آذرسیس

Hotlink چیست ؟ راه های مقابله با هات لینک [2023] - آذرسیس

در حال حاضر هات لینک ها (Hotlink) همراه با پر کردن کلمات کلیدی، کامنت های اسپم و لینک‌های پولی و اشتباهات به وجود آمده توسط بازاریاب ها در اینترنت می باشند. این تکنیک‌ها که سئو کلاه سیاه نام دارند، به دنبال دست کاری در الگوریتم‌های موتورهای جستجو می باشند تا در SERP رتبه بالاتری داشته باشند. در این آموزش به بررسی اینکه هات لینک چیست؟ خواهیم پرداخت و موارد مربوط به آن را بررسی خواهیم کرد، با ما همراه باشید.

هات لینک چیست؟

Hotlink چیست؟

Hotlink روشی برای پیوند دادن به فایلی می باشد که در سایت دیگری میزبانی شده است. به جای دانلود فایل مورد نظر میزبانی آن بر روی سرور خود و ارائه استناد مناسب می باشد. تصاویر اغلب به صورت Hotlink دیده می شوند، اما فایل های صوتی، ویدیوها، انیمیشن ها و سایز دارایی های دیجیتالی نیز می توانند لینک شوند.

از آنجایی که Hotlink مستلزم آن است که وب سایت میزبان فایل از پهنای باند خود برای بارگذاری آن در سایت استفاده کند، این روش زیاد مناسب نمی باشد. به این دلیل است که پهنای باند سایتی را که شما آن را از آن گرفته اید نیز استفاده می کند، بدون اینکه از افزایش ترافیک بهره مند شود. به عبارت دیگر، شما آن وب سایت را مجبور می کنید بخشی از قبض هاست خود را پرداخت کند.

نحوه محافظت از Hotlink

حفاظت از Hotlink، روش محافظت از محتوای یک وب سایت می باشد به طوری که فقط کاربران مجاز به آن دسترسی دارند. این یک روش مهم و کاربردی می باشد، زیرا تاثیر اتصال هات لینک برای وب سایت ها می تواند مضر باشد و منجر به استفاده بیش از حد از منابع سرور، کاهش زمان بارگذاری صفحه و همچنین افزایش هزینه های میزبانی بدون هیچ مزیتی برای صاحب وب سایت شود.

نحوه جلوگیری از ایجاد Hotlinking

در زیر مواردی از اقدامات پیشگیری و واکنشی وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از اتصال کاربران به فایل های خود انجام دهید. انجام این کار می تواند به محافظت از پهنای باند و بهینه سازی عملکرد وب سایت نیز کمک بسیاری کند:

  • استفاده از CDN برای محافظت از هات لینک
  • اضافه کردن کد به فایل htaccess
  • غیرفعال کردن عملکرد کلیک راست
  • اضافه کردن Watermark به تصاویر و سایر دارایی های خود
  • تغییر نام فایل های لینک شده
  • صادر کردن درخواست حذف
  • مسدود کردن آدرس های IP

استفاده از CDN برای محافظت از هات لینک

ساده ترین و ایمن ترین راه برای جلوگیری از هات لینک، استفاده از CDN است که محافظت داخلی از هات لینک را انجام می دهد. به عنوان مثال، Cloudflare برای جلوگیری از پیوند سایر وب سایت ها به منابع تصویری شما یا سوء استفاده از پهنای باند، با ارائه لینک مستقیم از آن محافظت می کند.

پس از فعال شدن، این ویژگی وب سایت ها را از پیوند مستقیم به منابع تصویر شما کاملا مسدود می کند. آن ها هنوز هم می توانند تصاویر را از وب سایت شما مشاهده و دانلود کنند. همچنین توجه داشته باشید که هات لینک ممکن است با ربات های خزنده (Crawling) مانند Googlebot تداخل داشته باشد و مانع از دسترسی و نمایه سازی شما شود.

اضافه کردن کد به فایل htaccess

برای جلوگیری از ایجاد هات لینک در وب سایت، می توانید کد زیر را به فایل دسترسی متن خود اضافه کنید. همچنین می توانید با استفاده از یک سرویس گیرنده FTP یا مدیر فایل به فایل مورد نظر دسترسی داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که در خط سوم باید “example.com” را با نام دامنه خود جایگزین کنید.

RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^$
RewriteCond %{HTTP_REFERER} !^http://(www\.)example.com/.*$ [NC]
RewriteRule \.(gif|jpg|jpeg|bmp|zip|rar|mp3|flv|swf|xml|php|png|css|pdf)$ - [F]

غیرفعال کردن عملکرد کلیک راست

برای اتصال یک تصویر، کاربران می توانند روی تصویر کلیک راست کرده، آدرس تصویر را کپی کرده و URL را در سایت خود آپلود کنند. برای جلوگیری از Hotlinking، باید عملکرد کلیک راست را غیرفعال کنید. غیرفعال کردن عملکرد کلیک راست بر روی تصاویر یک نوع راه حل می باشد و همواره مانع از اتصال همه کاربران نمی شود.

برخی از کاربران در صورتی که بخواهند تصاویر شما را لینک کنند، به راحتی می توانند موانع ایجاد شده را برطرف کنند. همچنین ممکن است بعضی از کاربران به طور ناخواسته یا بدون هیچ گونه قصد مخربی به این صورت هات لینک داده باشند که در این صورت به جاوا اسکریپت نیاز دارید که در زیر آمده است:

<script type="text/javascript">
var message="Function Disabled!";
function clickIE4(){
if (event.button==2){
alert(message);
return false;
}
}
function clickNS4(e){
if (document.layers||document.getElementById&&!document.all){
if (e.which==2||e.which==3){
alert(message);
return false; }
}
}
if (document.layers){
document.captureEvents(Event.MOUSEDOWN);
document.onmousedown=clickNS4;
}
else if (document.all&&!document.getElementById){
document.onmousedown=clickIE4;
}
document.oncontextmenu=new Function("alert(message);return false")
</script>

اضافه کردن Watermark به تصاویر

یک راه حل کاربر پسندتر از ممانعت از کلیک راست همه کاربران بر روی تصاویر، افزودن واترمارک به تصاویر و سایر موارد رسانه ای می باشد. این راه حل کاربران را از لینک دادن به منابع شما باز نمی دارد. در حالی که وب سایت شما حاوی یک قانون حق چاپ در فوتر وب سایت شما خواهد بود، می توانید با افزودن واترمارک متنی به تمام تصاویر خود بر مالکیت محتوای خود تأکید کنید که می تواند شامل نام، لوگو یا علامت تجاری حق چاپ باشد.

همچنین می‌تواند شامل اطلاعات بیشتری باشد از جمله جریمه هایی که در صورت ایجاد لینک مستقیم یا سوء استفاده از اموال خصوصی شما توسط کاربر اعمال می‌شود. توجه داشته باشید که می‌توانید از یک ابزار رایگان مانند Watermarkly یا یک ابزار برتر مانند Adobe Lightroom Classic برای اضافه کردن واترمارک به صورت انبوه استفاده کنید.

تغییر نام فایل های لینک شده

حتی در صورتی که برخی از مراحل بالا را انجام دهید، این احتمال وجود دارد که برخی منابع همچنان تصاویر را در وب سایت شما لینک کنند. اگر متوجه شدید که یک تصویر توسط یک وب‌سایت پربازدید یا بسیاری از وب‌سایت‌ها لینک شده که باعث افزایش استفاده از پهنای باند شما می‌شود، می‌توانید نام فایل را تغییر دهید.

درواقع با تغییر دادن URL تصویر در وب‌سایت، باعث می‌شوید که هات لینک ها شکسته شوند و خطای 404 ایجاد شود. این روش فقط راه حلی برای رفع مشکل به صورت سریع موثر است.

صادر کردن درخواست حذف

یک روش کاربردی تر برای پاسخ‌دهی به وب‌سایت‌هایی که منابع لینک شده روی سایت شما دارند، صدور درخواست حذف است. درخواست حذفی که به عنوان قانون حق نسخه‌برداری هزاره دیجیتال (DMCA) نیز شناخته می‌شود.

کسی که اخطار دریافت می‌کند، در صورتی که hotlinker باشد، باید مطالب مورد نظر را در اسرع وقت حذف کنند یا آن را دانلود، میزبانی و استناد کنند. در غیر این صورت، ارائه‌دهنده خدمات اینترنتی می‌تواند محتوا را به اجبار حذف کند یا وب‌سایت را جریمه، مسدود یا تعلیق کند. در صورت مواجهه شدن با چنین عواقب شدید، وب سایت محتوای لینک شده را در سریع ترین زمان ممکن حذف می کند.

مسدود کردن آدرس های IP

اگر متوجه افزایش ترافیک در سایت خود شدید، تجزیه و تحلیل سایت خود را بررسی کنید. در صورتی که متوجه شدید که بخش بزرگی از ترافیک سایت فقط از چند سایت می‌آید، آن‌ها می‌توانند تصاویر یا فایل‌های دیگر وب سایت شما را لینک کنند. در این صورت، می‌توانید نام فایل‌ها را تغییر دهید و همچنین درخواست حذف صادر کنید یا آدرس IP آن ها را مسدود کنید.

اگر سایتی به صورت مکرر یک تصویر را لینک کند یا درخواست حذف را نادیده بگیرد، مسدود کردن آدرس IP آن ها می تواند یک آسیب باشد. همچنین توجه داشته باشید که اکر نمی‌خواهید زمان خود را صرف تغییر نام فایل‌ها یا تهدید به اقدام قانونی کنید، می‌توانید دامنه‌ مورد نظر را مسدود کنید.

Image Hotlinking چیست؟

لینک شدن تصویر زمانی اتفاق می افتد که یک بازاریاب یا صاحب وب سایت از تصاویر وب سایت دیگری با مراجعه به URL آن استفاده می کند. به عبارتی Hotlinking تصاویر روش استفاده از تصاویر وب سایت دیگری در وب سایت شما با پیوند مستقیم به آن تصاویر از وب سایت شما است.

Hotlinking تصاویر، بدون اجازه صاحب تصویر یک عمل غیراخلاقی است که می تواند مشکلات متعددی را برای وب سایت صاحب تصویر ایجاد کند. به عنوان مثال، می تواند منجر به استفاده بیش از حد از پهنای باند، کاهش سرعت بارگذاری صفحه و افزایش منابع سرور شود. این مورد نه تنها هزینه های اضافی برای صاحب وب سایت ایجاد می کند، بلکه می تواند تأثیر قابل توجهی بر تجربه کاربری آن ها نیز داشته باشد.

نحوه جلوگیری از Hotlinking تصویر

برای جلوگیری از پیوند مستقیم تصاویر توسط کاربران، ابزارهای پیشگیری از هات لینک یا کد خاصی را می توانید در نظر بگیرید. برخی از ابزارهای کاربردی جلوگیری از پیوند تصویر شامل موارد زیر می باشد:

محبوب ترین روش جلوگیری از هات لینک، استفاده از فایل های .htaccess برای کنترل دسترسی به محتوای وب سایت می باشد. با استفاده از htaccess. می‌توانید قوانین خاصی را اضافه کنید که از پیوند مستقیم تصاویر وب‌سایت شما توسط برخی افراد جلوگیری کند و در عین حال اجازه دسترسی به کاربران مجاز را می‌دهد. این تضمین می کند که کاربران می توانند به سرعت به محتوای شما دسترسی داشته باشند بدون اینکه آسیبی به سرعت یا عملکرد وب سایت شما وارد شود.

محدود کردن Hotlinking

انجام اقداماتی برای جلوگیری از هات لینک در وب سایت نه تنها می تواند از یکپارچگی نام تجاری شما محافظت کرده و اطمینان حاصل کند که اعتبار لازم را از تصاویر و سایر موارد رسانه ای دریافت می کنید، همچنین پهنای باند شما را از سوء استفاده عمدی نجات دهد و مطمئن شود که ترافیک مورد نظر را دریافت خواهید کرد.

برای استفاده نامحدود و با سرعت بالا از منابع و ابزارهای سئو، نیازمند سرور مجازی ویندوز خواهید بود.میتوانید با مراجعه به سایت آذرسیس و خرید سرور مجازی ویندوز،  از این مزایا بهره مند شوید

نتیجه گیری

در این آموزش اینکه هات لینک چیست؟ را مورد بررسی قرار دادیم. به طور خلاصه محفاظت از هات لینک اقدامی امنیتی برای وب سایت هایی است که از شبکه CDN استفاده می کنند. از اتصال سایت های دیگر به تصاویر میزبانی شده در دامنه شما جلوگیری می کند و در پهنای باند شما صرفه جویی می کند و امنیت کلی سایت شما را بهبود می بخشد. توصیه می شود برای اطمینان از امنیت و عملکرد بهینه در وب سایت خود، محافظت از لینک ها را فعال نمایید.

سوالات متداول

دوره مهلت برای استفاده از Hotlink چقدر است؟

طرح Hotlink RED به شما یک دوره فعال 5 روزه پس از فعال سازی با مهلت اعتبار 50 روزه می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *