آذرسیس

Why should you migrate from Centos to AlmaLinux
5/5 - (7 امتیاز)

امروزه خبر پایان عمر CentOS نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است! به همین دلیل است که سازمان ها و مدیرانی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند همواره در تلاش هستند تا برای انتقال سرورها و زیرساخت های فناوری اطلاعات خود از CentOS راهی آسان پیدا کنند، زیرا تغییر نرم افزار سرور به صورت انبوه کار راحتی نیست. چند دلیل محکم برای انتخاب آلمالینوکس به عنوان جایگزینی برای CentOS ارائه می شود که نشان می دهد CentOS در ژوئن 2024 به پایان عمر خود می رسد! پس با ما در یکی دیگر از مقاله های جذاب آذرسیس همراه شوید!

مهاجرت از Centos به AlmaLinux

مقدمه ای بر دلایل مهاجرت از CentOS به AlmaLinux

آلمالینوکس یکی از توزیع های لینوکس است که در سطح سازمانی بر پایه (Red Hat Enterprise Linux) RHEL تشکیل شده و جایگزینی عالی و رایگان برای Centos است. این توزیع، توسط تیم CloudLinux ایجاد شده و از طرفی CentOS یک سیستم عامل پر قدرت برای می باشد که دسکتاپ ها و سرور های سازمانی را تامین می کند اما CentOS اولین نسخه خود را بر اساس RHEL در سال 2004 منتشر کرد و ده سال بعد، در سال 2014، Red Hat با این وعده که CentOS مستقل باقی خواهد ماند و پشتیبانی فنی و مالی را خود برای آن ارائه خواهد داد، آن را خریداری کرد.

در سال 2019، IBM در جهت تلاش برای سرعت بخشیدن به تجارت خود، Red Hat را خریداری کرد و استراتژی CentOS را تغییر داد، CentOS فعلی، دیگر یک کپی مستقیم از RHEL نیست اما در عوض Upstream است و اکنون CentOS Stream نیز نامیده می شود. برای روشن تر شدن قضیه، باید اشاره کنیم که توزیع های لینوکس که معمولاً Upstream هستند، مملو از جدیدترین و بهترین ویژگی ها هستند و دوره های انتشار کوتاه تری دارند. با این حال، آن ها فاقد سطح ثبات مورد نیاز در سرور یا شرکت ها هستند و در واقع وجود این مورد خللی است که آلمالینوکس را وارد صحنه می کند، برای توضیح دقیق تر تفاوت بین آلمالینوکس و CentOS تیتر ادامه مطلب را از دست ندهید.

دلایل مهاجرت از آلمالینوکس به سنتوس

5 دلیل برای استفاده از AlmaLinux به جای CentOS

AlmaLinux کنونی بسیار شبیه به CentOS سابق است، همچنین با RHEL نیز سازگاری دارد که اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم در واقع شبیه به نسخه های پایدار فعلی RHEL می باشد. آلمالینوکس نه تنها یک جایگزین پر قدرت برای CentOS است، بلکه جایگزینی عالی برای RHEL نیز می باشد! زیرا در واقع شما یک سیستم عامل درجه یک سازمانی تست شده، بدون هزینه مرتبط با RHEL دریافت می کنید. برای بررسی های دقیق تر موارد زیر را مطالعه نمایید:

1- AlmaLinux پشتوانه مالی مطمئن دارد.

آلمالینوکس به صورت رایگان توزیع می شود، اما اگر منابع مالی زیادی که برای توسعه یک نرم افزار صرف می شوند را در نظر بگیرید، حدس اینکه یک سیستم عامل به چه میزانی از منابع مالی نیاز دارد، سخت نخواهد بود. اما خوشبختانه AlmaLinux بودجه و پشتیبانی خوبی دارد و برخی از شرکت های برتری که از آن حمایت می کنند عبارتند از Amazon ،Microsoft CloudLinux ،Equinix ،AMD و … از آن جا که آلمالینوکس فرصت خوبی برای مهاجرت آسان از CentOS به  ارائه می دهد، به شدت توسط ارائه دهندگان خدمات ابری پشتیبانی می شود.

2- آلمالینوکس یکپارچگی خود را در مهاجرت از Centos حفظ می کند.

شما به راحتی می توانید سرور های CentOS و RHEL خود را به آلمالینوکس منتقل کنید زیرا Almalinux -Deploy را که یک ابزار کمک به مهاجرت مدیران سیستم و تبدیل نصب فعلی CentOS به آلمالینوکس را توسعه داده است. Almalinux -Deploy به شما این امکان را می دهد که به راحتی کل سیستم عامل، از جمله نرم افزار و تنظیمات را از CentOS یا RHEL به آلمالینوکس منتقل کنید. کل فرآیند مهاجرت فقط مستلزم آن است که سرور شما دوبار راه اندازی مجدد شود و این موضوع که چقدر زمان می برد برای سازمان هایی با صد ها سرور در حال اجرا بر روی CentOS، توانایی مهاجرت آسان به آلمالینوکس با حداقل زمان خرابی برای تداوم کسب و کار بسیار حیاتی است.

3- دسترسی به آلمالینوکس هم در سرور و هم در دسکتاپ امکان پذیر است.

AlmaLinux در دو نسخه دسکتاپ و سرور موجود است که این امر به سازمان ها اجازه می دهد تا نرم افزاری را روی یک سیستم عامل مشابه که سرورهایشان را تامین می کند، توسعه داده و  آن ها را آزمایش کنند. علاوه بر این در صورتی که اکثر شرکت ها از یک سیستم عامل استفاده کنند، مدیریت سیستم و سایر تصمیمات مدیریت فناوری اطلاعات بسیار آسان تر خواهد بود. اگر شما هم از RHEL یا CentOS استفاده کرده باشید، بلافاصله شباهت آن ها را با دسکتاپ آلمالینوکس تشخیص خواهید داد و این یک تجربه کاربری خوبی برای شما ایجاد می کند.

4- آلمالینوکس دارای یک زیر ساخت ابری عظیم است.

اگرچه AlmaLinux نسبتاً جدید است اما در حال حاضر زیر ساخت های ابری و مراکز داده عظیم را در سراسر جهان را تامین می کند و به طور گسترده در CloudLinux و سایر سازمان های دولتی نیز استفاده می شود. همچنین می توانید ماشین های مجازی آلمالینوکس را در سرویس های ابری مانند Azure و AWS هم بسازید.

5- سهولت استفاده و نصب AlmaLinux

سهولت استفاده از AlmaLinux که با نسخه های CentOS قبل تر مثل CentOS Stream سازگار است، استفاده از آن را برای کاربران سابق CentOS بسیار آسان تر می کند. بررسی های اولیه آلمالینوکس به طور کلی مثبت است و هیچ مشکل عمده ای گزارش نشده است، علاوه بر این موضوع، نصب و راه اندازی آلمالینوکس نیز نسبتاً آسان است.

علل مهاجرت از آلمالینوکس به سنتوس

پیشنهاد کارشناس! همانطور که در این مقاله متوجه شدید AlmaLinux سیستم عاملی قوی و کاربردی برای استفاده کاربران بر مبنا سرور می باشد که به همراه آن شما نیاز به نصب سرور مناسب را احساس خواهید کرد. در این راستا سایت آذرسیس سرورهای مجازی و سرور های اختصاصی را برای شما کاربران عزیز در دسترس قرار می دهد و شما می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان ما سرور مورد نظر خود را تهیه کرده و نصب کنید.

سخن آخر

وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد که از کدام سیستم عامل استفاده شود؟ باید قبل از انتخاب اولویت های خود را تعیین کنید و این شما هستید که بین AlmaLinux و CentOS تصمیم بگیرید. چند نکته ای که باید به یاد داشته باشید این است که آخرین نسخه پشتیبانی شده از CentOS تا سال 2024 مورد پشتیبانی می باشد، بنابراین کاربران CentOS هنوز زمان زیادی برای استفاده از آلمالینوکس یا توزیع دیگری از لینوکس دارند. امیدواریم این مقاله در تصمیم گیری شما مفید واقع شده باشد و بتوانید به آسانی انتخاب دقیق خود را داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *