آذرسیس

تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: بررسی جامع
5/5 - (1 امتیاز)

به احتمال زیاد هر روز با واژه هایی مانند ویندوز سرور یا ویندوز سیستم خودتان درگیر هستید! اما آیا از اساسی ترین تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی اطلاع دارید؟! اگر جواب شما به این سوال تا حد زیادی گنگ است و تا به حال یک منبع مناسب برای اطلاع از دقیق ترین تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی در اختیار نداشته اید، اکنون می توانید با مطالعه این راهنما جامع آذرسیس تمام جوانب را بررسی کنید. به شما قول می دهم این کامل ترین راهنما تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی است که تا به حال خوانده اید! پس وقت را تلف نکنید و شروع به مطالعه کنید!

بررسی تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی

مفهوم ویندوز سرور

نخستین بار سیستم عامل های منتشر شده در Microsoft با نام تجاری Windows Server روانه بازار شدند که نسخه ای برای اجرا روی سرورها می باشد. اما نسخه هایی که اکنون در دسترس کاربران مبتدی و حرفه ای قرار دارد، فارغ از آنچه که در سال 1980 میلادی توسعه یافته بود، است. این تکنولوژی به نحوی ایجاد شده تا همواره در حال اجرا در پس زمینه فعالیت های شما باشد و بتواند منابع را در اختیار سیستم های دیگر قرار دهد. همچنین یک شبکه گستره و اتصالات نامحدود را به گونه ای تنظیم خواهد کرد که به راحتی راهی برای مقاصد درآمدزایی شما در کسب و کارتان باشد.

انواع ویندوز سرور

 1. Windows NT 3.1 Advanced Server
 2. Windows NT 3.5 Server
 3. Windows NT 3.51 Server
 4. Windows NT 4.0 Server
 5. Windows 2000
 6. Windows Server 2003
 7.  Windows Server 2003 R2
 8. Windows Server 2008
 9. Windows Server 2008 R2
 10. Windows Server 2012
 11. Windows Server 2012 R2
 12. Windows Server 2016
 13. نسخه Semi- Anual Channel – Term Servicing Channel Realses 2017

کابردهای ویندوز سرور

 1. ایجاد میل سرور برای دریافت و ارسال ایمیل
 2. امکان ایجاد وب سرور جهت ارائه خدمات وب سایتی
 3. بهره گیری از دیتابس سرور برای دسترسی به اطلاعات دیتابیس
 4. ارائه خدمات DNS در سیستم
 5. و هزاران خدمات دیگر که می توانید به صورت همزمان نیز آن ها را پیاده کنید!

ویندوز سرور / انواع ویندوز سرور / کاربردهای ویندوز سرور

مفهوم ویندوز معمولی

در توضیح مفهوم ویندوز های معمولی برای درک صحیح تر تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی می توان گفت که با وجود پایه کد های مشابه باز هم در برخی از ویژگی ها تفاوت های کلیدی و بنیادی دارند. یک ویندوز معمولی از کاربردی ترین سیستم عامل های دسکتاپ در جهان است که با توجه به رابط ساده گرافیکی آن می تواند در سازگاری با سخت افزارهای مختلف و توانایی اجرا نرم افزارها و برنامه های حرفه ای، حرف زیادی برای گفتن داشته باشد، پس نمی توان عملکرد این سیستم عامل دسکتاپ را دست کم گرفت.

انواع ویندوز معمولی

 1. Windows 1.0 (1985) – MS Version 1.0
 2. Windows 2.0/286/386 (1987) – MS Version 2.0
 3. Windows 3.1 (1992)
 4. Windows 3.x (1990-1992) – MS Version 3.x
 5. Windows DOS Lineage (16 bit)
 6. Windows 95 (1995) – MS Version 4.0
 7. Windows 98 (1998) – MS Version 4.1
 8. Windows ME (2000) – MS Version 4.9
 9. Windows 95 Lineage (32 bit)
 10. Windows NT (1993) – MS Versions 3.1, 3.5, 4.0
 11. Windows 2000 (2000) – MS Version 5.0
 12. Windows XP (2001) – MS Version 5.1
 13. Windows Vista (2006) – MS Version 6.0
 14. Windows 7 (2009) – MS Version 6.1
 15. Windows 8/8.1 (2012-2013) – MS Version 6.2/6.3
 16. Windows 10 (2015) – MS Version 6.4
 17. Windows 10 S (2017)
 18. Windows 11 (2021)
 19. Windows NT Lineage (32 & 64 bit)

کاربرد ویندوز معمولی

 1. امکان ایجاد کنترل کامل بر روی سخت افزارهای کامپیوتر
 2. آسودگی در ایجاد و راه اندازی برنامه ها و نرم افزارهای مختلف
 3. اتصال آسان به شبکه های مختلف و دسترسی به اینترنت
 4. رابط کاربری ساده بین کاربر و اینترنت
 5. امکان ذخیره سازی اطلاعات در حجم و اندازه دلخواه

ویندوز معمولی چیست / انواع ویندوز معمولی / کاربردهای ویندوز معمولی

بررسی جامع تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی

اکنون که به درک نسبی از مفاهیم و کاربرد های هر دو محصول جذاب مایکروسافت رسیده ایم، زمان آن رسیده تا تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی را بررسی کنیم و بدانیم که هر کدام چه اهدافی را دنبال می کنند. شما چه متخصص فناوری باشید چه مدیر سیستم و حتی کاربری کنجکاو دانستن موارد زیر از ضروریات امر خواهد بود:

1- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: رابط کاربری و ویژگی ها

دومین مورد قابل بررسی در تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی که موجب افزایش آگاهی شما در نحوه استفاده از این سرویس ها خواهد شد، مبحث رابط کاربری و ویژگی های مرتبط می باشد. ویندوز سرور با در اولویت قرار دادن  رابط ساده و حداقلی در کنار تمرکز بر ابزارهای مدیریت سرور و قابلیت های مدیریت از راه دور شما را در دنیای دیجیتال همراهی خواهد کرد. این در صورتی است که ویندوز معمولی یک رابط بصری جذاب تر و غنی تر به نسبت ویندوز سرور دارد و جهت بهره بردن از محیط هایی که محاسباتی شخصی در ساده ترین حالت ممکن ایجاد شده است.

2- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: مجوز و هزینه های لازم

اگر هزینه از فاکتورهای اولیه ذهن شما در انتخاب خدمات می باشد، باید بگویم که تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی در این نکته بسیار زیاد است، زیرا به طور معمول Windows Server مجوزهایی برای هر هسته یا هر پردازنده نیاز دارد و این باعث می‌شود که هزینه پرداختی گران تر از ویندوز عادی باشد. اما توجه کنید که تعداد و مدل های لایسنس مورد نیاز در ویندوز سرور بسته به نسخه و تعداد نمونه های سرور مورد نیاز در هر سیستم متفاوت است.

Differences between Windows Server and regular Windows a comprehensive review gif8

3- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: امکانات شبکه سازی

در مقایسه امکانات شبکه سازی ویندوز سرور با ویندوز معمولی به طور حتم Windows Server برنده اصلی است. زیرا می تواند با ویژگی هایی همانند کنترل کننده های دامنه، Active Directory و خدمات DHCP، متناسب مدیریت شبکه های بزرگ و قدرتمند باشد. از طرفی ویندوز معمولی با هدف استفاده آسان برای کاربران فردی و محیط های شبکه در مقیاس کوچک ساخته و پرداخته شده است.

4- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: الزامات سخت افزاری

در ادامه بررسی تفاوت سرور با ویندوز معمولی به سراغ سخت افزارهای لازم در برخورداری از این سیستم ها می رویم که دید شما را به نیاز دقیق خود از سرویس مورد نظر عمیق تر می کند. ویندوز سرور به نسبت ویندوز معمولی به سخت افزارهای قوی تری نیاز دارد و برای مدیریت کارآمد بارهای کاری شما در هر سیستمی که استفاده می کنید به قدرت پردازش، حافظه و ذخیره سازی سطح بالا تری احتیاج خواهد داشت. در مقابل می توان اشاره کرد که ویندز معمولی قریب با اکثر سخت افزارهای سیستمی سازگار است و مشکلی در تهیه سخت افزارهای سطح بالا نخواهید داشت.

Differences between Windows Server and regular Windows a comprehensive review gif7

5- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: ویژگی های امنیتی

اجازه دهید در همین ابتدای کار از شما سوال کنم که به نظر شما برنده فاکتور امنیت میان این دو سرویس کدام یک است؟! برای اتمام حجت در جواب این سوال باید گفت که امنیت در ویندوز سرور و ویندوز معمولی به یک اندازه اهمیت دارد ولی ویندوز سرور اقدامات بیشتری در جهت حفظ و نگهداری امنیت داده های شما خواهد داشت. ویندوز سرور برای هر یک از محیط های سازمانی از جمله کنترل دسترسی دقیق، حسابرسی، و سیاست های گروهی متفاوتی را در بر می گیرد و نگرانی شما را از موضوع امنیت به طور کلی حل خواهد کرد. از طرفی در ویندوز از ویژگی هایی مانند Windows Hello، Windows Defender و رمزگذاری BitLocker برای حفظ اطلاعات شما استفاده خواهد شد.

6- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: عملکرد و مقیاس پذیری

از لحاظ عملکرد و مقیاس پذیری در تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی می توان گفت که به طور واضحی ویندوز سرور از نظر عملکرد و مقیاس پذیری بهتر از ویندوز معمولی عمل می کند، زیرا در مدیریت انواع بارهای کاری سنگین، اتصالات همزمان و برنامه های کاربردی با منابع فشرده بهینه شده قدرت بالایی را به نمایش خواهد گذاشت. ویندوز معمولی نیز عملکرد و مقیاس پذیری قابل قبولی دارد، اما در مقایسه با ویندوز سرور یک بازنده تمام عیار است!

7- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: نگهداری و به روز رسانی

هر سیستم نیاز به نگهداری و به روز رسانی دارد که با توجه به پیروی ویندوز سرور از چرخه انتشار Long-Term Servising Channel (LTSC)، به روز رسانی های کمتر همراه با تمرکز بر ثبات و سازگاری بیشتری دارد. اما ویندوزهای معمولی هر شش ماه یکبار ویژگی ها و به روز رسانی های جدیدی ارائه کرده و از چرخه انتشار بیشتری برخوردار می باشند. بنابراین در انتخاب میان این دو سرویس این تفاوت در استراتژی نگهداری و به روز رسانی حائز اهمیت است.

Differences between Windows Server and regular Windows a comprehensive review gif14

8- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: سازگاری برنامه ها

در بررسی سازگاری با برنامه های مختلف برای تکمیل اطلاعات در مورد تفاوت ویندوز سرور و ویندوز معمولی لازم با ذکر می باشد که ویندوز سرور برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی سرور مختلف، پایگاه داده ها و راه حل های نرم افزاری سازمانی طراحی و ساخته شده است. اما ویندوز معمولی حتی با توجه به اینکه با اکثر برنامه های کاربردی مصرف کننده و تجاری سازگار می باشد، هنوز هم ممکن است محدودیت هایی در رابطه با نرم افزارهای خاص سرور و برنامه های کاربردی در سطح بالا داخل سازمان های مختلف داشته باشد.

9- تفاوت ویندوز سرور با ویندوز معمولی: مخاطبان هدف

در وهله اول ویندوز سرور مناسب متخصصان فناوری اطلاعات، مدیران سیستم و سازمان های نیازمند به زیر ساخت سرور قوی است. از سوی دیگری ویندوز های معمولی با توجه به معیار هایی که دارند می توانند پاسخگو مصرف کنندگان، موسسات آموزشی و مشاغلی را که به دنبال یک سیستم عامل برای کارهای محاسباتی شخصی و شبکه های کوچک مقیاس باشد. لذا انتخاب در این مورد کاملاً به خودتان بستگی خواهد داشت.

Differences between Windows Server and regular Windows a comprehensive review gif10

سخن آخر

نمی توان برای همه یک نسخه واحد پیچید! و ما در این عنوان سعی در ابزار مهم ترین معیارهای موجود در هر دو سرویس همراه با گزینه های مناسب جهت بررسی تفاوت ویندوز سرور با ویندوز را داشتیم که امیدواریم مورد تایید و استقبال شما کاربران گرامی قرار گرفته باشد. همواره آماده شنیدن نظرات، انتقادات و پیشنهادات شما در راستا ارتقا خدمات رسانی و انتشار مقاله های جامع هستیم. آرزوی قلبی تیم آذرسیس رسیدن کسب و کار شما به قله های موفقیت است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *