آذرسیس

گوگل بات چیست و چگونه عمل می کند؟ - آذرسیس

گوگل بات خزنده (Crawler) وب است که توسط Google برای جمع آوری اطلاعات لازم و ایجاد فهرست وب قابل جستجو استفاده می شود. گوگل بات دارای خزنده های Mobile و Desktop و همچنین Dedicated Crawling برای اخبار، تصاویر و ویدیوها می باشد.

گوگل بات چیست و چگونه عمل می کند؟

گوگل بات چیست؟

Googlebot صفحات وب را از طریق پیوندها می خزد، سپس محتوای جدید و بروز شده را پیدا کرده و بررسی می کند و آنچه را که باید مشاهده شود را پیشنهاد می کند. فهرست مورد نظر را می توان مکانی در نظر گرفت که گوگل اطلاعات را در آن ذخیره می کند.

همچنین گوگل از تعداد زیادی کامپیوتر استفاده می کند تا مرورگرهای خود را به هر گوشه از وب بفرستد تا این صفحات را پیدا کرده و بررسی کند که چه محتوایی موجود می باشد. گوگل بات ربات خزنده وب گوگل است و همواره سایر موتورهای جستجو نیز ربات های جستجوی خود را دارند.

نحوه کارکرد گوگل بات

در حال حاضر درک عملکرد گوگل بات برای بهینه سازی موتور جستجو ضروری می باشد، در واقع از پلن های وب و پایگاه های داده لینک هایی که در خزیدن (Crawling) دریافت شده اند استفاده می کند تا مشخص کند در مرحله بعدی خزیدن به کدام بخش مراجعه کند. وقتی ربات ها لینک های جدیدی را در سایت پیدا می کنند، آن ها را به فهرست صفحات جدیدی اضافه می کنند که می خواهند از آن بازدید کنند.

در صورتی که گوگل بات تغییراتی در پیوندها یا پیوندهای شکسته پیدا کند، آن را ثبت می کند تا ایندکس به روز شود. این برنامه تعیین می کند که هر چند وقت یکبار صفحات را اسکن می کند. برای اطمینان از اینکه گوگل بات می تواند سایت شما را به درستی ایندکس کند، باید خزیدن سایت را بررسی کنید. اگر سایت شما برای روبات های موتورهای جستجو باز باشد، وب سایت شما به صورت دوره ای خزیده می شود.

همچنین اگر گوگل بات تغییرات پیوندهای شکسته یا پیوندهای دیگر را تشخیص دهد، آن را در فهرست گوگل به‌روزرسانی می‌کند. بنابراین، همیشه باید مطمئن شوید که صفحات وب شما قابل خزیدن هستند تا بتوانند به درستی توسط گوگل بات ایندکس شوند.

معرفی انواع گوگل بات ها 

گوگل انواع مختلفی از خزنده‌های Google دارد و هر کدام برای روش‌های متعددی طراحی شده‌اند که از طریق آن وب‌سایت‌ها خزیده و ارائه می‌شوند. همواره برخی دستورات یا دستورات متا برای ربات های خاص باید توسط وب سایت شما تولید شوند.

ربات های مختلف زیادی وجود دارد که از جمله: AdSense و AdsBot کیفیت تبلیغات را کنترل می کنندو Mobile Apps Android برنامه های Android را کنترل می کند. همچنین موارد زیر مهم می باشند:

  • Googlebot (Desktop)
  • Googlebot (mobile)
  • Googlebot video
  • Googlebot images
  • Googlebot news

زمان بازدید Googlebot از وب سایت

برای اطلاع می‌توانید فایل‌های گزارش خود را جستجو کنید یا بخش Crawl در Google Search Console را باز کرده تا ببینید Googlebot چند وقت یکبار از سایت شما بازدید می‌کند و چه کاری انجام می دهد. اگر می خواهید اقدامات پیشرفته ای برای بهینه سازی عملکرد خزیدن سایت خود انجام دهید، می توانید از ابزارهایی مانند SEO Log File Analyzer by Kibana یا Screaming Frog استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از فایل robots.txt برای تعیین نحوه بازدید Googlebot از بخش‌هایی از وب سایت استفاده کنید. در صورتی که این کار را به روش اشتباه انجام دهید، باید به طور کامل از بررسی توسط ربات گوگل جلوگیری کنید، وگرنه با این کار سایت شما از فهرست حذف می شود.

نحوه بهینه کردن سایت برای گوگل بات

سئو حوزه گسترده ای است که تکنیک های مفید زیادی را در بر می گیرد. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین استراتژی های SEO برای آسان کردن کار Googlebot می پردازیم.

  • در ابتدا سایت خود را در معرض دید موتورهای جستجو قرار دهید. همچنین می توانید این کار را با دستور “Allow: /” در فایل robots.txt انجام دهید. از تگ nofollow در لینک های داخلی سایت خود استفاده نکنید یا آن را به حداقل برسانید. این پیوندها به طور خاص به خزنده هایی مانند Googlebot می گویند که آن ها را در منبع خود دنبال نمی کنند.
  • همواره پلنی برای وب سایت خود ایجاد کنید. پلن سایت شامل لیستی از تمام صفحات سایت شما و اطلاعات مهم در مورد آن ها است که به روشی آسان برای درک گوگل بات سازماندهی شده می باشد. اگر پلن سایت دارید، ربات گوگل به این منبع مراجعه می کند تا با محتوای سایت شما آشنا شده و تمام محتوای شما را درک کند.
  • از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید، با این مجموعه ابزار می توانید بسیاری از کارهای مهم را انجام دهید. همچنین می‌توانید نقشه سایت خود را ارسال کنید تا Googlebot بتواند آدرس‌های اینترنتی شما را سریع‌تر پیدا کرده و بخزد. هرچه بیشتر تلاش کنید تا سایت خود را برای Googlebot و سایر خزنده ها قابل درک کنید، ترافیک وب سایت، تبدیل ها و فروش شما بیشتر خواهد شد.

آذرسیس ارائه دهنده سرور مجازی ویندوز و سرور مجازی لینوکس از 60 لوکیشن برتر دنیا

نتیجه گیری

Googlebot ربات کوچکی است که از سایت شما بازدید می کند و از نظر فنی انتخاب های درستی برای سایت خود داشته باشید، گوگل بات های مربوطه به طور مکرر به بررسی سایت شما می پردازند، باید به طور منظم محتوای جدید اضافه کنید. اکنون که می دانید چگونه از Googlebot استفاده کنید، وقت آن رسیده است که به طور گسترده توسط گوگل ایندکس کنید. از همراهی شما سپاس گذاریم.

سوالات متداول

Googlebot چه کاری انجام می دهد؟

با دنبال کردن پیوندهای داخل صفحه (لینک به پیوند) از وب سایت بازدید می کند و می خزد. محتوای یافت شده توسط ربات ها براساس ارتباط دانلود شده و در فهرست Google ذخیره می شود. به طور خلاصه ربات گوگل است که برای خزیدن و نمایه سازی وب سایت ها کار می کند.

Googlebot هر چند وقت یکبار از یک سایت بازدید می کند؟

اینکه Googlebot هر چند وقت یک بار در وب سایت می خزد به عوامل مختلفی بستگی دارد. مقدار PageRank صفحه مربوطه، تعداد بک لینک های موجود و کیفیت آن ها بسیار مهم است. زمان بارگذاری وب سایت، ساختار و دفعات به روز رسانی محتوا نیز در تعداد دفعات بازدید Googlebot از سایت نقش دارد. صفحه ای با بک لینک های زیاد ممکن است هر 10 ثانیه توسط گوگل خوانده شود، در حالی که سایتی که لینک های کمی دارد ممکن است هفته ها خزیده نشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *