آذرسیس

UTM چیست ؟ | کاربرد و 5 پارامتر اساسی یو تی ام - آذرسیس
5/5 - (2 امتیاز)

امروزه بسیاری از بازاریاب های موفق از ابزار های زیادی برای ردیابی و اندازه گیری اثر بخشی کمپین های تبلیغات خود استفاده می کنند.

یکی از بهترین روش های ردیابی موثر بودن زحمات و هزینه ها در تبلیغات خود را می توان استفاده از کد های ماژول ردیاب یو تی ام که به انتها URL ها پیوست داده می شوند، نامید.

در صورت استفاده بهینه از کد های یو تی ام، قابلیت آن را خواهند داشت که به قدرتمندترین ابزار تجزیه و تحلیل شما در تعیین اهداف بازار مورد نظر تان تبدیل شود.

بنابراین در این مقاله تمام موارد مربوط به UTM و طریق استفاده از آن را برای شما کاربران و همراهان همیشگی وبلاگ های آموزش آذرسیس آورده ایم، که امیدواریم از مطالعه آن نهایت لذت را ببرید.

UTM

نحوه ایجاد کد های UTM

پیش از آن که طریق استفاده از کد های یو تی ام را بدانیم، لازم است با نحوه ایجاد کد های یو تی ام آشنا شویم، تا هرچه بهتر کارایی و قابلیت آن ها را در اهداف خود به کار ببریم.

نرم افزار Urchin کدهای یو تی ام را جهت استفاده آن ها در برنامه تحلیل آمار وب Urchin خود ایجاد کرد، اما بعد ها Google این شرکت را در سال 2005 به طور کامل خریداری کرد.

و بعد ها Google Analytics را عرضه کرد، اما در سال 2012 طی یک تصمیم ناگهانی تولید Urchin را متوقف و کدهای یو تی ام را در نرم افزار خود ادغام نمود.

در Google Analytics می توانید اطلاعات مربوط به منبع ترافیک را به صورت پیش فرض پیدا کنید، بنابراین اگر که شما گوگل آنالیتکس را در وب سایت خود فعال کرده اید، آماده به کار هستید.

5 پارامتر UTM

5 پارامتر برای یو تی ام وجود دارد که به آن ها Tag یا Code گفته می شود، و جهت ردیابی اثر بخشی کمپین های بازایابی دیجیتال بر اساس نقاط داده خاص مورد استفاده قرار می گیرد.

در این مرحله می توانید پارامتر های یو تی ام را با هر ترتیب دلخواه در انتها URL ها همراه علامت سوال و یا علائم دیگر مشخص شده است، اضافه کنید. در قسمت زیر این 5 پارامتر را بازگو خواهیم کرد.UTM

  •  Source

می توانید از این پارامتر برای تشخیص منبع ترافیک خود استفاده کنید. این مورد شامل نام وب سایت، موتور جستجو، نام خبرنامه یا شبکه اجتماعی می باشد.

برای مثال: utm_source=google

  •  Medium

جهت شناسایی رسانه ها، از این پارامتر استفاده می کنند. برای اشتراک گذاری و دسترسی به پیوند خود استفاده کنید که می تواند شامل ایمیل، فضا مجازی، تعداد کلیک (cpc) یا … باشد.

برای مثال: utm_medium=cpc

  •  Campaign

برای شناختن Campaign یا تبلیغات مرتبط با لینک خود از این پارامتر استفاده کنید. در واقع شامل نام محصول، نوع فروش، نام مسابقه و غیره است.

برای مثال: utm_campaign=summer-sale

  • Term

این پارامتر به شما کمک می کند، تا بدانید که کدام کلمه کلیدی مورد استفاده شما موجب ایجاد بازدید در وب سایت تان شده است.

برای مثال: utm_term=camping-gear

  •  Content

از این پارامتر برای فهمیدن این نکته که آیا شخصی روی لینک مورد نظر ما کلیک کرده تا به وب سایت شما برسد یا نه، استفاده می شود.

همچنین برای تمایز بین تبلیغات هایی که هم زمان به یک URL اشاره می کنند و جهت تست در آن و تبلیغات هدفمند محتوا نیز استفاده می شود.

برای مثال: utm_content=cta-bottom

چگونه به صورت دستی کد ایجاد کنیم؟

روش دیگر استفاده از این کد ها اعمال آن به صورت دستی است، که خوشبختانه با ابزار Camping URL Builder موجود در Google با نحوه سفارشی سازی URL ها به راحتی آشنا می شوید.

همچنین در صورت نیاز به Refresh کردن کد ها، سازنده ابزار UTM Google هر یک از پارامتر های یو تی ام را تعریف می کند.

توجه: پیشنهاد ما به شما این است، که قبل از به اشتراک گذاشتن URL خود در پلتفرم‌ های بازاریاب دیجیتال برای جذابیت هرچه بیشتر از سمت خوانندگان آن ها را به شکل کوتاه درآورید.

در ادمه این سر فصل نحوه چگونگی ایجاد کد ها به صورت کاملاً دستی و جداگانه آورده شده است.

  • CPC

چنانچه می خواهید یک URL ردیاب در عوض هر یک کلیک ایجاد کنید، برای مثال یک صفحه فروش تابستان با کلمه کلیدی Camping Gear دارید، ممکن است، URL شما به صورت زیر باشد.

www.example.com/page?utm_source=google&utm_medium=cpc&utm_campaign=summer-sale&utm_term=camping-gear

  • Social Media Tracking

URL ردیابی شما برای یک کمپین پرداخت هزینه در ازا دریافت خدمات توسط یک فضا مجازی مانند فیس بوک که کاربران را به صفحه شما هدایت می کنند، ممکن است به شکل زیر باشد.

www.example.com/page?utm_source=facebook&utm_medium=paid-social&utm_campaign=summer-sale

  • Email Marketing Campaign Tracking

در این نمونه شما URL هایی که از طریق یک ایمیل تبلیغاتی است را اندازه گیری می کنید.

www.example.com/page?utm_source=summer-promo&utm_medium=email&utm_campaign=summer-sale&utm_content=logo

www.example.com/page?utm_source=summer-promo&utm_medium=email&utm_campaign=summer-sale&utm_content=main-image

نحوه مشاهده کد یو تی ام در Google Analytics

بعد از مرحله ایجاد ردیابی کد ها و به اشتراک گذاشتن آن ها، ابزار Google Analytics به طور خودکار شروع به دریافت آمار و اطلاعات از لینک ها ایجاد شده می کند.

همچنین روش دستی دیگر برای مشاهده آمار نیز وجود دارد، که برای این کار باید ابتدا به حساب کاربری گوگل آنالیتیکس خود شوید، نما پیش فرض شما را به صفحه اصلی هدایت می کند.

در قسمت دسکتاپ سمت چپ یگ سری گزارش وجود دارد، که در این صفحه باید روی گزینه Acquisition کلیک کنید. سپس گزینه Campaigns را انتخاب کنید.

در آخر بعد از نشان دادن Campaign ها روی تمام آن ها کلیک کنید. در واقع پیروی از مراحل بالا شما را به یک گزارش کامل در گوگل آنالیتیکس می برد.utm

برای ایجاد یک بستر ایمن در وب سایت و انجام تبلیغات و رسیدن به اهداف خود، شما در همان ابتدا به سرور مجازی و سرور اختصاصی با کیفیت بالا آذرسیس نیاز خواهید داشت.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی در توضیح ماهیت و مفهوم کد های یو تی ام و نحوه کاربرد آن ها هم به صورت دستی و هم به صورت پیش فرض گفته شده است.

امیدواریم از مطالعه این آموزش نهایت لذت را ببرید، و در صورت داشتن هرگونه سوال در مراحل بالا به راحتی می توانید با ارسال تیکت در قسمت نظرات با کارشناسان آذرسیس در ارتباط باشید.

آیا محدودیت تعداد کاراکتر برای کد های یو تی ام وجود دارد؟

خیر، هیچ محدودیتی برای تعداد کاراکتر کد های یو تی ام وجود ندارد، اما از دلایل بسیار منطقی برای کوتاه نگه داشتن این تعداد کاراکتر ها می توان به بهبود کاربرد، تمیز و شهودی به نظر رسیدن آن ها اشاره نمود.

آیا از کد های یو تی ام می توان در فضا مجازی استفاده کرد؟

بله، امروزه با پیشرفت ارتباطات و دسترسی بیش از 90 درصدی مردم به تبلیغات محیط مجازی تاثیر این فضا را نمی توان نادیده گرفت.
بنابراین استفاده و اعتماد سازی از طریق ایجاد کد یو تی ام در این پلتفرم ها یک حرکت کاملاً زیرکانه خواهد بود.

Share this Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *