آذرسیس

5/5 - (4 امتیاز)

بکاپ گیری از وب‌ سایت این امکان را می‌دهد تا از سایت خود و پایگاه‌ های داده مرتبط از طریق FTP یا SFTP در یک مکان ابری امن نسخه پشتیبان تهیه کنید.

همچنین در طول بکاپ گیری از وب سایت برای فایل‌ها را بدافزار اسکن کرده و سپس نسخه‌های بدون بد افزار را برای نگهداری ایمن ذخیره کنید.

در این مقاله آموزشی اهمیت بکاپ گیری از وب سایت ها را بررسی خواهیم کرد، از شما دعوت می کنیم که تا پایان این عنوان همراه آذرسیس باشید.

backup

سرویس بکاپ گیری از وب سایت چیست؟

بکاپ گیری از وب سایت در واقع کپی‌ گرفتن از تمامی اطلاعات موجود در وب‌ سایت می باشد، که فضا ذخیره سازی پشتیبان شما کاملاً به ارائه دهنده پشتیبان بستگی دارد.

همچنین هرچه داده های بیشتری در پشتیبان گیری گنجانده شود بهتر است و این امر به ویژه در صورتی اتفاق می افتد که وب سایت شما بر روی یک سیستم مدیریت محتوا مانند وردپرس اجرا شود.

در واقع دقیقاً همان جایی که برای راه اندازی مجدد به همه فایل، محتوا ها، رسانه ها و پایگاه داده های سایت خود نیاز دارید.

هنگامی که حساب کاربری خود را راه اندازی کردید پشتیبان گیری شروع می شود، برای حفظ پهنا باند فقط فایل های جدید و اصلاح شده را پس از پشتیبان گیری اولیه دانلود کرده و هر نسخه پشتیبان یک کپی کامل از وب سایت شما در آن روز است.

شما می توانید انتخاب کنید که چند بار و در چه زمانی پشتیبان گیری شما انجام شود، در حال حاضر نسخه های بکاپ گیری از وب سایت به مدت 30 روز حفظ می شوند.

شما می توانید با بکاپ گیری از وب سایت موفق در 30 روز گذشته سایت خود را به وضعیت هر روز بازگردانده و نسخه‌های پشتیبان خود را برای دسترسی اضطراری یا انتقال سایت در فضای ذخیره سازی محلی دانلود کنید.

در حال حاضر در مراحل بکاپ گیری از وب سایت هنگامی که نیاز به استفاده از نسخه پشتیبان دارید، می توانید فایل های خاصی را بازیابی کنید.

اهمیت بکاپ گیری از وب سایت

در حال حاضر تصور کنید صبح از خواب بیدار می شوید و می بینید که چند تماس از دست رفته دارید و ایمیل شما مملو از پیام هایی است که نشان می دهند وب سایت شما از کار افتاده است.

برای بررسی سرور خود به سراغ رایانه می روید که به خوبی کار می کند یا نه؟ که متوجه می شوید همه فایل های شما از پایگاه داده حذف شده اند.

پس در این هنگام است که به اهمیت بکاپ گیری از وب سایت پی خواهید برد، بکاپ گیری از وب سایت و یا از همه چیز ممکن است کار خسته‌کننده‌ای به نظر برسد.

با این حال بکاپ گیری از وب سایت می‌تواند نجات دهنده باشد و در واقع پشتیبان‌گیری از وب‌سایت نشان‌دهنده یک شبکه ایمنی شماست.

Backup

1- محافظت در برابر خطا انسانی

ممکن است به اشتباه یک قسمت مهم را در وب سایت خود حذف کرده یا تغییری نا خواسته ای ایجاد کنید که عملکرد وب سایت را به هم بزند، در این هنگام بکاپی که گرفته اید به کمک شما می آید.

بنابراین راه هایی برای رفع این نوع خطاها وجود دارد که تعداد کمی از آن ها به اندازه بازیابی نسخه پشتیبان قبلی کارآمد هستند.

برای درک این موضوع تصور کنید که بخش قابل توجهی از وب سایت شما به درستی کار نمی کند. برای حل این مسئله می توان از دو روش زیر استفاده کرد:

  • اول اینکه مشکل را شناسایی کرده و به دنبال راهی برای حل آن باشید.
  • آخرین نسخه بکاپ گیری از وب سایت را بازیابی کرده و ادامه دهید.

در روش اول بسته به اینکه مشکل چقدر جدی باشد شاید زمان زیادی ببرد. با این حال، با روش دوم، می توانید سایت خود را به سرعت راه اندازی کنید.

تنها چیزی که نیاز دارید یک نسخه معتبر از وب سایت است تا باعث شود اطلاعات ارزشمند خود را از دست ندهید، همچنین بکاپ گیری از وب سایت می تواند در شرایطی که شخصی در وب سایت دچار اشتباهی شود نجات بخش باشد.

2- معکوس کردن ایرادات در طول به روز رسانی از وب سایت

به روز رسانی برای حفظ عملکرد روان سایت شما ضروری است، در واقع انجام به روز رسانی سایت غیر معمول نبوده و به این معنی نیست که نباید تغییراتی ایجاد شود.

در حال حاضر شما باید یک سیستم بکاپ گیری از وب سایت خودکار برای سایت خود راه اندازی کرده و به این ترتیب اگر هر یک از مؤلفه‌های کلیدی آن را به‌ روز رسانی کنید.

یک نقطه بازیابی اخیر در دسترس خواهید داشت، همچنین باید قبل از شروع به کار کردن با وب سایت خود یک نسخه پشتیبان دستی تهیه کنید.

ممکن است تهیه نسخه پشتیبان از چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد و این به میزان اطلاعات شما در وب سایت تان بستگی دارد.

3- جلوگیری از دست رفتن اطلاعات

اگر شما یک وبلاگ با صدها پست دارید و یکی از اعضای تیم شما به اشتباه یک یا چند مورد از آنها را حذف کرده است. همچنین شاید افرادی کل کتابخانه‌های محتوا را حذف کنند، زیرا نمی‌دانند چه کاری انجام می دهند.

یکی از دلایل اصلی برای حفظ سیستم بکاپ گیری از وب سایت، اطمینان از ایمن بودن اطلاعات شما است، همین امر در مورد اطلاعات شخصی شما نیز صادق است.

بهتر است فقط به یک نسخه اکتفا نکنید و چندین نسخه بکاپ گیری از وب سایت را در دسترس داشته باشید و از نگهداری همه آنها در یک مکان نیز اجتناب کنید.

توصیه تیم آذرسیس این است که آخرین نسخه پشتیبان خودتان را در فضای ابری آپلود کرده و یک نسخه از آن را در سرورتان نگه دارید.

4- برطرف کردن مشکلات پس از نصب های جدید

اگر از وردپرس یا هر سیستم مدیریت محتوا (CMS) دیگری استفاده می‌کنید، احتمالاً به افزونه‌هایی مانند تم‌ها و افزونه‌ها اعتماد زیادی دارید.

هر دو نوع ابزار می توانند فوق العاده مفید باشند. با این حال، هر بار که یک افزونه جدید نصب کرده و عنصری را معرفی می کنید، ممکن است به خوبی با بقیه اکوسیستم سایت به درستی کار نکند.

درست مانند به روز رسانی ها به این معنی که باید از افزونه ها و تم ها اجتناب کنید. در عوض، کاری که باید انجام دهید این است که مراقب مواردی که نصب می کنید باشید.

همچنین باید قبل از فعال‌سازی یک تم جدید یا افزونه WordPress، از وب‌سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کرده تا ایمن باشید.

اگر مشکل سازگاری در این رویکرد ظاهر شود، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که به نسخه بکاپ گیری از وب سایت پیش از این مراجعه کرده و یک ابزار جایگزین برای آن نصب کنید.

5- برطرف کردن مشکلات بدافزار

بسیاری از کاربران فکر می کنند که بدافزار فقط می تواند بر رایانه های شخصی تأثیر بگذارد، اما تعداد شگفت انگیزی از وب سایت ها به نوعی بدافزار آلوده شده اند و تعداد بیشتری از آن ها آسیب پذیر می باشند.

حتی اگر در مورد امنیت وب سایت فعال باشید، مهاجمان تکنیک های بسیار پیچیده ای را به کار می برند، همچنین به خاطر داشته باشید که حتی وب‌سایت‌های کوچک‌ شناخته‌شده نیز از حملات در امان نیستند.

همچنین کاربران وردپرس اغلب با تهدیداتی از سمت ربات‌ها رو به رو می شوند که به دنبال ایجاد آسیب در وب سایت هستند.

عیب‌یابی بدافزار می‌تواند یک مشکل جدی باشد، چون تشخیص اینکه چه زمانی سایت شما کاملاً تمیز است دشوار است و حتی اگر یک حفره امنیتی منجر به مشکل شود را شناسایی و اصلاح نکنید آسیب پذیر جدی در انتظار وب سایت شماست.

تهیه نسخه پشتیبان به شما کمک می کند تا وب سایت خود را سریع تر تمیز کنید! حتی در مواقعی مهاجم های یک وب سایت سعی می کنند مستقیماً به سایت شما دسترسی پیدا کنند و با تخریب آن اطلاعات مهم شما را سرقت کنند.

همچنین اگر شخصی موفق به نقض یک حساب کاربری با امتیازات مدیریتی شود ممکن است اعتبار آن را تغییر داده تا شما را از سایت بیرون کند.

اگر اقدامات امنیتی را به درستی انجام دهید، این اتفاق پیش نمی آید. فعال کردن احراز هویت دو مرحله ای (2FA) در سایت بسیار مهم است.

اگر سایت شما هک شده باشد، سه راه وجود دارد که باید انجام دهید:

  • از طریق ایمیل، دسترسی به حساب خود را بازیابی کنید.
  • با ارائه دهنده میزبانی وب خود تماس گرفته و از آن ها کمک بخواهید.
  • نسخه پشتیبان از پنل میزبانی خود بازیابی کنید.

6- محافظت در برابر هکرها

در روش اول ممکن است مهاجم های ایمیل مرتبط با حساب را بلافاصله تغییر دهند، برای جلوگیری از چنین موردی حتما باید از یک میزبانی وب معتبر استفاده کنید.

بازیابی نسخه بکاپ گرفته شده از وب سایت به شما کمک کند تا کنترل سایت خود را به سرعت به دست آورده و اعتبار خود را به روز کنید تا مطمئن شوید که مهاجمان خارج شده اند.

backup

7- ساده کردن فرآیند مهاجرت میزبانی های وب

ممکن است در مقطعی نیاز به مهاجرت از یک میزبانی وب به میزبانی دیگر داشته باشید، که این فرآیند شامل انتقال تمام فایل های سایت شما از یک سرور به سرور دیگر است.

در حال حاضر اگر توصیه های گفته شده در آموزش بکاپ گیری از وب سایت را جدی بگیرید، نسخه کامل از وب سایت خود را آماده راه اندازی کرده اید.

راه های زیادی وجود دارد که می توانید از بکاپ گیری از وب سایت برای انتقال وب سایت خود استفاده کنید، شما می توانید فایل ها را به صورت دستی کپی کرده و از ابزارهای اختصاصی استفاده کنید یا از ارائه دهنده جدید خود بخواهید که این کار را برای شما انجام دهد.

در هر صورت داشتن یک نسخه بکاپ از وب سایت به صورت آماده، به این معنی است که در صورت نیاز می‌توانید میزبانی وب خود را در یک لحظه تغییر دهید.

8- ساده کردن ایجاد نسخه آزمایشی از وب سایت

اکنون هر زمان که می خواهید تغییر قابل توجهی در سایت خود ایجاد کنید، مطمئن ترین راه برای انجام این کار استفاده از یک محیط تست است.

اگر مشکلی در حین یا پس از به‌روز رسانی پیش بیاید، می‌توانید از تأثیر آن بر وب‌سایت خود جلوگیری کرده و برای انجام این کار به مرحله‌بندی نیاز دارید.

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید برای ایجاد، یکی از آن ها استفاده کنید. علاوه بر این داشتن نسخه پشتیبان از سایت به این معنی است که می توانید در عرض چند دقیقه آماده تنظیم یک نسخه staging باشید.

9- تقویت شیوه های امنیتی قوی

تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات شما، به طور کلی ریشه امنیت دیجیتالی است، در حال حاضر باید بکاپ گیری از وب‌ سایت خود را جدی بگیرید و بهترین روش‌های امنیتی دیگری را پیاده‌سازی کنید.

با این حال اولین قدم این است که فوراً یک نسخه پشتیبان ایجاد کرده و این فرآیند را تکرار کنید، بکاپ گیری از وب سایت، نجات دهنده می باشد، بنابراین اکنون بهترین زمان برای شروع است.

backup

سرور مجازی آذرسیس با سخت افزار های به روز دنیا، پورت 10 GB، پهنای باند نا محدود و هزاران مزیت های منحصربفرد دیگر آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد.

سخن آخر

در این مقاله آموزشی اهمیت بکاپ گیری از وب سایت را بررسی کردیم، در نظر داشته باشید که راه های زیادی وجود دارد که بتوانید از وب سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

اما برای داشتن بالاترین امنیت، توصیه می شود چندین نسخه پشتیبان تکراری را در مکان های مختلف نگه دارید، به این دلیل که اگر یک نسخه را از دست بدهید، نسخه پشتیبان دیگری در دسترس داشته باشید.

از اینکه تا پایان عنوان بکاپ گیری از وب سایت همراه آذرسیس بودید از شما ممنونیم، در صورت داشتن هرگونه سوال می توانید از طریق ارسال نظرات همراه کارشناسان آذرسیس باشید.

آیا خدمات کانفیگ درخرید سرور اختصاصی و مجازی رایگان است؟

بله، خدمات کانفیگ سرور اختصاصی و مجازی آذرسیس بر خلاف عموم کاملاً رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *