آذرسیس

10 گام کلیدی برای ایمن سازی سرور مجازی در مقابل نفوذ

ایمن سازی سرور مجازی و افزایش امنیت آن مهم ترین اقدامی است که باید قبل از هر چیزی به آن توجه ویژه ای داشته باشید! حال سوال این است آیا تا به حال به این موضوع فک کرده اید که چرا مسئله امنیت سرور مجازی به یک دغدغه همگانی برای همه از شرکت های بزرگ گرفته تا افراد نوپایی که در این مسیر قرار دارند تبدیل شده است؟ جواب این سوال در این کلمه است، اگر اطلاعات و داده های شخصی شما به سرقت برود خسرات جبران ناپذیری را متحمل خواهید شد. کاربران به هنگام خرید سرور مجازی، معیار و فاکتور های متفاوتی را در نظر می گیرند که بر عقیده متخصصان فنی، مهم ترین فاکتور باید جنبه امنیت آن سرور باشد. رعایت کردن مسائل امنیتی فقط از جانب شرکت های ارائه دهنده نمی باشد و الزامی است که خود شما نیز روش هایی را برای ایمن سازی سرور VPS انجام دهید.

روش های ایمن سازی سرور مجازی 

برای محافظت از امنیت سرور مجازی ویندوز و سرور مجازی لینوکس انجام این روش ها می تواند موثر باشد:

1. آپدیت ویندوز VPS

استفاده از سیستم عامل با نسخه های قدیمی، موجب ایجاد حفره های امنیتی و در نتیجه راهی برای نفوذ بد افزار ها به سرور خواهد بود. به همین منظور شرکت مایکروسافت بروز رسانی منظم با حساسیت بالا را برای افزایش امنیت ویندوز سرور ارائه می دهد که با آپدیت کردن ویندوز VPS می توانید این حفره های امنیتی را کاهش دهید. با این روش امنیت نرم افزار های نصب شده بر روی سرور نیز به صورت قابل توجه ای افزایش خواهد یافت. پیشنهاد می کنم با فعال نگاه داشتن گزینه آپدیت خودکار، در صورت ارائه نسخه جدید سیستم عامل خود را آپدیت کنید:

ایمن سازی سرور مجازی ویندوز

2. فعال سازی فایروال

یکی از روش هایی که می توانید با بهره گرفتن از آن امنیت سرور را تا حد زیادی افزایش دهید، فعال کردن فایروال است. فایروال یک دستگاه امنیتی شبکه است که ترافیک ورودی و خروجی شبکه را کنترل می کند. با فعال کردن سرویس های ضروری می توانید پورت های باز سرور مجازی خود را به حداقل برسانید. همچنین، با بستن پورت هایی که استفاده نمی شوند، می توانید سطح حملات را کاهش داده و دسترسی غیر مجاز را مسدود کنید. برای افزایش امنیت سرور مجازی ویندوز خود می توانید از فیلتر های مخصوص فایروال که در بررسی ترافیک شبکه و مسدود سازی IP مخرب استفاده می شود، بهره بگیرید.

ایمن سازی سرور مجازی ویندوز

3. تغییر حساب پیش فرض (پورت)

به هنگام خرید سرور مجازی ویندوز، یک حساب کاربری پیش فرض با پورت مشخصی در اختیار شما قرار می گیرد. پس از خرید، توصیه می شود که اکانت ادمین خود را غیر فعال کرده و یک حساب کاربری جدید با پورت متفاوتی را ایجاد کنید. دلیل این تغییر را می توان به آسیب پذیر بودن این حساب در برابر حملاتی مانند Brute-force اشاره کرد.

4. انتخاب یک رمز عبور قوی و مناسب

از روش های دیگری که با آن می توان از نفوذ بد افزار ها به سرور جلوگیری کرد، انتخاب یک رمز عبور قوی و مناسب است. رمز عبور قوی و معتبر، دارای 10 کاراکتر بوده که شامل حروف بزرگ و کوچک، اعداد و علایم خاص است. دقت داشته باشید که حدس زدن این رمز عبور کار آسانی نیست و می تواند امنیت سرور مجازی ویندوز شما را تامین کند. شما می توانید از وبسایت های مخصوص نیز برای تعیین رمز عبور معتبر و قوی استفاده کنید. البته ما این روش را توصیه نکرده و بهتر است خودتان یک رمز عبور مناسب برای سرور بسازید.

ایمن سازی سرور مجازی ویندوز

5. تغییر پروتکل دسکتاپ از راه دور( RDP)

بسیاری از کاربران برای متصل شدن به سرور مجازی از پورت پیش فرض استفاده می کنند که این از لحاظ امنیتی برای سرور ایمن نیست. استفاده از پورت های پیش فرض می تواند راهی برای نفوذ بد افزار به سرور و منابع شما باشد. به هنگام خرید VPS، سرور با یک پورت مشخص دسکتاپ از را دور 3389 به شما تحویل داده می شود. با تغییر این مقدار از حالت پیش فرض به یک مقدار ناشناخته، امنیت سرور مجازی ویندوز شما افزایش خواهد یافت.

6. نصب آنتی ویروس

علاوه بر فعال کردن فایروال می توانید یک آنتی ویروس نیز برای فزایش امنیت سرور مجازی ویندوز نصب کنید. دقت داشته باشید که نحوه عملکرد آنتی ویروس و فایروال با یکدیگر متفاوت است. با نصب این آنتی ویروس می توانید عوامل مخرب و بد افزار ها را به موقع شناسایی کرده و آنها را حذف کنید.

7. استفاده از Microsoft Baseline Security Analyzer (MBSA)

Microsoft Baseline Security به عنوان یک اپلیکیشن رایگان برای آنالیز بروز رسانی های امنیتی نصب شده و در جهت افزایش امنیت ویندوز سرور و تعیین وضعیت امنیتی سیستم از طرف شرکت مایکروسافت برای کاربران ارائه شده است. این اپلیکیشن توانایی تعیین و مشخص تنظیمات امنیتی آسیب پذیر در ویندوز را دارد. MBSA پس از تعیین تنظیمات آسیب پذیر و کسب اطلاعات دقیق درباره اجزا، روش ها و اقدامات ممکن را برای مقاوم کردن ویندوز سرور را ارائه می دهد.

8. تهیه نسخه پشتیبان

شما می توانید به طور مرتب از داده و اطلاعات خود نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز مشکل و نقض امنیتی، داده های خود را در مدت زمان کوتاهی بازیابی کنید. بحث امنیت یکی از چالش های هر کاربری است که در دنیای اینترنت انجام فعالیت هایی را برعهده دارد. بد افزار ها به طور همیشه به عنوان یکی از تهدیدات اصلی کاربران در بستر آنلاین به شمار می روند که در تلاشند راهی برای نفوذ به سرور آنها پیدا کنند. قبل از خرید سرور مجازی ویندوز یا سایر خدمات دیگر از شرکت های میزبانی، از معتبر بودن سرور های آنها اطمینان حاصل کنید. پس از خرید vps خود، نکاتی که ذکر شد برای سرور خود اعمال کنید.

ایمن سازی سرور مجازی ویندوز

9. اعمال تغییرات در تنظیمات SSH (برای سرور مجازی لینوکس) 

کاربران لینوکسی برای ورود به سرور از SSH یا همان Secure Shell استفاده می کنند. اگر شما نیز از روش اتصال دو کامپیوتر از راه دور برای ورود به سرور استفاده می کنید، باید خود را آماده حملات Brute force کنید. افراد سودجو به کمک رمز عبور های رایج در SSH امکان دسترسی به سرور شما را خواهند داشت. توصیه ما برای حفظ امنیت سرور مجازی لینوکس، تغییر رمز عبور پیش فرض به یک پسورد قوی می باشد.

10. مدیریت دسترسی کاربران

یکی از روش های افزایش امنیت سرور مجازی، کنترل دسترسی کاربران می باشد. این تصمیم گیری شما است که دسترسی کاربران شما به صورت باشد.شما به عنوان ادمین توانایی تعیین محیط فعالیت مشتریان خود را خواهید داشت. از مزیت های دیگر محدود کردن دسترسی می توان به این نیز اشاره کرد که میزان مصرف منابع سرور نیز بر عهده خود شما خواهد بود. یعنی به عبارتی امکان محدود سازی منبع کاربران نیز برای شما وحود دارد.

خرید سرور مجازی مطمئن و باکیفیت که همزمان سرعت قابل قبولی نیز داشته باشد، بی نظیر است! ما این فرصت را برای شما فراهم کرده ایم. سرور مجازی خود را از 60 لوکیشن موجود در دنیا و با کانفیگ رایگان در اختیارتان قرار می دهیم. همین الان می توانید از طریق وبسایت اقدام کنید.

سخن آخر

داشتن آزادی در سرور مجازی برای همه افرادی که از آن استفاده می کنند، مشهود است. این ویژگی سبب افزایش بار مسئولیت هر کاربری شده است که این سرور را خریداری کرده است. این مسئولیت می تواند از بابت امنیت نیز باشد. پس در قدم اول توصیه می کنیم اگر قصد خرید سرور دارید، از یک شرکت میزبانی معتبر اقدام کنید تا در زمینه امنیت به شما کمک کنند. با اعمال روش هایی که مورد بررسی قرار دادیم، امنیت سرور مجازی ویندوز شما تا حد زیادی فراهم خواهد شد. برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان در این زمینه می توانید با ارسال تیکت یا تماس تلفنی با کارشناسان ما به صورت 24 ساعته در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *