آذرسیس

How to find mac address in kali linux
5/5 - (6 امتیاز)

هر رابط کاربری در شبکه، مک آدرس خود را دارد! برخلاف آدرس های IP که می توانند به راحتی تغییر کنند، مک آدرس ها برای همیشه در سخت افزار ثابت هستند. اما چگونه باید در هر یک از دستگاه های مورد استفاده خود مک آدرس را به درستی پیدا کنیم؟ هدف ما از تنظیم این راهنما آذرسیس آشنایی شما با انواع مختلف از راه و روش های پیدا کردن مک آدرس در Kali Linux می باشد که در دستگاه های متفاوتی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت. ولی پیش از پرداختن به این مسئله باید درک درستی از آنها داشته باشیم. به این منظور در اول مقاله ابتدا توضیح کوتاهی درباره مک آدرس ها خواهیم داشت …

نحوه یافتن مک آدرس در کالی لینوکس

مک آدرس چیست و چه نقشی در سیستم ما دارد؟

کلمه مک مخفف عبارت Media Access Control، به عنوان شناسه ای برای هر دستگاه منحصر به فرد تعیین می شود که شناسه مک آدرس نام دارد. این آدرس همیشه در قسمت سخت افزار ذخیره و توسط سازنده کنترل کننده رابط شبکه تعیین می شود. سیستم ما مجاز است با یک کنترل کننده رابط شبکه، به شبکه متصل بشود. این آدرس شش بخشی در هر بخش دو کاراکتر دارد و این کاراکترها با علامت دو نقطه از هم جدا می شوند. مثلاً  00:1C:45:11:3A:B7 نمونه ای از یک آدرس مک است.

لازم به یادآوری است که اکثر سازندگان مانند Dell و Cisco از یک شناسه منحصر به فرد در آدرس مک استفاده می کنند که OUI نام دارد. این شناسه برای تشخیص سازنده به کار می رود. موارد درج شده در زیر شامل OUI های برخی شرکت های شناخته شده می شود:

  1. Dell: 00-14-22
  2. Cisco: 00-40-96
  3. Nortel: 00-04-DC

مفهوم و نقش مک آدرس در سیستم

موارد استفاده از مک آدرس در کالی لینوکس

1- یکی از این کاربردها در بخش پروسه فیلتر شبکه های بی سیم است. در این بخش روتر به گونه ای تنظیم شده است که فقط آدرس های مک مشخص شده را می پذیرد. این کار برای ایمن نگه داشتن شبکه از دسترسی افراد غریبه انجام می شود. بنابراین اگر آدرس IP به هر دلیلی تغییر کند آدرس مک همچنان قادر به شناسایی دستگاه خواهد بود.

2- همچنین آدرس مذکور عملکرد فیلترینگ برای ردیابی و محدود کردن دسترسی کاربران شبکه استفاده می شود.

3- از دیگر کاربرد های این آدرس می توان به تشخیص دستگاه دزدیده شده اشاره کرد و بررسی اینکه آیا سیستم به اینترنت متصل است یا خیر؟ به همین دلیل موسسات و شرکت ها به طور مداوم آدرس مک دستگاه های کاربر را دریافت و ضبط می کنند. بنابراین صاحب سیستم به هیچ وجه نباید مک آدرس خود را در اختیار دیگران قرار دهد و فقط افراد و سازمان های مجاز باید از آن اطلاع داشته باشند.

4- همچنین کاربرد دیگری که آدرس های مک دارند این است که برای اتصال به یک دستگاه بی سیم برای بازیابی اطلاعات استفاده می شود.

نحوه یافتن آدرس مک سخت افزار

آدرس های مک باعث شناسایی دستگاه ما در شبکه می شود و یکی از روش های رایج استفاده از آنها این است که روترها آدرس های IP رزرو شده را به مک آدرس های منحصر به فرد تحویل دهند، ولی برای انجام این تنظیمات ابتدا باید آدرس مک خود را بدانیم. پس برای یافتن مک آدرس سخت افزار خود، موارد فوق را دنبال می کنیم:

  1. ابتدا به قسمت Activities Overview رفته و کلمه Network را تایپ می کنیم.
  2. اکنون Network را برای باز کردن پنل مورد نظر کلیک می کنیم.
  3. سپس دستگاهی را از قسمت سمت چپ انتخاب می کنیم که به حالت وای فای یا سیمی است.
  4. در یک دستگاه سیمی مک آدرس به عنوان یک آدرس سخت افزاری در سمت راست ظاهر می شود.
  5. ولی در یک سیستم بی سیم، باید روی تنظیمات کلیک کنیم تا بتوانیم مک آدرس خود را ببینیم.

موارد استفاده از مک آدرس

نحوه یافتن مک آدرس از طریق خط فرمان در کالی لینوکس

برای یافتن آدرس IP در سیستم های لینوکس از دستور ترمینال زیر در شبیه ساز ترمینال استفاده می کنیم:

sudo ifconfig

همچنین باید اضافه کنیم که برای یافتن آدرس های مک در سیستم ویندوز 7 و 8، مهمترین قدم باز کردن یک پنجره خط فرمان است تا بتوانیم دستور فوق را در آن تایپ کنیم:

ipconfig /all

پس از تایپ دستور بالا فهرست متنوعی از جدول ها و مقادیر را مشاهده خواهیم کرد. سپس زیر توضیحات آدرس فیزیکی، می توانیم آدرس مک را در فهرست مشاهده کنیم.

نحوه یافتن آدرس مک در سیستم Mac

اکنون می خواهیم فرآیند یافتن مک آدرس را در سیستم مک بررسی کنیم که تا حدودی با بقیه متفاوت است. در این قسمت ابتدا باید به بخش ابزارهای کمکی برویم و سپس برنامه ترمینال را اجرا کنیم. سپس، موارد زیر را تایپ خواهیم کرد:

networksetup –listallhardwareports

اکنون رایانه به ما کل رابط های شبکه را در یک سیستم عامل مک نمایش می دهد.

نحوه پیدا کردن آدرس مک در آیفون

در آخر برای پیدا کردن آدرس مک در گوشی آیفون نیز مراحل زیر را طی خواهیم کرد:

  1. ابتدا به قسمت منو Home رفته و سپس به بخش Setting می رویم.
  2. حالا به قسمت General می رویم و در نهایت گزینه About را می زنیم. در این قسمت می توانیم مک آدرس را مشاهده کنیم که در تنظیمات آدرس وای فای نیز قابل مشاهده است.

نحوه پیدا کردن آدرس مک در آیفون

نحوه تغییر مک آدرس در کالی لینوکس 

به طور معمول و بنابه تعریف سازندگان، ما امکان تغییر آدرس مک و یا اصلاح آن را نداریم! اما امکان تغییر آدرس IP وجود دارد. برای این کار می توانیم از چندین تکنیک مختلف استفاده کنیم. به عنوان مثال اپل هنگام اسکن شبکه های مختلف از آدرس های مک تصادفی در دستگاه های خود استفاده می کند. یک آدرس مک موقت را می توان به دستگاه های در حال اجرا در لینوکس نیز اضافه کرد. با اجرای دستور ترمینال زیر می توانیم آدرس مک را تغییر دهیم:

sudo macchanger -r eth0

پیشنهاد کارشناس! اگر دنبال خرید یک سرور مجازی با پهنای باند نامحدود و آپتایم 99% هستید پیشنهاد میکنیم سرور مجازی لینوکس و سرور مجازی ویندوز آذرسیس را امتحان کنید.از ویژگی های منحصر به فرد سرور مجازی لینوکس و ویندوز آذرسیس می توان به آپتایم بالا، پینگ پایین و قیمت مناسب اشاره کرد.

سخن آخر

موضوعات مطرح شده در این مقاله آذرسیس، شامل نحوه یافتن مک آدرس در سیستم عامل لینوکس، عوامل مختلف کاربرد آنها در سیستم و همچنین چگونگی تغییر مک آدرس بود که امیدواریم این مقاله شما را در فرآیندهایی که مربوط به آدرس های مک می شود یاری کرده باشد. سوالات خودتان در اینن زمینه را می توانید با ارتباط مستقیم به کارشناسان حوزه فنی آذرسیس در میان گذاشته و گفت و گو کنید، برای این کار از امکان ارسال کامنت در مقاله پیش رو استفاده کنید …


3 Comments

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *