آذرسیس

نحوه نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 - آذرسیس
5/5 - (2 امتیاز)

در این آموزش نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 را از آذرسیس یاد خواهیم گرفت. آموزش را با یک تعریف ساده شروع خواهیم کرد تا یک دید کلی در ذهن شما نسبت به این سیستم ایجاد شود.

VNC یک سیستم ارتباطی است که کاربران می توانند از آن برای کنترل کل صفحه کلید، ماوس یا دسکتاپ کامپیوتر بر روی سرور Remote استفاده کنند.

این سیستم و اتصال می تواند مدیریت فایل‌ها، نرم‌افزارها و تنظیمات روی سرور را از راه دور مخصوص برای کاربرانی که با خط فرمان آشنایی ندارند، آسان تر کند.

در این راهنما شما می توانید یک VNC را بر روی یک سرور دبیان 10 راه اندازی کرده، سپس از طریق یک تونل SSH به طور امن به آن متصل خواهید شد.

همچنین قادر خواهید بود که از TightVNC به عنوان یک بسته کنترل از راه دور سریع استفاده کنید، این امر پایدار بودن اتصال VNC حتی در اتصالات اینترنت کند را تضمین می کند.

پس اگر شما هم می خواهید با استفاده کردن از مراحل نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10، از صفحه کلید و ماوس خودتان جهت تعامل با یک محیط دسکتاپ گرافیکی روی یک سرور مجازی از راه دور استفاده کنید آذرسیس را دنبال کنید.

نحوه نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10

تجهیزاتی که برای نصب و پیکربندی VNC نیاز است، شامل موارد زیر می شود:

  • یک کاربر Non -Root با دسترسی Sudo و نصب یک فایروال
  • سیستم local با یک کلاینت VNC نصب شده همراه با پشتیبانی از SSH
  •  استفاده از TightVNC، RealVNC یا UltraVNC در سیستم عامل ویندوز
  •  به کار گیری برنامه Screen Sharing داخلی یا از یک برنامه چند پلتفرمی مانند RealVNC در سیستم عامل MacOS
  •  به کار گیری برنامه Screen Sharing داخلی یا از یک برنامه چند پلتفرمی مانند RealVNC در لینوکس

برای نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 مراحل زیر را دنبال کنید.

مرحله 1: نصب محیط دسکتاپ و سرور VNC در دبیان

مرحله اول نصب و پیکربندی VNC در دبیان، ابتدا به نصب سرور دبیان 10 با محیط دسکتاپ گرافیکی یا سرور VNC می پردازیم، با استفاده از دستور زیر، بسته های خود را به روز رسانی کنید:
sudo apt update
با اجرای دستور زیر، محیط دسکتاپ Xfce را روی سرور خود نصب کنید:
sudo apt install xfce4 xfce4-goodies
در طول نصب، از شما خواسته می شود که چیدمان صفحه کلید خود را از بین گزینه های ممکن انتخاب کنید. زبان مد نظر را انتخاب کرده و Enter را بزنید.
در این مرحله نیاز است که TightVNC را نصب کنید:
sudo apt install tightvncserver
برای کامل کردن پیکربندی اولیه سرور VNC، از دستور Vncserver برای تنظیم رمز عبور ایمن و ایجاد فایل های پیکربندی اولیه کمک بگیرید:
vncserver
یک رمز عبور برای دسترسی از راه دور به دستگاه خود وارد کرده و تأیید کنید:
Output
You will require a password to access your desktops.
Password:
Verify:
دقت کنید که رمز عبور باید شامل شش تا هشت کاراکتر باشد، پس از تأیید رمز عبور، نیاز خواهید داشت که یک رمز عبور View-Only ایجاد کنید و کاربرانی که با View-Only به عنوان گذرواژه وارد می شوند، توانایی کنترل VNC با ماوس یا صفحه کلید را نخواهند داشت.

مرحله 2: پیکربندی سرور

در مرحله دوم از نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10، سرور VNC باید بداند هنگام راه اندازی چه دستوراتی را اجرا کند و به کدام دسکتاپ گرافیکی متصل شود.
این دستورات در یک فایل پیکربندی به نام Xstartup در پوشه ای به نام VNC قرار دارند و در این مرحله، باید اسکریپت را برای راه اندازی دسکتاپ Xfce ایجاد می کنیم، هنگامی که VNC برای اولین بار راه اندازی می شود، یک نمونه سرور پیش فرض را در پورت 5901 راه اندازی می کند.
سپس به عنوان یک پورت نمایش داده می شود و توسط VNC به عنوان 1 نامیده خواهد شد، همچنین VNC می‌تواند چندین نمونه را روی پورت‌های نمایشگر دیگر مانند 2، 3 و غیره راه‌اندازی کند.
در این جا قصد داریم نحوه پیکربندی سرور VNC را تغییر دهیم، ابتدا نمونه سرور VNC را که در پورت 5901 اجرا می‌شود با دستور زیر متوقف کنید:
vncserver -kill :1
با وجود این که PID متفاوت خواهد بود، خروجی باید به شکل زیر باشد:
Output
Killing Xtightvnc process ID 17648
قبل از تغییر فایل Xstartup، لازم است که یک نسخه پشتیبان تهیه کنید:
mv ~/.vnc/xstartup ~/.vnc/xstartup.bak
نوبت به ایجاد یک فایل Xstartup جدید می رسد، پس از ایجاد آن را در ویرایشگر متن خود باز کنید:
nano ~/.vnc/xstartup
هر زمان که سرور VNC را اجرا و یا راه اندازی مجدد می کنید، دستورات این فایل به طور خودکار اجرا می شوند، در صورتی که محیط دسکتاپ راه اندازی نشده باشد، نیاز به VNC خواهید داشت.
برای اضافه کردن دستورات زیر به فایل از دستور رو به رو استفاده کنید:
~/.vnc/xstartup
#!/bin/bash
xrdb $HOME/.Xresources
startxfce4 &
اولین دستور موجود در فایل به رابط کاربری گرافیکی VNC دستور خواندن فایل Xresources کاربر را می دهد، اگر کاربر تنظیمات خاصی را برای دسکتاپ گرافیکی، مانند رنگ های ترمینال، تم های مکان نما و رندر فونت تغییراتی ایجاد کند، نیازمند Xresources است.
وقتی همه نرم افزارهای گرافیکی مورد نیاز برای مدیریت سرور فراهم شد، فرمان دوم به سرور می گوید که Xfce را راه اندازی کند، برای اطمینان از فایل راه اندازی جدید سرور VNC، باید آن را با استفاده از دستور زیر قابل اجرا کنیم:
sudo chmod +x ~/.vnc/xstartup
نوبت به راه اندازی مجدد سرور VNC می رسد:
vncserver
با پیکربندی می توانید از دستگاه Local خود به سرور متصل شوید.

مرحله 3: اتصال امن به دسکتاپ VNC

مرحله سوم در نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10این است که توجه کنید، VNC برای اتصال از یک پروتکل مطمئن استفاده نمی کند و برای امن کردن این اتصال، باید از یک تونل SSH برای اتصال به سرور استفاده کرده و سپس از مشتری می خواهیم که به جای برقراری ارتباط مستقیم، از تونل استفاده کنید.
بنابراین یک اتصال SSH در کامپیوتر Local خود ایجاد کنید که به طور امن به Localhost برای VNC ارسال می شود، می توانید این کار را از طریق ترمینال در لینوکس یا macOS با استفاده از دستور زیر انجام دهید:
ssh -L 5901:127.0.0.1:5901 -C -N -l azarsys your_server_ip

سوئیچ -L: اتصالات پورت را مشخص می کند. در این مورد، پورت 5901 اتصال راه دور را به پورت 5901 دستگاه local شما متصل می کند.

سوئیچ -C: فشرده سازی را فعال می کند، در حالی که سوئیچ -N به ssh می گوید که ما نمی خواهیم یک فرمان از راه دور را اجرا کنیم.

سوئیچ -l: نام ورود از راه دور را مشخص می کند.

در این مرحله Azarsys و Your_Server_ip را با نام کاربری Non -Root و آدرس IP سرور خود جایگزین می کنیم، اگر از یک کلاینت گرافیکی SSH مانند PuTTY استفاده می کنید، از Your_Server_ip به عنوان IP اتصال بهره ببرید.
Localhost:5901 را به عنوان یک پورت جدید Forward شده در تنظیمات تونل SSH برنامه تنظیم کنید، پس از اجرا از یک کلاینت VNC برای اتصال به Localhost استفاده می کنیم،
از شما خواسته می شود با استفاده از رمز عبوری که در مرحله 1 تنظیم کرده اید، احراز هویت را انجام دهید، دسکتاپ پیش فرض Xfce نشان داده می شود.
نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10

برای پیکربندی سریع دسکتاپ خود، Use Default Config را انتخاب کنید و همان طور که در اینجا مشاهده می کنید، می توان با استفاده از مدیر فایل یا از خط فرمان به فایل های موجود در فهرست اصلی خود دسترسی پیدا کرد:

نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10

در دستگاه Local خود CTRL+C را انتخاب کنید تا تونل SSH متوقف شود، جلسه VNC قطع خواهد شد در این مرحله از شما خواسته می شود تا سرور VNC را به عنوان یک سرویس راه اندازی کنید.

مرحله 4: اجرای VNC به عنوان یک سرویس

در مرحله از نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10، سرور VNC را به عنوان یک سرویس Systemd راه‌اندازی می‌کنیم تا بتوانیم آن را مانند هر سرویس دیگری در صورت نیاز شروع، متوقف و مجدداً راه اندازی کنیم.
این کار تضمین می کند که VNC هنگام Restart مجدد سرور راه اندازی خواهد شد، ابتدا با استفاده از دستور زیر، یک فایل جدید به نام /etc/systemd/system/[email protected] ایجاد کنید:
sudo nano /etc/systemd/system/[email protected]

کد های دستوری زیر را به فایل خود اضافه کنید، در این قسمت نیاز است که User ،WorkingDirectory ،Group و Usernme (نام کاربری) را در مقدار PIDFILE تغییر دهید تا با نام کاربری شما مطابقت داشته باشد:

/etc/systemd/system/[email protected]
[Unit]
Description=Start TightVNC server at startup
After=syslog.target network.target
[Service]
Type=forking
User=azarsys
Group=azarsys
WorkingDirectory=/home/azarsys
PIDFile=/home/azarsys/.vnc/%H:%i.pid
ExecStartPre=-/usr/bin/vncserver -kill :%i > /dev/null 2>&1
ExecStart=/usr/bin/vncserver -depth 24 -geometry 1280x800 :%i
ExecStop=/usr/bin/vncserver -kill :%i
[Install]
WantedBy=multi-user.target
اگر VNC از قبل در حال اجرا باشد دستور ExecStartPre آن را متوقف می کند، دستور ExecStart می تواند VNC را شروع کرده و عمق رنگ را روی 24 بیتی با وضوح 1280×800 تنظیم کند.
شما می توانید گزینه های راه اندازی را نیز تغییر دهید، پس فایل را ذخیره کنید:
sudo systemctl daemon-reload
فایل Unit را فعال کنید:
sudo systemctl enable [email protected]
عدد 1 زیر علامت @ نشان می دهد که سرویس باید روی کدام شماره نمایش ظاهر شود، با استفاده از دستور زیر، سرور VNC را اگر هنوز در حال اجرا است را متوقف کنید:
vncserver -kill :1
اکنون آن را مانند هر سرویس Systemd دیگری راه اندازی کنید:
sudo systemctl start vncserver@1
با استفاده از دستور زیر وضعیت اجرا را تایید کنید:
sudo systemctl status vncserver@1
سرور VNC با راه اندازی مجدد دستگاه در دسترس خواهد بود، تونل SSH را دوباره اجرا کنید:
ssh -L 5901:127.0.0.1:5901 -C -N -l azarsys your_server_ip
در نهایت برای این که بتوانید به دستگاه خود متصل شوید، با استفاده از نرم افزار VNC Client یک اتصال جدید به Localhost:5901 ایجاد کنید، مراحل نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 را مشاهده کردید.
با انجام این مراحل می توانید فرآیند نصب را با موفقیت به پایان برسانید، همان طور که پیش تر نیز به آن اشاره شد، نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 را می توانید روی یک سرور مجازی از راه دور استفاده کنید.
برای ایجاد یک بستر سرور مجازی با پینگ تایم پایین، کیفیت بالا و پر قدرت می توانید به پلن های آذرسیس سر بزنید و در صورت تمایل با کارشناسان فنی مشاوره تخصصی داشته باشید.
آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی با بالاترین کیفیت و نازل ترین قیمت بازار است که تمام تلاش تیم در جهت فراهم کردن محیطی امن و بستری قابل اعتماد برای شما مشتریان عزیزمان می باشد تا بتوانید با خیالی راحت اقدام به خرید سرور خود کنید.
اما خبر خوب ما برای مشتریان این است که با خرید سرور از وب سایت آذرسیس، خدماتی مانند کانفیگ رایگان و کد تخفیف شامل شما خواهد شد، تیم پشتیبانی نیز به صورت 24 ساعته آماده پاسخدهی به سوالات شما است.

سخن آخر

اکنون شما پس از طی مراحل نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10، یک سرور VNC امن دارید که روی سرور Debian در حال اجرا است، می‌توانید فایل‌ها، نرم‌افزارها و تنظیمات VNC خود را با استفاده از یک رابط گرافیکی به راحتی مدیریت کنید.

مراحل نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10 را به صورت مرحله به مرحله انجام دهید، با انجام مراحل ذکر شده در بالا فرآیند برای شما موفقیت آمیز خواهد بود.

امیدواریم آموزش نصب و پیکربندی VNC در دبیان 10، برای شما مفید بوده باشد، انتقادات و پیشنهادات خود را می توانید از طریق راه های ارتباطی آذرسیس با ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *