آذرسیس

آموزش بکاپ گیری از لینوکس: روش پیشنهادی
5/5 - (2 امتیاز)

از اینکه به دنبال چنین موضوع مهمی که توسط اکثر سازمان ها نادیده گرفته می شود هستید از شما قدر دانیم! بکاپ گیری از لینوکس، یکی از مهم ترین ترفند هایی است که نیازمند اطلاعات دقیق و تخصصی در زمینه لینوکس می باشد، نحوه بکاپ گیری از آن است. زیرا امروزه سرور های لینوکس به دلیل مقیاس پذیری، انعطاف پذیری و امنیت بالایی که دارند در بیش از 1 میلیون سازمان مورد استفاده قرار می گیرند و مستلزم محافظت کامل و قابل اعتماد از اطلاعات موجود در برابر تهدید های خرابی سخت افزار، خرابی سیستم و یا حملات سایبری می باشند. شما نیز در طول فعالیت تان با موارد زیادی مواجه خواهید شد که کسب و کارتان را تهدید کند! حتی تصور اینکه کل داده های مشتریان خود را از دست بدهید ممکن است وحشتناک باشد! پس به سرعت وارد عمل شوید و نسخه بکاپ خودتان را به شیوه آذرسیس تهیه کنید.

بکاپ گیری از لینوکس

سریع ترین روش بکاپ گیری از لینوکس

ایده آل ترین استراتژی تهیه نسخه بکاپ گیری از سرور مجازی لینوکس حول محوری است که بتواند نسخه کاملی را در کوتاه ترین زمان ممکن بدون از دست دادن داده ها  تهیه کند، پس روش زیر را دنبال کنید تا بتوانید نسخه پشتیبان درستی تهیه کنید. همان طور که می دانید Rsync یک ابزار مبتنی بر Linux است و معمولاً جهت انتقال دادن و همگام‌سازی File و دایرکتوری به صورت Local و از میزبان دیگر با استفاده از Remote Shell یا Remote Rsync Daemon استفاده می‌شود.

1- مرحله اول بکاپ گیری از لینوکس با Rsync و Cronopete

پارامتر های زیر را پیش از شروع بکاپ گیری از لینوکس مطالعه کنید.

Increase Verbosity-verbose, -v
تغییر حالت خروجی stderr-stderr=e|a|c
Suppress کردن پیام های بدون خطا-quiet, -q
پشتیبان گیری با استفاده کردن از پسوند های –suffix & –backup-backup, -b
ایجاد بکاپ بر اساس DIR-backup-dir=DIR
پسوند نسخه پشتیبان به صورت پیش فرض w/o –backup-dir است.-suffix=SUFFIX
فایل هایی که بر روی receiver جدید هستند.-update, -u
Skip کردن به روش Checksum-checksum, -c
گزینه ذخیره و بازیابی attr به وسیله xattrs-fake-super
گزینه حذف فایل های مطابق با PATTERN-exclude=PATTERN
Read Exclude Patterns از طریق FILE-exclude-from=FILE
فایل های مطابق با PATTERN-include=PATTERN
Read Include Patterns از طریق FILE-include-from=FILE
پارامتر های این جدول را در هنگام اجرا روش بکاپ گیری باید در نظر بگیرید!

نکته: برای مشاهده خلاصه توضیحات گزینه ها از وب سایت Rsync دیدن کنید.

2- مرحله دوم بکاپ گیری از لینوکس با Rsync و Cronopete

در این مرحله باید از سرور لینوکس بکاپ گیری کنید. به کمک دستور \’fdisk -l\’ به راحتی Drive Letter را پیدا کنید، Terminal را باز کرده و دستورات زیر را اجرا کنید:

rsync -aAXv / --exclude={"/dev/*","/proc/*,"/sys/*,"/tmp/*,"/run/*,"/mnt/ *"/media / *,"/lost+found"} /target_folder

این Backup از کل دایرکتوری ریشه به جز دایرکتوری های /dev، /proc، /sys، /tmp، /run، /mnt، /media، /lost+found پشتیبان‌گیری می‌کند و آن ها را در پوشه مقصد شما ذخیره سازی می‌کند. از طریق اجرا دستور زیر Home Directory را به وسیله فایل های بزرگ MS Word و پوشه های Email پشتیبان گیری کنید:

rsync -aiz . bkhost:backup/user_name/

بکاپ گیری از لینوکس با Rsync و Cronopete

3- مرحله سوم بکاپ گیری از لینوکس با Rsync و Cronopete

برای Recover کردن سرور لینوکس باید اطلاع داشته باشید که Cronopete یک شبیه سازی Linux از قسمت Time Machine و یک ابزار برای بکاپ گیری از Mac می باشد، شما می توانید تمام User File ها را کپی و Restore کنید اما به یاد داشته باشید که این مورد برای بکاپ گیری کل سیستم عامل شما نیست! پس Cronopete را دانلود کرده و دستور زیر را از طریق Terminal تایپ کنید:

chronopete

پس از اجرا مراحل بالا در صفحه نخست بر روی Configure now کلیک کرده سپس HDD یا USB خارجی خود را متصل کنید و در نهایت Change Disk را انتخاب کنید. USB Disk را انتخاب کرده و مرحله ذکر شده را برای USB Disk های دیگر خود مجدداً انجام دهید، نکته مهم این قسمت کلیک کردن بر روی Format disk است. اکنون ابزار به صورت خودکار آماده بکاپ گیری از دایرکتوری HOME است، می توانید Object متناسب برای بکاپ گیری از لینوکس را از Options مشخص کرده و فاصله زمانی بین پشتیبان گیری را مشخص کنید.

در پایان، برای بازیابی اطلاعات خود در منو قابل مشاهده بر روی Cronopete راست کلیک کرده و Restore Files را انتخاب کنید، سپس فایل و پوشه های منبع را از USB پشتیبان انتخاب و Restore Files را بزنید. تمام! اکنون با خیال راحت به فعالیت خود ادامه بدهید زیرا عملیات بکاپ گیری از لینوکس شما به پایان رسیده است.

بکاپ گیری از لینوکس با Rsync و Cronopete

سخن آخر

با پیاده سازی روش ذکر شده در این عنوان تاثیر عمده ای در افزایش و بهبود امنیت شما حاصل خواهد شد. چنانچه در هر یک از مراحل بکاپ گیری از لینوکس بررسی شده، نقص فنی رخ داد به راحتی می توانید از طریق ارسال تیکت و دیدگاه با متخصصین مربوط به این حوزه وارد مکالمه شوید. اما فراموش نکنید که قدم پیش از رویارویی با خطر از دست دادن اطلاعات، دریافت سرور از یک میزبانی امن و دارای نشان اعتماد مشتریان می باشد. آذرسیس تیمی جوان و خوش ذوق در کنار اهداف کوتاه و بلند مدت شما خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *