آذرسیس

Park domain چیست؟ + 5 مزیت اصلی پارک دامنه - آذرسیس

یکی از اولین مراحل فرآیند ساخت وب سایت، ایمن کردن نام دامنه برای وب سایت می باشد. دامنه شما هویت وب سایت شماست و باید تا حد امکان با برند مورد نظر هماهنگ باشد. در حال حاضر دسترسی به دامنه های خوب کمی مشکل است، مگر اینکه مایل به پرداخت هزینه زیادی برای یک دامنه از قبل خریداری شده باشید.

Park domain علاوه بر مدیران جدید، برای مدیران باتجربه وب سایت نیز کاربردی می باشد. بنابراین در این آموزش به بررسی اینکه پارک دامین (Park domain) چیست؟ خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

پارک دومین (Park domain) چیست؟

پارک دامین (Park domain) چیست؟

park domain نام دامنه ای است که ثبت شده است و به یک سرویس آنلاین مانند وب سایت یا میزبانی ایمیل متصل نیست. به عبارتی نام یک دامنه خریداری شده است که در حال حاضر مورد استفاده قرار نمی گیرد، در واقع برای استفاده در آینده می باشد.

اکثر دامنه هایی که با آن ها آشنا هستیم به صفحه اصلی وب اشاره می کنند، به عنوان مثال، نام دامنه azarsys.com به صفحه اصلی وب سایت azarsys اشاره می کند. هچنین Park domain می‌تواند بازدیدکنندگان را به همان صفحه از وب با نام دامنه اصلی دیگری بفرستد. در واقع Park Domain به عنوان “دامنه مستعار” برای دامنه اولیه نامیده می شود.

مزایای ایجاد Park domain

اگر دامنه ای مورد استفاده قرار نگیرد پس داشتن آن چه مزایایی دارد؟ درواقع چند دلیل برای ایجاد یک یا چند پارک دامنه وجود دارد که در ادامه بررسی کرده ایم.

محافظت از دامنه با نامی ارزشمند و کاربردی

نام دامنه کاربردی نیز دارایی با ارزشمندی است، همواره هر کس که متوجه شده که انتخاب برتر آن ها قبلاً خریداری شده است، تنها امید برای دریافت آن مستلزم صرف هزینه ای به اندازه صد یا هزاران دلار می باشد.

به این دلیل بسیاری از متخصصان در مراحل اولیه شروع کسب و کار جدید، حتی قبل از شروع ساخت وب سایت خود، دامنه را خریداری می کنند تا آن را از دسترس بقیه خارج کنند. با توجه به اهمیت یک نام دامنه خوب و کاربردی، هزینه نگهداری آن تا زمانی که وب سایت شما آماده راه اندازی شود با ارزش است.

ارسال کاربران به وب سایت به عنوان یک دامنه اصلی

همانطور که گفتیم، Park domain می تواند به عنوان یک دامنه ثانویه برای یک دامنه اصلی دیگر باشد. درواقع این پارک دامنه به همان آدرس IP دامنه اصلی اشاره می کند و همان وب سایت را به عنوان دامنه اصلی ارائه می دهد.

معمولاً اکثر شرکت‌ها چندین park domain با نام‌های مشابه دامنه اصلی خود خریداری می‌کنند. برای مثال، یک وب‌سایت با دامنه اصلی product.com ممکن است دامنه‌های دیگری داشته باشد، سپس این دامنه ها به عنوان نام مستعار برای product.com تنظیم می شوند. مانند:

getproduct.com
product.org
product.co

این روش کسانی را که دامنه اصلی را اشتباه به خاطر می آورند یا اشتباه تایپ کرده اند به وب سایت صحیح هدایت می کند. همچنین برای کمپین های بازاریابی کاربردی است. برای مثال نام مستعاری مانند دامنه getproduct.com می تواند یک ابزار تبلیغاتی هوشمندانه باشد.

همواره ایجاد نام مستعار از حملات سایبری جلوگیری می کند. Cybersquatting عملی است برای خرید دامنه‌هایی که انواعی از نام دامنه اصلی یک کسب‌وکار هستند و سعی می‌شود آن ها را دوباره به کسب‌وکار بفروشند. این روش ممکن است به اعتبار برند لطمه زند، زیرا مهاجمان سایبری می توانند هر کاری که می خواهند با دامنه انجام دهند تا زمانی که شما آن را دوباره خریداری کنید. خرید چندین دامنه مرتبط به طور همزمان و اتصال آن ها به سایت، احتمال این اتفاق را برای شما کاهش می دهد.

فروش دامنه (Domain)

از آنجا که دامنه ها بسیار پرطرفدار هستند، بسیاری از افراد و سازمان ها با خرید دامنه ها با قیمت پایین و سپس فروش آن ها در آینده برای کسب سود، درآمد زیادی از این طریق کسب می کنند. در این بین پارک دامنه (park domain) می ماند.

محافظت از دامنه قبل از اتمام انقضا

در این مرحله در صورتی که نمی‌خواهید یک وب‌سایت را فعال نگه دارید، می‌توانید دامنه را از آدرس IP سایت خود جدا کرده و آن را تا زمانی که منقضی شود متوقف کنید. تا آن زمان که دوره مالکیت شما تمام شود، بقیه وب سایت ها نمی توانند آن دامنه را خریداری کنند.

متوقف کردن دامنه خریداری شده

در صورتی که می‌خواهید دامنه‌ای را متوقف کنید، یا آن را برای آینده ذخیره کنید یا از آن به عنوان نام مستعار استفاده کنید، فرآیند مورد نظر مشابه ایمن کردن دامنه معمولی است.

در ابتدا باید بررسی کنید که دامنه مورد نظر شما برای خرید موجود می باشد یا نه. ساده ترین راه برای انجام این روش این است که دامنه را در نوار مرورگر خود وارد کنید. اگر وب‌سایتی مرتبط با دامنه وجود نداشته باشد، ممکن است نام دامنه در دسترس باشد، یا ممکن است قبلاً پارک شده باشد.

یک روش کاربردی دیگر انجام یک جستجوی WHOIS می باشد، ابزار جستجوی ICANN به شما می‌گوید که دامنه انتخاب شده متعلق به چه کسی است. همچنین اگر می‌خواهید دامنه را از شخص دیگری خریداری کنید، اطلاعات مفید و کاربردی دامنه را مشخص می کند.

اگر نام کامل انتخاب شده است، انواع نام و پسوند دامنه را امتحان کنید، از جمله: org ، .net ، .co. ، یا io. سپس به ثبت کننده دامنه انتخابی خود بروید و دامنه را خریداری کنید.

بنابراین اگر می خواهید فقط دامنه را نگه دارید، تا زمانی که مالکیت دامنه خود را تمدید کرده اید، آن را متوقف کنید. همچنین در صورتی که خواستید از دامنه خریداری شده استفاده کنید، می توانید آن را به وب سایت فعال خود پیوند دهید.

نحوه ایجاد نام مستعار دامنه (Domain Alias)

در حال حاضر Domain Alias نام دامنه جایگزین می باشد که محتوا را به عنوان نام دامنه اصلی ارائه می دهد. به عنوان مثال getproduct.com می تواند نام مستعار دامنه product.com باشد. اگر کاربر هر دوی این دامنه ها را در مرورگر خود وارد کند، یک صفحه وب را در زیر هر دو URL مشاهده می کند.

همواره می توانید نام های مستعار دامنه (Domain Aliases) را در کنترل پنل سرور خود تنظیم کنید، که مهم و محبوب ترین آن ها cPanel می باشد. برای ایجاد نام مستعار دامنه در cPanel مراحل زیر را انجام دهید:

  • در مرحله اول وارد حساب سی پنل خود شوید.
  • در مرحله دوم در پنجره اصلی در قسمت Domains، Aliases را انتخاب کنید.

نحوه ایجاد نام مستعار دامنه (Domain Alias)

  • اکنون در مرحله سوم در بخش Create a New Aliases، نام مستعار دامنه خود را در کادر متن وارد کنید و سپس بر روی Add Domain کلیک کنید. در حال حاضر پارک دامنه جدید خود را خواهید دید که به لیستی از Domain Aliases اضافه شده می باشد. برای هر نام مستعار می توانید یک تغییر مسیر انجام داده یا نام مستعار را حذف کنید.

نکته مهمی که قابل توجه می باشد این است که cPanel دستور می دهد برای اینکه Domain Alias جدید شما کار کند، باید دامنه جدید را به سرورهای نام حساب میزبان خود نشان دهید. در غیر این صورت، وب سایت شما تحت این نام مستعار بارگیری نمی شود.

خدمات دامنه متوقف شده

برای پوشش هزینه نگهداری Park domain، ممکن است از خدمات توقف دامنه استفاده کنید. این سرویس رایگان که توسط بسیاری از ثبت کنندگان دامنه ارائه می شود، یک روش آسان برای کسب درآمد از دامنه ایجاد شده است. به این صورت که ثبت کننده صفحه ای را برای شما تنظیم می کند و تبلیغاتی را در این صفحه قرار می دهد. پس از آن شما و ثبت کننده درآمد حاصل از این تبلیغات را تقسیم می کنید.

اگرچه روش مناسبی برای کسب درآمد است، اما بهترین گزینه برای بسیاری از افراد نیست. درواقع خدمات توقف دامنه برند شما را با تبلیغاتی مرتبط می کند. کسانی که قبل از راه اندازی وب سایت از شرکت شما مطلع شوند، ممکن است این صفحه را به عنوان وب سایت حرفه ای مورد نظر خود ببینند.

از آنجا که نمی دانید چند آگهی در صفحه دامنه متوقف شده شما نمایش داده می شود، یک سرویس توقف به راحتی می تواند به اعتبار سایت شما حتی قبل از انتشار آن آسیب برساند. بنابراین اگرچه ممکن است بخشی از هزینه ها را پوشش دهد، اما راه حل مناسبی برای دوره های طولانی مدت نمی باشد.

Addon Domain vs. Parked Domain

در حال حاضر تمایزی بین دامنه های افزودنی در مقابل Park domain وجود دارد. هردوی این گزینه ها را در حساب cPanel  خود خواهید دید، هرچند که مشابه هم هستند، برای موارد جداگانه کاربرد دارند. park domain نام دامنه ای است که  به هیچ وب سایت یا سرویس وب منحصر به فردی پیوند داده نشده و می تواند به عنوان نام مستعار برای دامنه اصلی دیگری استفاده شود.

از طرف دیگر، Addon Domain  برای نشان دادن وب سایت به صورت مجزا از دامنه های دیگر می باشد و شما می توانید یک دامنه افزودنی را از طریق cPanel خود اضافه کنید و به شما امکان می دهد تنظیمات چندین وب سایت را از یک کنترل پنل، کنترل کنید.

به طور خلاصه Park domain چندین دامنه برای یک وب سایت هستند، در حالی که Addon Domain دامنه های متعددی برای وب سایت های مختلف هستند که در یک کنترل پنل قابل دسترسی می باشند.

آذرسیس ارائه دهنده انواع سرور مجازی ویندوز و سرور مجازی لینوکس با کیفیت بالا ، از سرتاسر دنیاست .

نتیجه گیری

در این آموزش به بررسی اینکه پارک دامنه (Park Domain) چیست؟ پرداختیم. Park domain نام دامنه خاصی می باشد که استفاده نمی شود. وقتی یک نام دامنه دلخواه را جستجو می کنید و پیامی مبنی بر متوقف بودن آن دریافت می کنید، ممکن است معانی متفاوتی داشته باشد. همچنین دلایل مختلفی وجود دارد که می خواهید نام دامنه ای که خریداری کرده اید را متوقف کنید، در بالا به طور کامل بررسی کردیم. از همراهی شما سپاس گذاریم، در صورت داشتن هرگونه سوال کارشناسان پشتیبانی شما را راهنمایی خواهند کرد.

سوالات متداول

آیا park domain قابل هک شدن است؟

park domain می تواند کاربران را در معرض تهدید قرار دهد زیرا می تواند بازدیدکنندگان را به صفحات مخرب یا ناخواسته هدایت کنند یا در آینده به طور کامل مخرب شوند.

آیا دامنه پارک شده می تواند SSL داشته باشد؟

شما مجاز به خرید و نصب گواهی SSL برای هر دامنه هستید. با این حال، شما فقط مجاز به داشتن یک گواهی SSL برای هر حساب میزبان می باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *