آذرسیس

Two suggested methods for installing Docker on Centos 7
5/5 - (1 امتیاز)

تیم کارشناسان فنی ما در هر اقدام برای تنظیم روش های پیشنهادی نصب جدید، سعی در گزینش روش های آسان و در عین حال بسیار کامل دارند، از این رو با کاوش در عنواین نصب داکر روی Centos 7، کمبود بهترین روش نصب داکر روی Centos 7 دیده می شد که در ادامه این آموزش به صورت کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. اما پیش از آنکه به سراغ روش های پیشنهادی کارشناسان آذرسیس برای نصب داکر روی Centos 7 برویم، نیاز داریم تا مفهوم درست داکر را بررسی و تفحص کنیم زیرا بدون داشتن این اطلاعات ممکن است سوالات گنگ زیادی برای ما به وجود بیاید! پس بی درنگ به سراغ اولین تیتر بروید!

دو روش پیشنهادی برای نصب داکر روی Centos 7

Docker چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

Docker پلتفرمی متن باز و توسعه داده شده توسط دیوید هینسن است که شما را قادر می سازد تا برنامه، ابزار و تکنولوژی های مورد نظر خود را در سیستم عامل های گوناگون به شکل کانتینر های Portable اجرا کنید. توسعه، تست و راه اندازی نرم افزار و برنامه های شما با استفاده از داکر بسیار آسان تر از چیزی که فکرش را می کنید خواهد بود زیرا یکی از ویژگی های منحصر بفرد داکر، عدم وابستگی به سیستم عامل است.

بنابراین شما قادرید کد های نوشته شده در یک سیستم عامل را بدون نیاز به هیچگونه تغییرات در سیستم عامل های دیگری به کار ببرید و سرعت اشتراک گذاری را از طریق کانتینر های موجود بالا ببرید. کانتینرها در داکر، فضایی مجزا از نظر منابع و وابستگی های نرم افزاری خود دارند که برنامه شما را از فضای اطراف ایزوه می کنند و تقریباً عملکردی مشابه با سرور مجازی دارند.

پیش نیاز های نصب داکر روی Centos 7

  1. نسخه 64 بیت Centos 7 Droplet
  2. کاربر Root یا غیر Root با مجوز Sudo
  3. سرور مجازی

دو روش پیشنهادی برای نصب داکر روی Centos 7

حال که یک مفهوم کامل و درست از داکر مطالعه کردید و پیش نیاز های آن را تهیه نمودید، یکی از 2 روش زیر برای نصب داکر روی Centos 7 را انتخاب کرده و شروع به پیاده سازی آن کنید.

1- نصب داکر روی Centos 7 با روش مخزن rpm

ابتدا مخزن داکر را راه اندازی و بروز کنید:

sudo yum install -y yum-utils
sudo yum-config-manager --add-repo https://download.docker.com/linux/centos/docker-ce.repo

آخرین نسخه های Docker Engine، Containerd و Docker Compose را نصب کنید:

sudo yum install docker-ce docker-ce-cli containerd.io docker-buildx-plugin docker-compose-plugin

اگر از شما خواسته شده که کلید GPG را قبول کنید، پس از بررسی های امنیتی گزینه درخواستی را بزنید، پس از آن داکر را راه اندازی کنید:

sudo systemctl start docker

برای تایید نصب Docker Engine گزینه Hello-World را اجرا کنید:

sudo docker run hello-world

دستور ذکر شده یک تصویر را به صورت آزمایشی دانلود و در کانتینر اجرا می کند، در پایان یک پیام تایید نمایش داده خواهد شد.

2- نصب داکر روی Centos 7 با استفاده از بسته

اگر به هر دلیلی نمی توانید از روش بالا برای نصب داکر روی Centos 7 استفاده کنید، روش نصب با استفاده از بسته را به صوت کامل در ادامه آورده ایم. در این روش به صورت دستی rpm را به صورت دستی دانلود کرده و نصب خواهید کرد اما دقت کنید که در هر بار که می خواهید Docker Engine را ارتقا دهید باید یک فایل جدیدی را دانلود کنید. به آدرس https://download.docker.com/linux/centos/7/ بروید، سپس این عبارت x86_64/stable/Packages/ را مرور کرده و فایل rmp را دانلود کنید. Docker Engine را نصب کرده و مسیر ذکر شده در سطر زیر را به مسیری که بسته Docker را دانلود کرده اید تغییر دهید:

sudo yum install /path/to/package.rpm

در حال حاضر داکر نصب شده ولی راه اندازی نشده است، بنابراین گروه Docker ایجاد شده اما هیچ کاربری به گروه اضافه نمی شود، برای راه اندازی سطر زیر را اجرا کنید:

sudo systemctl start docker

با اجرای تصویر Hello- World، نصب را تایید کنید:

sudo docker run hello-world

اکنون نصب شما به درستی صورت گرفته است!

سخن آخر

با توجه به پیشنهادات جامعه برنامه نویسان، سرور مجازی آذرسیس یکی از انتخاب های موفق برای بهره مندی از مزایا استفاده از داکر روی سیستم عامل های مختلف است، پس با تحویل فوری، می توانید سرور متناسب با اهداف خود را در وب سایت رسمی آذرسیس ثبت کرده و بی درنگ وارد یک رقابت حرفه ای شوید! آرزومندیم از مطالعه و به کارگیری روش های یاد شده در طول این عنوان در زمان خود صرفه جویی کرده و به راحتی برنامه های دلخواه خود را خلق کنید. برای مشاهده و مطالعه آموزش های بیشتر مقالات نوشتاری و ویدیویی به آدرس های یوتیوب، وب سایت، توییتر و اینستاگرام آذرسیس سر بزنید و نظرات خود را برای ارائه خدمات بهتر با ما به اشتراک بگذارید.

Share this Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *