آذرسیس

آموزش نصب ابزار lynis در کالی لینوکس (2023) - آذرسیس
5/5 - (1 امتیاز)

این آموزش چگونگی نصب ابزار lynis در کالی لینوکس را برای شما ارائه می دهد. در ابتدا این سوال را مطرح می کنیم که خواندن ایم مطلب به چه کاربرانی توصیه می شود؟ اگر یک وب مستر هستید یا مدیریت یک وب سایتی را بر عهده دارید، برای موارد امنیتی وب سرور خود نیاز به استفاده از این ابزار خواهید داشت. پس، خواندن این مقاله برای شما کاربردی خواهد بود.

ابزار lynis یک ابزار امنیتی متن باز می باشد که برای پیاده سازی موارد امنیتی در وب سرور مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار می تواند در سیستم عامل های متفاوتی اجرا و نصب شود. برای نصب ابزار lynis در کالی لینوکس با ما همراه باشید!

ابزار lynis چیست؟

اگر بخواهیم به طور کلی تعریفی برای lynis بیان کنیم، lynis یک ابزار امنیتی متن باز و حسابرسی است که امکان ارزیابی سیستم کالی لینوکس یا هر سیستم عامل مبتنی بر لینوکس را برای شما فراهم ساخته و نکاتی را برای محکم سازی سیستم امنیتی شما ارائه می دهد.

ابزار lynis در کالی لینوکس، پیکربندی سیستم شما را اسکن کرده و یک نمای کلی از اطلاعات و مسائل امنیتی قابل استفاده توسط کاربران را ایجاد می کند. از اهداف دیگر این ابزار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مجهز به تست نفوذ 
  • مجهز به تست انطباق بر اساس استاندارد هایی مانند: ISO2700 و PCI-DSS
  • کمک به سخت شدن سیستم 
  • دارای اسکن خودکار 
  • مجهز به تشخیص آسیب پذیری 
  • توانایی مدیریت اجزا و پیکربندی 
  • قابلیت سازگاری با اکثر سیستم عامل ها 

لازم است بدانید استفاده از این ابزار توسط مدیران شبکه و سیستم، برای اسکن بد افزار ها و شناسایی آسیب پذیری در سیستم های مبتنی لینوکس می تواند مفید واقع شود. 

مراحل نصب ابزار lynis در کالی لینوکس 

در این مرحله، قصد داریم مراحل نصب ابزار lynis در کالی لینوکس را مورد بررسی قرار می دهیم. 

ابتدا، با استفاده از دستور زیر سیستم خود را آپدیت کنید: 

apt update 

پس از بروز رسانی سیستم خود، دستور زیر را برای نصب lynis در کالی لینوکس اجرا کنید: 

apt install lynis 

به عنوان روش دوم نیز می توانید با استفاده از دستور زیر ابزار lynis را نصب کنید: 

apt-get install lynis 

اگر می خواهید lynis را با استفاده از aptitude نصب کنید، ابتدا نیاز به نصب aptitude خواهید داشت چرا که امکان نصب به طور پیش فرض در کالی لینوکس وجود ندارد. برای این کار دستور زیر را اجرا کنید: 

apt install aptitude 

حال می توانید ابزار امنیتی lynis را با کمک دستور زیر اجرا کنید: 

aptitude install lynis 

 

نصب ابزار lynis در کالی لینوکس

با طی مراحل بالا به آسانی می توانید ابزار امنیتی lynis را در سیستم عامل کالی لینوکس خود نصب کنید. در صورت داشتن سوال می توانید با ارسال تیکت با کارشناسان آذرسیس در ارتباط باشد. 

نتیجه گیری 

در این آموزش نحوه نصب ابزار lynis در کالی لینوکس را مورد بررسی قرار دادیم. همه کاربران و متخصصان برای حفظ و افزایش امنیت سرو می توانند به صورت دوره ای آسیب پذیری های امنیتی سیستم عامل خود را بررسی کنند. همان طور که اشاره شد، lynis یک ابزار امنیتی متن باز می باشد که برای پیاده سازی موارد امنیتی در وب سرور مورد استفاده قرار می گیرد. این آموزش مراحل نصب ابزار lynis در کالی لینوکس را نشان می دهد. ممنون که تا پایان این آموزش با ما همراه بودید. در صورت داشتن سوال، از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. 

دستور lynis در کالی لینوکس چیست؟

lynis یک ابزار حسابرسی برای افزایش امنیت سیستم های مبتنی بر لینوکس می باشد. این ابزار پیکربندی سیستم را اسکن کرده و یک نمای کلی از اطلاعات سیستم و مسایل امنیتی قابل استفاده توسط متخصصان را ایجاد می کند.

گزارش فایل های lynis در کجا قرار دارد؟

مسیر گزارش فایل های lynis در var/log/lynis-report/ قرار دارد. همچنین، گزارش دقیق تر در مسیر var/log/lynis/ قرار دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *