آذرسیس

2 ways to install Node.js on Rocky Linux 3
4.2/5 - (5 امتیاز)

نصب Node.js یک محیط Runtime جاوا اسکریپت را برای برنامه نویسی Server-Side به شما ارائه می دهد که این برنامه Cross-Platform به توسعه دهندگان امکان مقیاس پذیری برنامه های Backend با استفاده از جاوا اسکریپت را ایجاد می کند. امروزه این پلتفرم بین کاربران بسیار محبوب شده و به بخش اساسی ساخت برنامه های Server-Side و شبکه تبدیل شده است. در این مقاله از آذرسیس دو روش برای نصب Node.js به شما پیشنهاد می دهیم که روش اول مناسب کسانی است که می خواهند Node.js را برای طولانی مدت نصب کنند و به ندرت نیاز به تعویض نسخه های مختلف آن دارند. اما روش دوم برای توسعه دهندگانی است که نیاز به جابجایی مکرر بین نسخه Node.js دارند.

2 روش نصب Node.js در راکی لینوکس

2 روش نصب Node.js در Rocky Linux

پس از توضیح مختصر در مورد این پلتفرم، اکنون می خواهیم مراحل نصب Node.js در Rocky Linux را با دقت بیشتری بررسی کنیم. شما می توانید با دو روش این پلتفرم را بر روی سیستم عامل راکی لینوکس خود نصب کنید.

روش اول: نصب Node.js با DNF از مخازن پیش فرض

به طور پیش فرض راکی لینوکس یک ماژول مخزن برای نصب Node.js فراهم می کند. شما می توانید برای بررسی تمام ماژول های مخزن موجود در سیستم راکی لینوکس خود، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo dnf module list | grep nodejs

همان طور که مشاهده می کنید نسخه 10 Nodejs به عنوان ماژول مخزن پیش فرض با نمایه پیش فرض Common انتخاب شده است. در حال حاظر آخرین نسخه موجود، نسخه 14 است که در مخزن نیز وجود دارد. دستور زیر را برای فعال کردن ماژول و نصب Node.js نسخه 14 اجرا کنید:

sudo dnf module enable nodejs:14

اکنون، برای تایید و فعال کردن «y» را تایپ کنید. در صورت تمایل اگر می خواهید با پروفایل های مختلف مثل Development, Minimal, S2i نصب را انجام دهید، می توانید پروفایل را به صورت زیر مشخص کنید:

sudo dnf module enable nodejs:14/minimal

پس از آن ماژول مخزن Nodejs را با استفاده از دستور زیر تایید کنید:

sudo dnf module list nodejs

اگر نصب شما صحیح باشد، ماژول Nodejs نسخه 14 را با علامت ‘[e]’ فعال می بینید و همچنین نمایه پیش فرض را با ‘[d]’ به عنوان Common انتخاب می کنید.

1- نصب Nodejs و Npm در راکی لینوکس

در این قسمت می توانید Node.js و Npm را با اجرا دستور DNF زیر نصب کنید:

sudo dnf install nodejs npm

اکنون باید «y» را تایپ کرده و «Enter» را فشار دهید تا بسته‌های Node.js و Npm را تأیید و نصب کنید. همانطور که مشاهده می کنید این دستور Nodejs 14.x را از مخزن AppStream انتخاب می کند. حال اگر فرآیند نصب کامل شد، نصب Node.js خود را با استفاده از دستور زیر تأیید کرده و مسیر باینری Node.js و npm را چک کنید:

which node
which npm

شما می توانید نسخه Node.js و Npm را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید:

node --version
npm --version

نصب Node.js با DNF از مخازن پیش فرض

روش دوم: نصب Nodejs به وسیله NVM  

Nvm (Node Version Manager) ابزاری است که در Bash با سازگاری POSIX برای مدیریت نسخه‌های Node.js نوشته شده است. ویژگی اصلی استفاده از Nvm این است که می توانید چندین نسخه Node.js را روی یک ماشین نصب کنید. با استفاده از این ابزار توسعه‌دهندگان می‌توانند به طور مرتب بین چندین نسخه Node.js جابجا شوند. یا به بیان دیگر می‌توانند برای هر پروژه‌ای که روی آن کار می‌کنند، از نسخه ای متفاوت Node.js استفاده کنند.

1- نصب NVM (Node Version Manager)

برای نصب Nvm باید دستور زیر را اجرا کنید:

curl -o- https://raw.githubusercontent.com/nvm-sh/nvm/v0.38.0/install.sh | bash

در این مرحله اسکریپت نصب کننده در حال اجرا خواهد بود و پیکربندی جدیدی به فایل ‘~/.bashrc’ اضافه خواهد کرد. با استفاده از دستور زیر می توانید پیکربندی ~/.bashrc را بارگیری مجدد کنید:

source ~/.bashrc

پس از آن نصب nvm را با استفاده از دستور موجود تایید کرده و بررسی کنید که آیا دستور ‘nvm’ موجود است یا خیر؟

command -v nvm

اگر دستور ‘nvm’ موجود باشد، خروجی به صورت ‘nvm’ خواهد بود. در مرحله آخر می توانید نسخه nvm و صفحه راهنما Npm را با استفاده از دستور زیر بررسی کنید:

nvm --version
nvm --help

نصب Nodejs به وسیله NVM

کاربرد ابزار nvm در Node.js

روشی دومی که برای نصب Node.js در اینجا توضیح داده شد، توسط ابزار nvm بود که ما در این بخش می خواهیم توضیحات مفید دیگری در رابطه با این ابزار برای شما ارائه دهیم. پس بیایید به بررسی کاربردهای مفید دیگر آن بپردازیم:

1- بررسی نسخه های Node.js موجود در مخزن

ابتدا با استفاده از دستور nvm، تمام نسخه های موجود Node.js را در مخزن راه دور بررسی کنید. می توانید دستور زیر را برای بررسی تمام نسخه های موجود Node.js در مخزن راه دور اجرا کنید:

nvm ls-remote

اکنون لیستی از نسخه های Node.js را به صورت زیر مشاهده خواهید کرد:

v0.1.14
v0.1.15
...
....
....
v16.7.0
v16.8.0

در مرحله بعد خروجی را با استفاده از دستور زیر فیلتر کنید تا فقط نسخه LTS Node.js را با استفاده از گزینه “–lts” نشان دهد:

nvm ls-remote --lts

حال فقط لیست نسخه Node.js LTS نشان داده می شود:

v4.2.0 (LTS: Argon)
v4.2.1 (LTS: Argon)
v4.9.1 (Latest LTS: Argon)
...
....
v14.17.5 (LTS: Fermium)
v14.17.6 (Latest LTS: Fermium)

2- مناسب برای نصب Node.js 

پس از بررسی نسخه های قابل دسترسی، نسخه Node.js ای را که نیاز دارید، به کمک این دستور نصب و اجرا خواهید کرد:

nvm install v16.8.0

شما می توانید با استفاده از دستور زیر نصب نسخه مورد نظر خود را تایید کنید:

node --version
npm --version

در مرحله بعد می توانید از گزینه ‘–lts’ برای نصب نسخه LTS Node.js استفاده کنید. و سپس دستور nvm زیر را اجرا کنید:

nvm install --lts

این دستور آخرین نسخه LTS Node.js را دانلود می کند. پس از اتمام فرآیند نصب، دستور زیر را برای تایید نصب اجرا کنید:

node --version
npm --version

حال خواهید دید که نسخه پیش‌فرض Node.js به آخرین نسخه LTS v14.x تغییر یافته است. علاوه بر این شما می توانید Node.js را با استفاده از نام رمز آن نصب کنید. برای مثال دستور زیر را برای نصب Node.js ‘dubnium’ اجرا کنید که نام رمز Node.js v10.x می باشد:

nvm install lts/dubnium

ابزار Node.js dubnium ،nvm را داخل سیستم شما دانلود می کند.

3- مدیریت چندین نسخه Node.js

در این بخش پس از نصب چندین نسخه Node.js، اکنون شما می توانید تعدادی از نسخه Node.js را در سیستم خود مدیریت کنید. برای بررسی تمام نسخه های نصب شده Node.js، دستور nvm زیر را اجرا کنید:

nvm ls

پس از اجرا دستور بالا تمام نسخه های نصب شده Node.js را مشاهده خواهید کرد و در حال حاضر شما از Node.js v10.24.1 به عنوان پیش فرض استفاده می کنید. برای تغییر نسخه پیش‌فرض Node.js که در حال حاضر از آن استفاده می کنید، دستور nvm را به دنبال گزینه «use» اجرا کنید. با استفاده از دستور زیر می توانید یک نسخه خاص از Node.js را به عنوان پیش فرض شناسایی کنید:

nvm use v16.8.0

پس از آن می توانید نسخه فعلی Node.js را با استفاده از دستور زیر تأیید کنید:

nvm current

و خواهید دید که نسخه Node.js پیش فرضی که در حال حاضر استفاده می کنید v16.8.0 است. در مرحله بعد برای تنظیم نسخه Node.js LTS به عنوان پیش فرض، می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

nvm use --lts

بار دیگر نسخه Node.js را که در حال حاضر استفاده می کنید را با استفاده از دستور زیر چک کنید:

nvm current

و در نهایت با انجام این مراحل توانستید نسخه پیش فرض Node.js را به نسخه LTS v14.x تغییر دهید. در پایان باید اضافه کنیم که اگر قصد استفاده از سیستم عامل جدید و کاربردی راکی لینوکس را دارید، ما در سایت آذرسیس این توزیع محبوب، از توزیع های سرور مجازی لینوکس، را ارائه می دهیم و شما کاربران عزیز می توانید آن را از لینک موجود در این قسمت نصب و راه اندازی کنید.

سخن آخر

در این آموزش نحوه نصب Node.js در راکی لینوکس را برای شما کاربران عزیز توضیح دادیم و شما می توانید با انجام دادن دو روش توضیح داده شده، Node.js را بر روی سیستم عامل راکی لینوکس خود نصب کنید. روش اول، نصب Node.js از با استفاده از مخزن AppStream است که می توان برای سایر توزیع های RHEL مانند CentOS و … استفاده کرد. اما روش دوم، نصب Node.js با NVM می باشد که این روش را در اکثر توزیع های لینوکس اعمال می شود. امیدواریم مقاله نصب Node.js در راکی لینوکس آذرسیس شما را به مقصود خود رسانده باشد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *