آذرسیس

مراحل غیرفعال کردن IPv6 در Rocky Linux و AlmaLinux
5/5 - (5 امتیاز)

همان طور که اطلاع دارید دو نوع آدرس دهی IP وجود دارد IPv4 و IPv6، اما آدرس اینترنتی که ما مورد بحث قرار خواهیم داد IPv6 است، IPv6 در سال 1998 به وجود آمده و تنها هدفش این بود که روزی پروتکل IPv4 را در اختیار گرفته و جایگزین آن شود.

در حال حاضر IPv6، با توجه به افزایش سریع دستگاه‌های متصل به شبکه و بی‌سیم، اینترنت تمام آدرس‌های IPv4 منحصر به‌ فرد را در برخی مواقع از بین می‌برد.

پروتکل اینترنت IPv6 یا همان (Internet Protocol Version 6)، یک پروتکل لایه شبکه است که اجازه می دهد ارتباطات و انتقال داده ها از طریق شبکه انجام شود.

در یک کلام IPv6، هویت دیجیتال شما است! و تعیین می کند که اینترنت، ایمیل های دریافتی، داده ها و … را به کدام آدرس ارسال کند به علاوه شما با کمک IP مشخص می کند که چه کسی و کجا در میان میلیاردها انسان که به اینترنت دسترسی دارد به سیستم شما وصل شده است؟!

IPv6 یک آدرس 128 بیتی با 16 octet می باشد که بسیار طولانی تر از IPv4 است و 2128 آدرس IP را ارائه می دهد، IPv6 به 340 آدرس IP محدود شده، در حالی که IPv4 به 4.3 میلیارد آدرس IP محدود شده است.

با این حال ممکن است در بعضی از موارد نیاز به غیر فعال کردن IPv6 داشته باشید، برای مثال هنگام عیب یابی خطاهای موجود در شبکه IPv6 که برای بررسی آن اول باید مراحل غیر فعالسازی را طی کنید.

ما در این مقاله آموزشی از آذرسیس، نحوه غیرفعال کردن IPv6 در AlmaLinux و Rocky Linux را مورد بررسی قرار خواهیم داد، پس تا آخر مقاله غیر فعال کردن IPv6 با ما همراه باشید.

نحوه غیرفعال کردن IPv6 در AlmaLinux و Rocky Linux

در حال حاضر که تا حدودی با IPv6 آشنا شدید، نوبت به مراحل ترتیبی غیر فعال کردن IPv6 می رسد، برای غیر فعال کردن بدون ایراد مراحل زیر را به دقت پیش ببرید و در پایان نیز به مراحل راه اندازی مجدد اشاره شده است.

1- غیر فعال کردن دائمی IPv6 در AlmaLinux و Rocky Linux

در ابتدا قبل از شروع غیر فعال کردن IPv6، با استفاده از دستور IP زیر تأیید کنید که سیستم لینوکس شما از IPv6 استفاده می کند سپس شروع به غیر فعال کردن IPv6 بکنید:

ip a | grep inet6

در این مرحله IPv6 را با ایجاد تغییراتی در فایل پیکربندی GRUB غیرفعال کنید، همانطور که نشان داده شده می توانید با استفاده از دستور زیر به فایل تنظیمات GRUB دسترسی پیدا داشته باشید:

sudo vim /etc/default/grub

سپس دستور زیر را وارد کنید:

GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX ipv6.disable=1"

اکنون تغییرات را ذخیره کرده و خارج شوید سپس برای اعمال تغییرات، فایل پیکربندی جدید GRUB را با اجرای دستور زیر ایجاد کنید:

sudo grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

اکنون همانطور که نشان داده شده، با اجرای دستور زیر فایل پیکربندی EFI GRUB برای سیستم های EFI ایجاد کنید:

sudo grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/rocky/grub2.cfg

در این مرحله به کمک دستور زیر سیستم خود را مجدداً راه اندازی کنید:

sudo reboot

با اجرای دستور زیر بررسی کنید که IPv6 پشتیبانی می شود یا خیر:

ip a | grep inet6

در حال حاضر اگر خروجی دریافت نکردید به این معنی است که مراحل غیر فعال کردن IPv6 به درستی انجام شده است.

2- غیر فعال کردن موقت IPv6 در AlmaLinux و Rocky Linux

مرحله بعدی غیرفعال کردن IPv6 به صورت موقتی می باشد که با ویرایش فایل /etc/sysctl.conf یا افزودن یک فایل پیکربندی در پوشه /etc/sysctl.d می توان به آن دست یافت.

اکنون با اجرای دستور زیر می توانید در فایل /etc/sysctl.conf تغییراتی ایجاد کنید:

sudo sysctl -w net.ipv6.conf.all.disable_ipv6=1

در این مرحله با استفاده از دستور رو به رو بررسی کنید غیرفعال کردن IPv6 به درستی انجام شده است:

ip a | grep inet6

همچنین به کمک دستور زیر می توانید فایل /etc/sysctl.conf را به صورت دستی ویرایش کنید:

sudo vim /etc/sysctl.conf

در این مرحله دستورات زیر را برای غیرفعال کردن IPv6 در همه آداپتور های شبکه اجرا کنید:

net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1
net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1

اکنون تغییرات مورد نظر را ذخیره کرده و خارج شوید، سپس دستور زیر را برای اعمال تغییرات و غیر فعال کردن IPv6 اجرا کنید:

sudo sysctl -p

3- فعال کردن مجدد IPv6 در AlmaLinux و Rocky Linux

در این مرحله پس از غیر فعال کردن IPv6، برای فعالسای مجدد فایل /etc/default/grub را باز کرده و ورودی ipv6.disable=1 را با اجرای دستور زیر از GRUB_CMDLINE_LINUX حذف کنید:

GRUB_CMDLINE_LINUX="$GRUB_CMDLINE_LINUX"

اکنون دستور grub2-mkconfig را برای تولید مجدد فایل grub.cfg اجرا کنید:

grub2-mkconfig -o /boot/grub2/grub.cfg

در سیستم های UEFI، دستور زیر را اجرا کنید:

grub2-mkconfig -o /boot/efi/EFI/redhat/grub.cfg

اکنون مطمئن شوید که RedHat را با نام توزیع خود Rocky یا Almalinux جایگزین کرده اید، سپس سیستم را مجدداً راه اندازی کنید تا پشتیبانی IPv6 غیرفعال شود.

اگر به طور موقت IPv6 را فعال کرده اید، فقط دستورات زیر را از فایل /etc/sysctl.conf حذف و سیستم را مجدداً راه اندازی کنید:

net.ipv6.conf.all.disable_ipv6 = 1
net.ipv6.conf.default.disable_ipv6 = 1

آذرسیس برای امنیت بیشتر در تمامی خدمات خود از IPv6 پشتیبانی می کند و شما می توانید با تهیه تمامی سرور های اختصاصی و سرور های مجازی آذرسیس از این ویژگی بهره مند شوید.

به علاوه آذرسیس با پهنای باند نا محدود، SSL و کانفیگ رایگان، دسترسی به root، پشتیبانی از SSH و هزاران هزار خدمات دیگر در کنار کاربران عزیز خدمات هاستینگ می باشد.

سخن آخر

غیرفعال کردن IPv6 در سیستم لینوکس، خصوصاً زمانی که از سرور DHCP استفاده می کنید و این سرور از IPv6 پشتیبانی می‌کند، ممکن است منجر به مشکلاتی شود، پس به‌طور کلی غیر فعال کردن IPv6 توصیه نمی‌شود، مگر اینکه نیاز باشد!

امیدواریم از مطالعه مقاله نحوه غیر فعال کردن IPv6 برای شما مفید بوده باشد، در صورت نیاز به ارتباط با کارشناسان آذرسیس می توانید از طریق تماس، ایمیل، ارسال نظر با ما در ارتباط باشید.

برای حمایت از ما می توانید ستاره های بالای مقاله را رنگی کنید! و برای آشنایی بیشتر با خدمات ما از طریق فضا های مجازی ما را دنبال کنید، ممنون که تا آخر آموزش غیر فعال کردن IPv6 ما را همراهی کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *