آذرسیس

آموزش رفع خطاهای سرچ کنسول
5/5 - (3 امتیاز)

هیچ یک از ما نمی توانیم ادعای فنی ترین انسان جهان را بکنیم! پس به همین دلیل ممکن است برای رفع خطاهای سرچ کنسول به یک راهنما درست و سریع نیاز داشته باشیم که در این مقاله جدید از آذرسیس، مجموعه مفیدی از خطاهای Google Search Console، علل ایجاد و راه حل های عملی را آورده ایم. اما پیش از آن که کمربند های دیجیتالی خود را برای رفع خطاهای سرچ کنسول ببندید و آماده حل خطاهای مزاحم کنسول جستجوی گوگل شوید، باید نگاهی عمیق تر به خلاصه ای از چیستی کنسول جستجو بیندازیم. همراه ما باشید!

آموزش رفع خطاهای سرچ کنسول

کنسول جستجو گوگل چیست؟

Google Search Console، یک ابزار ارائه شده توسط گوگل است که به صاحبان وب سایت کمک می کند تا بتوانند حضور سایت خودشان را در نتایج  جستجو نظارت و حفظ کنند. اطلاعات بدست آمده از این ابزار یک بینش ازرشمند در خصوص، چگونگی درک و خزیدن ربات های گوگل در وب سایت تان را به شما می دهد که با نظارت حساس و مداوم می توانید عملکرد کلی سایت را بهبود بخشیده و از نحوه بهینه شدن سایت برای کاربران و موتور های جستجو مطمئن شوید.

دلایل اهمیت رفع خطاهای سرچ کنسول

آیا به نظر شما هم به جای منتظر ماندن برای گرفتن فیدبک تجربه منفی و اطلاع از اشکالات به وجود آمده در وب سایت از سمت کاربران، بهتر نیست که خطاهای ایندکس وب سایت خود را از طریق ابزار سرچ کنسول بررسی کرده و شروع به رفع خطاهای سرچ کنسول کنیم؟! قطعاً جواب مثبت شما به این سوال را می شنوم اما برای اطلاع دقیق تر از اهمیت این موضوع موارد زیر را نیز مطالعه کنید:

1- شناسایی ایرادات احتمالی

دانش و استفاده درست از اطلاعات به دست آمده در ابزار سرچ کنسول می تواند مسائل بالقوه ای که ممکن است دلایل عملکرد ضعیف وب سایت شما در نتایج جستجو SERP گوگل هستند را نمایش دهد.

2- رفع ضعف استراتژی بهینه سازی

با اطلاع دقیق از ایرادات پیش آمده به راحتی می توانید رتبه بندی و ترافیک ارگانیک کلی در نتایج جستجو وب سایت را به اندازه چشم گیری افزایش دهید.

3- بهبود تجربه کاربری

برای دست یافتن به یک تجربه مرور یکپارچه از طرف کاربران می بایست خطاهایی مانند خزیدن و استفاده از نسخه تلفن همراه وب سایت خود را تضمین کنید که این مورد نیز با رفع خطاهای سرچ کنسول ممکن خواهد بود.

4- سلامت و امنیت سایت

بر اساس آنچه که تا به این مرحله از فواید استفاده و رفع خطاهای سرچ کنسول گفته شد، این ابزار با کمک به شناسایی و رسیدگی به خطاها داشتن یک وب سایت امن و به دور از خطا را برای شما تضمین می کند.

دلیل اهمیت رفع خطاهای سرچ کنسول

رایج ترین خطاهای کنسول جستجو گوگل

اکنون که مصمم در افزایش حضور آنلاین و بهبود تجربه کاربری با رفع خطاهای سرچ کنسول به وسیله ابزار هستید، قطعاً شناختن رایج ترین خطاهای Google Search Console کمک بزرگی به تسریع روند حل آن ها خواهد کرد:

1- خطاهای Crawl

اگر ربات های موتور جستجو قادر به دسترسی و خزیدن در صفحات وب شما نباشند، دید وب سایت شما در نتایج جستجو دچار مشکل شده و خطای Crawl رخ می دهد. از نشانه های برخورد به این خطا می توان به پیام ” 404 – Page Not Found ” اشاره کرد که به احتمال زیاد تا به حال به تعداد زیادی از این صفحات برخورد کرده باشید.

2- خطاهای Mobile Usability

با توجه به افزایش روزمره استفاده از گوشی های همراه در هر لحظه و هر جا، اگر در نحوه عملکرد وب سایت شما در دستگاه های تلفن همراه ایرادی رخ دهد، موجب تاثیر منفی در تجربه کاربری و رتبه بندی وب سایت شما خواهد بود. که این خطاها شامل ” طراحی های غیر حرفه ای “، ” نزدیکی بیش از حد گزینه های لمسی “ و ” اندازه نامطابق با درگاه نمایش موبایل “ می باشد.

3- خطاهای Index

شما زمانی با خطا Index مواجه می شوید که Googlebot در دسترسی و فهرست بندی صفحات شما با مشکل مواجه شود. پیام ” Indexed, though blocked by robots.txt “ نشان از عدم امکان خزش در صفحات به دلیل دستورات فایل robots.txt و پیام ” Submitted URL blocked by robots.txt “ نشان از مسدود شدن URL های خاص می باشد.

4- خطاهای Rich Results

اگر مشکلاتی در نشانه‌گذاری داده های ساختاریافته در وب‌سایت شما وجود داشته باشد، راه فراری از خطاهای Rich Results نخواهید داشت! و این خطاها مانع از درک صحیح و نمایش محتوای شما توسط گوگل خواهد شد. برای مثال نمونه ای از این خطاها را می توان به صورت ” Missing or incorrect schema markup ” و یا ” Invalid or incomplete structured data ” و ” Errors in JSON – LD implementation ” نام برد.

نحوه رفع خطاهای سرچ کنسول

اکنون زمان آن رسیده تا با اطلاعات لازم و کافی از خطاها در صدد رفع این موضوع چاره جویی کنیم، روش های پیشنهادی زیر در نحوه رفع خطاهای سرچ کنسول، بر طبق تجربیات متخصصین و کاربران گردآورده شده است. اما در صورتی که روش های دیگری برای رفع خطاهای سرچ کنسول می شناسید آن ها را با ما و سایر کاربران به اشتراک بگذارید:

1- نحوه رفع خطای Crawl

با توجه به ماهیت این خطا، سریع ترین روش رفع آن کسب اطمینان از پیکربندی درست فایل robots.txt و رفع مشکل ارتباط آن با سرور می باشد. قطعاً رفع این نمونه از خطاهای سرچ کنسول موجب فهرست بندی بهتر وب سایت شما در موتور جستجو خواهد شد.

2- نحوه رفع خطای Mobile Usability

برای رفع این خطا ابتدا باید اطمینان حاصل کنید که طراحی Responsive وب سایت شما در گوشی موبایل به درستی انجام شده باشد. یکی از ابزار هایی که می توانید برای آزمایش و جلوگیری از این خطاها استفاده کنید Google’s Mobile-Friendly است.

3- نحوه رفع خطای Index

در این مرحله پس از آن که به اطمینان کافی از امکان دسترسی فایل robots.txt به صفحات وب مهم دست پیدا کردید، می توانید از ابزار هایی مانند Fetch as Google برای نحوه Render صفحات در Googlebot استفاده کرده و برای محکم کاری نگاهی به سرور یا موارد فنی بیندازید.

4- نحوه رفع خطای Rich Result

جهت رفع این دسته از خطاهای سرچ کنسول لازم است تا نشانه گذاری داده های Structured وب سایت خود را طبق دستور العمل های گوگل بررسی و اصلاح کنید. به طور حتم نظارت و رفع این خطاها تاثیر بزرگی بر بهبود نمایه وب سایت شما خواهد داشت.

رایج ترین خطاهای کنسول جستجو گوگل

روش کنترل و جلوگیری از ایجاد خطاهای سرچ کنسول

اگر می خواهید کار به جستجو سریع ترین و بهترین مقاله های مرتبط با رفع خطاهای سرچ کنسول نکشد، باید روش هایی برای کنترل و جلوگیری از ایجاد این خطاها را به صورت دوره های منظم اعمال کنید:

1- به طور مرتب Google Search Console را بررسی کنید!

با بررسی های متوالی و به روز در ابزار قدرتمند سرچ کنسول گوگل می توانید در زمینه شناسایی و رفع خطاهای حیاتی یک متخصص شوید و سریعاً اقدامات اصلاحی لازمه را اعمال کنید. زیرا آگاه ماندن در مورد دستور العمل های گوگل و نظارت دوره ای بر عملکرد نتایج به جلوگیری از بروز خطاهای احتمالی بسیار مفید خواهد بود.

2- قابلیت استفاده وب سایت تان در گوشی موبایل را جدی بگیرید!

اگر در زمینه رفع خطاهای سرچ کنسول، جنبه استفاده از وب سایت در گوشی موبایل را دست کم بگیرید، قطعاً ترافیک ارگانیک بزرگی را از دست خواهید داد، زیرا گوگل ایندکس کردن موبایل را در اولویت قرار می دهد. به همین دلیل باید نهایت دقت را در نحوه طراحی، سرعت بارگذاری و دسترسی صفحه در موبایل را در نظر بگیرید.

3- با دستور العمل های Google به روز باشید!

حیاتی ترین نکته ای که در روش کنترل و جلوگیری از ایجاد خطاهای سرچ کنسول باید رعایت کرد، آگاهی به موقع و کامل از دستور العمل های گوگل است. به اطلاعیه ها و اسناد رسمی Google توجه کامل داشته باشید تا یک قدم جلوتر از خطاهای سرچ کنسول باشید.

سخن آخر

اگر تمایلی به ایجاد صفحات پر از اخطار و غیر قابل دسترس ندارید، رفع خطاهای سرچ کنسول، آموزشی است که همواره باید به صورت دوره ای و با جدیت تمام آن را دنبال کنید. اما پیش از آنکه به سراغ رفع خطاهای سرچ کنسول بروید، میزبانی وب تان را از یک شرکت معتبر تهیه کنید تا قدرت پذیرش بالا رفتن ترافیک وب سایت و اعمال الگوریتم های جدید را داشته باشد. از همراهی شما بسیار متشکریم برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره در زمینه ارتقا وب سایت می توانید تیکت ارسال نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *