آذرسیس

نحوه نصب node.js در almalinux
4.5/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله با آموزش نحوه نصب Node.js در AlmaLinux در خدمت شما کاربران عزیز هستیم. Node.js یک cross-platform متن باز و backend است، که به زبان جاوا اسکریپت ارائه شده و می تواند جاوا اسکریپت را خارج از وب اجرا کند. اگر شما نیز در حال توسعه وب سایت یا برنامه های کاربردی در جاوا اسکریپت هستید، به این پلتفرم نیاز دارید. همچنین شما می توانید با استفاده از این پلتفرم کد را به جای مرورگر مشتری روی سرور اجرا کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم نحوه نصب پلتفرم Node.js بر روی سیستم عامل AlmaLinux را آموزش دهیم پس با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

پلتفرم NodeJs چیست؟

این پلتفرم یک محیط Runtime برای زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت است. Node.js یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی در بین کاربران است که سمت سرور می باشد و بر پایه جاوا اسکریپت نیز ارائه می شود. برای افراد مبتدی که می خواهند به تازگی شروع به کار کنند، یادگیری این پلتفرم و کسب مهارت در این زمینه می تواند مسیری برای راه اندازی حرفه شان باشد. همچنین این پلتفرم برای ساخت برنامه های کاربردی شبکه مقیاس پذیر طراحی شده است.

مراحل نصب NodeJs در AlmaLinux

تا به این جا سعی کردیم توضیحی در مورد این پلتفرم برای شما کاربران عزیز ارائه دهیم تا یک ذهنیت کلی درباره آن داشته باشید. حال می خواهیم مراحل نصب Node.js بر روی سیستم عامل AlmaLinux را گام به گام بررسی کنیم، پس با ما همراه باشید.

پیش نیاز های نصب Node.js بر AlmaLinux

  • یک سرور مجازی و یا یک سرور اختصاصی که سیستم عامل AlmaLinux بر روی آن نصب شده باشد.
  • امکان دسترسی به صورت کاربر root و یا به صورت کاربر معمولی با امتیازات مدیریتی

مرحله 1: به روز رسانی سرور 

دو دستور زیر را برای بروز رسانی سیستم خود اجرا کنید. دستور های زیر می توانند آخرین نسخه از بسته ها را بر روی سرورتان نصب کنند:

dnf update -y
dnf install epel-release

مرحله 2: مشاهده فهرست stream های NodeJs موجود

Stream با نسخه اصلی Node.js مطابقت دارد. برای مشاهده لیستی از Stream های موجود دستور زیر را اجرا کنید:

dnf module list nodes

مرحله 3: نصب NodeJS

در این مرحله می توانید با استفاده از لیست زیر نسخه مورد نظر خود را انتخاب کرده و با استفاده از دستور ذکر شده، Node.js را نصب کنید:

dnf module install nodejs:14

مرحله 4: تایید نسخه نصب شده

پس از اینکه فرآیند نصب با موفقیت انجام شد، نسخه نصب شده Node.js خود را با اجرای کد زیر تایید کنید:

node -v

نتیجه گیری

در این آموزش سعی کردیم با توضیح دادن دقیق مراحل نصب، فرآیند نصب را برای شما آسان تر کنیم. اگر شما نیز به دنبال راهی هستید تا بتوانید این کراس پلتفرم را بر روی سیستم عامل AlmaLinux نصب کنید، این مقاله می تواند در این زمینه برای شما مفید باشد. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. از همراهی شما سپاسگذاریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *