آذرسیس

نحوه کانفیگ IPv6 در اوبونتو - آذرسیس
5/5 - (1 امتیاز)

موضوع جدیدی که امروز مورد بررسی قرار خواهیم داد، نحوه کانفیگ IPv6 در اوبونتو می باشد. در قدم اول بهتر است با این موضوع آشنا شوید که در اصل IPv6 چیست و چه کاربردی برای کاربران دارد.

این پروتکل یکی از بهترین و جدید ترین نسخه برای پروتکل اینترنت می باشد که توانسته است از نیاز های مدیران وبسایت مانند لوکیشن یابی سیستم های موجود در شبکه را رفع کند.

توجه داشته باشید که مطلع شدن و هدایت ترافیک شبکه جز مهم ترین اقدامات مدیران وبسایت به شمار می رود. اگر شما نیز در این زمینه فعالیت دارید و یا مدیریت وبسایتی را بر عهده گرفته اید، توجه داشتن به این پروتکل و عملکرد آن می تواند برای شما سومند باشد. 

پروتکل IPv6 چیست؟ 

IPv6 به عنوان نسل بعدی برای استاندارد آدرس پروتکل اینترنت (IP) به شمار می رود که برای تکمیل و در نهایت جایگزین IPv4 مورد استفاده قرار گرفته است.

رایانه ها، حسگر های اینترنت و هر اشیای دیگری که به می تواند به اینترنت دسترسی داشته و از آن استفاده کند، به یک آدرس IP عددی به منظور برقراری ارتباط با سایر دستگاه‌ نیاز دارند. 

حال در این میان، این دستگاه ها برای رفع این نیاز خود از IPv4 استفاده می کنند اما به دلیل اتصالات گسترده دستگاه‌های متصل، آدرس‌های IP این پروتکل رو به اتمام است. 

به همین منظور، پروتکل IPv6 به کمک کاربران خواهد شتافت. 

کانفیگ IPv6 در اوبونتو

بررسی مراحل کانفیگ IPv6 در اوبونتو 

پس از آشنایی با این پروتکل، اکنون قصد داریم مراحل نصب و کانفیگ IPv6 در اوبونتو را مورد بررسی قرار دهیم. همراه ما باشید! 

کانفیگ IPv6 در اوبونتو

برای نصب و کانفیگ IPv6 در اوبونتو، مراحل زیر را دنبال کنید: 

مرحله اول: ویرایش فایل sysctl.conf

اولین قدم برای نصب پروتکل IPv6 در اوبونتو، ورود به سیستم از طریق دسترسی به Root می باشد. 

حال پس از انجام این کار، نیاز خواهید داشت تا برخی از اطلاعات موجود در فایل sysctl.conf را ویرایش کنید. برای انجام این کار، فایل مورد نظر را در حالت editing  قرار داهید. 

برای ویرایش می توانید از ویرایشگر مورد نظر خود استفاده کنید. ما در این آموزش از ویرایشگر Vim کمک می گیریم: 

vim /etc/sysctl.conf 

شما باید موارد زیر را در انتهای فایل اضافه کنید. برای انجام این کار دستور زیر را اجرا کنید: 

net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 0
net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 0 

حال، تغییرات را ذخیره کرده و فایل را ببندید. 

مرحله 3: ویرایش فایل interfaces 

فایل دیگری که نیاز به ویرایش دارد، فایل interfaces در مسیر /etc/network/ می باشد. قبل از انجام این کار، یک نسخه پشتیبان از فایل /etc/network/interfaces با استفاده از دستور زیر تهیه کنید: 

vim /etc/network/interfaces 

اکنون، خط زیر را به فایل interface ها با اجرای دستور زیر اضافه کنید: 

iface eth0 inet6 static
pre-up modprobe ipv6
address IPv6-IP-Address
netmask 64
gateway IPv6-IP-Gateway-Address 

فایل interface  را ذخیره کرده و ببندید. نکته ای که باید در این قسمت به آن توجه کنید این است که مطمئن شوید IPv6-IP-Address و IPv6-IP-IP-Gateway-Address را با جزئیات IPv6 اوبونتو در اختیار شما قرار داده است، جایگزین کنید: 

مرحله سوم: راه اندازی مجدد سرویس شبکه 

در سومین مرحله، نیاز است که به منظور فعال کردن آدرس IPv6 اوبونتو روی سرور، سرویس شبکه خود را با کمک دستور زیر مجددا راه اندازی کنید:

service networking restart 

مرحله چهارم: تایید نصب IPv6 اوبونتو 

با اجرای دستور زیر می توانید این مورد را بررسی کنید که آیا فرآیند نصب موفقیت آمیز بوده است یا خیر: 

ifconfig eth0 

همان طور که در جریان هستید، Ubuntu یکی از توزیع های لینوکس به شمار می رود. برای نصب نیاز به یک سیستم عامل لینوکس خواهید داشت. شما می توانید سرور خود را از آذرسیس تهیه کنید. 

مراحل بالا نشان دهنده نحوه کانفیگ IPv6 در اوبونتو می باشد. مراحل را دنبال کنید، تا فرآیند نصب با موفقیت انجام شود. 

آذرسیس مفتخر است که سرور مجازی لینوکس را با بالاترین کیفیت و قیمت مقرون به صرفه به شما عزیزان ارائه دهد. خبر خوب این است که با خرید سرور از وبسایت، خدمات کانفیگ برای شما رایگان انجام خواهد شد. جهت خرید، وارد وبسایت آذرسیس شوید. 

سخن آخر 

در این آموزش، نحوه نصب و کانفیگ IPv6 در اوبونتو را مورد بررسی قرار دادیم. اوبونتو یک از توزیع های محبوب سیستم لینوکس به شمار می رود، اگر به دنبال روشی هستید تا بتوانید این پروتکل را در سیستم عامل اوبونتو خود نصب کنید، مراحل توضیح داده شده را دنبال کنید. ممنون از این که تا انتهای آموزش با ما همراه بودید. در صورت داشتن سوال، از بخش نظرات با ما در ارتباط باشید. 

مراحل فعال کردن IPv6 در اوبونتو کدامند؟

برای فعال و راه اندازی IPv6 در اوبونتو، نیاز است تا موارد ویرایش فایل sysctl.conf، فایل interfacesو راه‌اندازی مجدد سرویس شبکه را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *