آذرسیس

راکی لینوکس؛ محبوب ترین توزیع لینوکس برای تازه کارها
4.7/5 - (4 امتیاز)

راکی لینوکس یک توزیع متن باز و رایگان لینوکس است که بر مبنای سرور توسعه یافته است. این سیستم یک فورک Centos می باشد و به دلیل باگ توزیع Red Hat Enterprise Linux، توسعه یافته است و از آنجایی که یک توزیع رایگان می باشد، محبوبیت آن روز به روز در حال افزایش است. همچنین، با حمایت از پایداری و ثبات سیستم عامل یکی از بهترین گزینه ها در سیستم عامل های سرور به حساب می آید. حال بایید این توزیع را بیشتر مورد بررسی قرار دهیم.

حال که شما تا حدودی با سیستم عامل راکی لینوکس آشنا شدید، می خواهیم این سیستم عامل را به طور دقیق تری بررسی کنیم تا دلایل استفاده از آن و مزایای آن برای شما آشکارتر شود. پس با ما تا آخر این مقاله همراه باشید.

راکی لینوکس چیست؟

راکی لینوکس در سال 2021، پس از توقف Red Hat توسط گریگوری کورتزر از بنیانگذاران centos، ایجاد شد. این توزیع که هر روز در حال توسعه و پیشروی است، با بروز رسانی های منظم و پایداری فوق العاده آماده شده است. آخرین نسخه آن Rocky Linux 9.0 است. که چرخه اعتبار هر نسخه آن ده سال می باشد.

راکی در واقع نمایانگر همان Centos می باشد. توزیعی کاملا سازگار و پایین دست Red Hat که برای سرورها ایده آل است. این سیستم عامل برای اهداف مختلف به کار گرفته می شود و یک گزینه کاربر پسند برای مشاغل و کاربران خصوصی می باشد. تخصص و زمان مورد نیاز برای ایجاد buildها، سرورها و مخازن مورد نیاز برای ایجاد راکی لینوکس توسط (CIQ) Ctrl IQ تامین می شود یعنی همان شرکتی که توسط کورتزر تاسیس شد و پشتیبانی تجاری Rocky Linux را بر عهده دارد.

ویژگی های برجسته Rocky Linux چیست؟

همانطور که گفته شد راکی لینوکس حالت بازسازی شده Red Hat است که از چرخه حیات آن بهره مند می شود. تعمیر و نگهداری از این سیستم عامل تا سال 2023 تضمین شده است و کد منبع پایدار، آن را به یک گزینه عالی در سیستم عامل سرور تبدیل کرده است. این سیستم اتصالات HTTP/S و RSYNC را از طریق یک CDN جهانی فراهم می کند.

این توزیع لینوکسی شامل ویژگی های مهم دیگری نیز می شود که به قرار زیر است:

ثبات و پایداری در راکی لینوکس:

راکی لینوکس با هدف جایگزینی برای Centos توسعه یافته است، ویژگی پایداری نیز برای این سیستم عامل از ویژگی های اساسی بود که در حال حاضر در راکی نیز ارائه می شود و از مزایای اصلی به حساب می آید. راکی لینوکس با توجه به ثبات و اجرای روان و بدون بروز رسانی های ناگهانی، اعتماد کاربران را به خود جلب کرده است.

سازگاری راکی لینوکس:

راکی لینوکس به صورت 100 درصد با کد باینری Red Hat Enterprise سازگار است. سازگاری با باگ، عملکرد، کارایی و پایداری سیستم عامل را تضمین می کند که در واقع برخی از ویژگی های کلیدی RHEL هستند. همچنین، از زمان انتشار، راکی مشکلات مربوط به تصاویر container و سفارشات ابری را برطرف کرده است. مهاجرت های AlmaLinux، Centos و سایر توزیع ها نیز با استفاده از سیستم migrate2rocky آسان شده اند.

متن باز بودن راکی لینوکس:

متن باز بودن یکی از ویژگی های اساسی راکی لینوکس است زیرا این مسئله به نفع جامعه ای خواهد بود که دائما در حال رشد است. باید تاکید کنیم که یک توزیع متن باز، مبنی بر کد RHEL پایدار، اسناد یکپارچه، مدیریت امنیتی کامل و بروز رسانی های منظم را تضمین می کند که با در نظر گرفتن کاربران ایجاد می شوند.

امکان پشتیبانی

از آنجایی که محبوبیت سیستم عامل در حال افزایش است، پشتیبانی از جامعه لینوکس نیز افزایش می یابد. در واقع داشتن یک جامعه بزرگ و پیشرفته به این معنی است که این سیستم عامل رایگان کاملا پشتیبانی می شود و کسانی که مایل هستند می توانند پشتیبانی تجاری ارائه شده توسط چندین شرکت را نیز خریداری کنند.

معایب راکی لینوکس چیست؟

مانند تمام سیستم عامل های دیگر راکی لینوکس نیز اشکالاتی دارد که در این قسمت به آنها اشاره می کنیم:

راکی لینوکس کم تجربه است:

مشکل اصلی راکی لینوکس این است که هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارد. با این حال با رشد جامعه و توسعه پروژه این اشکال کم رنگ می شود. برخی از کاربران نگران آینده این سیستم عامل هستند زیرا تعمیر و نگهداری آن هزینه زیادی و همچنین حامیان متعهد برای توسعه و بروز رسانی نیاز دارد.

بروز رسانی راکی لینوکس آهسته است:

از آنجایی که Rocky Linux تمرکز خود را بر ثبات سیستم گذاشته است بروز رسانی آن کندتر انجام می پذیرد. این مورد برای توسعه دهندگانی که بروزرسانی های مکرر را ترجیح می دهند، یک نقطه ضعف به حساب می آید. ولی برای کاربرانی که ثبات سیستم برایشان مهم است سودمندتر خواهد بود.

راکی لینوکس برای چه کاربرانی مناسب می باشد؟

گروه هدف راکی لینوکس کاملا مشخص است. شرکت ها و کاربران خصوصی که نیاز به یک نسخه لینوکس قابل اعتماد، کاربر پسند و رایگان دارند، باید از جانشینی این سیستم عامل برای Centos راضی باشند. یعنی در واقع شما یک سیستم جایگزین تقریبا متعادل و سازگار باینری دریافت می کنید که به صورت رایگان در دسترس است. این سیستم عامل به گونه ای است که مبتدیان نیز می توانند از آن بهره مند شوند زیرا همه نسخه های آن برای دانلود و استفاده رایگان است، همچنین کاربر پسند بوده نصب آسانی دارد.

راکی لینوکس یکی از توزیع های محبوب سیستم عامل لینوکس است که بر مبنای سرور می باشد و شما برای استفاده از آن نیاز به نصب سرور مورد نیاز دارید. شرکت آذرسیس در راستای نیازهای شما عزیزان پلان های سرور مجازی و سرور اختصاصی را ارائه می دهد و شما می توانید آنها را از سایت تهیه کرده و جهت نصب سرور اقدام کنید. در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیش تر و تماس با کارشناسان ما می توانید یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به بررسی کامل سیستم عامل راکی لینوکس از توزیع های لینوکس پرداختیم. این توزیع در واقع جایگزینی برای Centos می باشد که اگر از کاربران ناراضی Centos باشید می توانید بر راکی لینوکس تمرکز کنید. این توزیع که از Centos نسخه برداری شده تمام مواردی که باعث محبوبیت Centos شده را دارا می باشد. پس اگر به دنبال سیستم عامل پایداری هستید که بودجه آن نیز برایتان مناسب باشد توصیه می کنیم راکی لینوکس را در نظر داشته باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *