آذرسیس

5/5 - (3 امتیاز)

کالی لینوکس یک توزیع لینوکس مبتنی بر دبیان است که بر تست نفوذ پیشرفته و ممیزی امنیت تمرکز می کند، این سیستم عامل با صدها ابزار مورد استفاده در جمع آوری اطلاعات، تست نفوذ، پزشکی قانونی، مهندسی معکوس، تحقیقات امنیتی و موارد دیگر بارگذاری می‌شود.

همچنین مانند اکثر توزیع‌های لینوکس، کالی لینوکس نیز بر روی کامپیوتر شخصی شما قابل نصب است و یا می‌توانید آن را به عنوان یک سیستم عامل live از درایو USB اجرا کنید.

در این مقاله نحوه ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس را مورد بررسی قرار خواهیم داد، از شما دعوت می کنیم تا پایان این موضوع جذاب همراه آذرسیس بمانید.

How to create a bootable USB drive in Kali Linux

دلایل ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس

دو دلیل اصلی وجود دارد که ممکن است تمایل به ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس داشته باشید، که عبارت اند از:

  • می خواهید کالی لینوکس را روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید.
  • می خواهید یک درایو live USB از Kali Linux را اجرا کنید که نیازی به نصب ندارد.

مزایا اجرا Kali Linux در درایو Live USB

بیایید کمی بیشتر بر روی مورد دوم از دلایل ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس تمرکز کنیم! در واقع همان اجرا Kali Linux به عنوان یک سیستم عامل live.

این روش نسبت به نصب کالی لینوکس بر روی کامپیوتر شما دارای مزایای بسیار زیادی است، در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

1- این روش غیر مخرب است

استفاده از Kali Linux به عنوان یک سیستم عامل live تأثیری بر حافظه اصلی میزبان ندارد که شامل داده های محلی یا سیستم عامل نصب شده است. پس از انجام مراحل موردنیاز، درایو Live USB را بردارید و می توانید از سیستم عامل نصب شده استاندارد استفاده کنید.

2- قابل حمل است

این یکی از ویژگی هایی است که بیشتر افراد، به ویژه pen testers را مجذوب خود می کند. نیازی نیست کالی لینوکس را روی کامپیوتر شخصی خود نصب کنید و آن را با خود حمل کنید. فقط یک درایو USB قابل بوت کالی لینوکس داشته باشید و از آن برای راه اندازی هر رایانه شخصی استفاده کنید.

3- قابل تنظیم است

می توانید از ISO image سفارشی Kali Linux خود برای راه اندازی درایو USB و انجام عملیات خود استفاده کنید.

4- به طور بالقوه پایدار است

با یک Live USB، می توانید یک گزینه دائمی را پیکربندی کنید که به شما امکان می دهد داده های خود را حتی در صورت راه اندازی مجدد ذخیره کنید.

نحوه ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس

راه های مختلفی وجود دارد که می توانید درایو USB قابل بوت کالی لینوکس ایجاد کنید. در این آموزش، ما نشان خواهیم داد که چگونه می توانید با استفاده از ابزارهای مختلفی که در زیر ذکر شده است، به آن دست پیدا کنید:

1- روش Etcher

2- دستور DD

با ابزارهای ذکر شده در بالا، می توانید یک درایو USB قابل بوت کالی لینوکس را از هر توزیع لینوکس موجود، ایجاد کنید. برای شروع، ابتدا آخرین فایل ISO کالی لینوکس را دانلود کنید.

1- ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس با استفاده از Etcher

BalenaEtcher یا Etcher یک ابزار رایگان، منبع باز و چند پلتفرمی است که برای نوشتن فایل های ISO بر روی رسانه های ذخیره سازی مانند درایوهای USB استفاده می شود.

برای شروع کار با Etcher ابتدا به صفحه دانلود آن رفته و ابزار را دانلود کنید، اگر قبلاً از تنظیمات AppImage استفاده نکرده‌اید، تنها کاری که باید انجام دهید، اجرا کردن فایل است برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید.

ترمینال را راه اندازی کرده و از دستور cd برای رفتن به مکانی که فایل Etcher AppImage خود را دانلود کرده اید استفاده کنید.

در صورتی که به صورت فایل فشرده دانلود شده باشد، ابتدا باید آن را استخراج کنید. با کلیک راست روی فایل و انتخاب گزینه “extract here” به راحتی می توانید این کار را انجام دهید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

از دستور chmod زیر برای اجرای فایل استفاده کنید:

chmod +x [file-name]

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

همان طور که در دستور زیر نشان داده شده است Etcher را اجرا کنید، توجه داشته باشید که برای اجرای دستورات زیر به امتیاز root نیاز دارید.

sudo ./file-name

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

پنجره اصلی Etcher مانند تصویر زیر باز می شود.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

اکنون برای شروع کار با ایجاد یک درایو USB قابل بوت لینوکس گزینه Flash from File را انتخاب کنید (فرض می کنیم شما قبلا ISO کالی لینوکس را روی کامپیوتر شخصی خود دانلود کرده اید)، پنجره ای باز می شود و می توانید فایل ISO کالی لینوکس خود را پیمایش کرده و انتخاب کنید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

در این مرحله از ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس، باید درایو USB خود را برای بوت شدن انتخاب کرده و بر روی دکمه “Select Target” کلیک کنید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

یک پنجره کوچک باز می شود و در اینجا می توانید درایو USB که می خواهید بوت کنید را گزینش کرده و از تصویر زیر در صورت تمایل Pendrive 8 گیگابایتی را کلیک و پس از اتمام دکمه “Select” را بزنید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

هنگامی که همه چیز را به درستی تنظیم کردید، اکنون می توانید شروع به ایجاد درایو USB قابل بوت کالی لینوکس کنید، بر روی دکمه “Flash” کلیک کنید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

در ضمن فرآیند flashing، رایت Kali Linux image بر روی درایو USB شما آغاز می شود و در سمت چپ می توانید پیشرفت رایت را از نوار درصد نظارت کنید.

پس از تکمیل این مرحله می توانید ادامه دهید و کامپیوتر خود را با درایو USB قابل بوت لینوکس راه اندازی کنید.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

2- ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس با دستور DD

برخلاف روشی که در بالا توضیح داده شد، جایی که ما از یک ابزار گرافیکی استفاده می کنیم، ابزار DD از دستورات ترمینال استفاده می کند.

بنابراین باید بسیار مراقب باشید زیرا می توانید به راحتی درایو یا پارتیشن اشتباه حاوی اطلاعات ضروری خود را دستکاری کنید.

برای شروع به شما پیشنهاد می‌شود ابتدا درایو USB خود را با ابزاری مانند Gparted با استفاده از سیستم فایل FAT یا Ext4 فرمت کنید.

برای دریافت مسیر Device درایو USB خود، از دستور fdisk زیر استفاده کنید:

sudo fdisk -l

بسته به Device ها و پارتیشن های موجود در سیستم خود، خروجی بسیار زیادی خواهید داشت. به دنبال درایو USB خود بگردید.

به احتمال زیاد مسیری مانند /dev/sdb، /dev/sdc و غیره وجود دارد.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می شود، مسیر دستگاه درایو USB، /dev/sdb است، اکنون می‌توانیم با دستور زیر به نوشتن ISO image کالی لینوکس روی درایو USB خود ادامه دهیم.

دستور مثال زیر فرض می‌کند که ISO کالی لینوکس «kali-linux-2020.3-installer-amd64.iso» نام دارد و در دایرکتوری کاری فعلی – دسکتاپ است.

آرگومان block size (bs) را می توان افزایش داد، با این حال مقدار توصیه شده “bs=4M” است.

sudo dd if=kali-linux-2020.3-installer-amd64.iso of=/dev/sdb bs=4M

نکته: در ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس، دستور dd خروجی ندارد، بنابراین تا زمانی که نصب کامل نشود به هیچ موردی دست نخواهید یافت، تکمیل شدن این فرآیند ممکن است 10 دقیقه طول بکشد.

How-to-create-a-bootable-USB-drive-in-Kali-Linux

اکنون مراحل ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس، تکمیل شده است و می‌توانید کامپیوتر خود را با درایو USB قابل بوت لینوکس خود بوت کنید.

آذرسیس تنها ارائه دهنده سرور مجازی و سرور اختصاصی از 60 لوکیشن دنیا همراه با تحویل فوری و گارانتی بازگشت وجه 7 روزه در ایران می باشد.

سخن آخر

با استفاده از دو روش گفته شده بالا، می توانید برای ایجاد درایو USB قابل بوت لینوکس از هر توزیع لینوکسی که می خواهید استفاده کنید.

اگر با خط فرمان آشنایی چندانی ندارید از ابزار balenaEtcher برای ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس بهره ببرید.

از همراهی شما در عنوان ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس، از وبلاگ های آذرسیس بسیار خرسندیم، امیدواریم از مطالعه آن نهایت لذت را برده باشید.

در صورتی که در اجرا هر یک از روش های بالا برای ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس، مشکلی دارید می‌توانید در فرم نظرخواهی اعلام کرده و منتظر پاسخ کارشناسان آذرسیس بمانید.

الزامات ایجاد درایو USB قابل بوت در کالی لینوکس چیست؟

توجه کنید که شما حداقل به 8 گیگابایت ظرفیت نیاز دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *