آذرسیس

نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور در لینوکس
5/5 - (1 امتیاز)

در صورتی که لینوکس را روی دستگاهی اجرا می‌کنید که معمولاً به تنهایی از آن استفاده می شود، مثلاً روی لپ‌تاپ، وارد کردن رمز عبور هر بار که دستور Sudo را فراخوانی می‌کنید، می‌تواند در دراز مدت بسیار خسته کننده باشد. به همین منوال نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور در لینوکس را با حساسیت زیادی در این راهنما از آذرسیس بررسی کرده ایم تا یک منبع کاملاً درست از این عنوان در دست داشته باشید. سطور زیر را مطالعه کنید و سوالات خود را در باکس پایانی پست برای متخصصین ما ارسال کنید.

نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور در لینوکس

نحوه عملکرد و تنظیمات دستور Sudo در لینوکس

این تنظیم در فایل /etc/sudoers، انجام می‌شود که Sudoers را به استفاده از پلاگین سیاست امنیتی پیش‌فرض، برای دستور Sudo در بخش مشخصات امتیاز کاربر سوق می‌دهد. در فایل Sudeors، پارامتر Authenticate که به طور پیش فرض روشن است برای اهداف احراز هویت استفاده می شود، اگر تنظیم شده باشد، کاربران باید قبل از اجرای دستورات با sudo، خود را از طریق رمز عبور (یا ابزارهای دیگر احراز هویت) احراز هویت کنند. با این حال این مقدار پیش‌فرض ممکن است با استفاده از تگ NOPASSWD (هنگامی که کاربر دستور Sudo را فراخوانی می‌کند نیازی به رمز عبور ندارد) لغو شود.

نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور در لینوکس

سریع ترین و راحت ترین نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور پس از باز کردن ترمینال (Ctrl + Alt + T) در Linux، از طریق Syntax برای پیکربندی امتیازات کاربران به شرح زیر خواهد بود:

user_list host_list=effective_user_list tag_list command_list
  • user_list: لیستی از کاربران یا نام مستعار کاربری که قبلاً تنظیم شده است.
  • host_list: لیستی از هاست ها یا نام مستعار میزبانی که کاربران می توانند Sudo را روی آن اجرا کنند.
  • Effect_user_list: لیستی از کاربرانی که باید با نام مستعار اجرا شوند یا به عنوان نام مستعار اجرا شوند.
  • tag_list: لیستی از برچسب ها مانند NOPASSWD
  • command_list: فهرستی از دستورات یا نام مستعار دستوری که توسط کاربر(ها) با استفاده از Sudo اجرا می شود.

برای اینکه به عنوان کاربر (admin در مثال زیر) تمام دستورات را با استفاده از sudo بدون رمز عبور اجرا کنید، فایل Sudoers را باز کنید:

$ sudo visudo

و خط زیر را اضافه کنید:

admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

در مورد یک گروه، از % Character  قبل از نام گروه به صورت زیر استفاده کنید، این بدان معنی است که همه اعضای گروه Admin همه دستورات را با استفاده از Sudo بدون رمز عبور اجرا می کنند.

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: ALL

برای اینکه به عنوان کاربر بتوانید دستور داده شده (/bin/kill) را با استفاده از Sudo بدون رمز عبور اجرا کنید، خط زیر را اضافه کنید:

admin ALL=(ALL) NOPASSWD: /bin/kill

خط زیر اعضای گروه Admin را قادر می سازد تا دستورات زیر را اجرا کنند:

/bin/kill، /bin/rm

با استفاده از Sudo بدون رمز عبور:

%admin ALL=(ALL) NOPASSWD: /bin/kill, /bin/rm

نحوه اجرای دستور Sudo بدون وارد کردن رمز عبور در لینوکس

سخن آخر

با اجرا مراحل ذکر شده در این آموزش، یکی از مرحله های طاقت فرسا و تکراری از پیش رو شما برداشته خواهد شد و از این طریق می توانید سرعت بی نهایت را تجربه کنید، امیدوارم مثل همیشه از همراهی با ما لذت برده باشید و مطالعه این مقاله برایتان مفید بوده باشد. مثل همیشه به یاد داشته باشید که در 24 ساعت از 7 روز هفته می توانید نظرات خود را در مورد این موضوع یا سایر تنظیمات مفید Sudeors برای مدیران سیستم لینوکس در نظرات را با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *