آذرسیس

2 روش پیشنهادی برای نصب داکر روی اوبونتو
5/5 - (4 امتیاز)

اگر می خواهید که ابزار های مبتنی بر Container بسازید، شما به یک داکر نیاز خواهید داشت! مفهوم داکر و 2 روش آسان نصب داکر روی اوبونتو مبحث امروز وبلاگ های آموزشی ما می باشد که با تیتر های مجزا و جامع در مورد نحوه بهره مندی از این ابزار مبتکرانه با شما خواهیم بود. زیرا همان طور که می دانید آگاهی کامل از این موضوع یک مهارت ضروری برای شما فعالان حوزه DevOps است. پس با تیم تولید محتوا ما همراه باشید و از خواندن مقاله جامع و صریح نحوه نصب داکر روی اوبونتو لذت ببرید،

نصب داکر روی اوبونتو

داکر چیست؟

ابزار داکر به وسیله زبان نویسی Go توسعه داده شده است و توانایی اجرا و Package اپلیکیشن ها در Container را برای هر کاربری فراهم می کند که با توجه به کارایی ها جزو ابزار های محبوب توسعه دهندگان نرم افزار به شمار می رود. اجازه دهید به شما یادآوری کنم که Container ها یک محیط کاملاً ایزوله و LightWeight هستند و تمامی موارد لازم برای اجرا یک برنامه عالی را در بر دارند. این محیط ایزوله و امنیت موجود در آن قابلیت های زیادی را برای شما به ارمغان می آورد، برای مثال قادر خواهید بود تا در حین کار Container ها را به اشتراک بگذارید و مطمئن هستید که همه کسانی که با آن ها اشتراک گذاری می کنید، دقیقاً همان کانتینری را دریافت می کنند که به یک روش کار می کند.

کاربرد های نصب داکر روی اوبونتو

 1. استفاده کردن از  ابزار داکر موجب می شود بتوانید برنامه های کاربردی خود را از زیر ساخت جدا کرده و سرعت تحویل برنامه های خود را بالا ببرید.
 2. همچنین در زمینه های ارسال، آزمایش و استقرار کد، به راحتی می توانید تاخیر های بین نوشتن کد و اجرای آن را به میزان قابل توجه کاهش دهید.
 3. یک جایگزین عالی برای ماشین های مجازی مبتنی بر روی Hypervisor که امکان استفاده از ظرفیت عالی از سرور را برای دستیابی به اهداف تجاری می دهد.
 4. داکر در محیط‌هایی با چگالی بالا و برای استقرار های کوچک و متوسط که در آن باید کارهای بیشتری با منابع کمتر انجام دهید، گزینه ای بسیار عالی به شمار می رود.
 5. یک برنامه نویس با استفاده کردن از این ابزار مطمئن است که اپلیکیشن هایی که در حال آماده سازی آن است به طور حتم در سیستم ها متنوع بدون نیاز به هرگونه تنظیمات خاص و یا برنامه های دیگر اجرا خواهد شد.

کاربردهای ابزار محبوب داکر

مزایا نصب داکر روی اوبونتو

 1. دارای استاندارد های صنعتی برای قابل حمل بودن آن
 2. حجم کم و عدم نیاز به سیستم عامل های متعدد
 3. جلوگیری از هزینه و مجوز های اضافه
 4. امنیت و ایزوله سازی بسیار عالی
 5. سهولت در چرخه حیات توسعه اپلیکیشن ها
 6. ارائه خدمات خوب نرم افزاری
 7. امکان شبکه سازی مبتنی بر نرم افزار ها

معایب نصب داکر روی اوبونتو

 1. در داکر برخی کمبود ها در قسمت مستندات وجود دارد.
 2. بروز مشکلات عملکردی در محیط های غیر بومی
 3. عملکرد ضعیف داکر در مک

نکته مهم این است که با وجود این چند مورد باز هم کفه ی مزایا و برتری های داکر سنگینی می کند و قطع به یقین ارزش امتحان کردن نصب داکر روی اوبونتو را دارد.

مزایا نصب داکر روی اوبونتو

روش اول نصب داکر روی اوبونتو: نصب Docker با مخزن apt

برای انجام روش نصب داکر روی سرور مجازی لینوکس اوبونتو با مخزن apt باید مراحل و دستورات موجود در ادامه این آموزش را پیش ببرید. داکر، بسته ها را در مخزن مناسب خود منتشر می کند اما شما باید این مخزن را به لیست منابع apt خود اضافه نمایید، در غیر این صورت بسته های apt نمی تواند بسته های داکر را پیدا کنند. اگرچه که احتمالاً قبل تر از این بسته ها را دریافت کرده اید ولی اطمینان از در دسترس بودن آن ها هیچ ضرری ندارد.

 sudo apt update -y
sudo apt install ca-certificates curl gnupg lsb-release -y

سپس لازم است تا کلید Docker’s GPG را با apt ثبت نمایید زیرا این مورد به apt اجازه می‌دهد تا بسته‌های داکری را که نصب می‌کنید تأیید شود.

 sudo mkdir -p /etc/apt/keyrings
 curl -fsSL https://download.docker.com/linux/ubuntu/gpg | sudo gpg --dearmor -o /etc/apt/keyrings/docker.gpg
 sudo chmod a+r /etc/apt/keyrings/docker.gpg

دستور Curl، کلید GPG Docker را برای اوبونتو دانلود کرده و آن را به رمزگذاری استاندارد OpenGPG تبدیل می‌کند، سپس در فهرست کلید apt ذخیره خواهد شد. Chmod برای تنظیم مجوزها در فایل Keyring استفاده می شود تا apt آن را به طور قابل اعتماد تشخیص دهد، اکنون می توانید منبع بسته Docker را به سیستم خود اضافه کنید.

 echo "deb [arch=$(dpkg --print-architecture) signed-by=/etc/apt/keyrings/docker.gpg] https://download.docker.com/linux/ubuntu $(lsb_release -cs) stable" | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/docker.list > /dev/null

این مورد از طریق Shell برای شناسایی خودکار معماری سیستم شما مانند AMD64 یا ARM64 و دانلود لیست بسته مناسب استفاده می کند و با کلید GPG که از قبل اضافه شده است تأیید می شود. مخزن به عنوان یک لیست بسته جدید در دایرکتوری apt /etc/apt/sources.list.d اضافه می شود، در ادامه باید لیست بسته های خود را مجدداً به روز کنید تا apt بداند بسته های داکری وجود دارد.

sudo apt update

اکنون شما می توانید از دستور apt Install، برای افزودن اجزای داکر به سیستم خود استفاده کنید، در این مورد آخرین نسخه Docker Community Edition (CE) را باید نصب کنید که سه بسته برای انجام این کار وجود دارد:

 1. Docker-ce
 2. Docker CLI
 3. Containerd.io
 sudo apt install docker-ce docker-ce-cli containerd.io

روش دوم نصب داکر روی اوبونتو: نصب Docker با بسته دبیان

در روش دوم نصب داکر روی اوبونتو، راه اندازی کردن بسته رسمی Deb ساده است اما هر یک از نسخه های جدید را باید به صورت دستی دانلود کرده و نصب کنید، با توجه بر اینکه بسته ها روی یک سرور فایل ساده میزبانی می شوند، لازم است تا ابتدا به صفحه یادداشت های انتشار داکر بروید. هدف از این کار یافتن آخرین شماره از نسخه موجود مانند 20. 10. 20 می باشد.

بعد از آن باید به سراغ GitHub Containerd بروید تا شماره نسخه ها را مطابقت دهید. بعد از آن که مراحل بالا را چک کردید اکنون می توانید دستورات ذکر شده در زیر را برای دانلود مجموعه مناسب از بسته ها برای پلتفرم خودتان اجرا بکنید. ابتدا <DOCKER_VERSION> و <CONTAINERD_VERSION> را به ترتیب با شماره نسخه فعلی Docker و Containerd جای گذاری کنید.

curl https://download.docker.com/linux/ubuntu/dists/$(lsb_release --codename | cut -f2)/pool/stable/$(dpkg --print-architecture)/docker-ce_<DOCKER_VERSION> ~3-0~ubuntu-focal_amd64.deb -o docker-ce.deb
curl https://download.docker.com/linux/ubuntu/dists/$(lsb_release --codename | cut -f2)/pool/stable/$(dpkg --print-architecture)/docker-ce-cli_< DOCKER_VERSION>~3-0~ubuntu-focal_amd64.deb -o docker-ce-cli.deb
curl https://download.docker.com/linux/ubuntu/dists/$(lsb_release --codename | cut -f2)/pool/stable/$(dpkg --print-architecture)/containerd.io_<CONTAINERD_VERISON> -1_amd64.deb -o containerd.deb

همچنین می‌توانید فایل‌ها را دانلود کرده و با مراجعه به فهرست دایرکتوری، نسخه اوبونتو در مرورگر خود، همه نسخه‌های موجود را بازرسی کنید، پس از دانلود بسته های Docker CE، CLI و Containerd، دستور زیر را برای نصب استفاده کنید.

 sudo apt install ./docker-ce.deb ./docker-ce-cli.deb ./containerd.deb

نکته مهمی که باید در نصب داکر روی اوبونتو، توجه کنید این است که اگر بسته ها را به صورت دستی و بدون استفاده از اسکریپت ارائه شده در بالا دانلود کرده اید، نام فایل ها را تنظیم کنید.

سخن آخر

اگر یک برنامه نویس هستید به لطف تکنیک نصب داکر روی اوبونتو می توانید با خیال راحت به اهداف خود برسید! همچنین بسیار سپاسگزار خواهیم بود تا ما و کاربران دیگر را از تجربیات سازنده خود در هنگام نصب داکر روی اوبونتو و ایجاد اپلیکیشن های متفاوت با گذاشتن دیدگاه در زیر این پست آگاه سازید. آذرسیس بیشترین تعداد تنوع در لوکیشن ها سرور های اختصاصی و مجازی مناسب در ایجاد اپلیکیشن و برنامه های حرفه ای ارائه می کند که با این وجود مسیر پیشرفت شما بسیار ساده تر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *