آذرسیس

Recommended Services
Supported Scripts
WordPress
Joomla
Hubspot
Drupal
Wix
Shopify
Magento
لایت اسپید یا آپاچی؛ کدام یک بهتر است؟
4.6/5 - (19 امتیاز)

صاحبان کسب و کار و توسعه دهندگان همیشه در تلاش هستند تا وب سایت های خود را سریع تر ارائه دهند. در واقع، برای کسانی که محیط سرور خود را مدیریت می کنند، سوال مهم این است که کدام نرم افزار وب سرور برای آنها بهتر است. در اینجا شما دو انتخاب دارید: وب سرور آپاچی و وب سرور لایت اسپید. در این مقاله، ما قصد داریم این دو وب سرور مهم را بررسی کنیم و شما را در انتخاب درست راهنمایی کنیم. با ما تا آخر مقاله لایت اسپید یا آپاچی همراه باشید.!

بررسی و مقایسه دو وب سرور آپاچی و لایت اسپید

بعد از انتخاب هاست مناسب، اولین قدم در ساخت و طراحی وب سایت انتخاب درست یک وب سرور است. اگر می خواهید از میان دو وب سرور لایت اسپید یا آپاچی یکی را انتخاب کنید، باید بگویم، برای کسانی که از HTTP2/HTTP3 ویا از پلتفرم های CMS مانند: وردپرس استفاده می کنند، واضحا یک برنده وجود دارد و آن هم لایت اسپید است. این سرور بهترین سروری است که می توانید استفاده کنید. اکنون ما به شناخت و مقایسه این دو وب سرور خواهیم پرداخت، پس با ما همراه باشید.

وب سرور آپاچی چیست؟

آپاچی پر استفاده ترین وب سرور موجود است و در بازار سرورهای وب یک غول است. این سرور در سال 1995 راه اندازی شد و از آن زمان بر این صنعت حاکم شد. این سرور هم در سیستم های ویندوز و هم در لینوکس کار می کند ولی بهترین عملکرد را در سرور مجازی لینوکس دارد. آپاچی یک solution متن باز و بخشی از lamp stack است که شامل آپاچی، لینوکس، MySQL و PHP می شود. همچنین، یکی از محبوب ترین پیکربندی های نرم افزار است.

این سرور مدام در حال رشد است و تبدیل به یکی از امن ترین و پایدارترین سرورها شده است. آپاچی وابسته به ماژول های چندپردازنده است تا به پورت های شبکه، پذیرش درخواست ها و رسیدگی به آنها و همچنین بهبود امنیت فرمان دهد. آپاچی همه کاره، رایگان و انعطاف پذیر است.

وب سرور لایت اسپید چیست؟

لایت اسپید یک وب سرور تجاری است و بزرگترین امتیاز آن عملکرد عالی آن است. لایت اسپید در سال 2003، با مدیریت George Wang و به عنوان جایگزینی برای آپاچی ارائه شده است. این سرور می تواند تمام اطلاعات آپاچی را بخواند و سپس دستورات مشابهی را اجرا کند. پیشرفت اولیه در سرور لایت اسپید در قسمت عملکرد و مقیاس پذیری آن بود. باید اشاره کنیم که، حتی اگر لایت اسپید جایگزین آپاچی شود، از کدهای پایه یکسانی استفاده نمی کند. این نرم افزار از قابلیت پیش بینی برای مدیریت جریان ترافیک ورودی استفاده می کند تا بار موجود روی وب سرور کاهش یابد.

مقایسه وب سرور لایت اسپید و آپاچی

در این بخش با توجه به معیارهای مشخصی مانند: عملکرد، محبوبیت و امنیت به مقایسه این دو وب سرور محبوب خواهیم پرداخت.

مقایسه وب سرور لایت اسپید و آپاچی براساس عملکرد

اکثر وب سایت ها بصورت پویا عمل می کنند. بنابراین، آنها از برنامه نویسی server-side استفاده می کنند. این برنامه تعیین می کند که چگونه یک سرور می تواند در خواست های کاربران مختلف را رسیدگی کند. ابزارهای مختلفی برای ایجاد محتوای پویا وجود دارد، CMS یکی از این ابزار هاست. ابزارهای Drupal، Joomla و Magneto در استفاده از CMS شانس بیشتری ارائه می دهند.

در این میان وقتی لایت اسپید یا آپاچی را بر این مبنا مورد آزمایش قرار می دهیم، برنده مشخصی وجود ندارد. وب سرور آپاچی را می توان با استفاده از PHP-FPM یا Fast-CGI پیکربندی کرد. در نتیجه آپاچی قادر است، بارهای بیشتر را بهتر مدیریت کند و عملکرد سریع تری در محیط PHP چندکاربره حفظ کند. سرور لایت اسپید هم خوب است ولی آپاچی raw speed بهتری ارائه می دهد. اما اگر صاحب وب سایت بزرگتری هستید، ویژگی فشرده سازی صفحه پیشرفته در لایت اسپید، به آن برتری می دهد. ولی درباره محتوای ثابت داستان کمی متفاوت است.

لایت اسپید دارای معماری ناهمگامی است. از این رو، با اتصالات همزمان و ترافیک بالاتر انعطاف پذیرتر است. این سرور از یک متدولوژی کش پیشرفته استفاده می کند، که باعث می شود سیستم فایل های کش فشرده را به جای ایجاد یک درخواست جدید ذخیره کند. در نتیجه، لایت اسپید عملکرد PHP سرور را تا 50% بهبود می بخشد. لایت اسپید هنگام مدیریت محتوای استاتیک، شش برابر سریعتر از آپاچی است. سرور لایت اسپید عملکرد شگفت انگیزی درمورد فشرده سازی صفحات دارد. هر درخواست هم سریعتر ارائه می شود و هم رم کمتری مصرف می کند. پس برای سایت های استاتیک لایت اسپید بهتر است.

مقایسه وب سرور لایت اسپید و آپاچی براساس محبوبیت

باید بدانید که آپاچی محبوب تر از لایت اسپید است و تقریبا یک دهه از لایت اسپید قدیمی تر است و این امر باعث شده جای خود را در بازار پیدا کند. در واقع لایت اسپید زمانی ارائه شد که آپاچی 60% وب سایت ها را تامین می کرد. البته امروزه وضعیت کمی تغییر کرده. گزارش های سایت Netcraft تایید کرد که آپاچی تقریبا جای خود را به nginx داده و در حال حاضر تقریبا 25% از سهم بازار را در اختیار دارد.

در کل در یک میلیون 29.55% از وب سایت ها توسط آپاچی طراحی شده و فقط 1.86% از آنها توسط لایت اسپید طراحی شده است. در نتیجه، با گفته webcraft برنده واقعی از نظر محبوبیت آپاچی می باشد.

مقایسه وب سرور لایت اسپید و آپاچی براساس امنیت

با گذشت زمان و افزایش حملات سایبری ، امنیت یکی از مهمترین زمینه ها به حساب می آید. مزیت وب سرور آپاچی این است که تمام موارد لازم برای ایمن سازی سرور را در اختیار دارد. این امر به شما امکان می دهد تا دسترسی کاربر را مسدود کنید. قوانین امنیتی را اعمال کنید و ماژول های غیر ضروری را حذف کنید. آپاچی به طور مرتب استاندارد های ایمنی را بروز می کند و به طور مکرر وصله های آسیب پذیری و بهینه سازی های امنیتی را منتشر می کند.

از سوی دیگر، لایت اسپید محافظت پیشرفته را فراهم می کند. همچنین، از قوانین mod-security آپاچی پشتیبانی می کند. از این رو انتظار می رود لایت اسپید هم دفاع قوی داشته باشد. یکی از مواردی که لایت اسپید در آن برتری دارد، محافظت در برابر حملات brute force و سایر حملات DDos است.

لایت اسپید از لحاظ سرعت تاج را بر سر دارد.

مقایسه لایت اسپید و آپاچی براساس پشتیبانی سیستم عامل

یکی از عناصری که باید در پیکربندی وب سایت در نظر گرفت، سیستم عامل است. سرور های لینوکس همچنان بر بخش میزبانی وب تسلط دارد. بنابراین سیستم عامل های unix-lile یک انتخاب طبیعی است. پس فرقی نمی کند که کدام سرور را اجرا کنید.

آپاچی از تمام سیستم عامل های لینوکس پشتیبانی می کند. از آنجایی که لایت اسپید بر پایه آپاچی است، در نتیجه این سرور هم از طرف تمام سیتم عامل ها پشتیبانی می شود.

باید اشاره کنیم که حتی اگر آپاچی به طور کامل برای ویندوز بهینه شده باشد، لایت اسپید از ان پشتیبانی نمی کند. بنابراین، در این بخش آپاچی برنده است.

ما در سایت آذرسیس برای سرورهای هاستینگ خود از وب سرورهای لایت اسپید و آپاچی استفاده می کنیم، شما کاربران محترم در صورت تمایل می توانید یکی از پلان های سرور مجازی و یا سرور اختصاصی را از آذرسیس تهیه کرده و جهت نصب وب سرور روی آن اقدام کنید. همچنین اگر تمایل داشته باشید، کارشناسان ما نیز می توانند وب سرور را به صورت رایگان روی سرورهای شما نصب کنند. برای این کار کافی است یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

image

نتیجه گیری

به پایان این مقاله رسیدیم. اکنون زمان آن رسیده که بفهمیم کدام وب سرور برای شما مناسب است. خوب باید بگوییم که لایت اسپید بهتر است زیرا مبتنی بر ساختار رویداد محور است و محتوای استاتیک را بسیار سریعتر از آپاچی ارائه می دهد. همچنین، هنگام فشرده سازی صفحات بسیار بهتر عمل می کند. همچنین، لایت اسپید محافظت پیشرفته DDos را ارائه می دهد که در هنگام ترافیک بالا دانلود را کاهش می دهد. این solution برای سایت های پربازدید بهترین است. آپاچی از تمام سیستم عامل ها خصوصا ویندوز پشتیبانی می کند و استفاده از آن رایگان است. ولی در نهایت اینکه شما کدام سرور را انتخاب کنید کاملا به خودتان بستگی دارد.


2 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *