آذرسیس

وب مانی چیست؟ همه چیز درباره وب مانی!

وب مانی با نام تجاری WebMoney، سیستم و درگاه پرداخت بین المللی به صورت آنلاین است که مخاطبان می توانند تراکنش های مالی خود را در کمترین زمان ممکن و با امنیت بالا به صورت برگشت ناپذیر انجام داده و امور مالی خود را مدیریت کند. اگر شما نیز جز کاربران ایرانی هستید که قصد انجام معاملات دلاری با خارج از کشور را داشته یا به فکر شارژ حساب خارجی خود هستید، وب مانی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. این سیستم در حال حاظر انجام تعداد زیادی از تراکنش های اینترنتی در ایران را عهده دار است. در این مقاله پاسخ دهنده سوالاتی مانند وب مانی چیست؟ و چگونه می توان در آن حساب کاربری ایجاد کرد و نحوه احراز هویت آن خواهیم بود. همراه ما باشید!

وب مانی چیست؟ 

داشتن یک پلتفرم پرداخت آنلاین که بتواند در کنار انجام فعالیت های مالی آنلاین امنیت داده های کاربران را تامین کند، بسیار با ارزش است. وب مانی دقیقا همان چیزی است که می تواند این خواسته مخاطب را برآورده کند. WebMoney، پلتفرم آنلاین یا سیستم پرداخت جهانی برای انجام فعالیت‌های مالی به صورت آنلاین است که برای اولین بار در اواخر دهه 90 در روسیه بنیان گذاری شد. این درگاه می تواند برای بیزینس های اینترنتی و مخاطبان در سراسر جهان امکان ارسال و دریافت پول را فراهم کند. وب مانی با داشتن بیش از 39 میلیون کاربر فعال و نداشتن هیچ محدودیت برای مخاطبان ایرانی، به درگاه بانکی پرطرفدار تبدیل شده است. با استفاده از WebMoney می توانید خدمات کسب و کار خود را در سراسر جهان به فروش رسانده و از این طریق در انتقال پول به صورت آنلاین نیز نقش داشته باشید. وب مانی خدمات و فعالیتی مشابه با PayPal را ارائه می دهد و هیچ محدودیتی برای کاربران ایرانی ندارد:

وب مانی

کاربرد و مزایای وب مانی 

وب مانی به عنوان یک درگاه بانکی می تواند مزایای و کاربرد های زیادی برای کاربران داشته باشد. این پلتفرم در تلاش است تا فرآیند انتقال پول را برای کاربران در امینت بالا انجام دهد. این پلتفرم در بعضی از مواقع فرآیندی مشابه با همراه بانک ها داشته و می تواند در انتقال پول به صورت آنلاین نقش به سزایی ایفا کند. از کاربرد های دیگر این پلتفرم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شارژ حساب و افزایش موجودی
 • خرید بلیط هواپیما و موارد مشابه
 • خرید دامنه
 • مناسب برای پرداخت های WMV
 • گزینه مناسب برای انتقالات مالی بین المللی
 • ثبت گزارشات و اعتراضات مالی
 • ثبت صورت حساب
 • احراز هویت
 • پشتیبانی از دلار، یورو و سایر ارز های رایج

انواع حساب های وب مانی 

برای انتقال وجه در وب مانی سطوح مختلفی وجود دارد اما در حالت کلی 3 سطح اصلی برای حساب های وب مانی در نظر می گیریم:

کاربرد و مزایای وب مانی

1. حساب شخصی ( Personal) 

اگر کسب کار بزرگی دارید که نیاز به انجام تراکنش های بالا را دارید، الزامی است که این حساب را بخرید. حساب شخصی اصلی ترین و رایج ترین نوع حساب در وب مانی به شمار می رود که به منظور نقل و انتقال از آن استفاده می شود. این حساب برای کسب و کار ها بیشتر پیشنهاد می شود زیرا هیچ  محدودیت تراکنشی در نظر گرفته نمی شود. دریافت این حساب هزینه ای برابر با 50 دلار به همراه داشته و پس از ایجاد این حساب، الزامی است که پاسپورت خود را نزد یکی از نمایندگان رسمی برای تایید نیز ببرید.

2. حساب فرمال ( Formal) 

یکی دیگر از حساب های وب مانی ، حساب فرمال یا قراردادی است. برای دریافت این حساب نیاز به احراز هویت و تایید پاسپورت شما وجود دارد. با خرید این حساب روزانه می توانید تا سقف 300 دلار تراکنش داشته و تا 1000 دلار در کیف پول خود پول نگه دارید. برای ایجاد این حساب، نیاز به آپلود فایل پاسپورت خود خواهید داشت، البته می توانید با کمک کارت ملی نیز این حساب را ایجاد کنید. پس از طی مراحل ایجاد حساب، تا حداکثر 48 ساعت حساب برای شما افتتاح خواهد شد.

3. حساب Alias 

معمولی ترین نوع حساب در وب مالی، حساب Alias است. محدودیت زیادی برای این حساب وجود داشته و حداکثر تاز سقف 100 دلار می توانید روزانه تراکنش انجام دهید. این حساب دروافع همان حساب کاربری اولیه است که در وب مانی کاربر ایجاد می کند. اگر در طول روز نیاز تا سقف 100 دلار تراکنش داشته و میزان موجودی کارت شما تا 300 دلار است، دیگر نیازی به ایجاد سایر حساب ها ندارید.

مراحل ساخت حساب وب مانی 

با انجام این این مراحل می توانید حساب کاربری خود را در WebMoney ایجاد کنید:

1. وارد وبسایت رسمی wmtransfer.com شده و گزینه SignUp را بزنید. توجه داشته باشید که برای SignUp نیاز است که اپلیکیشن را دانلود کنید:

مراحل ایجاد حساب کاربری وب مانی

2. در این مرحله نیاز است که یک شماره تماس برای ارسال کد وارد کنید. توجه داشته باشید که شماره تماس خود را بدون صفر وارد کنید:

مراحل ایجاد حساب کاربری

برای تایید شماره، کد تایید برایتان اس ام اس خواهد شد. کد را در قسمت مخصوص وارد کنید:

مراحل ایجاد حساب کاربری در وب مانی

3. پسورد و رمز عبوری برای حساب کاربری خود ایجاد کنید. توصیه می کنیم که این رمز عبور، دارای کارکتر و اعدادی باشد که قابل حدس نباشد. تیک پذیرش قوانین وضع شده را فعال کرده و گزینه Continue را بزنید:

مراحل ایجاد حساب کاربری در وب مانی

4. پس از ایجاد حساب کاربری می توانید کیف پول خود را ایجاد کنید. برای ایجاد کیف پول دلاری گزینه Add در پنل کاربری کلیک کنید. البته توجه داشته باشید که شما می توانید به جز کیف پول دلاری، سایر کیف پول ها را نیز ایجاد کنید:

مراحل ایجاد حساب کاربری در وب مانی

5. پس از اینکه حساب ایجاد شد، شما می توانید شماره حساب کیف پول خود را مشاهده کنید. از این شماره حساب در واقع می توانید برای واریز پول استفاده کنید.

6. پس از ایجاد حساب، نوبت به احراز هویت می رسد. احراز هویت در واقع برای انجام تراکنش های روزانه به تعداد زیاد و افزایش موجودی کیف پول بیش از 300 دلار کارآیی دارد.

مراحل احراز هویت در حساب فرمال وب مانی 

در این مرحله با انجام مراحل زیر می توانید حساب کاربری خود را احراز هویت کنید. توصیه می کنیم برای این کار از پاسپورت خود استفاده کنید. مراحل انجام شده در این قسمت با کد ملی انجام شده است:

1. وارد حساب کاربری خود شده و سپس به قسمت پاسپورت وب مانی مراجعه کنید. پس از زدن گزینه Apply for webMoney Passport، وارد حساب کاربری خود در وب مانی شوید:

مراحل احراز هویت در وب مانی

توجه داشته باشید که اگر این کار را از بخش حساب کاربری انجام دهید با صفحه به زبان روسی مواجه خواهید شد، اما از این بخش به زبان انگلیسی دسترسی خواهید داشت. گزینه Continue را بزنید:

مراحل احراز هویت در وب مانی

2. در این بخش نیاز است که اطلاعات خود را وارد کنید:

مراحل احراز هویت در وب مانی

 • نام و نام خانوادگی خود را به زبان انگلیسی وارد کنید.
 • تاریخ تولد خود را به میلادی وارد کنید.
 • جنسیت Male یا Female را انتخاب کنید.
 • از بخش Choose your actual location، موقعیت مکانی خود را تعیین کنید. نام شهر، نام کشور محل سکونت خود را انتخاب کرده و ok را بزنید.
 • کد پستی مل سکونت خود را در بخش مورد نظر وارد کنید.
 • در این قسمت نیاز است که آدرس محل سکونت خود را به انگلیسی تایپ کنید. (پیشنهاد می کنیم آدرس خود را به صورت مختصر وارد کنید چرا که اهمیت چندانی ندارد)
 • کشور محل تولد خود را از بین گزینه های موجود وارد کنید.
 • شماره پاسپورت یا کد ملی خود را بدون خط تیره تایپ کنید.
 • تاریخ صدور پاسپورت یا کارت ملی خود را به میلادی وارد کنید.
 • در این بخش نیاز است که محل صدور پاسپورت یا کارت ملی خود را وارد کنید. اگر از پاسپورت استفاده می کنید، گزینه Place of Issue و اگر از کارت ملی برای احراز هویت استفاده شده است گزینه National Organization for Civil Registration را وارد کنید.
 • پر از تکمیل فیلد های خواسته شده  گزینه Save را بزنید.

3. تاریخ پایان پاسپورت یا کارت ملی خود را به میلادی در قسمت مشخص شده وارد کنید.

4. اسکن کارت ملی یا اسکن پاسپورت در این مرحله از شما خواسته می شود. شما می توانید کارت ملی یا پاسپورت خود را اسکن کرده و در فایل مورد نظر آپلود کنید. اگر به دستگاه اسکنر دسترسی ندارید، می توانید عکس خود را در یک زمینه روشن قرار داده و عکس بگیرید. توجه داشته باشید که فایل آپلود شده باید حجم آن کمتر از 2 مگابایت بوده و با فرمت JPG آپلود شود.

5. در این مرحله اگر فایل آپلودی مدارک پاسپورت باشد گزینه Passport main pages را انتخاب و اگر برای تایید احراز هویت از کارت ملی استفاده کرده اید گزینه ID card, front side را وارد کنید.

6.  پس از آپلود فایل گزینه Finish upload را بزنید. برای آپلود عکس پشت کارت ملی گزینه Upload new document copy را بزنید. اما پس از انتخاب، گزینه ID card, back side را نیز انتخاب کنید. پس از این که فرآیند آپلود تمام شد گزینه Back to document list را بزنید و تغییرات را ذخیره کنید.

ممکن است برای تایید حساب و احراز هویت نیاز به تهیه سرور مجازی ویندوز باشد. برای تهیه سرور باکیفیت و قیمت اقتصادی که از 60 لوکیشن مورد نیاز نیز ارائه می شود، به وب سایت ما سر بزنید! درضمن، خدمات کانفیگ سرور نیز به صورت رایگان برای شما انجام خواهد شد.

سخن آخر

در این آموزش وب مانی را به طور کامل مورد بررسی قرار دادیم. وب مانی، سیستم یا درگاه بانکی برای رد و بدل کردن ارز و یا برای انجام تراکنشات دلاری و … مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از وب مانی نیاز به ایجاد حساب کاربری و احراز هویت آن خواهید داشت. توصیه می شود برای اطمینان بیشتر از گذرنامه خود برای احراز هویت استفاده کنید، اما از کارت ملی نیز می توانید کار شما را راه بیندازد. این آموزش اطلاعات جامع درمورد وب مانی در اختیارتان قرار می دهد. ممنون که همراه ما بودید، در صورت داشتن سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *