آذرسیس

CentOS چیست؟ همه چیز درباره تفاوت نسخه های آن [2023]- آذرسیس

سیستم عامل CentOS یا همان Community Enterprise Operating System یک توزیع لینوکس و سیستم عامل رایگان متن بازی است که قابل پیش بینی و کنترل بوده و از منابع Red Hat Enterprise Linux یا همان (RHEL) گرفته شده است. CentOS به عنوان یک توزیع لینوکس محبوب بین کاربران به شمار می رود.

CentOS توزیعی از لینوکس است که توسط سازمان ها پشتیبانی می شود. همچنین این سیستم عامل می تواند یک پلتفرم توسعه را در یکی از بهترین و قدرتمند ترین توزیع های موجود ارائه دهد. از ویژگی های سنت او اس می توان به سازگاری، قدرت و ایمن بودن آن اشاره کرد و نیز دارای چندین بروزرسانی امنیتی در سطح سازمانی می باشد که آن را به یک انتخاب عالی برای هر نوع استفاده ای تبدیل کرده است. سنت او اس در سال 2004 به عنوان یک سیستم عامل لینوکس و یک ساخت CAOS توسط فردی به نام گرگوری کورتزر تاسیس و منتشر شد که هدف از منتشر شدن آن، ارائه یک پلتفرم محاسباتی سازمان دهی شده رایگان است که بتواند در اختیار کاربران قرار گیرد. علاوه بر این، سنت او اس می تواند سازگاری باینری Red Hat را نیز حفظ کند.

معرفی سیستم عامل CentOS

پس از توضیح مختصر در مورد سیستم عامل سنت او اس و ویژگی های آن، اکنون بیایید دلایلی که باید برای نصب سنت او اس در نظر بگیریم را مورد مطالعه قرار دهیم.

چند ویژگی مهم CentOS

 • قابل اطمینان بودن آن
 • دارای امنیت بالا
 • راندمان و کارایی بالا
 • قابلیت اجرا کردن نسخه های اصلی نرم افزار
 • دارای چرخه نگهداری و تعمیر طولانی مدت
 • امکان استفاده از ویژگی های تجاری RHEL به صورت رایگان
 • دارای فناوری مجازی سازی و هایپروایزرهایی مانند Xen، oVirt و Docker

معماری CentOS

سنت او اس معماری مشابهی در مقایسه با سایر توزیع‌های لینوکس دارد و می تواند از معماری x86-64 پشتیبانی کند. این به این معناس که سنت او اس قابلیت اجرا شدن در هر دو پلتفرم یعنی 64 بیتی و 32 بیتی را دارد. معماری سنت او اس را می توان در چند لایه بررسی کرد. این لایه ها عبارت اند از:

 • لایه پایینی که همیشه خود کامپیوتر است و یا به اصطلاح تجهیزات فیزیکی یا سخت افزاری مثل: دستگاه های شبکه، ذخیره سازی و سیستم های کامپیوتری است.
 • در لایه بعدی هسته ی سنت او اس قرار دارد که مستقیما با سخت افزار در تعامل است.
 • در لایه بعدی پوسته که در بالای هسته قرار دارد و رابطی بین هسته و کاربر است.
 • این لایه که بالاترین لایه نیز است، در بالای همه این سطوح قرار دارد و شامل نرم افزار های مختلفی است که با هسته و پوسته برای انجام فعالیت های مشخص شده تعامل دارند. این نرم افزار شامل: پخش کننده های رسانه، مرورگر وب، مدیریت فایل ها و …. است.

CentOS چیست؟ و همه چیز در مورد آن

 

برخی از مهم ترین دستورات CentOS 

در این قسمت می خواهیم برخی از مهم ترین دستورات سنت او اس را که برای ارتباط بین سنت او اس و هسته ی اصلی آن مورد استفاده قرار می گیرد را با دقت بررسی کنیم:

 • MV: این دستور همانند دستور MOVE عمل می کند. شما می توانید با این دستور، فایلی را از یک منبع یا دایرکتوری به هر مکان دیگر انتقال دهید. همچنین برای تغییر نام فایل نیز مورد استفاده قرار می گیرد.
 • rmdir: از این دستور می توانید برای حذف دایرکتوری همراه با محتوی آن، استفاده کنید.
 • touch: این دستور برای ساختن یک فایل خالی مورد استفاده قرار می گیرد. Tit به عنوان دستور make file نیز شناخته می شود.
 • clear: از این دستور می توانید برای پاک کردن ترمینال سنت او اس استفاده کنید.
 • Is: با این دستور می توان محتوی دایرکتوری را فهرست کرد.
 • sudo yum install <package name>: از این دستور می توان برای نصب یک بسته خاص استفاده کرد.
 • sudo yum update: این دستور تمام بسته های نصب شده را به روز می کند.
 • locate: وظیفه این دستور کمک به پیدا کردن یک فایل در فضای ذخیره سازی سیستم می باشد.
 • rm: دستور rm برای حذف فایل ها استفاده می شود.
 • mkdir: می توانید از این دستور مفید برای ایجاد زیر شاخه ها و دایرکتوری های جدید استفاده کنید.
 • cd: برای تغییر دایرکتوری می توانید این دستور را اجرا کنید.
 • man: می توانید برای راهنمایی در مورد هر سوالی، این دستور را اجرا کنید.

چرا CentOS به عنوان یک توزیع محبوب به شمار می آید؟

در ابتدا نیاز است که این موضوع را بدانید: RHEL و CentOS در بسیاری از ویژگی ها بسیار شبیه به هم هستند. دلیل این شباهت این است که سنت او اس بر اساس کد منبع RHEL است. حال می خواهیم این ویژگی های مشرک را بررسی کنیم تا متوجه این موضوع شویم که چرا سنت او اس به عنوان یک توزیع محبوب شناخته می شود؟

کیفیت عملکرد و در دسترس بودن سنت او اس

سنت او اس می تواند از یک ماشین مجازی بر پایه هسته، برای مجازی سازی استفاده کند. همچنین می تواند در دسترس باشد و عملکرد بالایی را از خود نشان دهد.

CentOS به عنوان یک توزیع پایدار لینوکس

سنت او اس توسط یک جامعه توسعه دهندگان اختصاصی پشتیبانی می شود که آن را به روز نگه می دارد و سازگاری با هر دو نرم افزار جدید را تضمین می کند. علاوه بر این، توسعه دهندگان اصلی توسط یک جامعه جهانی از کاربران داوطلب مانند علاقه مندان به لینوکس، مدیران شبکه، مدیران سیستم و غیره پشتیبانی می شوند که نسخه ها را آزمایش می کنند، به روز رسانی ها را مدیریت می کنند و در توسعه کمک می کنند.

قابلیت به روز رسانی و پشتیبانی منظم

نسخه های سنت او اس به طور متوسط هر شش ماه یکبار به روز می شوند و هر نسخه به مدت ده سال پشتیبانی می شود.

داشتن امنیت بالا

تیم امنیتی در Red Hat در شناسایی تهدیدها و تضمین سطح بالایی از امنیت آماده است. سنت او اس همچنین دارای پسوند هسته لینوکس با امنیت بالا نیز است. وقتی صحبت از مشخصات می شود، مانند هر سیستم لینوکس دیگری، سنت او اس چیزهای زیادی برای ارائه دارد. اسناد داخلی سنت او اس بسیاری از نکات ظریف را پوشش می دهد. بیشتر برنامه نویسان باید قبل از تصمیم گیری در مورد سرور اختصاصی سنت او اس، خود را با تصویر بزرگ آشنا کنند.

CentOS چه اطلاعاتی در اختیار ما قرار می دهد؟

هر سیستم عاملی مشخصات و ویژگی های خاص خود را دارد که کاربران می توانند با مطالعه آن، بتوانند سیستم عامل را شناسایی کنند و از آن استفاده کنند. در این قسمت برخی از این مشخصات سنت او اس را بررسی خواهیم کرد.

 • از آپاچی (httpd 2.4.6) به عنوان یک وب سرور استفاده می کند.
 • از Samba-4.1.x به عنوان مدیر شبکه استفاده می کند.
 • سنت او اس از MariaDB 5.5.x، PostgreSQL 9.2.x به عنوان پایگاه داده استفاده می کند
 • زبان برنامه ریزی آن PHP 5.4، Python 2.7، Perl 5.16.3 است.
 • سرور نمایش این سیستم عامل، X.org 7.7 است.
 • از فایرفاکس 45 به عنوان یک مرورگر استفاده می کند.
 • LibreOffice 4.3.7 به عنوان دفتر مجموعه مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت بین Centos 7 و Centos 8

هنگامی که CentOS 8 در سال 2018 منتشر شد، برای بسیاری از کاربران این سوال به وجود آمد که چه تفاوت هایی بین CentOS 7 و CentOS 8 وجود دارد. در این قسمت می خواهیم این تفاوت ها را بررسی کنیم.

1.کرنل: در نسخه 7 بر اساس فدورا 19 و هسته کرنل 3.10 در نسخه 8 بر اساس فدورا 28 و هسته کرنل 4.18

2. Git: در نسخه 7 ورژن 1.8 می باشد ولی در CentOS8 ورژن 2.18 می باشد. 

3. مدیریت نرم افزار: مورد استفاده ای که در  نسخه 7 استفاده می شود، YUMv3 توزیع شده با RPM 4.11 است.

4. httpd/Apache: هم در نسخه  8 و هم در نسخه 7 دارای سرور HTTP 2.4 می باشند.

5. پایتون: در نسخه 7 دارای ورژن 2.7.5 و پشتیبانی محدود از ورژن2.7 ولی در نسخه 8 دارای ورژن 3.6 و پشتیبانی محدود از پایتون ورژن 2.7

6. php, ruby, perl: در ورژن 7 دارای PHP 5.4.16, Ruby 2.0.0, Perl 5.16.3 ولی در ورژن 8 دارای PHP 7.2, Ruby 2.5, Perl 5.26. PHP uses FastCGI می باشد.

7. محیط دسکتاپ در CentOS7، به طور پیش فرض Default GNOME Display Manager و سرور X.Org است ولی در CentOS 8، در GNOME Display ManagerWayland و نسخه GNOME Shell است.

8. پایگاه های داده: در CentOS7 به طور پیش فرض، MySQL 5.5, MariaDB 5.5, PostgreSQL 9.2 است ولی در CentOS8 پایگاه داده، MariaDB 10.3, MySQL 8.0, PostgreSQL 10, PostgreSQL 9.6, and Redis 5 است.

9. مجازی سازی: در CenTOS7 از qemu-kvm و virt-manager استفاده می کند ولی در CentOS 8 از qemu-kvm 2.12، virt-manager deprecated و Cockpit taking over را به دست می گیرد.

10. فایراوال: در CentOS 7 از چارچوب فیلتر بسته iptables استفاده می کند ولی در CentOS 8 از فیلتر بسته بندی nftables استفاده می کند.

11. Nginx: در CentOS 7 به طور پیش فرض وجود ندارد ولی CentOS 8، وب سرور Nginx را در نسخه 1.14 معرفی می کند.

12. چارچوب شبکه: در CentOS 7 به صورت iptables است ولی در CentOS 8 به صورت nftables که توسط فایروال به عنوان پیش فرض تعریف شده است.

13. جاوا: در CentOS 7 به صورت کیت OpenJDK 8 و در CentOS 8 به صورت OpenJDK و OpenJDK 8 است.

14. NTP: در CentOS 7 هم daemon و هم chronyd قابل دسترسی هستند ولی در CentOS 8 فقط پرتکل chrony NTP قابل دسترسی است.

15. مدیریت ذخیره سازی: در نسخه 7 به طور پیش فرض LVM است ولی در نسخه 8 به صورت LVM و Stratis است.

16. Containers: داکر برای CentOS 7 در دسترس است ولی CentOS 8 داکر گنجانده نشده است شما می توانید برای کار با کانتینرها از ابزارهای podman، buildah، skopeo و runc استفاده کنید.

امروزه یکی از مشکلات اصلی در حوزه ایترنت و IT، دسترسی آسان و بدون محدودیت به منابع با سرعت بالاست . شما میتوانید با مراجعه به سایت آذرسیس ، از سرور مجازی لینوکس استفاده کنید.

نتیجه گیری

در این مقاله هر آن چه که نیاز است در مورد CentOS بدانیم را بررسی کردیم. چند ویژگی که سیستم عامل سنت او اس دارد و در متن مقاله هم اشاره ای به آن ها شده است، باعث محبوبیت این سیستم عامل در بین کاربران شده است. آیا شما تا کنون از سیستم عامل سنت او اساستفاده کردید؟ به نظر شما چه ویژگی های برتر دیگری دارد؟ منتظر نظرات شما در بخش نظرات هستیم. از همراهی شما متشکریم.

سوالات متداول

CentOS را چگونه میتوان بروز رسانی کرد ؟

برای به‌Update کردن CentOS،از دستور yum update میتوانید استفاده کنید. این دستور به شما اجازه می‌دهد تا تمامی بسته‌های نصب شده را به Update کنید.

نصب پکیج ها و برنامه ها در CentOS به چه صورت انجام میگیرد ؟

برای نصب پکیج‌ها و برنامه‌ها در CentOS می‌توانید از دستور yum استفاده کنید.

Share this Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *