آذرسیس

گواهی SSL چیست و چرا استفاده از آن اهمیت دارد! [1401]
5/5 - (7 امتیاز)

گواهی SSL یک پروتکل امنیتی بسیار مهم اینترنتی و مبتنی بر پایه رمزگذاری است، آیا تا به حالاین فکر کرده اید که وب سایت شما به این گواهی نیاز دارد یا خیر؟ باید بگویم که قطعاً هر وب سایتی که به امنیت داده های مهم کاربران خودش در برابر مجرمان سایبری می اندیشد باید به فکر تهیه گواهی امنیتی SSL نیز باشد. از طرفی با آگاهی اکثریت کاربران، بیشتر افراد به سمت وب سایت هایی می روند که این گواهی را در اختیار دارند، بنابراین برای اطمینان خاطر خود و مخاطبان تان دریافت این گواهی را دست کم نگیرید! ما نیز در ادامه این آموزش از سری محتوا های تولیدی از طرف کارشناسان آذرسیس، تصمیم بر معرفی جز به جز گواهی SSL و نقش مهم این گواهی در بالا رفتن وب سایت را داریم. با ما هم قدم شوید…

گواهی SSL چیست و چرا استفاده از آن اهمیت دارد؟

نحوه تشخیص وب سایت های دارای گواهی SSL

اگر می پرسید از کجا بفهمیم که وب سایت هایی مورد نظر ما برای دریافت خدمات، این گواهی را دارند یا نه؟ بسیار ساده است! اگر در هنگام جستجو کنار http یک s اضافی به شکل https مشاهده کردید خیال تان راحت راحت باشد. SSL نسخه پیشین رمزگذاری TLS است که امروزه استفاده می شود، وب سایت هایی که رمزگذاری SSL را پیاده می کنند و همان طور که اشاره شد به جای http از https بهره می برند.

همچنین باید اضافه کرد که گواهی SSL بیشتر در وب http دیده می شود، اما برای امنیت پروتکل های اینترنتی دیگر مانند smtp در ارسال ایمیل و nntp در گروه های خبری هم مورد استفاده قرار می گیرد. اجرا های اولیه موجود در SSL به رمزگذاری 40 بیتی محدود می شد اما امروزه بیشتر پروتکل های ایمن SSL قابلیت استفاده از رمزگذاری 128 بیتی یا بالاتر را دارند.

مفهوم گواهی SSL

تاریخچه این گواهی به سال 1995 بر می گردد که برای اولین بار توسط Netscape با هدف حفظ حریم خصوصی، احراز هویت و یکپارچگی داده ها در اینترنت به وجود آمد. گواهی SSL مانند یک کارت شناسایی یا نشانی است که درستی هویت شخص را ثابت می کند، این گواهینامه ها توسط سرور وب سایت نمایش داده می شوند.

SSL را تنها می توان توسط وب سایت هایی پیاده سازی کرد که دارای گواهی SSL هستند و یکی از مهمترین اطلاعات در گواهی SSL، کلید عمومی وب سایت است. کلید عمومی رمزگذاری را امکان پذیر می کند، سیستم کاربر این کلید عمومی را مشاهده کرده و از آن برای ایجاد کلیدهای رمزگذاری ایمن با وب سرور استفاده می کند.

در همین حال، وب سرور یک کلید خصوصی نیز دارد که مخفی نگه داشته می شود، کلید خصوصی، داده ها رمزگذاری شده توسط کلید عمومی را رمزگشایی می کند. این گواهینامه ها توسط مسئولین صدور گواهینامه (CA) صادر می شوند و باید در هنگام خرید آن بسیار دقت بالایی به خرج داد تا اعتبار و هزینه خود را حفظ کنیم.

مفهوم گواهی SSL

 بررسی نحوه کارکرد گواهی SSL

به منظور ارائه سطح بالایی از حریم خصوصی، SSL داده هایی که در سراسر وب منتقل می شوند را رمزگذاری می کند، این کار یعنی هر کسی که سعی کند داده ها را رهگیری کند، تنها ترکیبی از کاراکتر های مخدوش را ببیند که رمزگشایی را تقریباً غیر ممکن می سازد. SSL یک فرآیند احراز هویت به نام Handshake، بین دو دستگاه ارتباطی آغاز می کند، تا کاربر مطمئن شود که هر دو دستگاه واقعاً همان چیزی هستند که ادعا می کنند.

همچنین گواهی SSL داده ها را به صورت دیجیتالی امضا می کند تا یکپارچگی داده ها را فراهم کند و تایید کند که داده ها، قبل از رسیدن به گیرنده مورد نظر دستکاری نشده اند. چندین تکرار از این گواهی های به وجود آمده که هر کدام امن تر از قبلی عمل می کنند، در نهایت در سال 1999 SSL به روز شده و به tls تبدیل شده اند.

وب سایتی که از https استفاده می کند، بهترین مکان برای محافظت از داده های شخصی، مانند اطلاعات ورود به سیستم و حفظ اطلاعات حساس مثل جزئیات حساب بانکی و کارت اعتباری است. دور نگه داشتن این اطلاعات از دید افراد اشتباه باعث جلوگیری از سرقت هویت افراد می شود، همچنین SSL از شنود فعالیت های آنلاین ما توسط دیگران جلوگیری می کند و به محرمانه ماندن اطلاعات ارسال شده از طریق ایمیل و چت کمک می کند.

 بررسی نحوه کارکرد گواهی SSL

دلیل اهمیت رمزگذاری توسط SSL در کسب و کارها

SSL برای حفظ حریم خصوصی کاربر و وب سایت ساخته شده است، یعنی با رمزگذاری هر یک از داده هایی که میان سرور و یک کاربر قرار دارد، باعث می شود کسانی که داده ها را رهگیری می کنند فقط با تعدادی کاراکتر بی مفهوم روبرو شوند. مثلاً اطلاعات کارت مشتری یک سایت خرید اینترنتی مخفی می ماند و فقط وب سایت مورد نظر امکان مشاهده محتوا را دارد همچنین SSL انواع خاصی از حملات سایبری را متوقف می کند.

اما از آن جایی که مهاجمان اغلب سعی می کنند وب سایت های جعلی را برای فریب کاربران و سرقت داده ها راه اندازی کنند، این گواهی سرورهای وب را احراز هویت می کند که امری بسیار مهم است. همچنین SSL جلوی دستکاری داده های در حال انتقال توسط مهاجمان را می گیرد.

انواع مختلف گواهی SSL چیست؟

گواهینامه های SSL انواع مختلفی دارند، بسته به نوع یک گواهی می تواند برای یک وب سایت و یا چندین وب سایت اعمال شود که در ادامه به همه آن ها اشاره خواهد شد:

1- Single -Domain

یک گواهی SSL تک دامنه فقط برای یک دامنه اعمال می شود. (دامنه نام یک وب سایت است، مثلاً: WWW.Azarsys.Com)

2- Wildcard

این نوع مانند یک گواهینامه تک دامنه، یک گواهینامه SSL wildcard فقط برای یک دامنه اعمال می شود، با این حال زیر دامنه های آن را نیز در بر می گیرد. برای مثال یک گواهینامه Wildcard می تواند WWW.Azarsys.Com، Blog.Azarsys.Com و Developers.Azarsys.Com را پوشش دهد، در حالی که یک گواهینامه تک دامنه می تواند فقط اولین دامنه را در بر گیرد.

3- BMulti -Domain

همان طور که از نام این دسته از گواهینامه های امنیتی پیداست، گواهینامه های SSL چند دامنه ای، می توانند برای چندین دامنه غیر مرتبط اعمال شوند. گواهینامه های SSL دارای سطوح اعتبار سنجی مختلفی هستند، سطح اعتبارسنجی مانند بررسی پس زمینه است و براساس دقت بررسی، سطح نیز تغییر می کند.

4- Domain Validation

این مورد سخت ترین و در عین حال ارزان ترین سطح اعتبارسنجی است، تنها کاری که یک کسب و کار باید انجام دهد این است که ثابت کند دامنه را کنترل می کند.

5- Organization Validation

این یک فرآیند عملی تر است که CA مستقیماً با شخص یا کسب و کاری که درخواست گواهی می کند تماس می گیرد و برای کاربران قابل اعتمادتر می باشد.

6- Extended Validation

این امر به بررسی پیشینه کامل یک سازمان، قبل از صدور گواهینامه SSL، نیاز دارد.

انواع مختلف گواهی SSL

مزایا استفاده از گواهی SSL چیست؟

از نظر شما داشتن یک گواهینامه SSL چه مزایایی برای یک کسب و کار آنلاین در فضای وب دارد؟ آیا داشتن این گواهی از ضرورت ها به شمار می رود؟ همه را در تیتر زیر برای شما بررسی خواهیم کرد:

1- تقویت امنیت داده ها

یکی از مزایا کلیدی SSL برای وب سایت ها تقویت امنیت داده ها است، زیرا با استفاده از رمزگذاری اتصالات بین مرورگر و سرور را ایمن می کند و از داده های در حال انتقال محافظت می کند.

2- قابلیت احراز هویت و تایید هویت

هویت طرفین مورد نظر را تایید می کند، SSL با اعتبارسنجی یک بررسی پیشینه کامل از مالکیت وب سایت انجام می دهد و هویت کاربر را تایید می کند.

3- سازگاری PCI

یکی دیگر از مزایا SSL این است که به وب سایت ها و کاربران در برابر طیف وسیعی از حملات کمک می کند و از شنود، جعل هویت، سرقت اطلاعات جلوگیری می کند.

4- برای رتبه بندی موتورهای جستجو بسیار مهم است

الگوریتم موتور های جستجو امنیت وب سایت و وجود SSL را یک معیار مهم در رتبه بندی موتورهای جستجو می دانند.

5- افزایش اعتماد مشتری

وجود قفل در نوار آدرس، وجود HTTPS و سایر علائم قابل مشاهده به وب سایتی ارائه می شود که ارتباطات آن با گواهی SSL محافظت می شود.

معایب استفاده از گواهی SSL چیست؟

مطمئناً تصور شما از داشتن گواهی SSL تنها مزیت خالص نخواهد بود! به همین دلیل است که برای تکمیل اطلاعات شما از ذکر عنوان معایب استفاده از این گواهینامه امنیتی دریغ نکرده ایم:

1- هزینه

در حالی که گواهی های رایگان SSL در دسترس هستند ولی سطح امنیت و رمزگذاری لازم را افزایش نمی دهد، شما باید CA را انتخاب کنید تا زیر ساخت، تخصص را در بالاترین سطح حفاظتی داشته باشید که این مورد هزینه بر خواهد بود. اگر چند دامنه و زیر دامنه های آن را هم در بر بگیرد، هزینه بیشتر خواهد شد.

2- تاریخ انقضا

گواهینامه های SSL دارای تاریخ انقضا هستند که باید نظارت شود و گواهی برای امنیت به طور مداوم تمدید شود.

3- آسیب پذیری های مرتبط با SSL

اگرچه مزایا قدرتمندی برای SSL وجود دارد ولی به یاد داشته باشید که آن ها نیز آسیب پذیر هستند، مثلاً پروتکل های قدیمی تر مانند CRIME ، HEARTBLEED و POODLE.

معایب گواهی SSL

حالا پس از این بررسی جامع و کامل، شما به اولین سوال ما در ابتدای این مقاله پاسخ دهید! آیا تا به حالاین فکر کرده اید که وب سایت شما به گواهی SSL نیاز دارد یا نه؟ صد در صد داشتن گواهی SSL مزایایی برای وب سایت و کاربران آن دارد که هرگز قابل چشم پوشی نیست!

برای همین پیشنهاد می کنیم فرصت استثنایی خرید گواهینامه امنیتی SSL آذرسیس را از دست ندهید! ما در تیم خود اعتماد شما به خدمات آذرسیس را با امنیت اطلاعات و کسب و کار آنلاین تان مکمل می کنیم، برای راهنمایی بیشتر در این مورد و دریافت مشاوره رایگان ارسال یک تیکت کافیست!

سخن آخر

از اینکه با مطالعه و تهیه گواهینامه امنیتی SSL قدم بزرگی در راستای امنیت اطلاعات مهم خود و کاربران تان برداشتید بسیار خرسندیم در صورت تمایل به مطالعه هر چه بیشتر می توانید به قسمت وبلاگ های منتشر شده در وب سایت رسمی آذرسیس مراجعه نمایید. امیدواریم مطالب فوق درک روشنی از این فرآیند برای شما ارائه داده باشد. فراموش نکنید که حمایت و ارسال نظرات شما موجب دلگرمی و دیده شدن این مقاله توسط افرادی خواهد بود که به داشتن این گواهی نیاز دارند. از اینکه ما را در لحظات مطالعه خود انتخاب کردید متشکریم، برای اطلاعات بیشتر به در مورد تیم متخصص ما به آدرس یوتیوب و اینستاگرام آذرسیس سر بزنید.

Share this Post

4 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *