آذرسیس

Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Joomla
Hubspot
Drupal
Wix
Shopify
Magento
نحوه بازیابی دایرکتوری حذف شده tmp/ در لینوکس

دایرکتوری tmp بیشتر شامل فایل هایی است که به طور موقت مورد نیاز هستند. این دایرکتوری توسط برنامه های مختلف برای ایجاد فایل های قفل و برای ذخیره سازی موقت داده ها استفاده می شود. بسیاری از این فایل ها برای برنامه های در حال اجرا مهم هستند و حذف آن‌ها ممکن است منجر به خرابی سیستم شود. در این آموزش نحوه بازیابی دایرکتوری حذف شده tmp در لینوکس را بررسی خواهیم کرد!

مقاله مفید: 15 مثال از دستورات پایه ls در لینوکس

آموزش بازیابی دایرکتوری حذف شده tmp/ در لینوکس

در تمام سیستم‌های لینوکس، محتویات دایرکتوری tmp در زمان راه‌اندازی یا خاموش شدن توسط سیستم محلی حذف می‌شوند. این یک روش استاندارد برای مدیریت سیستم، به منظور کاهش مقدار فضای ذخیره سازی استفاده شده است (معمولا در دیسک درایو این اتفاق می افتد).

مهم: فایل‌ها را از دایرکتوری tmp/ حذف نکنید، مگر اینکه دقیقا بدانید چه کاری انجام می‌دهید! این کار در سیستم‌های چند کاربره می‌تواند فایل‌های فعال را حذف کند و فعالیت‌های کاربران را مختل کند.

قبل از اجرای دستورات زیر به چند نکته توجه کنید.

  • tmp/ باید متعلق به کاربر root باشد.
  • مجوزهای مناسبی را تنظیم کنید که به همه کاربران اجازه می دهد از این فهرست استفاده کنند (آن را عمومی کنید).
sudo mkdir /tmp
sudo chmod 1777 /tmp

در غیر این صورت، این دستور را اجرا کنید.

sudo mkdir -m 1777 /tmp

اکنون دستور زیر را اجرا کنید تا مجوزهای دایرکتوری را بررسی کنید.

ls -ld /tmp

نحوه بازیابی دایرکتوری حذف شده / tmp در لینوکس

مجوز تنظیم شده در این جا به این معنی است که همه (مالک، گروه و دیگران) می توانند فایل های موجود در فهرست را بخوانند، بنویسند و به آن‌ها دسترسی داشته باشند و فایل هایی که به t (sticky bit) دلالت می کنند، فقط می توانند توسط مالک آن‌ها حذف شود.

توجه: هنگامی که دایرکتوری tmp/ را همان طور که در بالا نشان داده شده بازیابی کردید، توصیه می شود سیستم را مجددا راه اندازی کنید تا مطمئن شوید که همه برنامه‌ها به طور عادی کار می کنند.

مقاله مفید: 13 دستورات پیکربندی و عیب یابی شبکه لینوکس

نتیجه گیری

در این مقاله نحوه بازیابی دایرکتوری tmp/ را پس از حذف غیر عمدی آن در لینوکس نشان دادیم. همان طور که دیدید دایرکتوری tmp/ بیشتر شامل فایل هایی است که به طور موقت مورد نیاز هستند، توسط برنامه های مختلف برای ایجاد فایل های قفل و برای ذخیره سازی موقت داده ها استفاده می شود. بسیاری از این فایل ها برای برنامه های در حال اجرا مهم هستند و حذف آن‌ها ممکن است منجر به خرابی سیستم شود. امیدواریم از مطالعه این مقاله لذت برده باشید.

Share this Post

3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *