چرا باید از Centos به AlmaLinux مهاجرت کنید؟
01 فوریه 2023
خواندن 1 دقیقه
طلا رهنمای

چرا باید از Centos به AlmaLinux مهاجرت کنید؟

5/5 - (2 امتیاز)

آلمالینوکس یکی از توزیع های لینوکس است که در سطح سازمانی بر پایه ( Red Hat Enterprise Linux) RHEL می باشد و جایگزینی رایگان برای Centos است که توسط تیم CloudLinux ایجاد شده است.در این مقاله دلایل مهاجرت از Centos به AlmaLinux آپگرید به صورت 0 تا 100 بررسی میکنیم.

در اینجا چند دلیل برای انتخاب آلمالینوکس به عنوان جایگزینی برای CentOS ارائه می شود. CentOS در ژوئن 2024 به پایان عمر خود می رسد و در سال 2022 سرورهای زیادی را در سراسر جهان تامین کرده است.

بر اساس CentOS ، RHEL یک سیستم عامل پر قدرت است که دسکتاپ ها و سرورهای سازمانی را تامین می کند. خبر پایان عمر CentOS نگرانی های زیادی را ایجاد کرده است.

سازمان ها و مدیرانی که از این سیستم عامل استفاده می‌کنند، در تلاش هستند تا برای انتقال سرورها و زیرساخت‌های فناوری اطلاعات خود از CentOS راهی پیدا کنند. همچنین، تغییر نرم افزار سرور به صورت انبوه کار آسانی نیست.

چرا به تدریج در حال حذف شدن است؟

CentOS اولین نسخه خود را بر اساس RHEL در سال 2004 منتشر کرد. ده سال بعد، در سال 2014، Red Hat با این وعده که CentOS مستقل باقی خواهد ماند و پشتیبانی فنی و مالی را خود برای آن ارائه خواهد داد، آن را خریداری کرد. در سال 2019، IBM در تلاش برای سرعت بخشیدن به تجارت خود، Red Hat را خریداری کرد و استراتژی CentOS را تغییر داد. CentOS فعلی دیگر یک کپی مستقیم از RHEL نیست در عوض Upstream است و اکنون CentOS Stream نامیده می شود.

CentOS به تدریج در حال حذف شدن است

برای روشن تر شدن قضیه، باید اشاره کنیم که توزیع های لینوکس که معمولا Upstream هستند، مملو از جدیدترین و بهترین ویژگی ها هستند و دوره های انتشار کوتاه تری دارند. با این حال، آنها فاقد سطح ثبات مورد نیاز در سرور یا شرکت ها هستند و در واقع وجود این خلل است که آلمالینوکس را وارد صحنه می کند.

5 دلیل برای استفاده از AlmaLinux به جای CentOS

AlmaLinux کنونی بسیار شبیه به CentOS سابق است، که سیستم عاملی پایدار و قابل اعتماد و باینری 1:1 است و با RHEL سازگار است. اگر بخواهیم به زبان ساده تر بگوییم در واقع شبیه به نسخه های پایدار فعلی RHEL است. آلمالینوکس نه تنها یک جایگزین پر قدرت برای CentOS است، بلکه جایگزینی عالی برای RHEL نیز می باشد. شما یک سیستم عامل درجه یک سازمانی بدون هزینه های خدمات مرتبط با RHEL دریافت می کنید که کاملا تست شده است.

آلمالینوکس به جای CentOS

1.AlmaLinux پشتوانه مالی مطمئنی دارد:

با اینکه آلمالینوکس به صورت رایگان توزیع می شود، نسبت به منابع مالی زیادی که برای توسعه یک نرم افزار صرف می شوند، در نظر بگیرید که یک سیستم عامل به چه میزانی از منابع مالی نیاز دارد. خوشبختانه، AlmaLinux دارای بودجه و پشتیبانی خوبی است. برخی از شرکت های برتر که از آن حمایت می کنند عبارتند از Amazon، Microsoft، CloudLinux، Equinix، AMD، و غیره. باید بدانید که حفظ نرم افزار متن باز مانند آلمالینوکس در یک دوره طولانی نیاز به پشتوانه مالی قوی دارد. آلمالینوکس به شدت توسط ارائه دهندگان خدمات ابری پشتیبانی می شود، زیرا فرصت خوبی برای مهاجرت آسان از CentOS به آنها ارائه می دهد.

2. آلمالینوکس یکپارچگی خود را در مهاجرت از Centos حفظ می کند:

شما به راحتی می توانید سرورهای CentOS و RHEL فعلی خود را به آلمالینوکس منتقل کنید. جامعه آلمالینوکس almalinux-deploy را که یک ابزار مهاجرت برای کمک به مدیران سیستم برای تبدیل نصب های فعلی CentOS خود به آلمالینوکس می باشند، توسعه داده است. almalinux-deploy به شما این امکان را می دهد که به راحتی کل سیستم عامل، از جمله نرم افزار و تنظیمات را از CentOS یا RHEL به آلمالینوکس منتقل کنید. کل فرآیند مهاجرت فقط مستلزم آن است که سرور شما دوبار راه اندازی مجدد شود. برای سازمان هایی با صدها سرور در حال اجرا بر روی CentOS، توانایی مهاجرت آسان به آلمالینوکس با حداقل زمان خرابی برای تداوم کسب و کار بسیار حیاتی است.

3. دسترسی به آلمالینوکس هم در سرور و هم در دسکتاپ امکان پذیر است:

AlmaLinux در دو نسخه دسکتاپ و سرور موجود است. این امر به سازمان ها اجازه می دهد تا نرم افزاری را روی یک سیستم عامل مشابه که سرورهایشان را تامین می کند، توسعه بدهند و آزمایش کنند. علاوه بر این، در صورتی که اکثر شرکت ها از یک سیستم عامل استفاده کنند، مدیریت سیستم و سایر تصمیمات مدیریت فناوری اطلاعات بسیار آسان تر خواهد بود. اگر شما هم از RHEL یا CentOS استفاده کرده باشید، بلافاصله شباهت آنها را با دسکتاپ آلمالینوکس تشخیص خواهید داد.

4. آلمالینوکس دارای یک زیرساخت ابری عظیم می باشد:

اگرچه AlmaLinux نسبتا جدید است، اما در حال حاضر زیر ساخت های ابری و مراکز داده عظیم را در سراسر جهان تامین می کند و به طور گسترده در CloudLinux و سایر سازمان های دولتی استفاده می شود. همچنین می توانید ماشین های مجازی آلمالینوکس را در سرویس های ابری مانند Azure و AWS بسازید.

5. مزایای دیگر استفاده از آلمالینوکس

  • سهولت استفاده: AlmaLinux با نسخه های CentOS قبلی CentOS Stream سازگار است، که استفاده از آن برای کاربران سابق CentOS بسیار آشنا می باشد و بنابراین استفاده از آن آسان است. بررسی های اولیه آلمالینوکس به طور کلی مثبت است و هیچ مشکل عمده ای گزارش نشده است.
  • سهولت نصب: نصب و راه اندازی آلمالینوکس نیز نسبتا آسان است.

همانطور که در این مقاله متوجه شدید AlmaLinux سیستم عاملی قوی و کاربردی برای استفاده کاربران بر مبنای سرور می باشد که به همراه آن شما نیاز به نصب سرور مناسب می باشید. در این راستا، سایت آذرسیس سرورهای مجازی و سرور های اختصاصی را برای شما کاربران عزیز در دسترس قرار می دهد و شما می توانید با کمک گرفتن از کارشناسان ما سرور مورد نظر خود را خریداری کرده و نصب کنید. برای این کار از ارسال تیکت در سایت استفاده کنید.

نتیجه گیری

وقتی نوبت به تصمیم گیری می رسد که از کدام سیستم عامل استفاده شود، کاربران باید قبل از انتخاب، اولویت های خود را تعیین کنند. تجربه کلی کاربران بین AlmaLinux و CentOS تقریباً یکسان است. آخرین نسخه پشتیبانی شده از CentOS تا سال 2024 مورد پشتیبانی می باشد، بنابراین کاربران CentOS هنوز زمان زیادی برای استفاده از آلمالینوکس یا توزیع دیگری از لینوکس دارند. امیدواریم این مطلب به شما کمک های لازم را کرده باشد تا به آسانی بین آلمالینوکس و CentOS انتخابی دقیق داشته باشید.

سوالات متداول:

1. آیا آلما لینوکس stable است یا خیر؟

بله آلما لینوکس یک سیستم عامل درجه یک سازمانی و یک توزیع لینوکس پایدار و نسخه منظم است که با پشتیبانی های طولانی را به همراه دارد.

2. آیا آلما لینوکس رابط کاربر گرافیکی دارد؟

بله، برای استفاده از آلما لینوکس 9 در حالت گرافیکی، باید بسته Gnome را روی سیستم نصب کنید تا رابط کاربر گرافیکی فعال شود.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=11584


نویسنده مقاله
نویسنده / @طلا رهنمای
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید