دارک ورس؛ بُعدی ناشناخته از متاورس
29 آگوست 2022
خواندن 1 دقیقه
ترلان شاهماری

دارک ورس؛ بُعدی ناشناخته از متاورس

5/5 - (14 امتیاز)

ما در پست قبلی پلتفرم متاورس را مورد مطالعه قرار دادیم. اکنون بیایید با بخش دیگری از این دنیای اسرارآمیز و مجازی آشنا شویم که به تازگی جریان پیدا کرده، این جهان مرموز دارک ورس نام دارد.

دارک ورس چیست؟

فناوری متاورس با وجود مزایای زیادش، راه های جدیدی را برای افراد یا بازیگران مخرب و همچنین کاربران قانونی باز کرده است. این افراد فضاهای خصوصی برای تسهیل فعالیت های غیر قانونی و یا برقراری ارتباط با مجرمان دیگر ایجاد می کنند. این فضاهای مجازی دارک ورس نام دارند.

دارک ورس تقریبا مشابه دارک وب است با این تفاوت که در داخل متاورس جای گرفته و فهرست نشده است. از جهاتی نیز به دلیل حضور شبه فیزیکی کاربران، از دارک وب خطرناک تر است. این جلسات فیزیکی مخفی با موضوعات بحث آزاد صرفا بصورت آنلاین انجمن های جنایی دارک وب را تقلید می کند.

معرفی سرور مجازی ویندوز با هارد Nvme!

هدف اصلی دارک ورس چیست؟

ما انتظار داریم که بازارهای زیرزمینی در دارک ورس رشد کند. کاربران این بازارها از نشانه های احراز هویت برای دسترسی استفاده می کنند و سعی می کنند ارتباطات را از طریق پیام رسانی proximity-base یا روش های دیگر پنهان کنند. حتی اگر سازمان های مجری قانون (LEA) از این فضاها آگاه باشند، بدون داشتن نشانه های مناسب قادر به نفوذ به آنها نیستند. و رهگیری ارتباطات انجام شده برای این مجاری قانون دشوار است. بنابراین، هدف اصلی این پلتفرم انجام عملیات غیر قانونی و مجرمانه است، ولی می توان از این فضاهای مجازی علیه نهادهای زورگو استفاده کرد.

گزارشاتی از مدیران و رهبران مختلف درباره دارک ورس

Trend Micro Incorporated، یکی از رهبران امنیت سایبری، گزارش جدیدی منتشر کرد که هشدار دهنده بعد مجرمانه “darkverse” است که از مجریان قانون مخفی شده است. که می تواند به سرعت تکامل یابد و صنعت جدیدی از جرایم سایبری ایجاد کند.

NFT از طریق فیشینگ، کلاهبرداری، باجگیری و دیگر موارد مورد حمله قرار می گیرند. زیرا، آنها به یک کالای متاورسی مهم تبدیل شده اند.

پنج تهدید مهم متاورس که در این گزارش ذکر شده عبارتند از:

  • دارک ورس به مکانی مناسب برای انجام فعالیت های غیر قانونی و جنایی تبدیل خواهد شد زیرا، قابل ردیابی نیست و نظارت و نفوذ مجریان قانون بر آن دشوار است.
  • پول شویی با استفاده از املاک مستغلات متاورس گران قیمت و NFT ها راه جدید و راحتی برای مجرمان فراهم می کند.
  • مهندسی اجتماعی، تبلیغات و اخبار جعلی عمیقا بر این دنیای مجازی سایبری تاثیر می گذارد.
  • داستان های تاثیرگذار در این جهان توسط جنایتکاران و بازیگران دولتی بکار گرفته می شود تا گروه های آسیب پذیری را که به موضوعات خاص حساس هستند، هدف قرار دهند.
  • از آنجایی که اپراتورهای فضایی متاورسی دید کاملی بر اقدامات کاربر خواهند داشت، اساسا هنگام استفاده از دنیای آنها، حریم خصوصی برای کاربران در حد صفر خواهد بود.

Bill Malik معاون استراتژی های زیرساخت Trend Micro اشاره می کند: “متاورس یک چشم انداز چند میلیارد دلاری فناوری پیشرفته است که آینده اینترنت را تعریف می کند، با اینکه ما نمی دانیم چگونه توسعه می یابد، باید به این فکر کنیم که چگونه توسط عوامل تهدید آمیز مورد سوءاستفاده قرار می گیرد. با توجه به هزینه های بالا و چالش های قضایی، مجریان قانون، در سال های اول، به کل برای کنترل متاورس تلاش کردند. جامعه امنیتی یا باید وارد این جریان شود و یا یک غرب وحشی جدید در آستانه ایجاد شدن در دنیای دیجیتال است.”

او اظهار دارد که دارک ورس یک نسخه متاورسی از دارک وب است که عامل تهدید را قادر میسازد تا فعالیت های غیرقانونی را بدون اعمال مجازات، انجام دهند.

روند کار در دارک ورس چگونه است؟

نفوذ پلیس در این دنیای تاریک به بازارهای تاریک، بدون داشتن توکن مناسب برای احراز هویت امکان پذیر نیست. از آنجایی که کاربران فقط در صورتی به دارک ورس دسترسی دارند که در یک مکان فیزیکی مشخص باشند، سطح حفاظت شده بیشتری برای جنایتکاران و مجرمان در این پلتفرم فراهم شده است.

این حالت در دنیای دارک ورس یک بستر مخفی برای شکوفایی تهدیدهای متنوع: از کلاهبرداری مالی و کلاهبرداری در تجارت الکترونیک گرفته تا سرقت NFT و باج گیری، ایجاد کرده است. ماهیت فیزیکی و سایبری متاورس درهای جدیدی را بروی عوامل تهدید باز خواهد کرد.

مجرمان سایبری ممکن است به دنبال به خطر انداختن فضاهای “دوقلو دیجیتال” باشند که توسط اپراتورهای زیر ساخت برای خرابکاری یا اخاذی از سیستم صنعتی اداره می شوند. همچنین، این مجرمان می توانند بد افزارها را برای ایجاد آسیب فیزیکی در لباس های کاربران ایجاد کنند. برای مثال، حمله به آواتار در موارد متعددی قبلا گزارش شده است.

با اینکه هنوز چند سالی به کامل شدن متاورس باقی مانده ولی این فضای مرموز و جذاب مانند بزودی رواج پیدا کرده است.

نتیجه گیری

شما قبلا با مقوله متاورس آشنا شدید. ما در این مقاله به بعد دیگری از این دنیای مجازی پرداختیم که دارک ورس نام دارد. همانطور که در این مقاله اشاره شد، دارک ورس فضایی شبیه به دارک وب است و بنا به گزارشات آمده تهدید بزرگی برای جوامع امروزی به حساب می آید. همچنین، از مطالب فوق دریافتید که این پلتفرم مکان مناسبی برای جرایم مختلف به حساب می اید. اکنون امیدواریم درک درستی از این دنیای ناشناخته بدست آورده باشید.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=6310


نویسنده مقاله
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید