آذرسیس

آموزش کار با دستور cat در لینوکس

برای نمایش محتوای فایل ها در لینوکس، بهره گرفتن از دستور cat توصیه می شود. cat از پرطرفدار ترین دستورات لینوکس به شمار می رود که می تواند یک یا چند فایل متنی را به مخاطب نمایش دهد. این دستور مخفف Concatenate است و از آن برای ترکیب و چاپ فایل‌ها نیز استفاده می‌شود. در ادامه، آموزش کار با دستور cat در سیستم عامل لینوکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با این مقاله دیگر نیازی به سایر ابزار های مربوطه نخواهید داشت. همراه ما باشید. 

آموزش کار با دستور cat در لینوکس

دستور cat در لینوکس چیست؟

cat از پرکاربرد ترین دستورات لینوکس شناخته می شود که امکان نمایش محتوای یک یا چند فایل در ترمینال را برای کاربران فراهم می کند. از قابلیت های دیگر دستور cat می توان به مواردی مانند اتصال تعداد زیادی از فایلها به یک فایل واحد، شماره گذاری خطوط در فایل ها و اضافه کردن محتوا در صورت نیاز به آنها اشاره کرد. اگر به عنوان کاربر لینوکس به تازگی شروع به فعالیت در این زمینه کرده اید، با cat comment می توانید محتوا فایل ها را بررسی کرده و عملیات خود را در ترمیتال انجام دهید. 

دستور cat در لینوکس چیست؟

بررسی نحوه استفاده از دستور cat در لینوکس 

در این بخش چگونگی استفاده از دستور cat در لینوکس را مورد بررسی قرار داده و انواع دستورات آنرا به همراه مثال توضیح خواهیم داد:

دستور Basic usage 

دستور اصلی Cat Command به شرح زیر است: 

“cat [options] [file(s)]” 

این دستور زمانی به کار می رود که به طور پیش فرض هیچ گزینه یا فایلی مشخص نشده باشد، در این صورت Cat Command از ورودی استاندارد دستور را خوانده و آنرا در خروجی استاندارد نمایش می دهد. کاربرد دستور Basic usage برای مخاطبان امکان تایپ یا جایگذاری مستقیم محتوا در دستور و بلافاصله نمایش آن است. 

دستور نمایش محتویات فایل(Displaying file contents)

برای نمایش محتویات یک فایل به راحتی می توانید نام فایل را در Command Cat قرار دهید. 

“cat filename” 

با انجام این کار می توانید تمام محتویات فایل را به ترمینال ارسال کنید. توجه داشته باشید که اگر فایل بیش از حد بزرگ باشد که روی یک صفحه قرار نگیرد، خروجی به‌طور خودکار اسکرول می‌شود.

دستور ایجاد فایل های جدید(Creating new files)

شما می توانید با تغییر مسیر خروجی Cat به یک فایل برای ایجاد فایل های جدید نیز استفاده کنید. که در یک مرحله با کمک ایجاد محتوا و پر کردن آن صورت می پذیرد.

cat > newfile.txt 

این دستور یک فایل جدید به نام “newfile.txt” ایجاد می کند و به شما این امکان را می دهد تا محتوا را در آن تایپ یا جای گذاری کنید. با فشار دادن Ctrl + D فایل ذخیره می شود و از حالت ورودی خارج می شود.

دستور افزودن محتوا به فایل موجود(add content to an existing file)

برای افزودن محتوا به فایل موجود، می‌توانید از فرمان Cat با عملکرد append redirect (>>) استفاده کنید. برای مثال: 

cat file1.txt >> file2.txt 

با انجام این کار محتویات “file1.txt” به انتهای “file2.txt” اضافه می شود. البته اگر فایل “file2.txt” وجود نداشته باشد نیز دوباره ایجاد می شود. 

دستور اتصال چندین فایل 

با کمک این دستور می توانید چندین فایل را به یک فایل واحد متصل کنید:

cat file1.txt file2.txt > combined.txt 

با این دستور محتوا File1 و File 2 ترکیب شده و نتیجه را در یک فایل جدید به نام combined.txt ذخیره می کند. 

دستور رویت کارکتر های غیر قابل چاپ 

کاربران ممکن است در طول کار با Linux نیاز مشاهده کارکتر های غیر قابل چاپ مانند تب ها و… در یک فایل باشند.  برای انجام این کار می توانید از دستور زیر استفاده کنید: 

💡از گزینه v- برای نمایش کارکتر های غیر قابل چاپ استفاده کنید. 

cat -v file.txt 

با انجام این کار محتوای file.txt کاراکتر های غیر چاپ را نشان می دهد. 

دستور شماره گذاری خطوط در یک فایل 

برای تجریه و تحلیل فایل های بزرگ یا برای ارجاع دستور به خطوط خاص می توانید از دستور شماره گذاری خطوط در یک فایل استفاده کنید. 

💡برای شماره گذاری خطوط از دستور n- استفاده کنید: 

cat -n file.txt 

با این دستور محتوای file.txt را با شماره خطوط نشان می دهد. 

دستور تغییر مسیر خروجی 

شما می توانید خروجی دستور cat را به سمت سایر فایل ها یا حتی دستور ها تغییر مسیر دهید. کاربران می توانند با کمک این دستور عملیات های متفاوتی را بر روی محتوا های نمایش داده شده انجام دهند. برای کپی از یک فایل می توانید از دستور زیر استفاده کنید:

cat file.txt > copy.txt 

با اجرای این دستور یک فایل جدید copy.txt با محتوای cat file.txt ایجاد خواهد شد. 

بررسی گزینه ها و Flag های پیشرفته

Cat Command چندین Option پرچم برای بهبود عملکرد خود ارائه می دهد. برخی از گزینه های رایج عبارتند از:

.شماره خطوط را همراه با محتویات فایل نمایش می دهد: n- یا number– 01➡️
.در انتهای هر خط یک علامت ($) اضافه می کند: E- یا show-ends– 02➡️
.چندین خط خالی متوالی را در یک خط خالی فشرده می کند: s- یا squeeze-blank–03➡️
Option و Flag های پیشرفته دستور cat

📌 برای خرید سرور مجازی لینوکس باکیفیت و مطمئن می توانید به وبسایت آذرسیس مراجعه کنید. تیم ما با ارائه پلن های مختلف برای سرور مجازی و اختصاصی بودجه و نیاز های کاربران را در نظر گرفته است. از طرفی دیگر برای خدمات کانفیگ پس از خرید سرور دیگر نیازی به پرداخت هزینه نخواهد بود. 

سخن آخر 

در این آموزش شما یاد گرفتید که چگونه می توان از دستور cat در سیستم عامل لینوکس برای ویرایش و مشاهده متون و فایل ها استفاده کنید. شما می توانید به عنوان کاربر لینوکس با پیروی از این دستورات عملیات های مختلفی را در ترمینال انجام دهید. اگر به دنبال روشی هستید که بتوانید متون را به فایل ها اضافه کرده و اطلاعات و محتوای چندین فایل را کنار هم نمایش دهید بهره گرفتن از این آموزش را پیشنهاد می کنیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *