آذرسیس

How to troubleshoot SSH problems on Linux

عیب یابی مشکلات SSH در لینوکس از موضوعات مهمی است که در این آموزش از سری مقلات آذرسیس مورد بررسی قرار خواهیم داد. توسعه دهندگان پروتکل شبکه، اساتید فناوری اطلاعات و مدیران شبکه، از SSH برای دسترسی به رایانه ها از راه دور استفاده می کنند.

مسئولیتی که SSH برعهده دارد، ارتباطات رمزگذاری شده ایمن را از طریق شبکه های ناامن تضمین می کند. البته، توجه داشته باشید که برقراری ارتباط معمولا پس از پیکربندی هر دو طرف یعنی سرور و کاربر اتفاق می افتد، ولی همیشه هم به این صورت نخواهد بود. 

به هنگام فعال سازی SSH سیستم های خود، ممکن است با مشکلاتی رو به رو شوید. مهم ترین سوال کاربران لینوکس این است که چرا آن ها نمی توانند سرورهای خود را SSH کنند. این مقاله به سوال کاربران پاسخ خواهد داد.

جدا از ارائه دلایلی که چرا ممکن است هنگام استفاده از SSH با خطاهای مربوط به اتصال رو به رو شوید، راه حل هایی را نیز برای هریک توضیح خواهد داد. همراه ما باشید!

عیب یابی مشکلات SSH

عیب یابی مشکلات SSH

چهار دلیل رایج مرتبط با شکست اتصال UFW

عیب یابی مشکلات SSH، فرآیند پیچیده ای نیست که نتوان آن را بدون کمک گرفتن از یک فرد متخصص انجام داد، کسب اطلاعات کافی برای رفع خطاهای ایجاد شده تنها چیزی است که نیاز دارید.

در این قسمت به عیب یابی مشکلات SSH خواهیم پرداخت. با کمک روش هایی که در این قسمت توضیح خوهیم داد به راحتی می توانید مشکلات اتصال و سایر خطاهای موجود را رفع کنید.

عیب یابی مشکلات SSH در لینوکس

1. محدود شدن دسترسی به SSH از طریق فایروال 

روش اول عیب یابی مشکلات SSH، محدود شن دسترسی از طریق فایروال می باشد. سرورهای لینوکس دارای فایروال UFW هستند و ممکن است نیاز باشد فایروال UFW خود را reset کنید تا امکان نصب و پیکربندی SSH برای شما فراهم شود.

برخی از کاربران برای اهداف امنیتی، فایروال را برای شبکه های خود اعمال می کنند. در چنین مواردی، فقط IP های خاص می توانند سرور هایشان را SSH کنند.

به هنگام مشکل در اتصال به پیکربندی فایروال، دستور زیر مشاهده خواهید کرد:

admin@hlaptop:/#ssh [email protected]

ssh: connect to host www.azarsys.com port22:connection refused

admin@laptop:/#talent www.azarsys.com

trying 192.168.101.01

در سیستم خود این موضوع را بررسی کنید که آیا مشکلات فایروال اتصال را مسدود می کند یا خیر. این مشکل می تواند مربوط به پورت باشد.

با استفاده از دستور زیر تایید کنید که سیستم شما روی پورت 22 تنظیم شده است:

grep Port/etc/ssh/sshd_config

دستور قبلی باید پورت را به شما نشان دهد، مطمئن شوید که شماره پورت 22 باشد. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، نام IP یا آدرس DNS خود را دوباره بررسی کنید، این راه کار به حل مشکل اتصال SSH کمک خواهد کرد.

2. وارد نشدن کلید عمومی به سرور

در ابتدا همه کاربران با کمک رمز عبور از SSH استفاده می کردند. اما بعد از مدت ها و تصمیم گیری مبنی بر اینکه  استفاده از  SS با کمک رمز عبور ایمن نیست، اتصال بدون استفاده از رمز عبور به یک فرآیند رایج تبدیل شد.

اما توجه داشته باشید که استفاده SSH توسط فایل کلیدی مشکلاتی را نیز به وجود می آورد.

مراحل اتصال SSH با کمک یک فایل کلیدی به صورت زیر است:

  • ایجاد کلید SSH (شما می توانید با کمک کلمه عبور، از کلید خصوصی خود محافظت کنید)
  • ارسال کلید عمومی به مدیر سرور
  • وارد کردن کلید به عنوان بخشی از کلید های مجاز توسط مدیر سرور
 

پس از انجام مراحل بالا خطاهای موجود رفع خواهد شد. اما ممکن است در این میان همچنان با مشکل اتصال رو به رو شوید. برای مثال: 

  • ممکن است این خطا ناشی از جفت شدن کلید های عمومی و خصوصی SSH به صورت نادرست باشد. در این صورت سیستم استفاده از کلید خصوصی را مورد تایید قادر نخواهد داد.
  • دومین مشکل می تواند ناموفق بودن فرآیند ورود به سیستم از طریق کلیدهای خصوصی باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که ورود به سیستم از طریق کلید عمومی نامعتبر بوده باشد. همچنین، در صورت فراموشی و یا گم شدن کلید عمومی نیز این اتفاق می تواند برای کاربران پیش آید. برای رفع این موضوع می توانید با مدیر سرور خود در ارتباط باشد تا بتواند در رفع این مشکل به شما کمک کند. 

3. مشکلات SSH Key File Mode

 یک مزیت اصلی که جنبه امنیتی نیز دارد، SSH برای شما فراهم خواهد کرد. شما قادر خواهید بود تا کلید فایل SSH را به هنگام باز کردن و فعال سازی آن کنترل کنید.

کلید فایل SSH به طور گسترده برای حفاظت از خود به طور خودکار باز نخواهد شد. شما می توانید یک File mode که به صورت 00400 یا 0600 باشد، در اختیار داشته باشید. 

4. خرابی کلید میزبان (Host Key)

هر SSH سرور، یک اثر انگشت مختص خود را دارد. اگر از یک سرور متفاوت و یا از قبل به کار گرفته شده استفاده کنید، اثر انگشت به طور خودکار فرق خواهد کرد. دستگاه شما اثر انگشت سرور را در  اولین ورود به سیستم به طور پیش فرض ذخیره می کند تا در ورود های بعدی اثر انگشت ها با یکدیگر مقایسه شوند.

فاکتور های انتخابی کاربران برای خرید سرور، با یکدیگر متفاوت است ولی در حالت کلی مواردی مانند امنیت، داشتن تیم پشیبانی، تحویل فوری، تنوع لوکیشنی و موارد غیره در انتخاب همه کاربران جز اولویت های اولیه قرار دارد.

 عیب یابی مشکلات SSH را مورد بررسی قرار دادیم. شما می توانید با بررسی این روش ها مشکلات پیش آمده را رفع کنید.

آذرسیس، شرکت میزبانی وب می باشد که خدمات خود را با بالاترین کیفیت و امنیت کامل در اختیار مشتریان قرار می دهد. شما می توانید سرور مجازی و سرور اختصاصی خود را با قیمت مناسب و داشتن تیم پشتیبانی 24 ساعته از وبسایت آذرسیس خریداری کنید. ما در اینجا برای شما تخفیفاتی نیز در نظر گرفتیم و تحویل سرور هایمان نیز به صورت فوری می باشد. شما پس از پرداخت وجه، سرور خود را به صورت آنی تحویل خواهید گرفت.

سخن آخر

مانند هر پروتکل مدیریت سرور دیگر، SSH اغلب با مشکلاتی روبه رو می شود. مواردی که قبلا ذکر شد برخی از رایج ترین مشکلاتی هستند که ممکن است با آن مواجه شوید البته همیشه راه حل هایی برای رفع آن ها وجود دارد، که ما سعی کردیم در این مقاله برای شما بررسی کنیم. امیدواریم مطالب فوق شما را در این زمینه کمک کند. نظرات خود را از بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

مشکلات SSH در لینوکس شامل چه مواردی می شوند؟

خرابی کلید میزان، مشکلات SSH Key file mode، وارد نشدن کلید عمومی به سرور و محدود شدن دسترسی به SSH از طریق فایروال از مشکلات رایجی می باشد که ممکن است با آنها رو به رو شوید.

آیا امکان انتخاب به صورت دلخواه برای سرور های ارائه شده وجود دارد؟

بله، سرور های آذرسیس از 0 لوکیشن موجود ارائه می شوند که شما می تواید ه دلخواه از ین آنها لوکیشن مد نظر خود را انتخاب کنید.


1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *