آذرسیس

A way to increase server security
5/5 - (7 امتیاز)

خط قرمز همه ما انسان ها در مورد استفاده از یک سرویس، کلمه امنیت است! مخصوصاً اگر سرویس های دریافتی ما درمورد اطلاعات و کسب و کار ما باشد! ایجاد یک استراتژی جامع برای حفاظت از داده های اختصاصی و ممانعت از به خطر افتادن امنیت سرور ضروری است، در واقع نقطه قابل توجه در هر استراتژی امنیتی قوی، درک خطرات و میزان آسیب پذیری های اصلی است که می تواند یکپارچگی آن را به خطر بیندازد. در حال حاضر در محیط های امنیتی هر کسی یک هدف بالقوه برای حمله های سایبری به شمار می رود و متاسفانه برای بد افزارها در گوشه و کنار کاربران را تهدید می کنند. برای آشنایی با 8 روش برتر افزایش امنیت سرور می توانید تیتر های زیر را به تحریر آذرسیس مطالعه کنید…

8 روش که با آن می توان امنیت سرور را افزایش داد

روش های موثر برای افزایش امنیت سرور: 8 روش پیشنهادی

امنیت سرور یک جنبه کلیدی در مدیریت سرور برای ارائه دهندگان میزبانی وب و مدیران سرور می باشد که مطابق آنچه که در مقدمه ذکر شد. ما در اینجا 8 راهکار برای سفت و سخت کردن سرورها و نظارت بر آسیب پذیری های امنیتی آن ها ارائه می دهیم:

1- تنظیم یک رمزعبور قوی برای حفظ امنیت سرور

نفوذ به یک سرور با امنیت قوی برای مجرمان یک چالش است. با این حال، بسیار تعجب برانگیز است که چگونه مدیران سرور در را برای ورود همگان باز گذاشته اند. عموم مردم، معمولا رمز عبوری را انتخاب می کنند که به راحتی قابل حدس زدن است. برای مثال سال گذشته حملات Brute Force علیه سرورهایی با رمز عبور ضعیف SSH باعث موجی از حملات باج افزاری شد. بنابراین شما می توانید از رمزهای عبور طولانی و تصادفی استفاده کنید و از این خطرات جلوگیری کنید. به بیان دیگر عبارات طولانی بهتر است، زیرا در نهایت کاربرانی را که به ورودی سیستم دسترسی دارند را محدود می کند.

2- استفاده از احراز هویت کلید عمومی برای SSH

باید دسترسی بدون رمزگذاری را از سرور حذف کنید و استفاده از Ftp ،Telnet یا Http را برای مدیریت سرورها متوقف کنید، بدانید که در عوض استاندارد های پذیرفته شده SFTP ،SSH و Https هستند. حتی برای امنیت بهتر می توانید از احراز هویت رمز عبور در SSH خلاص شوید، پس کلیدهای SSH را به کار گیرید.

هر کاربر در سرور دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است که کلید خصوصی توسط کاربر و کلید عمومی روی سرور نگهداری می شود  و وقتی کاربر سعی در ورود به سیستم دارد، SSH بررسی می کند که کلید عمومی با کلید خصوصی مطابقت داشته باشد، پس از غیرفعال شدن ورود رمز عبور، هیچ خطری در رابطه با حمله Brute Force علیه رمزعبور ضعیف وجود نخواهد داشت.

روش موثر برای افزایش امنیت سرور

 3- نصب و پیکربندی فایروال CSF برای ارتقا امنیت سرور

CSF یا همان Config Server Firewall یک فایروال رایگان و غنی از ویژگی است که می تواند از سرور در برابر انواع حملات محافظت کند و امنیت سرور شما را افزایش دهد. از ویژگی های بارز این فایروال می توان به بازرسی بسته حالت دار، محدودسازی میزان خرابی احراز هویت، محافظت در برابر Flood، نظارت بر دایرکتوری و استفاده از لیست های بلوک خارجی اشاره کرد. CSF یک ابزار فوق العاده است و مدیریت آن بسیار ساده تر از Iptables است.

4- امنیت سرور با نصب نرم افزار اسکن Malware

به طور طبیعی شما خواهان دور نگه داشتن افراد مخرب از سرور خود هستید ولی اگر کسی موفق شد امنیت سرور شما را مختل کند، باید به موقع از آن مطلع شوید. ClamAV یک ابزار اسکن بدافزار برای لینوکس است و همچنین، ابزار Rkhunter برای یافتن روت کیت ها استفاده می شود.

احتمال زیادی وجود دارد که هر بدافزاری که توسط هکر روی سرور نصب شود، توسط این ابزارها شناسایی شود. ابزار دیگری نیز وجود دارد که AIDE نامیده می شود و می تواند برای تولید جدول هش شده از فایل ها در سیستم استفاده کند و سپس تعداد هش فایل ها را روزانه باهم مقایسه می کند تا تایید کند که هیچ تغییری در فایل های حیاتی سیستم ایجاد نشده است.

روش موثر برای افزایش امنیت سرور

5- نصب و پیکربندی ابزار Fail2ban

هر سروری در دنیای وب گرفتار ربات هایی است که دنبال نقاط ضعفی در سرور می گردند. ابزار Fail2ban از طریق گزارش های سرور شما به دنبال الگوهایی است که نشان دهنده اتصالات مخرب هستند. این اتصالات می توانند تلاش های متعدد برای احراز هویت ناموفق یا اتصالات بیش از حد از یک IP باشند. این ابزار می تواند اتصالات IP را مسدود کند و به حساب مدیر اطلاع دهد.

6- به روز نگه داشتن نرم افزارهای موجود

نرم افزار های قدیمی به احتمال زیاد حاوی آسیب پذیری های امنیتی هستند که برای هکرها شناخته شده است، پس برای دور ماندن از این خطرات باید نرم افزارهای خود را بروز نگاه دارید تا نقاط ضعفی در نرم افزار های شما وجود نداشته باشد. این یک روش ارتقا امنیت برای شما خواهد بود.

روش موثر برای افزایش امنیت سرور

7- بکاپ گیری منظم از داده ها

شاید به نظر شما پشتیبان گیری یک اقدام امنیتی نیست ولی دلیل اصلی ما در امنیت سرور این است که داده های ذخیره شده در آن ایمن نگه داشته شوند. اینکه سرور شما هرگز در معرض خطر نخواهد بود، غیر ممکن است، بنابراین، داده ها باید رمزگذاری شده و در یک مکان خارج از سایت پشتیبان گیری شوند. آزمایش منظم از پشتیبان گیری جامع، باعث خنثی شدن حملات باج افزار می شود.

8- بستن سرویس های غیرضروری برای حفظ امنیت سرور

هر نرم افزاری که به اینترنت دسترسی دارد ولی برای عملکرد سرور غیر ضروری است باید غیرفعال شود! هر چه نقاط اتصال بین محیط داخلی سرور و دنیای بیرون کمتر باشد بهتر است، که اکثر توزیع های لینوکس، از جمله سنتوس و اوبونتو، شامل ابزارهایی برای مدیریت خدمات هستند.

در میان ابزار های غیرضروری می توان به موتور سرور وب، تغییر ماژول هایی که نیازی به آن ها نیست، حذف ماژول های زبانی که استفاده نمی شوند، غیر فعالسازی وضعیت سرور وب و صفحات اشکال زدایی اشاره کرد. پس هر چه اطلاعات کمتری در مورد زیر ساخت های زیربنایی خود ارائه دهید احتمال وجود ردپایی برای حمله شما کمتر خواهد بود.

روش موثر برای افزایش امنیت سرور

سرورهای مجازی کمک بزرگی برای کاربران وب سایت ها خصوصا در زمینه کسب و کارهای اینترنتی می باشد که سایت آذرسیس در این راستا خدمات مختلفی ارائه می دهد و شما عزیزان می توانید به راحتی سرورهای مجازی و سرورهای اختصاصی را از طریق سایت تهیه کنید پس کافیست یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

سخن آخر

ما در مقاله فوق 8 روش ارائه دادیم تا به کمک آن بتوانید امنیت سرور خود را افزایش دهید، زیرا امروزه بد افزارها و عوامل مخرب زیادی کاربران و سرورها را تهدید می کند، پس باید حواس خود را جمع کنید و حفاظت از اطلاعات را در اولویت قرار دهید. از اینکه ما را در این وبلاگ جدید همراهی کردید متشکریم امیدوارم مطالب فوق برای شما مفید واقع شده باشد. برای مطالعه آموزش های حرفه ای و پیرفته دیگر در زمینه های مختلف به بخش وبلاگ های آذرسیس در وب سایت مراجعه کنید.


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *