آذرسیس

تفاوت SEO با SEM
5/5 - (1 امتیاز)

دانستن تفاوت SEO با SEM و مفهوم این دو عبارت می تواند در زمینه بهینه سازی و ارتقا میزان فروش کسب کارتان کمک کننده باشد. شاید این دو کلمه شبیه به یکدیگر باشند اما از لحاظ مفهوم و معنی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. کاربرانی که به تازگی در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارند، سوالات متفاوتی را در مورد بهینه سازی موتور های جستجو گر و بازاریابی با کارشناسان شرکت های هاستینگ در میان می گذارند. برای پاسخ به سوال SEO در مقابل SEM، کدامیک برای شما به عنوان یک بیزینس من حرفه ای کاربردی است این آموزش را تا انتها دنبال کنید! 

بررسی تفاوت SEO با SEM

قبل از شروع به بررسی تفاوت SEO با SEM، می خواهیم با مفهوم این دو آشنا شویم و بدانیم این دو تکنیک چه جایگاهی در میزبانی وب ایفا می کنند: 

 

SEO چیست؟ 

SEO یا بهینه ساز موتورهای جستجوگر، مخفف عبارت Search Engine Optimization، شامل فعالیت هایی مانند تولید محتوا، کد نویسی، لینک دهی، استراتژی های مربوطه و غیره است که توسط افراد متخصص در جهت بهبود و قرار گرفتن جایگاه بهتر وبسایت کاربر در نتایج گوگل انجام می شوند. در واقع این سئو کارآمد و حرفه ای است که می تواند میزان فروش وبسایت شما را تحت تاثیر قرار دهد. 

SEM چیست؟ 

SEM یا همان Search Engine Marketing که به بازاریاب موتور های جستجو معروف است، در واقع دربردارنده همه تکنیک هایی که در راستای ارتقا میزان بازدید و درآمد وبسایت و در نتیجه افزایش کارآیی آن انجام می شود. SME، شامل بخش های مختلفی می شود که خود SEO نیز شامل آن است. در حقیقت بخش هایی که در SEM با SEO مجزا هستند، تفاوت هایی را در بین این دو ایجاد می کنند که آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد: 

جدول مقایسه ای SEO با SEM

جدول زیر تفاوت SEO با SEM را نشان می دهد: 

SEMSEOویژگی
پرداخت به ازای هر کلیک بر روی نتایجکلیک بدون هزینه برای مشاهده نتایجهزینه ترافیک
کوتاه مدت بلند مدتمیزان بازدهی و سود
PPC ،SEO ،Display ،LocalSEOاجزای تشکیل دهنده
کوتاه مدتبلند مدتمدت زمان خرید مشتری
امکان اختصاص دادن براساس فیلتر های خاصعدم انتخاب مخاطب بر اساس فیلد خاصاختصاصی بودن
رسیدن به نتیجه در مدت زمان کمزمان بر بودن فرآیندهدف
مناسب برای ارزیابی روش های کارآمدعدم ایجاد تغییرات به دلیل رایگان بودن تکنیکاستراتژی
نیاز به افراد متخصصکافی بودن یک فرد حرفه ایگستردگی
جدول تفاوت های SEO و SEM

تفاوت های SEO با SEM از لحاظ هزینه 

از اصلی ترین تفاوت SEO با SEM، موضوع هزینه های لازم برای اجرای آنها است. در تکنیک SEO، کاربران برای مشاهده نتایج سئو در رتبه بندی نیاز به پرداخت هزینه وجود نداشته و شما می توانید به راحتی و تنها با چند کلیک نتایج را روییت کنید. اما در SEM، به ازای هر کلیک رو نتایج SEM نیاز به پرداخت هزینه به خدمات ارائه دهنده وجود دارد. درضمن برای نمایش تبلیغات در SEM نیز نیاز به پرداخت هزینه وجود دارد:

تفاوت های SEO با SEM از لحاظ هزینه 

تکنیک SEO با وجود ماندگاری، فرآیندی زمان بر است! 

اگر شما نیز جز کاربرانی هستید که به دنبال بازدهی فوری هستید، پیشنهاد می کنیم که از SEM برای بهبود رتبه بندی و افزایش بازدهی کسب وکار خود استفاده کنید. با پرداخت هزینه و بستن قرارداد تبلیغ وبسایت یا کسب و کارتان در فضای مجازی دیده خواهد شد. با انجام تبلیغات، قطعا کسب و کارتان جز Serp برتر گوگل یا صفحات مجازی خواهد بود:

تکنیک SEO با وجود ماندگاری، فرآیندی زمان بر است! 

با تکنیک SEM، وبسایت خود را اختصاصی کنید! 

نکته قابل توجه این است که شما به عنوان یک سئو کار حرفه ای برای بهینه سازی وبسایت و افزایش میزان بازدید کاربر از آن، موظف به انجام تمام نکات و تکنیک های لازم سئو هستید. درضمن، امکان اختصاصی کردن وبسایت و فیلتر کردن مخاطبان خود را در این تکنیک برای شما وجود ندارد. این مورد در SEM صادق نیست. شما می توانید به عنوان مدیر یک بیزینس، هدف خود را از بین یک قشر خاص انتخاب کنید. یعنی این شما هستید که فیلتر هایی مانند سن، شغل، درآمد و غیره را می توانید اعمال کنید.  

با SEO، طولانی مدت سود کنید! 

از ویژگی های اصلی SEO همین داشتن سود طولانی مدت است. کاربر به عنوان سئوکار با انجام تکنیک های خاص و حرفه ای که دارد می تواند به مدت طولانی پاسخ زحمات خود را از بهینه سازی که انجام داده است، ببیند. اما در SEM، موتورهای جستجوگر فقط با پرداخت هزینه های مربوط به تبلیغات است که نتایج مطلوب را نشان می دهد. کاربران ایرانی برای تهیه ابزار های سئو دچار محدودیت هایی هستند که با خرید سرور مجازی ویندوز می توانید این مشکل را حل کنید: 

با SEO، طولانی مدت سود کنید! 

برای انجام SEM، نیاز به افراد متخصص خواهید داشت! 

لوازم ضروری برای انجام سئو چیزی جز یادگیری این حرفه و دسترسی به چند ابزار و اینترنت نخواهد بود و شما می توانید پس از یادگیری این تکنیک و نکات آن و همچنین تمرین مداوم، وبسایت و کسب و کارتان را رونق دهید. اما اگر هدف شما از بهینه سازی موتور های جستجوگر SEM است، باید در نظر بگیرید که نیاز به افراد حرفه ای در این زمینه خواهید داشت. 

سخن آخر 

از اصلی ترین ارکان مدیریت یک بیزینس، انجام تبلیغات حرفه ای و بهینه سازی بی نقص وبسایت آن است. اگر به دنبال پرداخت هزینه و دیده شدن در نتایج موتور های جستجوگر یا شبکات اجتماعی را دارید، استفاده از SEM را پیشنهاد می کنیم. چرا که شما با پرداخت هزینه تبلیغات در مدت زمان کوتاه به هدف خود خواهید رسید، اما این نکته را نیز در ذهن خود بسپارید که این تداوم نیازمند پرداخت هزینه و انجام تبلیغات افراد متخصص است. اما اگر خودتان به صورت یک سئوکار حرفه ای دوره های بهینه ساز را گذارنده اید، پیشنهاد می کنیم تکنیک SEO را برای رونق کسب و کارتان انتخاب کنید. ممنون که همراه ما در آموزش تفاوت SEO با SEM بودید. منتظر نظرات با ارزش شما هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *