آذرسیس

آموزش نصب دبیان در کنار ویندوز 10

اگر شما هم به دنبال استفاده همزمان از دبیان و ویندوز 10 در کنار یکدیگر هستید؛ این آموزش مخصوص شماست. این آموزش به شما این امکان را می دهد در هنگام راه اندازی بین دو سیستم عامل (OS) مختلف یکی را انتخاب کنید و تا هر زمان که خواستید از سیستم عاملی که به بهترین وجه با نیازهای شما مطابقت دارد استفاده کنید. همچنین اگر به نرم افزار یا ابزار خاصی نیاز دارید که فقط در یکی از سیستم عامل ها موجود است، نصب دبیان در کنار ویندوز 10 در این زمینه بسیار کاربردی است.

مزایای نصب دبیان در کنار ویندوز 10

-محافظت از سیستم خود در برابر تهدیدات مختلف مانند بدافزارها و ویروس‌ها

– حفظ حریم خصوصی در نظر گرفته

-کنترل بیشتری بر روی داده های شخصی

-قابلیت سفارشی سازی و انعطاف پذیری

-دسترسی وسیعی از برنامه های کاربردی، نرم افزار های رایگان و منبع باز (FOSS) را فراهم می کند

آموزش نصب دبیان در کنار ویندوز 10

مطمئن شوید که اخیراً از داده های مهم خود در ویندوز 10 نسخه ی پشتیبان تهیه کرده اید؛ این یک مرحله بسیار مهم است، زیرا امکان دارد فرآیند نصب نیاز به تغییر اندازه یا تغییر اندازه پارتیشن های خود داشته باشد. راه اندازی سریع و ایمن را در تنظیمات ویژگی های Fast Startup و Secure Boot  در تنظیمات BIOS یا UEFI رایانه خود غیرفعال کنید. این مورد باعث راه‌اندازی روان و آسان برای نصب دوگانه کمک می‌کند.

Windows BIOS UEFI Mode را انتخاب کنید

دانلود دبیان

در طول دنباله بوت، کلید میانبر بوت لودر را فشار دهید. کلید خاص بسته به سازنده رایانه شما متفاوت است. کلیدهای رایج شامل F12، F9، Esc یا Del هستند. برای تعیین کلید صحیح برای دسترسی به منوی بوت، به مستندات رایانه خود مراجعه کنید یا به دنبال اعلان های روی صفحه باشید. هنگامی که منوی بوت ظاهر شد، با استفاده از کلیدهای جهت دار روی صفحه کلید خود، در میان گزینه ها می توامید پیدا کنید. دستگاه USB حاوی تصویر ISO Debian را انتخاب کنید.

از وب سایت رسمی دبیان، آخرین نسخه ی پایدار دبیان را که با رایانه شما سازگاری را دانلود کنید.

https://www.debian.org/distrib/

از ابزاری مانند Rufus یا BalendaEtcher برای ایجاد یک USB Drive قابل بوت یا رایت تصویر ISO Debian در یک DVD استفاده کنید. 

 https://rufus.ie/
www.balena.io/etcher/

تغییر اندازه پارتیشن ویندوز

ویندوز 10 را بوت کنید و سپس ابزار مدیریت دیسک را باز کنید؛ سپس گزینه ی “Create and format hard disk partitions” را جستجو کنید. ترجیحا بر روی پارتیشن :C راست کلیک کرده و گزینه ی “Shrink Volume” را انتخاب کنید. در آخر اندازه ی حداقل 50 الی 30 گیگابایت را برای پارتیشن ویندوز وارد کرده و روی گزینه ی Shrink کلیک کنید. با این کار فضای غیر اختصاصی روی دیسک شما ایجاد می شود.

بوت شدن در Debian Installer

برای نصب دبیان، USB یا DVD را وارد کرده و سیستم خود را مجددا راه اندازی کنید. پس از آن در منوی بوت، گزینه ی بوت شدن را انتخاب کنید.

 نصب دبیان

دستورالعمل های روی صفحه را در Debian دنبال کنید. اگر از “netinst” استفاده می‌کنید از شما خواسته می‌شود که زبان، طرح‌بندی صفحه‌کلید خود را انتخاب کرده و یک اتصال شبکه را راه‌اندازی کنید. در آخر پارتیشن بندی “Manual” یا “Custom” را انتخاب کنید؛ سپس یک پارتیشن جدید برای نصب دبیان در فضای خالی که ایجاد کرده بودید، درست کنید. 

نصب دبیان

سپس زبان مورد نظرتان را که قصد اجرای برنامه با آن دارید را انتخاب کنید:

انتخاب زبان در دبیان

Retry network configuration

این گزینه به شما اجازه می دهد تا فرایند پیکربندی شبکه را دوباره امتحان کنید. سعی می کند به سرور DHCP موجود متصل شود و به طور خودکار آدرس IP را پیکربندی کند.

سعی مجدد پیکربندی خودکار شبکه با نام میزبان DHCP

مشابه گزینه قبلی، این انتخاب فرآیند پیکربندی خودکار شبکه را مجدداً امتحان می‌کند، اما نام میزبان DHCP را نیز شامل می‌شود.

پیکربندی شبکه به صورت دستی

با انتخاب این گزینه این امکان را به شما می دهد که آدرس IP و ماسک زیر شبکه را به صورت دستی تنظیم کنید. این گزینه در صورتی مفید است که نیاز به سفارشی سازی پیکربندی شبکه با توجه به نیازهای خاص دارید.

Do not configure the network at this time

اگر این گزینه را انتخاب کنید، مرحله پیکربندی شبکه حذف می شود و می توانید بدون انجام تنظیمات شبکه به مرحله بعدی بروید.
در این مرحله تنظیمات شبکه دبیان را پیکربندی می کنید. شما می توانید این تنظیمات را بعداً از داخل سیستم عامل نیز تغییر دهید. این سیستم طوری است که سعی می کند به طور خودکار یک آدرس IP را از سرور DHCP موجود در شبکه اختصاص دهد. در بیشتر موارد، نصب کننده به طور خودکار به سرور ISP DHCP متصل می شود و آدرس IP را اختصاص می دهد. شما می توانید این تنظیمات را بعداً از داخل سیستم عامل نیز تغییر دهید. 
 
پیکربندی در دبیان
 
در ادامه آدرس IP خود را وارد کنید و مقدار netmask را مشخص کنید و روی گزینه ی continue کلیک کنید.
پس از آن در صفحه ی بعدی آدرس IP DNS را وارد کنید. برای نمونه می توانید ا اینین پنجره استفاده نمی کنید، از شما می خواهد که نام دامنه را در یک پنجره جداگانه وارد کنید و پس از آن رمز عبور Root را انتخاب کنید.  

سخن آخر    

اکنون می توانید دبیان را در ویندوز 10 رایانه خود راه اندازی کنید. انجام بوت لودر را مدیریت کرده و از سازگاری بین دو سیستم عامل اطمینان حاصل کنید. با این حال، مزایای ذکر شده، اغلب پیکربندی را برای بسیاری از کاربرانی که می‌خواهند از نقاط قوت Debian و Windows 10 استفاده کنند، گزینه‌ای ارزشمند می‌سازد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *