آذرسیس

نصب DNS در ویندوز سرور 2016

در این آموزش مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016 را مورد بررسی قرار خواهیم داد. DNS یا (Domain Name System) از اساسی ترین سیستم ها برای ترجمه نام‌ دامنه به آدرس‌های IP به شمار می رود که امکان دسترسی راحت کاربران به وب‌سایت‌ها را فراهم می کند. در Windows Server 2016، شما می‌توانید DNS را بر روی خود این سرور نصب کرده و از امکانات آن استفاده کنید. این سیستم از پر کاربرد ترین سرویس های شبکه به شمار می رود و قابل اجرا بر روی سیستم های لینوکس و ویندوز است.

نصب dns در ویندوز سرور 2016مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

در این قسمت با مراحل نصب dns در ویندوز سرور نسخه 2016 آشنا خواهید شد. اما قبل از شروع به نصب به عنوان پیش نیاز توصیه می کنیم آدرس IP خود را به صورت استاتیک تنظیم کنید، در غیر این صورت ممکن است با خطا رو به رو شوید. بیایید مراحل نصب را شروع کنیم؛

1- Server Manager را باز کنید.

2- Run را با استفاده از کلیک های Win+R باز کرده و دستور servermanager.exe را تایپ کنید. شما می توانید این کار را با جستجو Server Manager از قسمت جستجو نیز انجام دهید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

3- گزینه Add Roles and Features را انتخاب کنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

4- Next را بزنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

5- گزینه Role-based or features-based installation را انتخاب کرده و  Next را بزنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

6- در این بخش گزینه Select a Server from the pool را فعال کرده و نام سرور خود را در کادر زیر انتخاب کنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

📌 اگر می خواهید نصب بر روی دستگاه محلی باشد، روی next کلیک کنید.

7- از بین گزینه ها DNS Server را فعال کرده و Next را بزنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

8- پس از فعال سازی گزینه DNS، برای کنترل ویندوز نیاز به نصب چند Features وجود دارد. برای اعمال این ویژگی ها گزینه Add Features را بزنید. Next را کلیک کنید.

9- صفحه مربوط به Features و DNS Server را هیچ تغییری نداده و تمام موارد موجود را به صورت پیش فرض قرار دهید. Install را برای فرآیند پیکربندی DNS کلیک کنید.

مراحل نصب dns در ویندوز سرور 2016

10- مدتی صبر کنید تا فرآیند نصب DNS Server تکمیل شود.

سخن آخر

dns از اصلی ترین سیستم های اساسی برای ترجمه نام‌ دامنه به آدرس‌های IP به شمار می رود. این سیستم قابل اجرا در سیستم های لینوکس و ویندوز است که شما می توانید در این دو سیستم عامل به راحتی از امکانات آن بهره مند شوید. در این آموزش مراحل نصب dns در ویندوز سرور نسخه 2016 را مورد بررسی قرار دادیم. با دنبال کردن آنها به راحتی dns را بر روی ویندوز سرور خود نصب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *