آذرسیس

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها
5/5 - (1 امتیاز)

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس: به عنوان یک سیستم عامل رایگان و متن باز، چندین توزیع را به مرور زمان ایجاد کرده است و حیطه خود را برای احاطه کردن جامعه بزرگی از کاربران گسترش داده است. از کاربران دسکتاپ و خانگی گرفته تا محیط های enterprise، لینوکس رضایت هر گروه را با توزیع های متنوع خود تضمین می کند. ما در این مقاله، به معرفی 10 توزیع برجسته لینوکس خواهیم پرداخت و توضیح می دهیم که هر کدام از آنها برای کدام دسته از کاربران مناسب است.

بررسی 10 توزیع مختلف لینوکس

همانطور که می دانید، سیستم عامل لینوکس شامل توزیع های گوناگونی است که هر کدام خصوصیات منحصر به فرد خود را دارند. اکنون بیایید هر یک از این توزیع ها را باهم بررسی کنیم.

1. دبیان

دبیان به عنوان توزیع اصلی توزیع های محبوب لینوکس مانند اوبونتو و mint به شهرت بالایی دست یافته است که ثبات و تجربه کاربری بی نظیری را ارائه می دهند. آخرین نسخه آن دبیان 11.4 است که به عنوان نسخه پایدار و با نام رمز bullseye نیز شناخته می شود.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

همیشه یک نسخه پایدار از دبیان وجود دارد که از پشتیبانی تیم امنیتی دبیان برخوردار است. هنگامی که یک نسخه پایدار جدید منتشر می شود، تیم امنیتی معمولا نسخه قبلی را برای یک سال یا بیشتر پوشش می دهد، در حالی که آنها نسخه جدید را نیز پوشش می دهند. البته فقط نسخه پایدار برای استفاده در تولید توصیه می شود.

در نسخه دبیان دو مخزن توسعه ناپایدار و آزمایشی نیز وجود دارد که در طول توسعه پایدار بعدی به طور مداوم بروز می شود. آخرین بسته ها به صورت ناپایدار توسعه یافته اند که همیشه دارای نام رمز sid هستند. این بسته ها به طور خودکار از حالت ناپایدار به حالت آزمایشی کپی می شوند تا معیارهایی مانند عدم وجود باگ های انتشار اساسی و وابستگی هایی که توسط بسته های آزمایشی برآورده می شوند، را داشته باشند.

کاربران هدف در این توزیع معمولا باید اجرای پایدار یا آزمایشی را انتخاب کنند. نسخه پایدار برای برنامه هایی که به ثبات و امنیت در سطح تولید نیاز دارند و همچنین کسانی که تازه وارد لینوکس شده اند، توصیه می شود. حالت آزمایشی نیز برای کاربران پیشرفته ای توصیه می شود که نرم افزار جدیدی را روی دسکتاپ خود می خواهند و قادر به گزارش و رفع اشکال برای کمک به دبیان هستند.

آخرین انتشارات و مخازن دبیان عبارتند از:

  • oldstable: نسخه پایدار قبلی یا همان buster
  • stable:نسخه پایدار یا bullseye
  • testing: نسخه نسل بعدی bookworm
  • unstable: نسخه توسعه ناپایدار یا sid

پروژه دبیان بیش از 59000 بسته نرم افزاری را در بر می گیرد و از طیف گسترده ای از رایانه های شخصی پشتیبانی می کند که هر نسخه مجموعه وسیع تری از معماری سیستم را در بر می گیرد. این توزیع در تلاش است تا تعادلی میان فناوری پیشرفته و پایدار ایجاد کند.

می توانیم تصاویر نحوه دانلود دبیان را از صفحه اصلی دبیان بدست آوریم.

2. Gentoo

Gentoo توزیعی است که برای استفاده حرفه ای و کارشناسانه ساخته شده است و در نظر می گیرد با چه بسته هایی از word go کار می کند. این دسته شامل توسعه دهندگان، مدیران سیستم و شبکه می شود. در نتیجه برای افراد مبتدی در لینوکس مناسب نیست. این توزیع برای کسانی پیشنهاد می شود که می خواهند درک عمیق تری از زیر و بم سیستم عامل لینوکس داشته باشند.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

Gentoo همراه یک سیستم مدیریت بسته معروف به نام portage عرضه می شود. این توزیع حالت بومی توزیع های دیگر مانند sabayon و calculate linux است. همچنین مبتنی بر gentoo و سازگار با آن است. این توزیع بر پایه زبان برنامه نویسی پایتون ایجاد شده و براساس port`s collection concept است. port collection ها مجموعه هایی از patch ها و فایل های ایجاد شده توسط توزیع های مبنی بر BSD مانند: openbsd و netbsd، هستند.

ما می توانیم توزیع gentoo را از سایت اصلی آن دانلود و نصب کنیم.

3. اوبونتو

توزیع اوبونتو که توسط canonical ایجاد و نگهداری می شود، یکی از محبوب ترین توزیع های لینوکس است که افراد مبتدی، کاربران متوسط و حرفه ای در سرتاسر جهان از آن لذت می برند. این توزیع به طور خاص برای مبتدیان لینوکس یا کسانی که از مک و ویندوز در حال انتقال هستند، طراحی شده است.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

به طور پیش فرض، اوبونتو با محیط دسکتاپ Gnome، با برنامه های روزانه مانند: فایرفاکس، libreoffice و برنامه های ویرایش تصویر مانند: GIMP، music player و همچنین، برنامه های پخش ویدیو مانند: audacios و rhythmbox عرضه می شود.

آخرین نسخه ITS اوبونتو  ubuntu 22.04 است که jammyjellyfish نام دارد و در 21 آوریل 2022 منتشر شده است. canonical نسخه پایدار جدید اوبونتو را هر شش ماه یکبار و نسخه جدید پشتیبانی طولانی مدت را هر دو سال یکبار منتشر می کند. این توزیع از نسخه 5.4 هسته لینوکس استفاده می کند. نسخه های اوبونتو همیشه با نام یک حیوان نام گذاری می شوند.

این نسخه، نسخه پشتیبانی طولانی مدت است. یعنی، به مدت پنج سال از تاریخ انتشار با به روزرسانی امنیتی و نگهداری رایگان، پشتیبانی می شود. از آنجایی که اوبونتو 22.04 در آوریل 2022 منتشر شد، canonical تا آوریل 2027 آن را پشتیبانی می کند.

اکنون ما می توانیم نحوه دانلود اوبونتو را از صفحه اصلی اوبونتو دانلود کنیم.

4. linux mint

linux mint یک توزیع لینوکس مبتنی بر اوبونتو است. یکی از زیباترین و کاربر پسندترین توزیع ها که مورد علاقه کاربران دسکتاپ و افراد حرفه ای است. mint همچنان یک توزیع لینوکس پایدار، قدرتمند و برجسته است. آخرین نسخه این توزیع، نسخه پایدار mint 21 یا همان vanessa است که بر پایه اوبونتو می باشد. این توزیع تغییرات قابل توجهی در مقایسه با نسخه پیشین لینوکس mint دارد.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

mint 21 nv در سه حالت مجزا در دسترس است: نسخه پرچمدار cinnamon (که به طور پیش فرض از محیط دسکتاپ cinnamon استفاده می کند)، یک نوع xfce (با به کار بردن دسکتاپ xfce) و گزینه mate (با دسکتاپ mate).

این توزیع به کاربران mint مجموعه ای از ترفندهای اساسی و بروز رسانی های بایگانی را ارائه می دهد، علاوه بر این، بروز رسانی های امنیتی را تا پنج سال آینده تضمین می کند. این توزیع از هسته لینوکس 5.15 استفاده می کند. این امر باعث ارائه یک درایور جدید سیستم فایل ntfs، بهبود سیستم فایل ext4، همچنین پشتیبانی سخت افزاری بالا، patch های امنیتی و برطرف کردن باگ ها می شود.

می توانیم به نحوه دانلود لینوکس mint از صفحه اصلی آن دسترسی پیدا کنیم.

5. Red Hat interprise linux

RHIL مخفف توزیع red hat interprise linux است. این توزیع برای اهداف سازمانی یا تجاری طراحی شده است. RHIL یکی از جایگزین های متن باز پیشرو است و برای سایر سیستم های اختصاصی مانند مایکروسافت، عمل می کند. red hat با توجه به ثبات و patch های امنیتی منظم که امنیت کلی آن را افزایش می دهد، یک انتخاب برتر برای محیط های سرور است.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

ما به راحتی می توانیم این توزیع را روی سرور های فیزیکی، محیط های مجازی مانند: VMware، HyperV و همچنین در فضای cloud راه اندازی کنیم. Red hat به لطف openshift paas در فناوری containrization عملکرد عالی از خود نشان داده است.

زمانی که حرف از کارایی، امنیت و ثبات باشد، red hat انتخاب ایده آلی است. این توزیع مبنی بر داشتن اشتراک است و سالانه تمدید می شود. ما می توانیم برای مجموعه ای از مدل های اشتراکی مانند linux developer workstation، linux developer suite و linux for virtual datacenter مجوز خریداری کنیم.

Red hat و مشتقات آن مانند سنتوس از مدیریت بسته yum استفاده می کنند. آخرین نسخه این توزیع RHEL 9 است که Plow نام دارد و آخرین نسخه تجاری غالب لینوکس است. این نسخه، اولین نسخه بزرگ از زمان خرید آن توسط IBM است. RHEL 9 براساس فدورا 34 می باشد. این مورد به معنای چندین تغییر قابل توجه برای کاربران دسکتاپ است و شامل تغییر در Gnome 40 می شود که باید به طور پیش فرض روی wayland و سرور صوتی pipewire و بروز رسانی های تدریجی بسته های flatpak، اجرا شود. این توزیع از هسته لینوکس 5.14 استفاده می کند.

حالا می توانیم این توزیع را از سایت اصلی red hat developer program دانلود کنیم.

6. سنتوس

سنتوس یک سیستم عامل رایگان جامعه محور است که هدف آن ارائه یک اکوسیستم متن باز قوی و قابل اعتماد است. براساس RHEL سنتوس یک جایگزین خوب برای Red hat است زیرا دانلود و نصب آن رایگان است. سنتوس به کاربران ثبات و قابلیت اطمینان RHEL را فراهم می کند و در عین حال به آنها امکان می دهد از بروز رسانی های امنیتی و ویژگی های رایگان لذت ببرند. سنتوس 8 برای کاربرانی که می خواهند از مزایای RHEL بهرمند شوند، بسیار مناسب است.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

آخرین نسخه، سنتوس 8.2 است که سومین نسخه سنتوس 8 محسوب می شود. این نسخه به appstream و مخازن baseOS متکی است و با آخرین بسته های نرم افزاری مانند: python3.8، maven 3.6 و GCC 9.1 و غیره عرضه می شود.

ما می توانیم برای دانلود سنتوس 8 به صفحه اصلی آن وارد شویم.

7. فدورا

فدورا مدت زیادی است که به دلیل سادگی و داشتن برنامه های کاربردی مخصوصا برای افراد مبتدی که می خواهند شروع راحتی داشته باشند، به عنوان یکی از کاربر پسندترین توزیع ها شهرت یافته است.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

این توزیع یک سیستم عامل قدرتمند و انعطاف پذیر است که برای رایانه های رومیزی و لپ تاپ ها، سرورها و حتی برای محیط های اینترنتی اشیا طراحی شده است. فدورا، درست مانند سنتوس برپایه Red hat عمل می کند و در مواقعی هم یک محیط آزمایشی برای Red hat قبل از انتقال به مرحله enterprise است. به این ترتیب، معمولا برای اهداف توسعه و یادگیری استفاده می شود. این توزیع همچنین، برای توسعه دهندگان و دانش آموزان مفید است.

فدورا مدتی است که از بسته مدیریت DNF استفاده می کند و جدیدترین و بهترین بسته های نرم افزاری RPM را ارائه می دهد. آخرین نسخه فدورا، فدورا 36 است.

برای دانلود فدورا می توانیم به صفحه اصلی آن مراجعه کنیم.

8. کالی لینوکس

کالی لینوکس توزیعی برپایه دبیان است که برای تست نفوذ و انجام تحقیقات قانونی دیجیتالی طراحی شده است و توسط امنیت تهاجمی توسعه یافته و نگهداری می شود. این ابزار برای ابزارهای از پیش آماده شده مانند: Nmap, maltego, metasploit framework و aircrack-ng عرضه می شود.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

این توزیع برای متخصصات امنیت سایبری و دانش آموزانی که می خواهند در تست نفوذ شرکت کنند، در نظر گرفته شده است. در واقع، کالی گواهینامه های استاندارد صنعتی مانند: penetration testing with kali و kali linux certified prifessional ارائه می دهد.

کالی از بسته مدیریت apt استفاده می کند و آخرین نسخه این توزیع کالی 2022.2 است.

برای دانلود توزیع کالی می توانیم به صفحه اصلی آن مراجعه کنیم.

9. آرچ لینوکس

آرچ لینوکس یک توزیع لینوکس سبک و انعطاف پذیر است که برای کاربران پیشرفته یا متخصصان لینوکس طراحی شده است و به نصب و سرویس های در حال اجرا اهمیت زیادی می دهند. این توزیع به کاربران امکان می دهد که سیستم را به دلخواه خود شخصی سازی یا پیکربندی کنند. به طور خلاصه، باید بگوییم که آرچ برای کاربرانی طراحی شده است که واقعا جزئیات کار با لینوکس را می دانند.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

 

در واقع آرچ یک نسخه رول است. یعنی، دائما به آخرین نسخه بروز رسانی می شود و تنها چیزی که نیاز داریم این است که بسته ها را در ترمینال بروز کنیم. این توزیع از pacman به عنوان مدیر بسته پیش فرض استفاده می کند و از AUR (arch user repository) استفاده می کند که انجمنی برای نصب بسته های نرم افزاری است. آخرین نسخه این توزیع 2022.07.01 است.

برای دانلود آخرین نسخه این توزیع می توانیم به صفحه اصلی آن مراجعه کنیم.

10. open suse

پروژه open suse یک پروژه جامع مدرن و جامع است که 2 شاخه اصلی suse را ارائه می دهد. توزیع suse leap انتشاری است که کاربران دسکتاپ و همچنین توسعه سازمانی و اهداف آزمایشی را هدف قرار  داده است. این امر باعث می شود که این توزیع یک انتخاب عالی برای توسعه دهندگان متن باز و مدیران سیستم باشد.

بررسی 10 توزیع برتر لینوکس و کاربران مناسب برای این توزیع ها

از سوی دیگر، این توزیع suse tumbleweed را دارد. یعنی نسخه ای که جدیدترین stack های نرم افزار و IDE ها را بسته بندی می کند و نزدیک ترین مورد به یک توزیع بی نظیر است. tumbleweed به لطف قابلیت دسترسی به بسته های بروز مانند: برنامه های کاربردی آفیس، کامپایلر GCC و هسته، هدیه ای برای توسعه دهندگان نرم افزار و کاربران قدرتمند است.

opensus برای مدیریت بسته های نرم افزاری به مدیر بسته yast متکی است و برای توسعه دهندگان و مدیران سیستم توصیه می شود.

برای دانلود این توزیع می توانیم از صفحه اصلی آن استفاده کنیم.

حتما شما قبلا نیز با توزیع های مختلف لینوکس آشنا شده اید. سیستم عامل لینوکس بسیار کاربردی و در حال پیشرفت است. اگر شما نیز مایل به استفاده از لینوکس هستید می توانید سرور مجازی لینوکس را از سایت آذرسیس تهیه کنید. سایت ما نهایت سعی خود را در ارائه بروز ترین نسخه ها و خدمات می کند تا شما کاربران عزیز بتوانید از مزایای پیشرفت فناوری بهره مند شوید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی 10 توزیع برتر لینوکس پرداختیم. البته این فهرست، فهرست جامعی نیست. زیرا بیش از 600 توزیع لینوکس و حدود 500 توزیع در حال توسعه فعال وجود دارد. با این حال، ما باید بر روی برخی از توزیع های پرکاربرد و مهم آن تمرکز کنیم که برخی از آنها الهام بخش دیگر گونه های لینوکس هستند. امیدواریم مطالب فوق راهنمای خوبی برای شما بوده باشد. از همراهی شما در این مقاله متشکریم.

سوالات متداول:

کدام توزیع های لینوکس برای افراد مبتدی بهتر است؟

به نظر می آید لینوکس مینت بسیار برای افراد مبتدی مناسب باشد. زیرا رابط کاربری ان کاملا شبیه به ویندوز است و همچنین به صورت متن باز ارائه می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *