آذرسیس

A/B تست چیست؟ چگونه می‌تواند برای وبسایت مفید باشد؟ - آذرسیس
5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله به توضیح و بررسی A/B تست و نحوه تاثیرگذاری آن بر وبسایت ها خواهیم پرداخت.

تحلیل و بررسی داده های آماری که از فعالیت سایتتان بدست می‌آورید، نقش بزرگی در بهبود عملکرد و تصمیماتی که برای سایت خود می‌گیرید، ایفا می‌کنند. زمانی که از علاقه و خواست درصد زیادی از کاربران سایت باخبر باشید، خواهید توانست تغییرات مفید مورد نیاز سایت خود را براساس نتیجه بدست آمده از این تحلیل ها، پیاده سازی کنید.

این تست به شما کمک می‌کند تا با استفاده از داده های بدست آمده از سایت و شناسایی ارتباط بین آنها، به آگاهی و دانش مورد نیاز برای اتخاذ تصمیماتی که در نهایت به نفع سایت و تجارت شما باشد، برسید. این تست می‌تواند باعث افزایش کاربران سایت، کاهش نرخ پرش و همینطور ریسک کمتر شده و به شما در تولید محتوای کاربردی برای سایت خود، کمک کند.

پس اگر شما هم بدنبال افزایش عملکرد سایت خود هستید، در ادامه، با بررسی عناوین زیر با ما همراه باشید:

  • A/B تست چیست؟
  • مزیت انجام A/B تست
  • چگونه باید A/B تست را انجام داد؟

A/B تست چیست-1

 

A/B تست چیست؟

همانطور که اشاره شد، A/B تست، ابزاری برای رسیدن به دانش مناسب، در جهت تصمیم گیری موثر برای عملکرد سایت است.

این تست، همچنین با عنوان هایی مانند، split testing  و یا bucket testing شناخته می‌شود و در واقع، فرآیند یک آزمایش است که در آن دو نسخه از یک محتوا از نظر مخاطبین، مورد آزمون قرار می‌گیرد.

مثلا، شما دو نسخه از سایت خود تهیه می‌کنید. نسخه A، ورژن دسکتاپ سایت و نسخه B، ورژن اپلیکیشن. تفاوت های بین این دو نسخه می‌تواند در موارد کوچکی مثل تغییر در سایز headline، و یا button های سایت باشد و یا یک طراحی کاملا متفاوت نسبت به دیگری.

پس از تهیه این دو نسخه، بطور تصادفی یک نسخه را به نیمی از مخاطبین خود نشان می‌دهید و نسخه دیگر را به نیمی دیگر از کاربران. سپس با تحلیل بازخورد های بدست آمده از سوی هر دو دسته مخاطب، می‌توانید تصمیم مناسب در جهت بهبود عملکرد را اتخاذ کنید. 

شاید در تجربه های فردی، این روند از طرف سایر سایت ها برای شما اتفاق افتاده باشد. مثلا تغییراتی که سایت youtube هر چند وقت یکبار در فضای کاربری خود ایجاد می‌کند. تغییرات ابتدا برای بخشی از مخاطبین نمایش داده می‌شود و اگر نتایج مثبتی از انجام تست حاصل شد، برای تمامی کاربران اجرایی خواهد شد.

مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می‌کنید، می‌توانید همواره از مزیت هایی که انجام این تست برای کسب و کار و سایت شما خواهد داشت بهره‌مند شده و مخاطبین خود را بهتر بشناسید.

با کمک موتور های آماری، شما قادر خواهید بود بازخورد بازدید کننده های خود را نسبت به هر یک از تغییرات، آمارگیری کنید و با بررسی آمار های بدست آمده، نوع تاثیرات را مشخص کنید که آیا این تغییرات، تاثیر مثبت، منفی و یا خنثی داشته اند.

 

A/B تست چیست-2

 

مزیت انجام A/B تست

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، انجام A/B تست مزیت های بسیاری مانند، مشارکت بیشتر کاربران، کاهش نرخ پرش، افزایش نرخ تبدیل و همچنین کاهش ریسک را برای کسب و کار و سایت شما، خواهد داشت. همچنین بدست آوردن آگاهی های لازم به شما در تولید محتوای کاربردی برای سایتتان، کمک خواهد کرد.

  • نرخ تعامل بیشتر کاربران

فرآیند A/B testing، یک راه هوشمندانه برای بهبود محتوای موجود در سایت و در نتیجه افزایش تعامل کاربران، به شمار میرود. زمانی که شما نتایج بدست آمده از انجام تست را بررسی کرده و با استفاده از آنها، برای قدم بعدی خود تصمیم می‌گیرید، این تست به شما کمک می‌کند محتوایی که عملکرد خوبی برای سایت شما داشته را بهبود بخشیده و بیشتر ارائه دهید.

برای مثال زمانی که رنگ یک دکمه را در سایت دسکتاپ و ورژن موبایل تغییر می‌دهید، مشاهده خواهید کرد در کدام رنگ آن دکمه، کلیک بیشتری دریافت کرده و پس از رسیدن به نتیجه، آن نسخه ای که عملکرد بهتری داشته، برنده میدان خواهد بود.

 هیچ وقت اهمیت بزرگ کارهای کوچک را نادیده نگیرید. گاهی کوچک ترین تغییرات می‌توانند تاثیر بزرگی در نتیجه بدست آمده داشته باشند.

 

A/B تست چیست-3

 

  • کاهش نرخ پرش

شما می خواهید مراجعه کنندگان به سایتتان را تا زمانی که ممکن است در سایت نگه دارید. آمارها می‌تواند مواردی که نیاز به بهبودی دارند را مشخص کنند. آنها به شما در شناسایی نقاط قوت سایت که باعث جذب مخاطب می‌شوند و نقاط ضعف سایت که چندان برای مخاطب و تجربه کاربری او جذاب نیستند، کمک میکنند. شما با انجام تست، متوجه خواهید شد چه تغییری کاربران را بیشتر در سایت نگه میدارد و نرخ پرش سایت را کاهش می‌دهد.

 

A/B تست چیست-4

 

  • افزایش نرخ تبدیل

نرخ تبدیل در حوزه کسب و کار، به معنی تبدیل مخاطب معمولی به کاربریست که تمایل داشته باشد با پراخت هزینه، از خدمات سایت شما بهره‌مند شود. ممکن است سایت شما نرخ مشارکت بالا و نرخ پرش پائینی داشته باشد ولی همچنان کسی حاضر به پرداخت هزینه و برخورداری از خدمات سایت شما نباشد.

با استفاده از A/B تست، می‌توانید بفهمید کدام محتوا یا بخش سایت باعث تبدیل مخاطب به مشتری می‌شود. آزمایش تجربه کاربری های متفاوت، یک راه قدرتمند برای کسب و کار شماست تا تصمیماتی که به تغییرات مثبت در نرخ تبدیل می‌انجامد را اتخاذ کنید.

 

A/B تست چیست-5

 

  • کاهش ریسک

زمانی که شما از تاثیر مثبت یا منفی تغییر شرایط یا امکانات مطمئن نیستید، انجام A/B تست کمک می‌کند پیش از تصمیم‌گیری نهایی، تاثیرات ایجاد شده را مشاهده کنید و زمانی که انجام این تغییرات برای سایت شما مفید باشد، پیاده سازی آنها را نهایی و در غیر این صورت از انجام این تغییر جلوگیری کنید.

 

A/B تست چیست-6

 

  • تولید محتوا کاربردی

از A/B تست در بهبود هر تجربه ای در طول زمان می توان بهره برد. به همین دلیل پس از بدست آوردن آگاهی های مورد نیاز شما می‌دانید کدام محتوا می‌تواند تاثیر مثبتی برای سایت و کسب و کار شما داشته باشد و زمان خود را برای بهبودی بیشتر کیفیت این محتوا، صرف کنید.

 

  • چگونه باید A/B تست را انجام داد؟

این تست را با استفاده از Feature Flag ها انجام می‌دهیم. Feature Flag ها از طریق فعال و غیرفعال کردن ویژگی های مورد آزمایش، امکان انجام A/B تست بر روی وبسایت ها و برنامه ها موبایلی را برای شما فراهم می‌کنند.

گاهی اوقات انجام A/B تست می تواند تا حدودی گمراه کننده باشد. یکی از نکاتی که در پیاده سازی و انجام این تست به شما کمک می‌کند، این نکته است که در هر مرحله از انجام تست تنها یک ویژگی را تغییر دهید و نتایج بدست آمده را ثبت کنید. برای مثال اگر می خواهید عکس صفحه را تغییر دهید بگذارید URL و محتوا موجود در سایر بخش ها در هر دو نسخه یکسان باشد. توجه به این نکته برای این است که بفهمیم کدام ویژگی بطور واقعی در بهبودی نتیجه تاثیر می‌گذارد.

در قدم بعدی شما باید از تساوی تعداد افرادی که قرار است بصورت تصادفی، دو نسخه از سایت شما را مورد استفاده قرار دهند، اطمینان حاصل کنید. اینکار برای این است که مطمئن باشید جهت گیری بخصوصی در اینکه چه کسانی از سایت شما بازدید می‌کنند وجود ندارد بنابراین آمار بدست آمده، آمار قابل اطمینانی است.

همچنین برای جمع آوری داده هایی که درست و قابل اتکا باشند، باید نسخه ها را همزمان به امتحان بکشید. پیش از این اشاره شد، زمانی که در حال انجام تست هستید باید فقط یک ویژگی را تغییر دهید و تاثیرات تغییر را در نتیجه، ثبت کنید. اگر این آزمون ها در زمان های مختلفی در طول روز انجام شوند، علاوه بر ویژگی مورد تست، آیتم زمان هم تغییر کرده و همین باعث بدست آمدن داده های غیرکاربردی خواهد شد.

A/B تست برای رشد هر کسب و کاری یک عملیات حیاتی به شمار می‌رود. انجام این تست قدم بزرگی برای ایجاد یک برنامه زمانی و تنطیم timeline های موثر در افزایش عملکرد و بهبود نتیجه، محسوب می‌شود. می‌توان گفت باید حداقل بمدت دو هفته این تست را انجام دهید تا به یک آمار درست بیانجامد.

این گام از انجام A/B تست، برای حصول اطمینان از ثبت درست داده ها و تغییرات است. برای اینکه امکان یک نتیجه گیری درست برای شما وجود داشته باشد باید عملکرد خود پیش از انجام تست و همچنین تاثیرات اعمال تغییرات را در حین انجام تست بدرستی ثبت کنید.

و در مرحله آخر، باید از انجام تست A/B اطلاعات تصمیم‌گیری مورد نیاز را بدست آورید. این به معنی مشخص کردن تغییر موثر و همچنین استفاده از اطلاعات بدست آمده از طریق انجام تست، برای بهبود عملکرد سایر بخش های سایت و یا اپ موبایل، خواهد بود.

 

A/B تست چیست-7

 

نتیجه گیری:

در پایان به یاد داشته باشید که همواره مهم شمردن خواست ها و تمایلات کاربران و مخاطبان کسب و کار و یا سایت شما، به بهبود عملکردتان کمک بزرگی خواهد کرد. پس اگر در مراحل ابتدایی انجام A/B تست نتایج مثبت و یا تاثیر گذاری دریافت نکردید، نگران نباشید. انجام این تست را بعنوان راهی برای درک بیشتر کارهایی که باید انجام دهید تا به نتیجه دلخواه خود برسید، در نظر بگیرید.

 

سعی ما در شرکت آذرسیس همواره بر این بوده تا خدمات خود را بر طبق نیاز و خواسته مخاطب تنطیم کرده و ارائه دهیم. آذرسیس ارائه دهنده خدمات در زمینه سرور مجازی و سرور اختصاصی با سرعت بالا و کیفیت بی‌نظیر و پشتیبانی 24 ساعته، می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحه سرور مجازی مراجعه کنید.

 

سخن آخر:

در این نوشته سعی کردیم تا شما را با A/B تست و نحوه عملکرد آن آشنا کنیم. امیدواریم این مقاله برای درک مفهوم کلی از تست A/B مورد توجه‌تان قرار گرفته باشد. سپاسگزاریم که تا پایان این نوشته با تیم آذرسیس همراه شدید. هرگونه نظر و پیشنهاد را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

 

سوالات متداول:

A/B تست چیست؟

تست A/B که با عنوان های split testing و bucket testing نیز شناخته می‌شود، یک فرآیند آزمایشی برای بررسی نتیجه اعمال تغییرات در بخش های مختلف عملکرد سایت و یا کسب و کار است.

چرا باید از A/B تست، استفاده کنیم؟

مهم نیست در چه زمینه ای فعالیت می‌کنید، نظر مخاطبان شما تاثیر بسزایی در نتیجه ای که از تلاش خود بدست می‌آورید، خواهد گذاشت. تست A/B به شما در شناسایی نقاط قوت و ضعف فعالیتتان، کمک خواهد کرد و مسیر بهبود عملکرد را به شما نشان می‌دهد.

تست A/B چطور می‌تواند عملکرد سایت را بهبود ببخشد؟

این تست به شما کمک می‌کند تا تاثیر تغییرات جزئی را در سایت خود مشاهده کنید و براساس نتایج بدست آمده تصمیم گیری نهایی را انجام دهید. این فرآیند باعث بهبود نرخ مشارکت و تبدیل و همچنین کاهش ریسک و نرخ پرش سایت شما خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *