نحوه نصب MySQL در AlmaLinux
29 ژانویه 2023
خواندن 1 دقیقه
نیکو رنجبر

نحوه نصب MySQL در AlmaLinux – آذرسیس

5/5 - (2 امتیاز)

MySQL به زبان C نوشته شده و یک پلتفرم متن باز است. همچنین، از پرکاربردترین سیستم های مدیریت پایگاه داده رابطه ای (RDMS) می باشد. در این مقاله آموزشی نحوه نصب MySQL در AlmaLinux را مورد بررسی قرار خواهیم داد، تا آخر این آموزش همراه ما باشید.

MySQL چیست؟

MySQL سریع، قابل اعتماد، مقیاس پذیر و آسان برای استفاده بوده و در ابتدا برای مدیریت سریع پایگاه داده های بزرگ توسعه داده شده است. این پلتفرم سال ها در محیط های تولیدی بسیار سخت مورد استفاده قرار گرفته و دائما در حال توسعه است. همچنین، مجموعه ای غنی و مفید از توابع را ارائه می دهد.

اتصال، سرعت و امنیت MySQL، آن را برای دسترسی به پایگاه های داده در اینترنت بسیار مناسب می کند. از آنجایی که MySQL متن باز بوده، شامل ویژگی های بسیاری می باشد که با همکاری کاربران در بیش از 25 سال توسعه یافته است. همچنین به احتمال زیاد برنامه یا زبان برنامه نویسی مورد علاقه شما توسط پایگاه داده MySQL پشتیبانی می شود.

 

مقاله پیشنهادی : نحوه فعال کردن یا نصب مجدد SELinux در 1 تا 8 CentOS

 

مراحل نصب MySQL در AlmaLinux

در حال حاضر شما تا حدودی با MySQL آشنا شدید. اکنون در ادامه به آموزش مراحل نصب می پردازیم.

بروز رسانی AlmaLinux

در ابتدا با بروز رسانی بسته های سیستمی، مراحل نصب بسته های نرم افزاری را شروع کنید. این روش، هسته را ارتقا می دهد و پس از آن نیاز به راه‌اندازی مجدد می باشد. اکنون دستور زیر را برای بروز رسانی هسته و بسته های سیستم اجرا کنید:

sudo dnf update

فعالسازی MySQL Upstream

در این مرحله باید ماژول MySQL که توسط مخزن AppStream ارائه شده را فعال کنید. در حال حاضر این تنها ماژول MySQL است که ارائه شده، اکنون با اجرای دستور زیر آن را تأیید کنید:

sudo dnf module list mysql

سپس برای فعال کردن MySQL، دستور زیر را اجرا کنید:

sudo dnf module enable mysql:8.0

نصب MySQL در AlmaLinux

با فعال شدن ماژول به کمک دستور زیر، MySQL را در AlmaLinux نصب کنید:

sudo dnf install @mysql

راه اندازی و فعال کردن MySQL

برای انجام هر کاری با سرور پایگاه داده MySQL، در ابتدا باید سرویس راه اندازی و فعال شود. در ابتدا قبل از راه اندازی، به کمک دستور زیر MySQL را فعال کنید:

sudo systemctl enable mysqld

اکنون MySQL daemon را با استفاده از دستور زیر راه اندازی کنید:

sudo systemctl start mysqld

سپس در این مرحله با اجرای دستور زیر تأیید کنید که MySQL در حال اجرا می باشد:

sudo systemctl status mysqld

ایمن کردن MySQL در AlmaLinux

این مرحله ایمن سازی سرور پایگاه داده MySQL است که به تازگی نصب شده. به طور پیش‌فرض، MySQL دارای تنظیماتی می باشد که مملو از شکاف هایی است که می‌توانند توسط هکرها مورد سوء استفاده قرار گیرند. در حال حاضر با اجرای اسکریپت زیر می توانید آن را ایمن کنید:

sudo mysql_secure_installation

هنگام اجرای اسکریپت، از شما خواسته می شود از افزونه VALIDATE_PASSWORD استفاده کنید تا سطح قدرت رمز عبور را تعیین کند و به کاربران اجازه دهد که فقط رمزهای عبور قوی تنظیم کنند.

اکنون برای راه اندازی افزونه، Y را تایپ کرده و ENTER را فشار دهید. این افزونه 3 سطح جریان رمز عبور را ارائه می دهد که عبارتند از: LOW، MEDIUM و STRONG. عدد 2 را برای جریان رمز عبور قوی تایپ کرده و ENTER را فشار دهید.

ایمن کردن MySQL در AlmaLinux

سپس یک رمز عبور MySQL root قوی مطابق با سطح رمز عبور انتخاب شده، تنظیم کنید.

ایمن کردن MySQL در AlmaLinux

این افزونه از نظر قدرت رمز عبور در این مورد، تخمین 100 را ارائه می‌دهد. این بدان معناست که نیاز قدرتمندی رمز عبور را برآورده کرده‌اید. همچنین رمز عبور قوی نیاز به حداقل 8 کاراکتر دارد که باید مجموعه‌ای از حروف عددی، حروف مختلط و ترکیبی باشد. برای ادامه با رمز عبور تنظیم شده، کلید Y را فشار دهید و مراحل را ادامه دهید، در غیر این صورت، برای بازگشت به عقب و انجام تنظیمات لازم، ‘n’ را فشار دهید.

برای درخواست‌های باقی‌مانده، کلید Y را فشار دهید تا کاربران ناشناس حذف شوند، همچنین از ورود کاربر root از راه دور جلوگیری شود، سپس پایگاه داده آزمایشی را که باید قبل از ورود به محیط تولید پاکسازی شود، حذف کنید.

اتصال به MySQL در AlmaLinux

در حال حاضر پس از انجام مراحل بالا، از سرویس گیرنده MySQL برای اتصال به پایگاه داده استفاده کرده و با رمز عبور root ارائه شده در دستور زیر احراز هویت کنید:

sudo mysql -u root -p

در نهایت، با استفاده از دستور query زیر نسخه را تأیید کنید:

mysql> SELECT VERSION ();

همانطور که می دانید برای مدیریت پایگاه داده باید پلتفرمی باشد که یکی از بهترین ها در این زمینه MySQL است و باید بر روی سیستم عاملی در سرور نصب شود. شما برای تهیه سرور مناسب خود می توانید به سایت آذرسیس ما مراجعه کنید و جهت خرید سرور مجازی و یا سرور اختصاصی اقدام کنید. در ضمن، کارشناسان ما نیز در تمام مراحل نصب و کانفیگ یا نیاز به راهنمایی در کنار شما خواهند بود. پس در صورت نیاز یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال کنید.

نتیجه گیری

در این آموزش نحوه نصب MySQL در Almalinux را مورد بررسی قرار دادیم. فرآیند نصب ساده و آسان می باشد و نیازی به افزودن مخزن شخص ثالث نیست، زیرا مخزن AppStream در حال حاضر جریان ماژول MySQL را ارائه می دهد. ممنون که تا آخر این مقاله ما را همراهی کردید. نظرات خود را از طریق فرم زیر با ما به اشتراک بگذارید.

سوالات متداول:

آیا می توان mySQL را در macOS اجرا کرد؟

بله، این سرور برای مک به اشکال مختلف در دسترس است. native package installer از نصب کننده بومی mac برای راهنمایی شما در نصب mySQL کمک می کند.

کدام توزیع های لینوکس برای mySQL مناسب هستند؟

توزیع هایی مثل: اوبونتو، دبیان، Opensuse، سنتوس و اوراکل بهترین توزیع ها برای mySQL هستند.

لینک کوتاه مقاله
https://azarsys.com/?p=12080


نویسنده مقاله
نویسنده / @نیکو رنجبر
مقالات مرتبط
دیدگاه بگذارید