آذرسیس

نحوه کانفیگ IPv6 در centos - آذرسیس

آموزش امروز را به بررسی نحوه کانفیگ IPv6 در CentOS اختصاص خواهیم داد. در مقالات قبلی، در مورد این پروتکل و نحوه نصب و کانفیگ آن بر روی سیستم عامل های لینوکس مانند اوبونتو، دبیان و غیره بحث کردیم. جهت مشاهده بیشتر می توانید به آن وبلاگ ها مراجعه کنید. 

بررسی مراحل کانفیگ IPv6 در CentOS

IPv6 به عنوان نسل بعدی برای استاندارد پروتکل اینترنت به شمار می رود که امروزه جایگزینی برای نسل قبلی یعنی IPv4 محصوب میشم. اگر بخواهیم هدف از این جایگزینی را بیان کنیم، تکمیل شدن ظرفیت آدرس IP های پروتکل IPv4 به دلیل اتصالات گسترده دستگاه های مختلف به آن می باشد. 

بسیاری از کاربرانی که در بستر آنلاین فعالیت دارند، به دنبال مراحل نصب این پروتکل در سیسم عامل CentOS خود هستند. این آموزش دقیقا همان چیزی است که نیاز دارید. ما در ادامه سعی بر این خواهیم داشت تا تمام مراحل را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش دهیم. 

اگر شما نیز جز کاربرانی هستید که نیازمند این پروتکل هستید و قصد کانفیگ IPv6 در CentOS را دارید، مراحل توضیح داده شده را دنبال کنید. 

 کانفیگ IPv6 در centos

مرحله اول: ورود به سرور با استفاده از SSH 

برای شروع، ترمینال خود را باز کرده و با استفاده از SSH و اجرای دستور زیر وارد سرور شوید: 

ssh root@ip_address_or_domain 

مرحله دوم: باز کردن interface شبکه 

با کمک یک ویرایشگر دلخواه فایل interface شبکه را باز کنید. برای مثال ما در این قسمت از ویرایشگر nano استفاده کردیم. با اجرای دستور زیر یک فایل خالی برای ایجاد رابط eth1 باز خواهد شد: 

sudo nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth1

مرحله سوم: اضافه کردن IPv6 به پیکربندی شبکه 

در این مرحله، یک Block جدید به انتهای فایل برای رابط یا همان interface پروتکل IPv6 اضافه کنید. نتیجه نهایی باید شبیه پیکربندی زیر باشد. متن را با پیکربندی خود جایگزین کنید. پس از اضافه کردن Block پروتکل IPv6، تغییرات را ذخیره کنید: 

DEVICE="eth1"
ONBOOT="yes"
BOOTPROTO="static"
IPV6INIT="yes"
IPV6ADDR="2a00:7b80:451:1::XXX/48" 

مرحله 4: مرحله راه اندازی مجدد سرویس شبکه 

برای فعال سازی نیاز است که سرویس شبکه را مجددا راه اندازی کنید. به همین منظور، دستور زیر را اجرا کنید: 

sudo /etc/init.d/networking restart 

مرحله پنجم: تست IPv6 

مرحله آخر، شما می توانید به کمک دستور زیر از موفقیت آمیز بودن فرآیند پیکربندی مطمئن شوید: 

ping6 2a00:7b80:451:1::8 

CentOS یکی از توزیع های لینوکس به شمار می رود که برای نصب و کانفیگ IPv6 در CentOS شما نیاز به یک سرور مجازی لینوکس خواهید داشت. آذرسیس، ارائه دهنده سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز با بالاترین کیفیت و از 60 لوکیشن موجود در دنیا می باشد. برای خرید کافیست از طریق وبسایت اقدام کنید. خبر خوب این که با خرید سرور از وبسایت خدمات کانفیگ برای شما رایگان خواهد بود. 

سخن آخر 

در این آموزش نحوه کانفیگ IPv6 در CentOS را مورد بررسی قرار دادیم. اگر شما نیز به عنوان مدیر وبسایت در بسر آنلاین فعالیت دارید، نصب پروتکل IPv6 در سیستم عامل CentOS را پیشنهاد می کنیم. مراحل توضیح داده شده را برای کانفیگ دنبال کنید و در صورت داشتن سوال می توانید با ارسال تیکت با کارشناسان ما در میان بگذارید. همچنین شما می توانید با کامنت کردن در قسمت نظرات نیز با ما در ارتباط باشید. از همراهی شما عزیزان متشکریم. 

مراحل نصب و کانفیگ IPv6 در CentOS کدامند؟

برای شروع با استفاده از SSH وارد سیستم خود شوید، interface شبکه را باز کنید، IPv6 را به پیکربندی اضافه کرده و در آخر سرویس شبکه را مجددا راه اندازی کنید.

Share this Post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *