرد غیر حرفه ای است. از زیاده گویی دوری کرده و حقایق مسیر شغلی که در آن قرار است فعالیت کنید را نیز بیان کنید:

در ساخت رزومه، حرفه ای عمل کنید.

6- دروغ، خط قرمز اصلی! 

هرگز چیزی جز مهارت و توانایی های فردی خود ننویسید. با نوشتن هر چیزی جز حقیقت حتی اگر در شغل مد نظر خود نیز استخدام شوید، با گذشت زمان با مشکل رو به رو خواهید شد. کارفرما پس از بررسی رزومه شما مطمئن باشید که انتظار مهارت هایی که در آن ذکر شده است را از شما خواهد داشت. پس بنابراین توصیه می کنیم در همین ابتدا حقیقت را بدون اضافه کردن مورد اضاقی ذکر کنید.

7- کمک گرفتن از اعداد و نشانه ها 

استفاده کردن از اعداد و حروف می تواند توجه کارفرما را به خود جلب کند. شما می توانید از اعداد و نشانه ها به جای حروف در ساخت رزومه حرفه ای استفاده کنید.

خلاصه نکاتی که باید در ساخت روزمه حرفه ای به آنها توجه کنید! 

 • درصورت ارسال فایل روزمه به کارفرما همان دقت داشته باشید که به صورت PDF آنرا ارسال کنید.
 • اطلاعات مهمی را به صورت بلد و پر رنگ بنویسید.
 • نسخه رزومه خود را در روز مصاحبه پیش خود نگه دارید.
 • تخصص و مهارت خاصی را که دارید، پر رنگ و به صورت واضح بنویسید.
 • هیچ غلط املایی و نگارشی نداشته باشید.
 • رزومه را به صورت روان و گیرا بنویسید.
 • اهداف خود را به صورت واضح بیان کنید.
 • سوابق خود را دقیق به سال یا ماه ذکر کنید.
 • علایق و مهارت های غیر مرتب که ربطی به شغل استخدامی ندارد، اشاره نکنید.

سرور مجازی ویندوز، سرور مجازی لینوکس، سرور مجازی میکروتیک و … از خدمات شرکت های میزبانی است که امروزه طرفدارن مخصوص به خود را دارد. اگر به دنبال کیفیت و امنیت در کنار قیمت مقرون به صرفه هستید، پیشنهاد می کنیم سری به وبسایت ما بزنید. کارشناسان 24 ساعته و همیشه آنلاین برای پاسخگویی به شما آماده اند.

سخن آخر

ساخت رزومه حرفه ای از دغدغه همه افرادی است که به نوعی می خواند در شغل مورد علاقه خود استخدام شوند. دقت کردن به نکاتی که در این آموزش ذکر شد می توانید کلیدی برای موفقیت شما در مسیر رقباتی فرآیند استخدام باشد. داشتن رزومه قوی گیرا نظر کارفرما را نسبت به شما تغییر داده و شانس قبولی بیشتری نسیبت به سایر رقبا خواهید داشت. پس فرصت خواندن این آموزش را از دست ندهید. کارشناسان ما به صورت همیشه آنلاین آماده شنیدن نظرات شما همراهان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *