آذرسیس

جاوا اسکریپت یا پایتون

جاوا اسکریپت یا پایتون؟ شما کدام یک را برای پروژه تان ترجیح میدهید؟ با توجه به اینکه تفاوت های آن چنان زیادی بین پایتون و جاوا اسکریپت وجود ندارد و هر دو زبان برنامه نویسی، محبوب، قوی و منحصر به فردی هستند و محدودیت های خود را دارند؛ انتخاب هر یک از آن ها در مقابل دیگری به موارد مورد نیاز و ترجیحات پروژه بستگی دارد. ما در ادامه به بررسی کامل جاوا اسکریپت و پایتون پرداخته ایم و مزایا و معایب هر دو زبان برنامه نویسی را تحلیل کرده ایم.

مزایا و معایب جاوا اسکریپت و پایتون چیست؟

به طور خلاصه، جاوا اسکریپت برای توسعه وب و برنامه نویسی از سوی مشتری می درخشد، در حالی که پایتون در زمینه هایی مانند تجزیه و تحلیل داده ها، محاسبات علمی و برنامه نویسی همه منظوره برتر است. انتخاب بین این دو اغلب به نیازهای خاص پروژه و ترجیحات و مهارت های توسعه دهنده بستگی دارد. 

مزایای و معایب جاوا اسکریپت:

به طور گسترده برای توسعه وب، از وب سایت های ساده تا برنامه های کاربردی پیچیده برای وب طراحی شده است و برای کارهای خاصی مانند تجزیه و تحلیل داده ها و محاسبات علمی مناسب نیست.قابل استفاده در مرورگرهای وب و سرور با Node.js و ساخت صفحات وب تعاملی را دارد.

– یادگیری نسبتا آسان برای کسانی که با سینتکس به سبک C آشنا هستند مناسب برنامه نویسی و کارهای فشرده CPU نمی باشد.

مزایا و معایب فایتون و جاوا اسکریپت

مزایای و معایب پایتون:

دارای سینتکس زیبا، خوانا و مختصر می باشد ولی کندتر از زبان های کامپایل شده مانند C یا ++C می باشد.زبان همه کاره ای که برای طیف گسترده ای از برنامه ها، از توسعه وب گرفته تا علم داده و یادگیری ماشین کاربردی مناسب می باشد.پشتیبانی قوی از محاسبات علمی و تجزیه و تحلیل داده ها با کتابخانه هایی مانند SciPy ، NumPy و  Pandas که گاهی اوقات این وابستگی به کتابخانه های خارجی برای عملکردهایی، می تواند پیچیدگی پروژه را افزایش دهد.

تایپ پویا، که می تواند نمونه سازی اولیه و تکرار سریع را آسان تر کند ولی در صورت عدم مدیریت دقیق میتواند منجر به خطاهای زمان اجرا شود.برای کارهایی مانند راه اندازی وب سرورها یا پایگاه داده ها در مقایسه با جاوا اسکریپت به کد Boilerplate بیشتری نیاز باشد.

چشم انداز آینده پایتون و جاوا اسکریپت در فناوری های نوظهور

هم پایتون و هم جاوا اسکریپت سازگاری و تطبیق پذیری خود را در طیف وسیعی از حوزه های فناوری در حال ظهور نشان داده اند. همانطور که فناوریهای جدید و مورد استفاده همچنان در حال بروزرسانی هستند، آینده ی این زبانها نیز امیدوارکننده است و توسعه دهندگان از نقاط قوت خود برای هدایت نوآوری و پیشرفت در صنعت فناوری می توانند استفاده کنند.

پایتون بیشتر در موارد نوظهوری مانند توسعه AI و ، ML تجزیه و تحلیل داده ها، توسعه وب، اسکریپت نویسی و محاسبات قابلیت تداوم دارد؛ ولی جاوا اسکریپت فراتر از استفاده اولیه خود در مرورگرهای وب تکامل یافته و به زبان غالب در حوزه های فناوری در حال ظهور تبدیل شده است. از نمونه های کاربردی جاوا اسکریپت می توانیم به توسعه وب، توسعه موبایل، امکان ساخت برنامه های دسکتاپ و ساخت بازی اشاره کنیم. 

جاوا اسکریپت یا فایتونجاوا اسکریپت یا پایتون ؟

به طور کلی پایتون یک زبان برنامه نویسی با خوانایی کد است در حالی که جاوا اسکریپت با ECMAScript مطابقت دارد. مورد زیادی برای مقایسه این دو زبان برنامه نویسی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها پرداخته ایم.

پایتون

پایتون برای اولین بار در سال 1991 به عنوان یک زبان همه منظوره در کدنویسی معرفی شد. که با حمایت های فناوری توسعه وب به محبوبیت های زیادی در حوزه پردازش داده ها رسید. در اصل در طی چند سال گذشته، پایتون نسبت به رقیب خود از محبوبیت بیشتری بین کاربران برخوردار شد.

یکی از مواردی که باعث محبوبیت پایتون شده است سادگی در یادگیری و نحوه ی استفاده از آن است. در مورد بعدی از مزیت های پایتون، به زمان بری کم آن می توان اشاره کرد. شما حتی اگر مبتدی باشید؛ برای فعالسازی فرآیندهای اساسی مانند توسعه MVP، انتقال داده ها از یک برنامه به برنامه دیگر و یا حذف داده ها از یک برنامه وب در کمترین زمان ممکن، که با پایتون قابلیت انجام پذیری دارد می توانید کار کنید.

در صورتی که به عنوان فرد تازه کار میخواهید شروع به یادگیری زبان برنامه نویسی پایتون کنید لازم به ذکر است که با تسلط بر این زبان، می توانید برای توسعه نرم افزارهای مدرن زیادی استفاده کنید. از ویژگی های اساسی پایتون می توان به توسعه سریع و کد نویسی آسان، کتابخانه برای همه دامنه ها، رایگان و منبع باز، سادگی در انجام پروژه و ایده آل برای نمونه سازی نرم افزار یا برنامه های آماده تولید اشاره کرد.از شرکت های معروف و بین المللی که از پایتون استفاده می کنند می توان به اینستاگرام، گوگل، نتفلیکس و پینترست اشاره کرد.

جاوا اسکریپت

در ابتدا جاوا یک زبان برنامه نویسی محدود با سرعت اینترنت پایین، بازاریابی ضعیف، عدم سازگاری بین مرورگر ها و پهنای باند کم بود ولی فریم ورک های مدرن جاوا از جمله jQuery، React، Vue، TezIS و AngularJS  این مشکلات را برطرف کردند. زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت یک فناوری است که برای تبدیل وب به یک پلتفرم با تعامل زیاد تلاش می کند.

امروزه شرکت ها و برنامه نویسان از توسعه جاوا اسکریپت به عنوان بک اند و تجربه کاربری پویا و قابل تعامل استفاده می کنند. به زبان ساده تر سایت های زیادی از جاوا اسکریپت به عنوان زبان مشتری استفاده می کنند. جاوا اسکریپت یک زبان برنامه نویسی است که قادر به ساخت نرم افزارهایی با کارایی بالا و چارچوب ها و کتابخانه های متعدد،با کنترل زیاد بر مرورگر، عنصر تعاملی برای صفحات وب، زبان برنامه پشتیبانی از دستکاری DOM در سرور و کلاینت را دارد.

از سایت های معروف می توان به مایکروسافت، فیسبوک و پی پال اشاره کرد که از جاوا اسکریپت برای توسعه استفاده کرده اند.انتخاب بین این دو زبان برنامه نویسی با توجه به ویژگی هایی که به طور کلی در موردشان صحبت کردیم به نوع پروژه شما و تخصص تیم توسعه شما بستگی دارد. هر دو زبان قدرتمند هستند و نقاط قوت خود را دارند، بنابراین درک زمینه و اهداف پروژه شما را به تصمیم درست راهنمایی می کند.

تفاوت اصلی جاوا اسکریپت با پایتون در چیست؟

اگر تمرکز اصلی شما بر روی توسعه وب باشد، به ویژه برای ایجاد رابط های کاربری تعاملی و برنامه های وب، جاوا اسکریپت بهترین گزینه است.پایتون برای کارهایی که شامل تجزیه و تحلیل داده ها، یادگیری ماشین، اتوماسیون و توسعه وب ، که در آن توسعه و سریع بودن به همراه خوانایی بسیار مهم است، بهترین زبان برنامه نویسی می باشد.

در واقع، می توانید با استفاده از جاوا اسکریپت و پایتون در کنار هم از مزایای آنها نهایت استفاده را کنید. اینستاگرام با استفاده از جاوا اسکریپت برای سمت کلاینت و پایتون برای سمت سرور، ترافیک عظیم خود را مدیریت می کند. در انتخاب بین جاوا اسکریپت و پایتون عوامل کلیدی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:

  • سرعت و عملکرد
  • محبوبیت بر اساس پروژه
  • مقیاس پذیری
  • یادگیری آسان
  • پشتیبانی از مدل مبتنی بر نمونه اولیه نرم افزار
  • ماژول ها و کتابخانه ها
  • انتخاب بین داده های عددی و متغیر های شناور
  • نوع داده ضمنی
  • توسعه وب و موبایل

سخن آخر

جاوا اسکریپت و پایتون هر دو از زبان های برنامه نویسی محبوب و سطح بالا هستند که برای طیف گسترده ای از برنامه ها استفاده می شوند. مورد اساسی که این دو زبان برنامه نویسی را از یکدیگر جدا می سازد این است که پایتون یک انتخاب عالی برای کارهای فشرده CPUاست، در حالی که جاوا اسکریپت برای تعاملات پویا مناسب تر می باشد. امید است با بررسی کامل این دو زبان برنامه نویسی از آذرسیس، به نتیجه ی مناسبی جهت شروع  پروژه تان رسیده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *