آذرسیس

Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Joomla
Hubspot
Drupal
Wix
Shopify
Magento
آموزش نصب Nginx در راکی لینوکس
4.9/5 - (8 امتیاز)

در ادامه آموزش های Nginx، در این بخش می خواهیم به نحوه نصب Nginx در راکی لینوکس بپردازیم. در حال حاضر، Nginx یکی از محبوب ترین وب سرورهای در جهان است و مسئولیت میزبانی تعدادی از بزرگترین و پربازدید ترین سایت های اینترنتی را بر عهده دارد. این سرور lightweight را می توان به عنوان یک پروکسی معکوس یا وب سرور استفاده کرد. اکنون ما در این مقاله، نحوه نصب Nginx در راکی لینوکس را آموزش خواهیم داد و همچنین تنظیم فایروال، مدیریت فرآیند Nginx و حذف آن را مورد بررسی قرار می دهیم.

توضیحی مختصر درباره Nginx

همانطور که گفته شد Nginx یک وب سرور متن باز و رایگان است. یک سرور HTTP با کارایی بالا و پروکسی معکوس که به عنوان موازنه کننده بار و کش HTTP و پروکسی ایمیل نیز استفاده می شود. سرور Nginx بهترین عملکرد را در وب سایت های پر ترافیک ارائه می دهد و مزایایی مانند حداقل استفاده از حافظه و همزمانی بالا را به دنبال دارد.

مراحل نصب Nginx در راکی لینوکس

تا به اینجا، ما سعی بر این داشتیم تا توضیح مختصری درباره Nginx برای شما ارائه دهیم تا یک ذهنیت کلی درباره این وب سرور محبوب داشته باشید. اکنون، به آموزش نصب این سرور خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

پیش نیازهای نصب nginx در راکی لینوکس

  • قبل از شروع، باید یک حساب کاربری معمولی یا non-root با امتیازات sudo پیکربندی شده روی سرور داشته باشید.

مرحله اول) نصب Nginx در راکی لینوکس

از آنجایی که Nginx بطور پیش فرض در نصبیات راکی لینوکس قرار داده شده برای شروع نصب کافیست فقط دستور زیر را وارد کنید و از بسته مدیریت dnf استفاده کنید.

sudo dnf install nginx

سپس، برای تایید دستور خود دکمه Y را درج کنید. به این صورت، dnf شروع به نصب Nginx و متعلقات آن در سرور خواهد کرد. پس از اتمام نصب، برای فعال سازی و شروع وب سرور، دستور های زیر را اعمال کنید:

sudo systemctl enable nginx
sudo systemctl start nginx

این کار باعث می شود Nginx به صورت خودکار در زمان راه اندازی مجدد سرور ریستارت شود. حال با خیال راحت می توانید وب سرور خود را اجرا کرده و استفاده کنید. البته، نکته قابل توجه این است که پیش از شروع به کار باید تغییراتی در پیکربندی فایروال خود ایجاد کنید که در بخش بعدی به این موضوع می پردازیم.

در ضمن، برای مشاهده نسخه نصب شده در سرور می توانید دستور زیر را وارد کنید:

nginx -v

مرحله دوم) تنظیم فایروال برای Nginx

اگر شما firewalld را در فایروال به عنوان راهنمای اولیه راه اندازی سرور راکی لینوکس فعال کرده باشید، باید تنظیمات فایروال را انجام دهید تا امکان اتصالات خارجی در وب سرور Nginx خود را فراهم کنید. این مورد به طور پیش فرض بر روی پورت 80 تنظیم شده است.

دستور فوق برای فعال کردن دائمی اتصالات HTTP در پورت 80 می باشد:

sudo firewall-cmd --permanent --add-service=http

سپس، برای شناسایی اینکه سرویس فایروال HTTP به درستی اضافه شده است، دستور زیر را وارد کنید:

sudo firewall-cmd --permanent --list-all

حال، برای اعمال تغییرات سرویس فایروال خود را مجددا بارگذاری کنید:

sudo firewall-cmd --reload

و در نهایت، وب سرور شما برای بازدید کنندگان خارجی در دسترس خواهد بود.

مرحله سوم) بررسی وب سرور Nginx

پس از طی مراحل بالا، اکنون سرور شما باید آماده اجرا و استفاده باشد. برای اطمینان از اجرای سرویس می توانید دستور systemctl status را اجرا کنید:

systemctl status nginx

نکته: بهترین راه برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن فرآیند و اجرای درست سرویس، این است که واقعا یک صفحه از Nginx درخواست کنید. می توانید با پیمایش به آدرس IP سرور خود به صفحه landing پیش فرض Nginx دسترسی پیدا کنید تا تایید کنید که نرم افزار به درستی کار می کند.

صفحه پیش فرض nginx

اگر صفحه بالا را ملاحظه کردید، یعنی اینکه سرور شما به درستی کار می کند و آماده مدیریت است.

مدیریت فرآیند Nginx در راکی لینوکس

پس از اطمینان از اجرای درست سرور، اکنون بیایید برخی از دستورات مدیریت سرویس را بررسی کنیم.

برای متوقف کردن وب سرور خود می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

sudo systemctl stop nginx

پس از توقف برای شروع دوباره سرور می توانید دستور زیر را به کار گیرید:

sudo systemctl start nginx

هر بار برای راه اندازی مجدد سرویس خود باید دستور زیر را استفاده کنید:

sudo systemctl restart nginx

اگر فقط بخواهید تغییراتی در پیکربندی ایجاد کنید، Nginx اغلب می تواند بدون حذف اتصالات، مجددا بارگیری کند. برای این کار باید از systemctl reload استفاده کنید:

sudo systemctl reload nginx

در بخش های قبلی این آموزش، Nginx را طوری پیکربندی کردیم که هنگام بوت شدن سرور، به طور خودکار شروع به کار می کند. شما می توانید این عمل را با به کار گیری دستور زیر غیر فعال کنید:

sudo systemctl disable nginx

و برای فعال سازی مجدد، دستور زیر را استفاده کنید:

sudo systemctl enable nginx

نحوه غیر فعالسازی سرور Nginx

برای غیر فعالسازی وب سرور Nginx در راکی لینوکس می توانید دستور زیر را به کار گیرید:

sudo dnf remove nginx

و به صورت دستی Log file سرور Nginx را حذف کنید:

sudo rm -rf /var/log/nginx

ما سعی بر این داشتیم تا شما را با وب سرور Nginx آشنا کرده و نحوه نصب آن را آموزش دهیم. در این میان، شما می توانید به سایت آذرسیس مراجعه کرده و پلان های سرور مجازی و سرور اختصاصی مورد نیاز خود را تهیه کرده و جهت نصب آن بر روی سرور خود اقدام کنید. همچنین می توانید با ارسال تیکت به  بخش پشتیبانی از کارشناسان ما راهنمایی و مشاوره بگیرید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله، نحوه نصب Nginx را در سیستم راکی لینوکس برای شما عزیزان آموزش دادیم. همانطور که اشاره شد این وب سرور، در میان کاربران به محبوبیت زیادی دست یافته است. امیدواریم با طی مراحل درج شده در این مقاله بتوانید از این وب سرور به نحو احسنت استفاده کنید. در صورت داشتن سوال می توانید از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *