آذرسیس

آموزش نصب و پیکربندی X2Go در Debian

در این آموزش مراحل نصب و پیکربندی X2GO در Debian 8 را مورد بررسی قرار خواهیم داد. یکی از مزیت هایی که می توان برای سیستم عامل لینوکس نام برد، اجرا کردن دستورات از راه دور در Comment line است. ممکن است شما نیز جز کاربرانی باشید که بخواهید از دسکتاپ خود به یک سیستم راه دور لینوکسی متصل شده و دستورات لازم را در ترمینال آن اجرا کنید.

توجه داشته باشید که اتصال به یک سیستم راه دور از لحاظ امنیتی روشی Safe ای نخواهد بود و ممکن است در حین فرآیند اتصال اطلاعات  رمز نگاری نشده اند کاربر مورد دسترسی افراد سودجو قرار گیرد.

در ادامه یک ابزار کمکی معرفی خواهیم کرد تا به راحتی بتوانید به دسکتاپ راه دور خود متصل شده و دستورات را در comment Line اجرا کنید. جنبه مثبت این روش، امن بودن آن است چرا که اتصال از طریق SSH صورت خواهد گرفت. توجه شما را به این نکته جلب می کنیم که اتصالات SSH از لحاظ امنیتی بی نظیر هستند!

مراحل نصب و پیکربندی X2Go در Debian 8

بعضی از کاربران قصد مدیریت برنامه های گرافیکی خود را از راه دور دارند که در چنین شرایطی نیز بعضی از خطرات امنیتی می توانند آنها را تهدید کند. برای مثال  با امن نبودن اتصالات رمزگذاری شده ترافیک راه دور، بد افزار ها و افراد سودجو می توانند به جلسه remote desktop آنها دسترسی داشته باشند.

برای حل این مشکل رایج در سیستم های دسکتاپ از راه دور، نرم افزار X2Go را پیشنهاد می دهیم که بتواند اتصالات را با کمک SSH که راه مطمئن تری است، انجام دهد.

ویژگی های نرم افزار X2Go

  • کنترل گرافیکی دسکتاپ از راه دور
  • ایمن سازی اتصالات راه دور از طریق SSH
  • مجهز به پشتیبانی صدا
  •  اشتراک گذاری فایل و چاپگر ما بین client وserver
  • امکان دسترسی به یک برنامه واحد به جای یک جلسه کامل دسکتاپ

این بخش از فرآیند مستلزم راه اندازی X2Go و همچنین یک سرویس گیرنده آن برای داشتن یک اتصال دسکتاپ از راه دور است. آموزش ابتدا با راه اندازی نرم افزار شروع شده و سپس با راه اندازی client ادامه داده خواهد شد.

مراحل نصب و پیکربندی X2Go در Debian 8

سروری که در این آموزش از آن استفاده می شود، Debian 8 است که بر روی LXDE اجرا می شود. شروع فرآیند با نصب X2Go آغاز شده و در ادامه با نصب کلیدهای GPG ادامه خواهد یافت.

با اجرای دستور زیر امکان دریافت و اضافه کلید برای شما فراهم خواهد شد:

apt-key adv --recv-keys --keyserver keys.gnupg.net E1F958385BFE2B6E

پس از دریافت کلید، نیاز است که یک repository file برای apt ایجاد شود تا بتواند بسته های X2Go را در یک مکان repository خاص جستجو کند. همه این موارد را می توان با یک دستور ساده انجام داد که فایل لیست apt مورد نیاز را ایجاد می کند و ورودی مناسبی را در آن فایل قرار می دهد:

echo "deb http://packages.x2go.org/debian jessie main" >> /etc/apt/sources.list.d/x2go.list
apt-get update

با اجرای دستورات بالا، apt می تواند repository جدید ارائه شده را برای بسته های مورد نیاز و X2Go packages جستجو کند. در این مرحله، سیستم نیز آماده است تا X2Go را با استفاده از apt meta-packager نصب کند:

 apt-get install x2goserver

پس از انجام مراحل قبل، X2Go باید نصب و راه اندازی شود. با کمک دستور زیر نیز مراحل نصب تایید و بررسی می کنیم که آیا برنامه در حال اجرا می باشد یا خیر:

 ps aux | grep x2go

در صورتی که سیستم به طور خودکار X2Go را راه اندازی نمی کند، دستور زیر را برای شروع سرویس اجرا کنید:

service x2goserver start

در این مرحله باید پیکربندی اصلی سرور انجام شود و سیستم باید منتظر اتصالات از X2Go client system نیز باشد. با مراحل نصب و پیکربندی X2Go در Debian 8 آشنا شدید با دنبال کردن این مراحل، به راحتی می توانید این نرم افزار را بر روی دبیان نصب کنید

گر نیاز به یک سرور برای نصب نرم افزار های دلخواه بر روی آن هستید که علاوه بر قیمیت مقرون به صرفه لوکیشن مد نظر شما را نیز پوشش دهد، پیشنهاد ما به شما استفاده از سرور های آذرسیس می باشد.

آذرسیس با بهره گرفتن از آخرین تکنولوژی های روز دنیا باکیفیت ترین و امن ترین سرور مجازی و سرور اختصاصی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد. اگر جزء کاربرانی هستید که کسب و کار نوپایی را راه اندازی کرده اید، پیشنهاد ما برای میزبانی وبسایت خود هاست آذرسیس می باشد.

با خرید خدمات آذرسیس، از کانفیگ رایگان سرور و تحویل کمتر از 10 دقیقه نیز بهره مند خواهید شد در ضمن، تنوع لوکیشنی از 60 دیتابیس معتبر برای سرور ها هنوز پابرجاست! پس همین حالا برای خرید از وبسایت اقدام کن!

سخن آخر

این آموزش راهنمایی برای نحوه نصب و پیکربندی X2Go در Debian 8 بود که تمام مراحل آنرا با جزئیات و دستورات مربوطه بررسی کردیم. اتصال از یک دسکتاپ به سیستم راه دور از لحاظ امنیتی می تواند مشکلاتی را برای کاربر ایجاد کند اما با کمک گرفتن از این نرم افزار با اطمینان بیشتر اتصالات خود را در بستر SSH انجام دهید.

دبیان که یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس است به عنوان سیستم مورد استفاده در این آموزش قرار گرفت. با اجرای دستورات زیر می توانید نرم افزار متن باز X2Go را در آن نصب کنید.

امیدواریم این آموزش برای شما مفید واقع شده و بتواند کار شما را راه بیندازد اما اگر هر سوال و یا مشکل در اجرای دستورات داشته باشید می توانید از راه های ارتباطی با کارشناسان ما در ارتباط باشید.  در ضمن خوشحال می شویم اگر نظرات شما را در مورد آذرسیس و خدمات آن بشنویم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *