آذرسیس

نحوه استفاده از Rc.local در سنتوس 8
5/5 - (1 امتیاز)

RC مخفف عبارت «Run Commands» است، فرآیند RC معمولاً توسط مدیران سیستم برای اجرای یک فرمان در هنگام بوت سیستم استفاده می شود، Rc.local اسکریپتی است که شامل دستوراتی برای اجرا، در راه اندازی سیستم می شود.

در لینوکس، مدیران سیستم ممکن است بخواهند قبل از راه اندازی، یک آزمایش از سیستم انجام دهند، در چنین شرایطی ادمین باید دستورات مربوطه را در داخل فایل rc.local قرار دهد تا بتواند آنها را هنگام راه اندازی سیستم اجرا کند.

حالا اگر درباره استفاده از فایل rc.local کنجکاو هستید، در جای درستی قرار گرفته اید، پس این مقاله را دنبال کنید زیرا هر آنچه که از نحوه استفاده فایل rc.local در سنتوس 8 لازم است بدانید را ما برای شما جمع آوری کرده ایم.

نحوه استفاده از rc.local در سنتوس 8

این بخش، مراحل مختلفی را ارائه می دهد که برای به کار بردن فایل rc.local در سنتوس 8 پیشنهاد می شوند، پس ترمینال سنتوس را باز کرده و دستورات زیر را دنبال می کنیم:

نحوه استفاده از rc.local در سنتوس 8

ابتدا وضعیت سرویس را با استفاده از دستور زیر بررسی می کنیم:

sudo systemctl status rc-local

اگر خروجی ایجاد شده به صورت Inactive (Dead) نمایش داده شد و ما سعی داشته باشیم سرویس را فعال کنیم، خطای «Unit Files Have No Install Sections» ایجاد نمی شود.

به این دلیل یک فایل rc.local در داخل Systemd با دستور زیر ایجاد می کنیم:

Sudono / ec / sys md / systems m / rc-o or l. Ser

اکنون محتوای فوق را در داخل ویرایشگر کپی پیست کرده و سپس با کلیدهای میانبر Ctrl+S و Ctrl+X ذخیره می کنیم و از ویرایشگر خارج می شویم.

[Unit]
Description=/etc/rc.local Compatibility
ConditionPathExists=/etc/rc.local

[Service]
Type=forking
ExecStart=/etc/rc.local start
TimeoutSec=0
StandardOutput=tty
RemainAfterExit=yes
SysVStartPriority=99

[Install]
WantedBy=multi-user.target

با روشی که در این قسمت انجام دادیم، فایل را عملی می کنیم:

sudo chmod +x /etc/rc.local

در این میان، با استفاده از دستور زیر، سرویس را راه اندازی کرده و وضعیت را بررسی می کنیم:

sudo systemctl start rc-local
sudo systemctl status rc-local

گام دوم: اکنون با استفاده از ویرایشگر متن خود، به فایل «etc/rc.local/» دسترسی پیدا می کنیم، برای انجام این کار همانطور که مشاهده می کنید، از ویرایشگر Nano استفاده می کنیم:

sudo nano /etc/rc.local

هنگامی که فایل باز شد، می توانیم دستور ها را در پایان فایل (بدون کلمه کلیدی Sudo) بنویسیم، تمام این دستورها در ابتدای راه اندازی رایانه اجرا می شوند.

install Rc.local on centos

پس از انجام این کار، بهتر است سرویس را به روش زیر دوباره راه اندازی کنیم:

sudo systemctl restart rc-local

پس از راه اندازی مجدد سیستم، خواهیم دید که دایرکتوری مورد نیاز و فایل در محلی که مشخص شده، ایجاد می شود.

توجه: اگر نتایج دلخواه بدست نیامد، بنابراین، می توانیم فایل زیر را اجرا کنیم:

sudo chmod +x /etc/rc.d/rc.local

نکته: کاربر root می تواند این کار را انجام دهد، مانند هر اسکریپت etc/rc. local/ اسکریپت محلی توسط کاربر ریشه اجرا می شود و نیازی به اضافه کردن Sudo به اول دستورات نیست.

انواع سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز با بهترین کیفیت و قیمت مناسب از آذرسیس اولین و تنها ارائه دهنده 60 لوکیشن در ایران سفارش دهید.

امن و پر قدرت وب سایت خود را میزبانی می کنیم تا به راحتی به فکر گسترش مخاطبان و افزایش درآمد خود بیاندیشید، همین الان وارد وب سایت آذرسیس شده و سفارش خود را با تخفیف ثبت کنید.

سخن آخر

فایل rc.local حاوی دستوراتی است که قرار است هنگام راه اندازی سیستم اجرا شوند، ما در این مقاله به راهنمایی شما برای استفاده از این فایل در CentOS 8 پرداختیم.

دستوراتی که ممکن است خطری برای دستگاه شما نداشته باشند و می توانند هنگام راه اندازی استفاده شوند، به عنوان مثال اگر یک سرویس برنامه کاربردی با استفاده از فایل راه اندازی شود، خاموش کردن ایمن آن دشوار خواهد بود.

در نتیجه یک سرویس برنامه و یا پیکربندی شبکه نباید با استفاده از فایل rc.local انجام شود، از اینکه ما را در این مقاله همراهی کردید متشکریم.


1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *