آذرسیس

سرور اختصاصی چیست؟
4.7/5 - (12 امتیاز)

مفهوم سرور های اختصاصی در همین جمله خلاصه می شود، میزبان های وبی که یک سرور خاص و واحد را برای منابع یک شرکت یا سازمان ایجاد می کنند. سازمان ها می توانند از این سرور برای اهداف مختلف مانند راه اندازی وب سایت اینترنتی، ذخیره داده ها در فایل های پشتیبان، خدمات ایمیل و … استفاده کنند. Dedicated Server می تواند برای شما یک اتصالی پرسرعت فراهم کرده و پلتفرم وب سایت کسب و کارتان را برای استفاده مشتریان پاسخگو و کار آمدتر کند. ما در این مقاله به بررسی سرور اختصاصی و کارایی آن در کسب و کارهای مختلف می پردازیم و بررسی می کنیم که آیا این سرورها برای کسب و کار شما مناسب اند یا خیر؟ همراه ما در این آموزش جذاب باشید!

مفهوم سرور اختصاصی

این سرور تنها یک برنامه یا سرویس خاص را اجرا می کند که کسب و کارها و سازمان ها می توانند آن را از طریق اینترنت سراسری و داخلی شرکت رزرو کنند. همچنین می تواند بسیار کارآمد، قدرتمند و قابل اعتماد باشد و حجم زیادی از داده ها و فرآیندها را مدیریت کند. شرکت ها اغلب از سرور های اختصاصی به عنوان وب سرور های اصلی خود استفاده می کنند و می توانند سخت افزار فیزیکی را در مرکز داده نصب کنند. از آنجایی که سرور های اختصاصی می توانند به عنوان میزبان عمل کنند، یک میزبان خاص ممکن است سخت افزار و اتصال اینترنت را متناسب با نوع حساب شما تنظیم کند. این کار امکان انعطاف پذیری در بسته های نرم افزاری مورد استفاده شما، میزان پهنا باند مورد نیاز، زمان از کار افتادن سایر سرور های اختصاصی را فراهم کند. میزبان های وب معمولاً این سرور ها را به منظور انجام فعالیت خاص مانند بازی ها یا پخش ویدیو به بازار عرضه می کنند. سرور های اختصاصی منبع تغذیه خود را دارند، و ممکن است به مالک اجازه دهند، تعداد کاربران سیستم خود را به طور هم زمان کنترل کنند.

سرور اختصاصی چیست؟

بررسی چند کاربرد تجاری از سرور های اختصاصی

شرکت هایی که حجم داده آن ها زیاد است یا وب سایت های پر بازدید دارند، معمولاً از سرور های اختصاصی استفاده می کنند. این شرکت های بزرگ از سرور های اختصاصی استفاده می کنند، به علت اینکه به سطح بالایی از آپ تایم و امنیت نیاز دارند. با این حال، شرکت های کوچک نیز ممکن است از این سرورها بهره مند شوند. شرکت ها معمولاً سرور اختصاصی خود را در محل خود اجرا می کنند ولی ممکن است میزبان اختصاصی را از یک ارائه دهنده خارجی اجاره کنند. شما به عنوان مالک وب سایت، باید بدانید که وب سایت تان چه تعداد بازدید کننده دارد، تا تشخیص دهید که آیا نیازی به ارتقاء به یک سرور اختصاصی دارید یا نه. در ادامه مطلب کاربردهایی که از یک سرور اختصاصی می توانید داشته باشید، را برای شما آورده ایم که عبارت اند از:

کاربرد تجاری سرور اختصاصی

1.  ایمن سازی داده های مالی محرمانه در Dedicated Server

سرور های اختصاصی اغلب امنیت پیشرفته ای را برای اطلاعات مهم مالی و حسابداری برای مشاغل ارائه می دهند. برای مثال، یک موسسه بانک ممکن است سوابق مالی و اطلاعات حساب را در یک Dedicated Server نگهداری کند. همچنین شرکت های سرمایه گذاری و کارگذاری ها نیز ممکن است از سرور های اختصاصی برای ایمن کردن سوابق مالی خود استفاده کنند و فقط به تعدادی از افراد مجاز  اجازه دسترسی بدهند.

2. سازماندهی اطلاعات بیمار در Dedicated Server

محرمانه بودن و امنیت اطلاعات برای نگهداری سوابق در عرصه بهداشت نیز مهم است. بنابراین، سازمان های پزشکی اغلب از سرورهای اختصاصی برای ایمن سازی داده های محرمانه ای که حاوی اطلاعات حساس مانند: سوابق بهداشتی و بیمه هستند، استفاده می کنند. برای مثال یک بیمارستان ممکن است اطلاعات کارکنان را در پایگاه داده خود در Dedicated Server، برای امنیت داده ها، سازماندهی کند.

3. نظارت بر فروش و خدمات مشتری

معاملات تجاری آنلاین نیز می توانند از سرور های اختصاصی بهره مند شوند. این کار به این دلیل است که یک سرور اختصاصی از فعالیت های تقلبی، امکان رهگیری و هک داده ها محافظت می کند. به عنوان مثال یک سایت تجارت الکترونیک ممکن است از سرور های اختصاصی برای محافظت از اطلاعات کارت اعتباری پایگاه مشتری خود استفاده کند. همچنین در این صورت اطلاعات شخصی مانند آدرس های پستی و حمل و نقل، سوابق خرید و تاریخ تولد نیز در یک Dedicated Server امن هستند.

تفاوت های سرور اختصاصی و اشتراکی

تفاوت های بارز بین سرور اختصاصی و اشتراکی وجود دارد. در سرور اشتراکی میزبان چندین کاربر در یک سرور فیزیکی می باشد و منابع سرور مانند ram، cpu و فضای ذخیره سازی به اشتراک گذاشته می شود. این میزبانی ارزان تر اس، اما در عین حال امنیت کمتری دارد و عملکرد آن را به خطر می اندازد. همچنین، برای تازه کارها گزینه خوبی می باشد. ولی در Dedicated Server اینطور نیست و وب سایت شما می تواند از تمام منابعی که سرور ارائه می دهد بدون اشتراک گذاری CPU و RAM یا سایر منابع سرور با سایر کاربران استفاده کند.

تفاوت های سرور اختصاصی و اشتراکی

مزایا یک سرور اختصاصی

میزبانی اختصاصی، در شرکت های بزرگی که به اطمینان قابل توجهی در آپتایم، امنیت و پردازش با سرعت بالا نیاز دارند، امری رایج است.یکی از مزایا اصلی Dedicated Server داشتن امنیت در سخت افزار و اتصال به اینترنت است. همچنین یک سرور اختصاصی بسیار سریع تر از حساب میزبان مشترک است. اگر قصد دارید یک فروشگاه آنلاین یا نوع دیگر از وب سایت را راه اندازی کنید، که نیازمند ظرفیت بالایی مانند یک پلتفرم پخش ویدیویی است، این سرور می تواند گزینه خوبی برای شما باشد.

همچنین Dedicated Server مزایا دیگری نیز نسبت به خدمات میزبان اشتراکی دارد، که عبارت اند از:

  1. محدودیت های کمتر در پهنای باند و فضای ذخیره سازی نسبت به میزبان اشتراکی
  2. قابلیت اطمینان بالا و حداقل امکان تعمیر و نگهداری
  3. قدرت پردازش بیشتر
  4. سرعت آپلود و دانلود سریعتر
  5. اتصال و عملکرد پایدارتر برای مرور آنلاین فایل ها

بررسی چگونگی کارکرد Dedicated Server

یک Dedicated Server در مرکز داده ارائه دهنده میزبان قرار دارد و از طریق زیر ساخت شبکه قدرتمند میزبان به اینترنت متصل می شود. این سرور توان خود را از خطوط برق صنعتی میزبان، که توسط باتری ها و ژنراتور ها پشتیبانی می شوند، تامین می کند. شما می توانید یک دستگاه اجاره کنید، تا به منابع مرکز داده از جمله پهنای باند اینترنت، برق، تهویه مطبوع و حفاظت فیزیکی دسترسی پیدا کنید. سپس تعیین می کنید که چه کسی امکان دسترسی داشته باشد، کدام پورت ها باز هستند؟ کدام سرویس ها اجرا می شوند؟ چه محیط های برنامه نویسی مجاز هستند؟ و اگر مشکلی پیش آید چه اتفاقی می افتد؟ در نتیجه اگر تجربه فنی دارید و می توانید سرور را به تنهایی مدیریت و پیکربندی کرده و یا اگر پرسنلی دارید، که مسئولیت زیرساخت فناوری اطلاعات در کسب و کارتان را به عهده دارند. استفاده از Dedicated Server گزینه خوبی خواهد بود.

نکات مهم در انتخاب جهت استفاده از سرور اختصاصی

هنگام تصمیم گیری برای اینکه آیا Dedicated Server برای شما مناسب است یا خیر، عوامل مختلف مانند پهنای باند و پرسنل مورد نیاز را باید در نظر گرفت. سرور های اختصاصی ممکن است به بودجه بندی نیاز داشته باشند، زیرا برخی از خدمات ارائه دهنده ممکن است هزینه بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند. علاوه بر این، می توانید بین ارائه دهندگان میزبان داخلی و میزبان ابری یکی را انتخاب کنید.

همچنین برای تعیین اینکه آیا Dedicated Server گزینه مناسبی است یا خیر، نکات زیر را باید در نظر بگیرید:

1. در نظر گرفتن بودجه 

میزبانی Dedicated Server معمولا قیمت بالاتری نسبت به هاست اشتراکی دارد. اگر چه، عملکرد بهتر و امکان سفارشی سازی بیشتری به شما می دهد. اما برای انتخاب اینکه هزینه پرداختی شما چقدر باشد، و در انتخاب سرور تاثیر دارد یا نه؟ باید بودجه خود را در نظر بگیرید.

2. بررسی نیازهای فردی 

سرور های اختصاصی فضا بیشتری نسبت به سرور های مشترک ارائه می دهند. بنابراین دقیق ارزیابی کنید تا بدانید دقیقاً چه ویژگی هایی با نیاز های شما مطابقت دارد.

3. در نظر گرفتن تعداد پرسنل های خود 

دانستن اینکه آیا تیمی با اندازه مناسب برای رسیدگی به تعمیر و نگهداری سرور، نیاز دارید یا خیر، می تواند به شما در اطمینان از حداکثر کارایی کمک کند.

4. ارزیابی ترافیک وب سایت شرکت 

اگر وب سایت شرکت شما حجم بالایی از ترافیک اینترنت را تجربه می کند، یک Dedicated Server می تواند پهنا باند مورد نیاز شما را برای حفظ سرعت و پاسخگویی اتصالات مشتریان، فراهم نماید.

5. تحقیق در مورد ارائه دهنده خدمات

خواندن نظرات مشتریان از ارائه دهندگان خاص می تواند، در مورد تشخیص کیفیت خدمات و پشتیبانی و اینکه آیا این خدمات نیاز های شما را برآورد می کند یا خیر؟ می تواند اطلاعات بیشتری به شما بدهد.

6.  امتحان سرور های مختلف قبل از تصمیم گیری

بسیاری از شرکت ها آزمایش های رایگانی برای بسته های سرور اختصاصی ارائه می دهند. که می تواند به شما در ارزیابی ویژگی ها و عملکردهای مختلف کمک کند. با استفاده از این قابلیتمی توانید مطمئن شوید که آیا میزبان مناسبی برای برآورده کردن نیاز های شرکت شما است یا خیر؟

7. فکر کردن به نیاز های امنیتی خود 

Dedicated Server یک راه حل ایده آل برای شرکتی است، که به حداکثر سطح امنیت و اعتماد نیاز دارد. به این منظور، بسیاری از ارائه دهندگان، رمزگذاری سرتاسری و احراز هویت دو مرحله ای را جهت دسترسی به داده های خصوصی ارائه می دهند.

انواع سرور اختصاصی

انواع سرور اختصاصی

1. سرور اختصاصی ارزان

این سرور ها گزینه خوبی برای مشاغلی هستند، که به قابلیت اطمینان بالاتر و عملکرد بهتر نسبت به ارائه دهندگان میزبانی وب سایت مشترک نیاز دارند.

2. سرور اختصاصی استاندارد

این دسته برای مشاغلی کاربرد دارند، که چیزی بیشتر از محیط میزبانی مشترک نیاز دارند و عملکرد بیشتری باید داشته باشند.

3. سرور اختصاصی سازمانی

این سرور ها حداکثر قابلیت اطمینان، در دسترس بودن و عملکرد را ارائه می دهند. آن ها را می توان به طور کامل از نظر هارد، CPU، RAM و غیره سفارشی کرد.

4. سرور اختصاصی با عملکرد بالا

سرور های اختصاصی با عملکرد بالا برای پردازش داده های بزرگ و محاسبات علمی استفاده می شوند. و برای هوش مصنوعی و ماشین های یادگیری، دانشگاه ها، شرکت های بزرگ، سازمان های دولتی و پروژه های تحقیقی نیز کاربرد دارند.

5. سرور اختصاصی با پهنا باند گسترده

برای وب سایت های پرترافیک، جریان IPTV، سرور های بازی، میزبانی فایل و انتقال داده های انبوه استفاده می شود.

6. سرور اختصاصی مدیریت شده

این سرور ها همان طور که از اسم شان پیداست، توسط شرکت میزبانی پشتیبانی می شوند و برای شرکت هایی مناسب هستند که نمی خواهند با هیچ گونه تنظیمات امنیتی یا سخت افزاری سر و کار داشته باشند.

7. سرور اختصاصی بدون اندازه گیری

این نوع سرور ها برای کاربرانی که انتظار ترافیک بالایی دارند بسیار مفید اند. احتمالاً پی برده باشید که سرور اختصاصی از هر لحاظ قدرت و عملکرد بهتری برای مدیریت کسب و کار های آنلاین فراهم می کند، و روز به روز در حال گسترش است.

آذرسیس با ارائه خدمات نوین و با کیفیت در عرصه فناوری از شما و پیشرفت کسب کار آنلاین تان حمایت می کند. شما می توانید با مراجعه به آذرسیس و ارسال تیکت جهت خرید سرور های قدرتمند اقدام کنید. درضمن می توانید برای دیدن ویدیو های آموزشی بیشتر به یوتیوب ما سر بزنید.

سخن آخر

در این مقاله، عنوان سرور اختصاصی و مزایا استفاده از آن را برای شما توضیح دادیم. اگر جزو افرادی هستید که کسب و کار یا سایت شما رشد تصاعدی تجربه می کند. انتخاب یک سرور و میزبانی اختصاصی به چابکی و امنیت بیشتر تان نسبت به سرور های اشتراکی می دهد. امیدواریم مطالب فوق برای شما مفید بوده باشد. در صورت داشتن هرگونه سوال یا مشکل می توانید به راحتی از قسمت نظرات با ارسال تیکت با ما در ارتباط باشید. همچنین می توانید مطالب بیشتری مرتبط با سرور اختصاصی را در آذرسیس مطالعه کنید.


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *