آذرسیس

Utility command to get cpu information in Linux
5/5 - (3 امتیاز)

اهمیتی ندارد که از کدام سرور استفاده می کنید! بدست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس یک اقدام ضروری است و شما باید اطلاعات اصلی سیستم خود را بدانید تا بتوانید به درستی از آن استفاده کنید و به مشکل بر نخورید. به همین دلیل است که در این بخش، ما می خواهیم 5 دستوری که می تواند اطلاعات مهم CPU را در سیستم Linux نمایش دهد را به شما کاربران عزیز معرفی کنیم. فارغ از اینکه یک کاربر مبتدی هستید و یا حرفه ای! این دستورات می توانند در برخی از شرایط پیش آمده حیاتی بوده باشند. پس اجازه دهید آن ها را با سبک آذرسیس با شما در میان بگذاریم …

نحوه یافتن اطلاعات CPU در لینوکس

معرفی 5 دستور جمع آوری اطلاعات CPU در Linux

همانند تمام آموزش های وب سایت آذرسیس، در این نمونه راهنما پیش رو عزیزان نیز سعی بر این داشته ایم که شما را با ساده ترین و کوتاه ترین دستورات به نتیجه دلخواه برسانیم:

1. بدست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس با دستور Cat

یکی از دستورات کاربردی که می توان برای مشاهده اطلاعات فایل proc/cpuinfo/ استفاده کرد، به کار بردن دستور cat است. به این صورت به راحتی می توانید اطلاعات CPU را بدست آورید:

cat /proc/cpuinfo

با به کار بردن این دستور شما یک متن طولانی مشاهده می کنید. اگر می خواهید اطلاعات شما کمی دقیق تر باشد می توانید از دستور Grep استفاده کنید که یک ابزار CLI در جستجو داده های متن ساده برای خطوط منطبق با یک عبارت منظم است و به شما اطلاعاتی درباره نام فروشنده، مدل، تعداد پردازنده ها، تعداد هسته ها و غیره می دهد:

cat /proc/cpuinfo | grep 'vendor' | uniq #view vendor name
cat /proc/cpuinfo | grep 'model name' | uniq #display model name
cat /proc/cpuinfo | grep processor | wc -l #count the number of processing units
cat /proc/cpuinfo | grep 'core id' #show individual cores

2. به دست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس با دستور lscpu

دستور lscpu اطلاعاتی درباره معماری CPU به شما ارائه می دهد و می توانید از این طریق به موارد مهمی درباره معماری CPU، هسته های CPU، حداقل و حداکثر سرعت CPU پی ببرید:

lscpu

همچنین می توانید با استفاده از یک Pipe عمودی، خروجی دستور lscpu را به Grep ارسال کنید و عبارت Max را جستجو کنید تا اطلاعاتی درباره حداکثر سرعت ممکن CPU به شما بدهد. Pipe در واقع راهی برای ارسال خروجی یک فرمان، به عنوان ورودی، برای فرمانی دیگر است:

lscpu | grep max

3. به دست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس با استفاده از دستور dmidecode (نمایش اطلاعات سخت افزاری)

دستور dmidecode ابزاری برای بازیابی اطلاعات سخت افزاری سیستم لینوکس است. دستوری که محتویات dmi معروف به Smbios را در قالبی که برای ما قابل تحلیل باشد و بتوانیم درک کنیم را نشان می دهد. مشخصات Smbios انواع مختلف dmi را تعریف می کند. شما می توانید برای CPU از عبارت “Processor” استفاده کنید:

sudo dmidecode --type processor

4. به دست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس با دستور cpuid

دستور Cpuid یکی از دستورات مفید است و اطلاعات کاملی درباره پردازنده ها براساس ID پردازنده هر کدام ارائه می دهد و مدل هر یک از پردازنده ها را نیز نشان می دهد. اکنون برای نصب Cpuid باید خطوط دستوری زیر را اجرا کنید:

sudo apt install cpuid  #Debian/Ubuntu systems
sudo yum install cpuid	#RHEL/CentOS systems 
sudo dnf install cpuid	#Fedora 22+

پس از نصب، دستور Cpuid را اجرا کنید تا بتوانید اطلاعات مورد نظر خود را بدست آورید.

5. به دست آوردن اطلاعات CPU در لینوکس با دستور top یا htop

شما می توانید از دو دستور top یا htop برای بدست آوردن تعداد هسته های CPU و اطلاعات آن استفاده کنید:

top

نتیجه را می توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

دستورات کاربردی برای بدست آوردن اطلاعات cpu در لینوکس

گزینه دیگر هم استفاده از دستور htop است:

htop

:که نتیجه این دستور نیز به صورت زیر قابل مشاهده است

دستورات کاربردی برای بدست آوردن اطلاعات cpu در لینوکس

این پیشنهاد ویژه را از دست ندهید! استفاده از ترفند های آموزشی و ارتقا سیستم همانند کسب اطلاعات CPU در لینوکس، نیازمند بستری قدرتمند، بدون مداخله و امن می باشد که آذرسیس با تلاش یک تیم خلاق و جوان تمام مایحتاج میزبانی شما برای اجرا و آزمایش دستورات بالا را با سرور های اختصاصی و سرور های مجازی در اختیارتان قرار خواهد داد.

سخن آخر

از همراهی همیشگی شما کاربران گرامی در بخش وبلاگ های منتشر شده آذرسیس بسیار سپاسگزاریم، شما می توانید به هنگام بروز ایرادات احتمالی در خصوص نحوه کسب اطلاعات CPU در لینوکس و یا دیگر موارد، با مشاورین فنی ما از طریق ارسال کامنت در ارتباط باشید. همچنین امکان مطالعاتی بیشتر در آدرس یوتیوب و شبکه های اجتماعی تیم آذرسیس برای شما فراهم شده است. پس پیشنهاد می کنیم کمپین تخفیفات شگفت انگیز ما را از دست ندهید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *