آذرسیس

بلاکچین چیست؟
5/5 - (1 امتیاز)

بلاکچین ( زنجیره بلوکی یا زنجیره بستکی ) از مهمترین پدیده های فناوری در دهه گذشته است، که امروزه همه در مورد آن صحبت می کنند. ارزهای دیجیتالی مثل بیت کوین و اتریوم نیز از طریق همین فناوری به وجود آمده اند.

از آنجایی که یک مبحث جدید با شهرت جهانی است، ممکن است به نظرتان پیچیده باشد. حتی به احتمال زیاد تا به حال در آموزش های متنی و ویدیویی زیادی به کلمه Blockchain برخورده اید، ولی به دلیل قابل فهم نبودن آن حوصله تان سر رفته و به دنبال مقاله بعدی رفته اید.

در این آموزش تمام سعی بر این بوده تا به آسان ترین روش ممکن شما را با بلاکچین آشنا کنیم.

مفهوم Blockchain

Blockchain یک پایگاه داده پیشرفته است، که امکان به اشتراک گذاری اطلاعات در یک طبقه تجاری را فراهم می کند. این پایگاه داده اطلاعات را به صورت الکترونیکی در قالب دیجیتال ذخیره می کند.

Blockchain امکان ثبت دائمی، تغییرناپذیر و توزیع شده انواع داده ها و تراکنش ها را فراهم می کند، همین مزیت دلیل نیاز اعتماد به هر واسطه ای را از بین می برد.

در اصل این فناوری اطلاعات را در گروه هایی به اسم بلوک ذخیره می کند. بلوک ها دارای ظرفیت خاصی هستند که پس از اتمام به بلوک پر شده قبلی وصل می شوند و زنجیره ای تشکیل می دهند. زنجیره بلوک ها Blockchain نامیده می شود.

بلاکچین چیست؟

انواع بلاکچین

عمومی، خصوصی، ترکیبی و کنسرسیوم، 4 نوع مختلف Blockchain هستند. که هر کدام از آنها مزایا و معایب خود را دارند. معروف ترین این دسته، بلاکچین عمومی و خصوصی است.

1- بلاکچین عمومی

بلاک چین عمومی نامحدود و بدون مجوز است. در این نمونه هر کاربر می‌تواند وارد پلتفرم بلاک چین شود، تا به یک Node مجاز تبدیل شود.

مهم ترین مزیت بلاکچین عمومی این است که کاملاً مستقل از سازمان ها می باشد. یعنی اگر سازمانی آن را راه اندازی کرده ولی فعالیت خود را متوقف کند، تا زمانی که هنوز سیستم هایی به آن متصل باشد، همچنان اجرا می شود.

از دیگر مزایا، شفافیت شبکه است. همچنین تا زمانی که کاربران پروتکل و روش های امنیتی را به دقت دنبال کنند، عمدتاً امن هستند.

قابلیت دسترسی عموم این نوع Blockchain، باعث می شود شرکت ها نتوانند دسترسی را محدود کنند. ولی این مورد موجب کند شدن شبکه می شود و از معایب شبکه عمومی به شمار می آید.

برای مثال بیت کوین یک بلاکچین عمومی است. هرکاربری که به اینترنت دسترسی داشته باشد و نرم افزار مخصوص آن را نصب کند می تواند معاملات در حال انجام را به راحتی مشاهده کند.

2- بلاکچین خصوصی

بلاکچین خصوصی عملکردی مانند نسخه عمومی دارد، اما در مقیاس کوچک تر و فقط در اختیار یک نهاد واحد است. نام دیگر این نوع، بلاکچین مجاز یا بلاکچین سازمانی می باشد.

این دسته بسیار سریع هستند، زیرا دسترسی کاربری کمی دارند. اما این دسترسی محدود از جهت اطمینان به منابع می تواند جزو معایب نیز به شمار آید.

همچنین تا حدود قابل توجهی، مقیاس پذیر هستند. یعنی شما می توانید بسته به نیاز خود اندازه شبکه خصوصی تان را تعیین کنید.

3- بلاکچین هیبریدی

بلاکچین هیبریدی یا ترکیبی برای مواقعی است که سازمان ها بلاکچینی می خواهند که هم ویژگی عمومی، هم خصوصی را داشته باشد. زیرا بسیار انعطاف پذیر است و می تواند به یک بلاکچین خصوصی با چندین بلاک عمومی تبدیل شود.

همچنین تراکنش ها ارزان و سریع هستند و مقیاس پذیری بهتری نسبت به شبکه بلاکچین عمومی ارائه می دهند. بنابراین بلاکچین هیبریدی می تواند گزینه ایده آلی برای شما باشد.

دولت ها نیز می توانند از این نوع Blockchain برای ذخیره اطلاعات شهروندان به صورت خصوصی استفاده کنند، اما آنها را به طور ایمن بین مؤسسات نیز به اشتراک بگذارند.

4- بلاکچین کنسرسیوم

چهارمین و آخرین نوع بلاکچین کنسرسیوم است، که به عنوان فدرال نیز شناخته می شود. کنسرسیوم یک شبکه غیر متمرکز می باشد.

این نوع توسط بیش از یک سازمان اداره می شود. برای مثال بانک های مختلف می توانند با هم کنسرسیومی را تشکیل دهند و تصمیم بگیرند که کدام node ها تراکنش ها را تایید کنند.

موارد استفاده بلاکچین در کسب وکارها

  • کاهش ریسک و کاهش هزینه ها
  • معاملات مقرون به صرفه
  • اجرای خودکار و ایمن قرارداد و غیره

فلسفه ارتباط بلاکچین، ارز دیجیتال و بیت کوین چیست؟

بلاکچین این امکان را به کاربران می دهد تا بدون نیاز به بانک یا سایر واسطه‌ها به صورت آنلاین معامله کنند. این به این معنی است که کاربران کنترل مستقیم بیشتری بر روی پول خود دارند.

ارزهای دیجیتال غیر متمرکز و بیت کوین موفق ترین و معروف ترین کاربرد بلاک چین است. در واقع تمام دارایی‌ های دیجیتالی از جمله ارزهای دیجیتال، مبتنی بر فناوری بلاک چین هستند.

پروتکل بیت کوین نیز بر روی بلاک چین ها فعالیت می کنند، می توان گفت بیت کوین یا همان پول نقد الکترونیکی اولین کاربرد این سیستم انقلابی بود.

آینده بلاکچین

طبق پیش بینی شرکت تحقیقاتی گارتنر تا سال 2026 ارزش کسب و کار افزوده شده، توسط بلاک چین به بیش از 360 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. همچنین تا 2030 این رقم به بیش از 3.1 تریلیون دلار خواهد رسید.

با فناوری Blockchain تمامی صنایع از لحاظ امنیت و شفافیت اطلاعات بهبود خواهند یافت. همچنین دوران کاغذ بازی به طور کامل به اتمام خواهد رسید. در نتیجه با روند فعلی برای بلاک چین در آینده انقلاب بزرگی پیش بینی می شود.

تحویل فوری سرور مجازی و سرور اختصاصی را با بالاترین کیفیت در آذرسیس تجربه کنید.

نتیجه گیری

همان طور که ذکر شد هدف از ایجاد فناوری Blockchain، ذخیره و انتقال انواع داده به صورت غیر متمرکز است. انتخاب نوع شبکه Blockchain نیز بیشتر بسته به کاربرد شما متفاوت خواهد بود.

امید است توانسته باشیم به کمک این آموزش مفهوم Blockchain چیست، را به صریح ترین روش، خدمت شما همراهان آذرسیس توضیح دهیم.

سوالات متداول

کاربرد بلاکچین در حوزه سلامت چیست؟

بلاک چین کاربردهای زیادی در حوزه سلامت دارد. این فناوری می تواند برای ارائه راه حل هایی برای ردیابی زنجیره تامین، آزمایشات بالینی، جمع آوری و دسترسی به داده های پزشکی و سوابق بیمار مورد استفاده قرار گیرد. این راه حل ها اغلب هزینه های مراقبت های بهداشتی را کاهش می دهند و نتایج بهتری برای بیمار به همراه دارند.

کدام کشور در حوزه بلاک چین پیشتاز است؟

سنگاپور یک کشور پیشرو در پذیرش بلاک چین است و دولت سرمایه گذاری زیادی در تحقیق و توسعه بلاک چین انجام می دهد. به دلیل شرایط نظارتی مطلوب، این کشور به کانونی برای عرضه اولیه سکه (ICO) تبدیل شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *