آذرسیس

مقایسه کامل Rocky Linux با Centos: راهنمای جامع

راکی لینوکس یک سیستم عامل نسبتا جدید، رایگان و منبع باز بر اساس کد منبع RHEL است که به طور گسترده ای به عنوان یکی از بهترین جایگزین های CentOS معرفی شده است. در این مقاله، مقایسه کامل Rocky Linux با Centos را انجام خواهیم داد و بصورت کامل و جامع هر کدام از این دو توزیع لینوکس را برای شما تشریح خواهیم کرد.

اگر قصد راه اندازی توزیع موردنظرتان از سیستم عامل لینوکس بر روی سرور مجازی لینوکس را دارید، به شما پیشنهاد می کنیم که با مشاهده ی پلن های ارائه شده در وبسایت آذرسیس، پلن مورد نظرتان را بر اساس نیازتان خریداری کرده و از آن استفاده کنید.

معرفی Centos

Centos یک توزیع لینوکس منبع باز است که بر اساس کد منبع RHEL (Red Hat Enterprise Linux) است. این توزیع ویژگی های RHEL را چند ماه پس از ادغام آنها در توزیع RHEL دریافت کرد. با این حال، برخلاف RHEL، CentOS کاملا رایگان است.

سیستم عامل centos

پس از توقف توسعه CentOS در لینوکس ، Red Hat تصمیم گرفت که CentOS Stream را به عنوان نسخه ای متحرک برای CentOS ایجاد کند. پایان زودهنگام زندگی سنتوس برای دسامبر 2021 اعلام شد. تنها گزینه ای که برای کاربران باقی مانده است CentOS Stream است که به دلیل عدم ثبات برای محیط های تولیدی نامناسب است.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله CentOS چیست؟ و همه چیز در مورد آن را مطالعه کنید.

مزایامعایب
یک سیستم عامل پایدار بدون نیاز به به روز رسانی اغلب برنامه هابدون پشتیبانی در آینده متوقف شد.
قابل اعتماد و مقیاس پذیرطول عمر CentOS 7 تا سال 2024 است، در حالی که پشتیبانی از CentOS 8 در دسامبر 2021 به پایان رسید.
رایگان و متن بازCentOS Stream اکنون در کانون توجه و توسعه است.
یک سیستم توسعه یافته برای کار با بسته ها و سازگاری با برنامه های شخص ثالثCentOS Stream به‌روزرسانی‌های آزمایش‌نشده را ارائه می دهد زیرا در شاخه بالادستی (توسعه) قرار دارد.
قابل اعتماد و مقیاس پذیر*
عالی برای خوشه بندی های با دسترسی بالا با بسته های بومی برای DRBD*
مزایا و معایب Centos

معرفی Rocky Linux

گرگوری کورتزر، یکی از سازندگان اصلی CentOS، پس از اعلام Red Hat مبنی بر توقف CentOS، راکی لینوکس را در سال 2021 ایجاد کرد. هدف این بود که یک توزیع لینوکس کاملاً منبع باز بر اساس کد منبع RHEL ایجاد کنند و شکافی را که CentOS باقی گذاشته بود پر کنند.

سیستم عامل راکی لینوکس

نتیجه، یک توزیع لینوکس با ثبات و آماده بود که توسط و برای جامعه توسعه یافت. راکی وارد عمل شد و هر چیزی را که CentOS ارائه می کرد، بدون هزینه و با چرخه عمر ده ساله برای تمام نسخه ها ارائه کرد.

مزایامعایب
تمرکز بر روی پایداری و عدم به روز رسانی غیر ضروریآینده تامین مالی راکی لینوکس نامشخص است.
امکان کاهش سیستم به حداقل و افزایش حداکثر توان محاسباتیRocky هنوز یک سیستم عامل جوان است، به این معنی که هنوز هیچ سند دقیق یا تجربه کاملی برای ارزیابی میزان خوب بودن آن وجود ندارد.
کاملاً با RHEL سازگار است.به‌روزرسانی‌های نادر که پایداری را تضمین می‌کنند نیز ممکن است به عنوان یک نقطه ضعف در نظر گرفته شوند، زیرا آخرین نرم‌افزار در دسترس نیست.
منبع باز بودن راکی تضمین می کند که سیستم عامل رایگان و در کامیونیتی توسعه یافته است.*
دارای تیم هسته یکسان همانند Centos*
مزایا و معایب Rocky Linux

مقایسه Rocky Linux با Centos

اگرچه راکی لینوکس و CentOS بر اساس کد منبع RHEL هستند و هدف آن سازگاری 100٪ با RHEL است، تفاوت هایی وجود دارد. در ادامه، مقایسه کامل Rocky Linux با Centos را خواهید خواند.

مقایسه کامل Rocky Linux با Centos

بخش های زیر این دو سیستم عامل را مقایسه می کنند و تفاوت ها و شباهت های قابل توجهی را نشان می دهند.

مقایسه Rocky Linux با Centos: معماری

هر دو توزیع بر اساس RHEL هستند و با کد باینری Red Hat Enterprise سازگار هستند. این سازگاری ثبات و عملکرد ویژگی های کلیدی RHEL را تضمین می کند. با این حال، آنها از نظر معماری که پشتیبانی می کنند کمی متفاوت هستند:

CentOS 7 به طور غیر رسمی از معماری های ppc64، ppc64le، Arm32، Arm64 و i686 پشتیبانی می کند.

CentOS 8 از x86-64، ARM64 و POWER8 پشتیبانی می کند.

– آخرین نسخه راکی لینوکس 9.1 در حال حاضر از معماری های x86-64، aarch64، ppc64le و s390x پشتیبانی می کند.

مقایسه Rocky Linux با Centos: سازنده

گرگوری کورتزر پروژه لینوکس Caos را تأسیس کرد که بعدها با همکاری Rocky McGough به پروژه CentOS تبدیل شد. هدف ایجاد یک توزیع تحت مدیریت جامعه از لینوکس مبتنی بر RPM، شبیه به Debian برای dpkg بود.

گرگوری کورتزر پس از اطلاع از تصمیم Red Hat برای توقف CentOS، اعلام کرد که Rocky Linux را راه اندازی خواهد کرد. (یک فورک RHEL با همان هدف CentOS). نام راکی لینوکس ادای احترام به بنیانگذار فقید سنتوس، Rocky McGough است.

مقایسه Rocky Linux با Centos: پشتیبانی

CentOS 7 و 8 نسخه های نهایی سیستم عامل سنتوس لینوکس هستند و به روز رسانی یا پشتیبانی نخواهند داشت. CentOS 7 فقط تا تاریخ 30 ژوئن 2024، به‌روزرسانی‌های تعمیر و نگهداری را انجام خواهد داد. بنابراین، پشتیبانی رسمی از CentOS به پایان رسیده است و بیشتر کاربران از قبل شروع به جستجوی جایگزین کرده‌اند. CentOS Stream هنوز در حال دریافت به‌روزرسانی است، اما جایگزین مناسبی برای یک سیستم عامل آماده تولید نیست.

از سوی دیگر، شرکت رسمی پشتیبان راکی لینوکس (CIQ)، در حالی که با افزایش تعداد کاربران، انجمن‌ها پر شده‌اند، پشتیبانی تجاری ارائه می کند. انجمن های راکی لینوکس پشتیبانی کاملی را برای هر گونه مشکل احتمالی ارائه می دهند. علاوه بر این، چندین شرکت دیگر از راکی لینوکس پشتیبانی تجاری می کنند.

مقایسه Rocky Linux با Centos: کامیونیتی

Centos به عنوان یک توزیع رایگان لینوکس توسعه یافته توسط جامعه ایجاد شد و مترادفی برای ثبات و سیستم عامل های درجه یک سازمانی شد. انجمن لینوکس CentOS هنوز فعال است، با این حال، Red Hat اعلام کرد که دیگر لینوکس CentOS را توسعه نخواهند داد.

این کامیونیتی می تواند به استفاده از کد منبع باز RHEL برای ساخت پکیج ها ادامه دهد. با این حال، بدون پشتیبانی رسمی و تمرکز برند CentOS روی CentOS Stream، این احتمال وجود دارد که کامیونیتی کاهش یابد.

از سوی دیگر، راکی لینوکس در حال تبدیل شدن به یک جایگزین محبوب برای CentOS است. انجمن‌های راکی لینوکس به کاربران اجازه می دهد درباره رویدادها بحث کنند، کمک ارائه دهند یا اطلاعات بیشتری در مورد نسخه‌های جدید کسب کنند. تعداد کاربران Rocky در حال افزایش است و در نتیجه یک جامعه پر رونق به طور فعال در توسعه سیستم عامل شرکت می کند.

مقایسه Rocky Linux با Centos: پایداری

CentOS Stream بر اساس شاخه توسعه RHEL است و همیشه یک نسخه فرعی جلوتر از RHEL است. بنابراین، CentOS Stream به‌جای انتشار نقطه‌ای با رویکرد انتشار چرخشی ارائه می‌شود که باعث مشکلات پایداری بالقوه می‌شود. این امر برای سازمان هایی که سرورهای حیاتی ماموریت را اجرا می کنند، ناقضپایداری به شمار می رود.

از سوی دیگر، راکی لینوکس بر پایداری و عملکرد متمرکز است. ثبات با downstream بودن RHEL و ساخت نسخه‌ها با استفاده از کد نسخه downstream RHEL تضمین می‌شود. این ثبات، عملکرد و سازگاری راکی لینوکس را تضمین می کند.

هر نسخه راکی لینوکس برخلاف CentOS Stream دارای چرخه عمر پشتیبانی 10 ساله است. چرخه عمر طولانی تر و پشتیبانی رسمی از راکی لینوکس به معنای پشتیبانی بهتر از برنامه های جدید و افزایش پایداری است.

مقایسه Rocky Linux با Centos: امنیت

ویژگی اصلی امنیتی CentOS سیستم امنیتی پیشرفته لینوکس (SELinux) بود. این ویژگی سیاست های کنترل دسترسی را برای فرآیندها و فایل های مختلف فراهم می کند و حفاظت امنیتی چند سطحی را ایجاد می کند. SELinux به طور پیش‌فرض در CentOS، Rocky Linux و RHEL استفاده می‌شود تا یک لایه امنیتی اضافی برای سیستم تامین کند.

CentOS Stream از امنیت کمتری نسبت به CentOS Linux و RHEL برخوردار است زیرا Red Hat اعلام کرد که پس از رفع مشکلات امنیتی در CentOS Stream در نسخه فعلی RHEL به آنها رسیدگی خواهد کرد.

راکی لینوکس همچنین از سیستم امنیتی SELinux برای پیاده سازی یک معماری قوی MAC استفاده می کند. MAC به راکی اجازه می دهد تا با در نظر گرفتن محرمانه بودن و یکپارچگی اطلاعات، یک سیستم مهار کننده ایجاد کند.

مقایسه Rocky Linux با Centos: موارد استفاده

لینوکس CentOS به عنوان یک انتخاب معتبر برای میزبانی وب برجسته بود. طبق نظرسنجی W3Tech، CentOS سومین سیستم عامل لینوکس محبوب برای سرورهای وب بود. آزمایشگاه فیزیک ذرات و شتاب دهنده Fermilab در سال 2019 اعلام کرد که از CentOS 8 به جای Scientific Linux 8 استفاده خواهد کرد. علاوه بر این، CentOS Stream هنوز یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگان تازه کار است.

راکی لینوکس در حال حاضر محبوب است و در موارد مشابه CentOS استفاده می شود. قابلیت اطمینان و عملکرد آن را به گزینه ای فوق العاده برای سیستم عامل سرور و میزبانی وب تبدیل می کند. علاوه بر این، راکی لینوکس برای پردازش های ابری با کارایی بالا مناسب است.

مقرون به صرفه بودن و ارائه تمام ویژگی های RHEL به صورت رایگان، Rocky را برای همه شرکت های متوسط و حتی برای استفاده خصوصی مناسب می کند.

سخن آخر

راکی لینوکس و CentOS دو گزینه قوی برای کاربرانی هستند که برای سرور خود به توزیع لینوکس پایدار و قابل اعتماد نیاز دارند. در حالی که CentOS برای سال‌ها یک انتخاب محبوب بوده است، راکی لینوکس یک جایگزین امیدوارکننده محسوب می شود که هدف آن ادامه راه CentOS است. هر دو توزیع نقاط قوت و ضعف خود را دارند، بنابراین ضروری است قبل از انتخاب بین این دو، نیازها و ترجیحات خاص خود را ارزیابی کنید. در نهایت، انتخاب بین Rocky Linux و CentOS به اهداف، نیازها و ترجیحات شما به عنوان یک کاربر بستگی دارد. اگر از علاقه مندان به توزیع آلمالینوکس هم هستید پیشنهاد میکنیم که مقاله چرا باید از Centos به AlmaLinux مهاجرت کنید؟ را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *